Πολλή ησυχία... Πήγε κανένας πουθενά?

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Πολλή ησυχία... Πήγε κανένας πουθενά?

Post by (CyBasser) »

Τι γίνετε ρε παιδιά? Πήγε κανένας κανένα φράγμα τις τελευταίες μέρες?

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Post by PeRoUkKaS »

kaloanagioti tin kiriaki. 3 rainbow kai 1 mikri brown, se spinners bluefox.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Post by (CyBasser) »

PeRoUkKaS wrote:kaloanagioti tin kiriaki. 3 rainbow kai 1 mikri brown, se spinners bluefox.
Hmmm :roll: :roll: ! Interesting! :roll: :roll: Hopefully I will manage one trip there sometime during the week...

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Post by (CyBasser) »

CyBasser wrote:
PeRoUkKaS wrote:kaloanagioti tin kiriaki. 3 rainbow kai 1 mikri brown, se spinners bluefox.
Hmmm :roll: :roll: ! Interesting! :roll: :roll: Hopefully I will manage one trip there sometime during the week...
Εκατάφερα τα τελικά :D :D :D ...
Βιαστική εξόρμηση χθές απόγευμα, κάμποση βροχή :roll: :roll: , και οκτώ ιρδίζουσες (οι πέντε καλού μεγέθους).... 8) :D 8) :D 8) :D

Άτε να δούμε πότε εννα καταφέρω να ξαναπάω... :roll: :roll: :roll:

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Post by EVANTHIS LOIZOU »

BRAVO Φιλε!
Μολις ειμαι πισω θα παμε να δοκιμασουμε μαζι την τυχη μας.
Το μονο που με προβλιματιζει ειναι αν θα μας επηρεασει καθολου το "μουσουπεκλικκην" τζιην του Λεμεσιανου.
Αποτι θωρω εν πολλιν το χαλιν του!!!!!!!!!!!

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Post by PeRoUkKaS »

Eparetisamen ta fragmata oulloi o3a paei kanenas??

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Post by caveman »

ma pou na pamen re file :?: opou paeis tarazoun ta nevra sou, to Kourri akoma therizoun ton oi Georgianoi meta dixtia je to tmima alieias en fakka penia, oses kataggelies je an ginoun en patoun podi sto fragma :!: etherisan tes loutsioperkes re file eksakiles oxtakiles je vale, en afikan mian :!: je ti lavrakia trikila ktl ktl ktl ktl ktl ktl ktl ktl Stin Germasogia :?: mpori na men valoun tosa polla dixtia alla pou tin akti den afikan lavrakoui gia lavrakoui :!: tous GONOUS re file tous GOOOONOUS me tes petaloudoues....gemonoun sakoules oi allodapoi :!: PISTEVO AKRADANTA OTI TO TMIMA ALIEIAS exei valei skopo na ksegrapsei to psarema apo ta fragmata, afou edo kai polli kairo to theoroun AGKATHI stin plati tous. Afikan ta oulla sto eleos tou....ROSOPONTIOU :!: Kai opos tha kseris file mou, enexoun kanenan eleos :!:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:ma pou na pamen re file :?: opou paeis tarazoun ta nevra sou, to Kourri akoma therizoun ton oi Georgianoi meta dixtia je to tmima alieias en fakka penia, oses kataggelies je an ginoun en patoun podi sto fragma :!: etherisan tes loutsioperkes re file eksakiles oxtakiles je vale, en afikan mian :!: je ti lavrakia trikila ktl ktl ktl ktl ktl ktl ktl ktl Stin Germasogia :?: mpori na men valoun tosa polla dixtia alla pou tin akti den afikan lavrakoui gia lavrakoui :!: tous GONOUS re file tous GOOOONOUS me tes petaloudoues....gemonoun sakoules oi allodapoi :!: PISTEVO AKRADANTA OTI TO TMIMA ALIEIAS exei valei skopo na ksegrapsei to psarema apo ta fragmata, afou edo kai polli kairo to theoroun AGKATHI stin plati tous. Afikan ta oulla sto eleos tou....ROSOPONTIOU :!: Kai opos tha kseris file mou, enexoun kanenan eleos :!:
Έχεις δίκιο σε πολλά πράγματα που λες φίλε caveman, αλλά πιστεύω ότι δεν είναι μόνο στους Γεωργιανούς που πρέπει να φορτώνουμε όλες τις παρανομίες. Πριν μια βδομάδα στο φράγμα Λεφκάρων δύο παρέες Κυπρίων ψάρευαν με 3-4 καλάμια με μηχανή ο καθένας, και ότι έπιαναν το κρατούσαν (δεν είμαι βέβαιος τι έπιαναν, τους έβλεπα από ψηλά στον πάγκο με σχετικά λίγο φως, εγώ δεν ήμουν εκεί για ψάρεμα).

