ψαρευοντας σε βροχερο καιρο με αερα

Post Reply
User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

ψαρευοντας σε βροχερο καιρο με αερα

Post by maratheftis »

ε παιδια,,οπως είναι ο καιρος σημερα-αυριο..βροχες αερα κτλ...πως ψαρευουμε με εγγλεζικο...μεσα στο λιμανι.,.,εννοω σε πιο βαθος,,πατωτο..η μεσονερα; σκευφτουμαι να παω αυριο ενα γυρω... :dance:
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ψαρευοντας σε βροχερο καιρο με αερα

Post by admin »

maratheftis wrote:ε παιδια,,οπως είναι ο καιρος σημερα-αυριο..βροχες αερα κτλ...πως ψαρευουμε με εγγλεζικο...μεσα στο λιμανι.,.,εννοω σε πιο βαθος,,πατωτο..η μεσονερα; σκευφτουμαι να παω αυριο ενα γυρω... :dance:
Πάρε αδιάβροχο για καλο και για κακό

User avatar
Spearhead
Posts: 8
Joined: Sun Oct 03, 2010 11:55 am
Location: Nicosia, Cyprus

Re: ψαρευοντας σε βροχερο καιρο με αερα

Post by Spearhead »

εγώ πάντως έρια σήμερα το πρωί για surfcasting..το 100ari το βαρίδι "επιεννε" τζάι "εννεπιεννε" μέσα :o ...kymmata 3-4 metra xwris ipervolh :!: ...ύστερα λαλώ κάνει τζάι έρια μεστό λιμάνι για εγγλέζικο ο φελλός μου waggler 5ris "ενεστηνε" με tpt, αφαίρεσα βάρη ktlp αλλα tpt. :oops: φυσικά εν ξέρω αν eshiei καμια άλλη "μαστορκα" για να στήνει...
Good things come to those who bait...!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ψαρευοντας σε βροχερο καιρο με αερα

Post by MariosK »

Spearhead wrote:εγώ πάντως έρια σήμερα το πρωί για surfcasting..το 100ari το βαρίδι "επιεννε" τζάι "εννεπιεννε" μέσα :o ...kymmata 3-4 metra xwris ipervolh :!: ...ύστερα λαλώ κάνει τζάι έρια μεστό λιμάνι για εγγλέζικο ο φελλός μου waggler 5ris "ενεστηνε" με tpt, αφαίρεσα βάρη ktlp αλλα tpt. :oops: φυσικά εν ξέρω αν eshiei καμια άλλη "μαστορκα" για να στήνει...
Φίλε για να στήνει πρέπει να προσθέτεις βάρη.

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: ψαρευοντας σε βροχερο καιρο με αερα

Post by COTSIOS80 »

Spearhead wrote:εγώ πάντως έρια σήμερα το πρωί για surfcasting..το 100ari το βαρίδι "επιεννε" τζάι "εννεπιεννε" μέσα :o ...kymmata 3-4 metra xwris ipervolh :!: ...ύστερα λαλώ κάνει τζάι έρια μεστό λιμάνι για εγγλέζικο ο φελλός μου waggler 5ris "ενεστηνε" με tpt, αφαίρεσα βάρη ktlp αλλα tpt. :oops: φυσικά εν ξέρω αν eshiei καμια άλλη "μαστορκα" για να στήνει...

Φιλε για casting με ετσι καιρο θελεις βαριδι με αγκυρες 135-150γρ.
Ditch the bitch and let's go fishing!

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: ψαρευοντας σε βροχερο καιρο με αερα

Post by christos nic »

COTSIOS80 wrote:
Spearhead wrote:εγώ πάντως έρια σήμερα το πρωί για surfcasting..το 100ari το βαρίδι "επιεννε" τζάι "εννεπιεννε" μέσα :o ...kymmata 3-4 metra xwris ipervolh :!: ...ύστερα λαλώ κάνει τζάι έρια μεστό λιμάνι για εγγλέζικο ο φελλός μου waggler 5ris "ενεστηνε" με tpt, αφαίρεσα βάρη ktlp αλλα tpt. :oops: φυσικά εν ξέρω αν eshiei καμια άλλη "μαστορκα" για να στήνει...

