Ψαρότοποι-"στέκκια"

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by maratheftis »

ε boyz... ερωτησεις¨
1.στη παραλια μετα το αλιευτικο καταφυγιο ξυλοτυμπου-δεκελειας μεταξυ δεκελειας- ορολκινης,.,,, αξιζει το κοπο για καστινγκ?
2. Oταν φευγεις απο δεκελεια και παεις προσ οροκλινη'λαρνακα...σε καποια φαση εσχιει ενα κομματι με βραχους με μιαν αποβαθρα...? επιε κανενας ποττε τζιαμε?

ρωτο..διοτι εβαρεθηκα να πιεννω περβολια/μενεου κτλ.... τζιαια γυρευκω κανενα αλλο τοπο....
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by christos nic »

maratheftis wrote:ε boyz... ερωτησεις¨
1.στη παραλια μετα το αλιευτικο καταφυγιο ξυλοτυμπου-δεκελειας μεταξυ δεκελειας- ορολκινης,.,,, αξιζει το κοπο για καστινγκ?
2. Oταν φευγεις απο δεκελεια και παεις προσ οροκλινη'λαρνακα...σε καποια φαση εσχιει ενα κομματι με βραχους με μιαν αποβαθρα...? επιε κανενας ποττε τζιαμε?

ρωτο..διοτι εβαρεθηκα να πιεννω περβολια/μενεου κτλ.... τζιαια γυρευκω κανενα αλλο τοπο....
Αν καταλαβα καλα τον τοπο ειναι μια παραλια αμμο 1χιλιομετρο περιπου που εχει και ενα κεντρο εκει ειναι μεσα στις βασεις..εκει στην αποβαθρα απαγορευεται αυστηρα το ψαρεμα κ γενικα να την πλησιασεις γιατι κανουν καταδυσεις-εκπαιδευσεις οι βρετανοι και λιγο ποιο δεξιοτερα της αποβαθρας..τωρα για την παραλια δεν πιστευω να εχει εντυπωσιακα πραγματα και δν ειναι στην απαγορευμενη περιοχη..μπορει ομως να ερθουν βρετανοι αστυνομικοι να δουν τι κανεις..εγω ψαρεψα 1-2 χιλιομετρα ποιο δεξια που την αποβαθρα σχεδον να φκεις που τις βασεις προς λαρνακα βραχωδη περιοχη με αποτελεσμα 1 μελανα και ενα μουκρι σε 6 ωρες.

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by andrea5 »

τωρα που εβρεξε εν καλα να ψαρεψεις στις εκβολες των ποταμων φιλε :) στες μερκες που ανεφερες στο ποστ εχει 2-3 εκβολες

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by christos nic »

andrea5 wrote:τωρα που εβρεξε εν καλα να ψαρεψεις στις εκβολες των ποταμων φιλε :) στες μερκες που ανεφερες στο ποστ εχει 2-3 εκβολες
φιλε δοκιμασες με τις τελευταιες βροχες καμια εκβολη ποταμιου με επιτυχια???σε ρωτω γιατι το ακουσα πολλες φορες αλλα δεν το δοκιμασα ποτε γιατι τα ποταμια που βρηκα ηταν ολα στεγνα :|

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by andrea5 »

ακόμα και στεγνα ,πχ το καλοκαιρί τα ψαρια επισκεπτονται πιο ευκολα έτσι τοπους πιστευω και ναι είχα επιτυχιες αλλα επείδη εν παω τοσο συχνα επείδη εν εχω μεσω ακομα εν μπορω να σου πω βάσιμα αποτελέσματα . Φετος εν επια καστινγκ ακομα ,μονο προχτες την Κυριακη ουλλο τζιαι ουλλο 15 λεπτα εψαρεψα τζιαι μετα επεσε χαλαζι τζιαι εσυναξα τα :)

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by maratheftis »

ξερεις συγκεκρυμμενη περιοχη ρε φιλε? ας πουμε καμιαν εικονα που google maps H KATI??? :?: :?: :?: :?: :arrow: :idea: :think: :pray:
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by andrea5 »

διπλα που το γαλαζιο κυμμα πριν τους κυμματοθραυστες της οροκλινης εχει μια εκβολη διπλα στο εστιατοριο :)

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by AggelosLRK »

εκβολες ποταμων που τρεχουν συνεχεια οχι μια φορα το χρονο!μονο στο λιοπετρι ξερω κατι τετοιο και καπου αλλου που το κρατω για τον εαυτο μου! :liar:

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by fISHANDCHIPS »

AggelosLRK wrote:εκβολες ποταμων που τρεχουν συνεχεια οχι μια φορα το χρονο!μονο στο λιοπετρι ξερω κατι τετοιο και καπου αλλου που το κρατω για τον εαυτο μου! :liar:
ετσι πράμα δεν υπάρχη στην Κυπρο ... και να έχει, δεν παρουσιάζει ενδιαφέρον επειδή το νερό τρέχει τόσο σιγά και απαλά που δεν παρασύρει ουτε για δείγμα ,τροφή προς την θάλασσα
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by apsavvas »

υπαρχη αυτο στη Κυπρο περσι το ειδα εγω.
αλλα παφο μεριες.κ σιγκεκριμενα ηταν το πασχα που το ειδα αυτο που οταν θιμαστε ειχε παρα πολλα νερα.
The only source of knowledge is experience

γίωργος κυρίακου
Posts: 190
Joined: Sat Oct 16, 2010 11:54 am

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by γίωργος κυρίακου »

εγώ δυο φορές είδα σε διαφορετικούς τόπους
τον καιρό που έβρεξε πολλά στον ένα τόπο εψάρεψα και επίασαμε αρκετο ψάρι αλλά μιλούμε πριν μερικά χρόνια
τον άλλο τόπο είδα τον φέτος και ενα πάω να τον δοκιμάσω
Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by MariosK »

Παιθκιά ο Πέτρος και ο Άγγελος μιλούν για ολόχρονα, όι χείμαρους που τρέχουν μια φορά κάθε τόσο μετά που πολλές βροχές.

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by apsavvas »

εκαλα τωρα δεν υπαρχη τετιο πραγμα ολοχρονα.
The only source of knowledge is experience

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by christos nic »

για να τραβαει ψαρια μια εκβολη χρειαζεται να τρεχει το ποταμι συνεχεια πανω που 3-4 μηνες ορμητικα οπως σε πολλες εκβολες στην ελλαδα που στα βουνα τους κανει τοσα πολλα χιονια-βροχες που ξεχιλουν τα φραγματα..μιλουμε για ορμητικα ποταμια εκει που παρασερνουν πολλη λασπη στην θαλασσα :!:

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by maratheftis »

αν εσεις ισασταν ενας προβληματισμενος ψαρας οπως και εγω και είχατε δυο επιλογες για την επομενη σας εξορμηση τη κυριακη θα:

1. Πηγαινεται για καστινγ μεταξυ αγιου θεωδουρου-ζυγι
2.θα πηγαινατε στο λιμανακι του ζυγιου για εγγλεζικ τζιαι λιο ελαφρυ "καστινγ " μες το λιμανι?


οι πετε μου ενε προβλημα τουτο? :?:
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”