Έχω 100% επιβεβαιωμένες πληροφορίες ότι στην Ταμασό πέφτουν δίκτυα όχι από Γεωργιανούς ή Ρώσσους αλλά από Κύπριους κατοίκους της περιοχής.

Και έτυχε και στον Καλοπαναγιώτη να έρθει μια παρέα Κυπρίων να μου κάνει το μεγάλο της παράπονο ότι κανένας δεν τους ειδοποίησε ότι το ΤΑ άφησε πέστροφες στο φράγμα, και δεν αξίζει πιά. Όταν τους ρώτησα μου είπαν ότι "για να αξίζει το ψάρεμα της πέστροφας πρέπει να πιάσεις τουλάχιστον 100 (!) την ημέρα". Στην υπόδειξη μου ότι υπάρχει κότα με 15 πέστροφες πήρα την αποστωμοτική απάντηση ότι "τούτα εν μόνο για τους μ*****ες!!!!".

Φυσικά με αυτά που γράφω δεν απαλάσσω τους Γεωργιανούς ή τους υπόλοιπους αλλοδαπούς παράνομους. Για μένα όμως είτε Κύπριος είτε αλλοδαπός, αυτός που με τις παρανομίες του προκαλεί ζημιά είναι το ίδιο και το αυτό, και πρέπει να επικεντρωθούμε στο να τους εξαφανίσουμε όλους αυτούς από τα φράγματα (ή από ότι απέμεινε απ' αυτά)...

Και έμμεσα παράνομοι είναι και όλοι αυτοί που με τις πράξεις τους βοηθούν στο να συνεχίζεται η κατάσταση αυτή. Είτε αυτοί είναι η Αστυνομία (που συνήθως δεν μπορεί να ανταποκριθεί όταν την καλέσεις), είτε είναι το Τμήμα Αλιείας (που αντί στην δραματική κατάσταση που έχουν σήμερα τα περισσότερα φράγματα να τα κλείσει τελείως για ψάρεμα ώστε να ελέγχονται πιο εύκολα οι παρανομίες, αφού όποιος ψαρεύει θα είναι παράνομος, τα αφήνει ανοικτά ικανοποιώντας τα τερτίπια κάποιων), είτε είναι το μοναδικό "οργανωμένο" σύνολο του οποίου το ΔΣ "διαβεβαιώνει" τα μέλη ότι τα φράγματα θα μείνουν ανοικτά και ταυτόχρονα συνεχίζει τον ύπνο (ή μάλλον τον λήθαργο) του δικαίου στον οποίο βρίσκεται εδώ και καιρό...

PANTIS
Posts: 79
Joined: Sat Feb 24, 2007 7:02 am
Location: nicosia

Post by PANTIS »

kalimere re pedkia kai kali xronia.tha sas po ena polla aplo paradigma pou m etixe polles fores to kalokeri sto fragma tis tamasou.4areva me ena parea lavrakia.ta mikra catch and release gia emas kratousame ta polli megala(pou en itan kai polla. :evil:) !!!kai dipla mas ena rosopontios o opios den afinne lepi gia lepi na pesi sto nero!!!se kapia fasi espasan ta nevra m kai erotisa ton gt ta piani toso mikra kai i apantisi itan "afou an erti allos pontios en na ta piasi gt na men ta piaso ego?"pou dame katalavenis oti n pontioi!!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Post by Greg »

Kala fwta re pedia..

PAntws xwris na thelo na thiksw kanena... Eilikrina pistevo pws opios vgalei adeia gia tin fetini season einai thuma :!: (oi pos gia tin persini en eppesame thumata...) NA men sas pw oti oi kurioi eklisan ta grafeia rtous mian ke kali!

Cheers!
Esox Lucius

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Post by sifu-nas »

exw mian isigisi...mporei na einai ilithia alla yiati n kamnun ta meloi kapiou syndesmou armodia yia na grafun toutous oullous tous paranomous? na exoun dld exousiodothsh na grafoun i na kataggeloun toutes tes xontres paranomies...