Φιλε για casting με ετσι καιρο θελεις βαριδι με αγκυρες 135-150γρ.
Μονο με αγκυρες και με σωστο στησιμο(κλισεις) των καλαμιων καλη τοποθετηση της βασης με αρκετο βαρος αν ειναι τριποδι γιατι ενα αποτομο δυναμωμα του αερα ειναι συνηθησμενο φαινομενο σε ετσι συνθηκες και ειναι αρκετο τα ριξει ολα κατω σπαζοντας τα..Εν απαραιτητο οταν εχει βροχερο καιρο οι αδιαβροχες μποτες-αδιαβροχο κανενα ζευγαρι καλτσες στεγνες-παντελονι..να ενημερωθουμε που το ιντερνετ τον καιρο για πιθανη καταιγιδα στην περιοχη που θα παμε για να την αποφυγουμε και σε καποιες συνθηκες στην καταιγιδα ειναι πολλα επικυνδυνο να εχεις στημενα καλαμια γιατι εχουν την ιδιοτητα να τραβησουν κεραυνο που και 100 μετρα να ειναι καποιος μακρια απο εκει που θα πεσει δεν γλυτωνει..προσοχη και στους λασπωμενους δρομους για αποφυγη κολληματος του αυτοκινητου. :roll:

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: ψαρευοντας σε βροχερο καιρο με αερα

Post by christos nic »

Spearhead wrote:εγώ πάντως έρια σήμερα το πρωί για surfcasting..το 100ari το βαρίδι "επιεννε" τζάι "εννεπιεννε" μέσα :o ...kymmata 3-4 metra xwris ipervolh :!: ...ύστερα λαλώ κάνει τζάι έρια μεστό λιμάνι για εγγλέζικο ο φελλός μου waggler 5ris "ενεστηνε" με tpt, αφαίρεσα βάρη ktlp αλλα tpt. :oops: φυσικά εν ξέρω αν eshiei καμια άλλη "μαστορκα" για να στήνει...
εχει ειδικους φελλους για πολυ αερα και κυμμα που κανουν καλη δουλεια..ομως ως ενα σημειο :) ..σε περιπτωση σε λιμανι νομιζω εν ο πλαγιος αερας που εγιρνε τον φελλο θελει φελλο με μεγαλο εκτοπισμα στο κατω μερος 8+γραμ και σιγουρα βαρος στην μισινα.αν ειναι ρευμα στο νερο που τον εγιρνε τοτε θελει αλλα πραγματα..

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: ψαρευοντας σε βροχερο καιρο με αερα

Post by andrea5 »

ή εμπορουσες να φιεις τελια τον φελλο τζιαι να το ψαρεψεις πατωτο :)

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: ψαρευοντας σε βροχερο καιρο με αερα

Post by fISHANDCHIPS »

αν θα ψαρέψεις με φελλό άυριο ... καλύτερα με αντένα... εννα ταλαιπορηθεις με το εγκέζικο
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
Spearhead
Posts: 8
Joined: Sun Oct 03, 2010 11:55 am
Location: Nicosia, Cyprus

Re: ψαρευοντας σε βροχερο καιρο με αερα

Post by Spearhead »

MariosK wrote:
Spearhead wrote:εγώ πάντως έρια σήμερα το πρωί για surfcasting..το 100ari το βαρίδι "επιεννε" τζάι "εννεπιεννε" μέσα :o ...kymmata 3-4 metra xwris ipervolh :!: ...ύστερα λαλώ κάνει τζάι έρια μεστό λιμάνι για εγγλέζικο ο φελλός μου waggler 5ris "ενεστηνε" με tpt, αφαίρεσα βάρη ktlp αλλα tpt. :oops: φυσικά εν ξέρω αν eshiei καμια άλλη "μαστορκα" για να στήνει...
Φίλε για να στήνει πρέπει να προσθέτεις βάρη.[/

:geek: έκαμα λάθος ..εννοούσα "επροσθεσα" βάρη...

μάλλον εν ο πλάγιος αέρας που έλεγε ο παρέας πιο πάνω σε συνδυασμό με υπόγεια ρεύματα...ok ένα δοκιμάσω αύριο κανένα φελλό πιο γερο με πραπάνω βάρη...thank you :D
Good things come to those who bait...!

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”