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Post by PeRoUkKaS »

sifu-nas wrote:exw mian isigisi...mporei na einai ilithia alla yiati n kamnun ta meloi kapiou syndesmou armodia yia na grafun toutous oullous tous paranomous? na exoun dld exousiodothsh na grafoun i na kataggeloun toutes tes xontres paranomies...
dt file mou i pou tha se peripezoun tin wra pou tha tous peis kati i mporei kanenas allodapos na fkalei masheri je na se sirei je mes to fragma.. ws je to tmima alieeias den tous kamnei tpt.. mono tous kipreous grafei..

file greg oti imaste thimata, imaste! alla tha ime parapano thima otan tha ertoun na mou kamoun elegxo toutoi tou tmimatos m.l.ki.s kai tha mou valoun prostimo 120 (kame to se euro! :D ) !!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Ρε παιθκια παλε εν να μπω μεσ την μεση της κουβεντας....................
Τζιηνον που πρεπει να καταλαβετε ουλλοι, οπως το εκαταλαβα τζιε εγω με τον δυσκολο τροπο, ειναι οτι που το 1960 που υπαρχει τουτον το κρατος μεχρι σημμερα ΔΕΝ υπαρχει επισημη Κυβερνητικη πολιτικη για το ANGLING ειτε τουτον εν της Θαλασσας ειτε των γλυκων νερων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Οτι εγινηκεν ως τωρα ωφειλεται αποκλειστικα τζιε μονον στην "καλη θεληση" του εκαστοτε "Διευθυντη". Απο πειρα σας λεω οτι οι πιο πολλοι απο τους μεχρι σημμερα "Διευθυντες" μας βλεπουν και μας αντιμετωπιζουν σαν "ΠΕΛΑΕΣ" τζιε "ΠΕΛΛΟΑΘΚΙΑΣΕΡΟΥΣ".
Μακαρι ναν καλα ο Κοκος τζιε η Δαφνη. Οτι υπαρχει βασικα ωφειλουμεν το σε τουτους τους θκιο ανθρωπους. ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΩΡΩ ΤΟ ΠΟΛΛΑ ΣΚΟΤΕΙΝΟΝ. Οτι εν να γινει πρεπει να γινει που μας με πιεση τζιαμε που πρεπει. Τζιαμε που παιρνουν τες αποφασεις. Πας τα ΚΟΜΜΑΤΑ.
Σιουρα εννεν ευκολη δουλεια. ΘΕΛΕΙ ΟΡΓΑΝΩΣΗΝ ΤΖΙΕ ΚΟΠΟΝ. Τζιε δυστυχως εμεις οι Κυπραιοι μονον μες τους καφενεες ξερουμεν τα ουλλα.
Ελπιζω να τα πουμεν την Τεταρτη στης Βασιλους.

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Post by bassman »

Φίλε μου Cybasser έχεις δίκαιο ότι και οι Κύπριοι κάνουν παρανομίες οι οποίες είναι σίγουρα καταδικαστέες, αλλά μην ξεχνάς ότι οι Κύπριοι παράνομοι στα φράγματα είναι λίγοι και συνήθως ψαρεύουν κάποια Σαββατοκύριακα. Οι ρωσσοπόντιοι όμως φίλε μου ψαρεύουν μέρα και νύχτα, καθημερινά και με όποιο τρόπο μπορούν, πίνουν και μεθούν, λερώνουν τις όχθες, ανάβουν φωτιές, κατασκηνώνουν στα φράγματα, είναι επικίνδυνοι (μου έτυχε να με διώξουν επειδή πήγα κοντά στην περιοχή που ψάρευαν και έπιναν ομαδικά), κολυμπούν στα φράγματα ακόμα και γυμνοί (χρειάστηκε να πάρω τον μικρό μου αδελφότεκνο και να φύγω γιατί γδύθηκαν αυτοί οι κύριοι και κολυμπούσαν γυμνοί δίπλα μας), χρησιμοποιούν βάρκες, παγίδες, δίχτυα, και δεν ξέρω και γώ τι άλλο θα σκαρφιστούν για να πιάσουν τα πολυπόθητα ψάρια.

Όλα αυτά γίνονται καθημερινά σε διάφορα φράγματα. Μέχρι πότε θα αντέχουν τα φράγματα μας?

Μέχρι τώρα η κατάσταση ήταν αναστρέψιμη για δύο κυρίως λόγους. Επειδή υπήρχαν λίγοι παράνομοι Κύπριοι και υπήρχε αρκετό νερό στα φράγματα μας. Τα φράγματα μας επιβίωναν επειδή δέχονταν λίγη πίεση. Τα τελευταία χρόνια οι παράνομοι αυξήθηκαν τρομαχτικά, το επίπεδο νερού είναι μόνιμα χαμηλό και το ενδιαφέρον του τμήματος αλιείας είναι ανύπαρκτο.

Φίλε μου Greg, πήγα προχθές να ανανεώσω την άδεια μου (σαν ακόμα ένα θύμα) και αφού κατάφερα να βρω κάποιον υπάλληλο αφού όλοι σχεδόν έλειπαν, έβγαλα την άδεια και δεν έκαναν καν τον κόπο να μου δώσουν τους κανονισμούς. Τόση είναι η οργάνωση και το ενδιαφέρον που έχουν.

Φίλε sifu-na, κάποτε εισηγήθηκα στο τμήμα αλιείας να προτείνει όπως οι υπάλληλοι του τμήματος Θήρας να έχουν την ευθύνη για τον έλεγχο και των φραγμάτων (αφού έτσι και αλλιώς παράνομο κυνήγι γίνεται και στις όχθες των φραγμάτων). Αυτή η υπηρεσία ήδη υπάρχει και με σωστό προγραμματισμό και ίσως μερικές νέες προσλήψεις θα μπορούσε να δουλέψει τέλεια. Δυστυχώς με έβλεπαν σαν να ήμουν εξωγήινος.
:( :cry: :evil:
I'd rather be fishing!

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Post by PeRoUkKaS »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Ρε παιθκια παλε εν να μπω μεσ την μεση της κουβεντας....................
Τζιηνον που πρεπει να καταλαβετε ουλλοι, οπως το εκαταλαβα τζιε εγω με τον δυσκολο τροπο, ειναι οτι που το 1960 που υπαρχει τουτον το κρατος μεχρι σημμερα ΔΕΝ υπαρχει επισημη Κυβερνητικη πολιτικη για το ANGLING ειτε τουτον εν της Θαλασσας ειτε των γλυκων νερων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Οτι εγινηκεν ως τωρα ωφειλεται αποκλειστικα τζιε μονον στην "καλη θεληση" του εκαστοτε "Διευθυντη". Απο πειρα σας λεω οτι οι πιο πολλοι απο τους μεχρι σημμερα "Διευθυντες" μας βλεπουν και μας αντιμετωπιζουν σαν "ΠΕΛΑΕΣ" τζιε "ΠΕΛΛΟΑΘΚΙΑΣΕΡΟΥΣ".
Μακαρι ναν καλα ο Κοκος τζιε η Δαφνη. Οτι υπαρχει βασικα ωφειλουμεν το σε τουτους τους θκιο ανθρωπους. ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΩΡΩ ΤΟ ΠΟΛΛΑ ΣΚΟΤΕΙΝΟΝ. Οτι εν να γινει πρεπει να γινει που μας με πιεση τζιαμε που πρεπει. Τζιαμε που παιρνουν τες αποφασεις. Πας τα ΚΟΜΜΑΤΑ.
Σιουρα εννεν ευκολη δουλεια. ΘΕΛΕΙ ΟΡΓΑΝΩΣΗΝ ΤΖΙΕ ΚΟΠΟΝ. Τζιε δυστυχως εμεις οι Κυπραιοι μονον μες τους καφενεες ξερουμεν τα ουλλα.
Ελπιζω να τα πουμεν την Τεταρτη στης Βασιλους.
File evanthi exeis dikeo panw se afto, alla to 3ereis pws pote den tha ipar3ei stin politiki aftou tou topou to psarema. Pios politikos endiaferete twra gia 100-200 'athkiaserous' pou psarefkoun se fragmata..
Tha simfwnisw apolita me ton filo bassman oti tin perissoteri zimia tin kanoun oi 3enoi. Mporw na pw to 90%. Gi afto to thema omws oute emeis oute kanenas den mporei na kanei tpt, extos apo tin astinomia. Kai to tmima alieias na tous grapsei tha stamatisoun nomizete? Mono me astinomeusi mporoun afta na stamatisoun... afto omws polli diskola mporei na ginei.. pou na voura i astinomia twra mes ta fragmata.. Diskola ta pragmata gia to psarema glykwn nerwn.. Poly diskola...

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”