SURF CASTING

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: SURF CASTING

Post by Sorkomanis »

COTSIOS80 wrote:
Sorkomanis wrote:
stathis 1821 wrote:ρε κοπελια βοηθάτε λίγο που χάθηκαν οι μουρμούρες .τα "μιλοκοπια" και η σορκοι :evil:

στον ακάμα φιλε μου. όσο πιο δύσκολα ράις στο spot τόσο πιο πολλή ψάρι μάλλον θα έχει
Ρε φιλαρακι Sorkomani,

Οι για να σου καμω τον εξυπο ρε φιλε, αλλα για να σε γλιτωσω λιο που την ταλαιπωρια δοκιμασε ουλους τους προσβασιμους τοπους πρωτα. :) :)
Προσωπικα παω σε τοπους που παει διπλα το αυτοκινητο μου για ευκολια επειδη βαρκουμε το κουβαλημα τζε σχεδον παντα φκενει κανενα κομματι. Τζε ειναι τζε τοποι που λαλεις ""Οι να εσχει ψαρι δαμε" :doh: :doh: :doh:

Απλα μπορει να μεν ηταν η νυχτα τους που επειες.
καλάν καλάν "εκαταλαβα", "εφαετε" με!!
ναι ρε συμφωνώ, οι παραπάνω μεγάλοι sorkoi που έπιασα ήταν έχτος ακάμα και σε βάθος κάπου στα 2 μετρα. αλλα και στον ακάμα παίζεται πολλή φάση, μιαν κάθε τόσο εν ωραία φάση αμάν πάμε.
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: SURF CASTING

Post by chrysanthos9 »

για να πιασετε σορκους μεγαλους να ψαρευκετε σε τοπους με πετρες αμαν εχει τρυκιμια εγω παλια μονο σε αμμο εψαρευκα σερφ καστινγ επιανα αλλα πιο μιτσιους που εψαρεψα πρωτη φορα σε τοπο με πετρες και τρυκιμια επιασα μεγαλους απλα πρεπει να εχει ο τοπος :D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: SURF CASTING

Post by ANDREAS TSOKKOS »

chrysanthos9 wrote:για να πιασετε σορκους μεγαλους να ψαρευκετε σε τοπους με πετρες αμαν εχει τρυκιμια εγω παλια μονο σε αμμο εψαρευκα σερφ καστινγ επιανα αλλα πιο μιτσιους που εψαρεψα πρωτη φορα σε τοπο με πετρες και τρυκιμια επιασα μεγαλους απλα πρεπει να εχει ο τοπος :D
σωστος . αλλα προτιμοτερο ειναι να βρεις τον τοπο στον οποιο οι σορκοι βγαινουν περαστοι και πεινασμενοι απο πιο βαθια νερα .και συνηθως αυτο γινεται τις βροχερες μερες η μερες μετα απο βροχη . ο σορκος που ειναι "τοπακας" ειναι σχεδον παντα χορτασμενος και δυσκολοτσιμπα
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: SURF CASTING

Post by ANDREAS TSOKKOS »

το σιγουρο παντος ειναι οτι ο μεγαλος σορκος θελει πετρα η "πλακατζια". προσωπικα προτιμο τις πλακατζιες που ειναι στη μεση και γυρο γυρο ειναι πετρα .
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: SURF CASTING

Post by konstantinos kalogir »

ANDREAS TSOKKOS wrote:
chrysanthos9 wrote:για να πιασετε σορκους μεγαλους να ψαρευκετε σε τοπους με πετρες αμαν εχει τρυκιμια εγω παλια μονο σε αμμο εψαρευκα σερφ καστινγ επιανα αλλα πιο μιτσιους που εψαρεψα πρωτη φορα σε τοπο με πετρες και τρυκιμια επιασα μεγαλους απλα πρεπει να εχει ο τοπος :D
σωστος . αλλα προτιμοτερο ειναι να βρεις τον τοπο στον οποιο οι σορκοι βγαινουν περαστοι και πεινασμενοι απο πιο βαθια νερα .και συνηθως αυτο γινεται τις βροχερες μερες η μερες μετα απο βροχη . ο σορκος που ειναι "τοπακας" ειναι σχεδον παντα χορτασμενος και δυσκολοτσιμπα
Πολλά πολλά σωστό τούτο που λες φίλε.. Οι καλύτεροι σορκότοποι για εμένα είναι οι τόποι που έχουν μπολικη άμμο και μερικά κομμάτια με βράχους μαζεμένα είτε μέσα στο βεληνεκές των καλαμιών μας, είτε αρκετά πιο μέσα (ακόμα και σε αποστάσεις 200 μέτρων). Ομως τέτοιοι τόποι ψαρεύονται μόνο με φουρτούνα. Πάντα σε έτσι καιρούς και τόπους γινίσκουνται οι καλύτερες σορκοκαταστάσεις! Και το καλύτερο είναι η ευκολία ψαρέματος, αφού δεν έχεις σκαλώματα, και το πιο σημαντικό δεν χάνεις ψάρια. Με ένα μεγάλο μολύβι (κατά προτίμηση πυραμίδα) το οποίο είναι σταθερό στην αρματωσιά πετυχένεις καλό κράτημα της αρματωσιάς στο βυθό, αλλά και καλό κάρφωμα του ψαριού αυτόματα! (λόγω αντίστασης του βαριδιού στο τράβηγμα του ψαριού)

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: SURF CASTING

Post by ANDREAS TSOKKOS »

konstantinos kalogir wrote:
ANDREAS TSOKKOS wrote:
chrysanthos9 wrote:για να πιασετε σορκους μεγαλους να ψαρευκετε σε τοπους με πετρες αμαν εχει τρυκιμια εγω παλια μονο σε αμμο εψαρευκα σερφ καστινγ επιανα αλλα πιο μιτσιους που εψαρεψα πρωτη φορα σε τοπο με πετρες και τρυκιμια επιασα μεγαλους απλα πρεπει να εχει ο τοπος :D
σωστος . αλλα προτιμοτερο ειναι να βρεις τον τοπο στον οποιο οι σορκοι βγαινουν περαστοι και πεινασμενοι απο πιο βαθια νερα .και συνηθως αυτο γινεται τις βροχερες μερες η μερες μετα απο βροχη . ο σορκος που ειναι "τοπακας" ειναι σχεδον παντα χορτασμενος και δυσκολοτσιμπα
Πολλά πολλά σωστό τούτο που λες φίλε.. Οι καλύτεροι σορκότοποι για εμένα είναι οι τόποι που έχουν μπολικη άμμο και μερικά κομμάτια με βράχους μαζεμένα είτε μέσα στο βεληνεκές των καλαμιών μας, είτε αρκετά πιο μέσα (ακόμα και σε αποστάσεις 200 μέτρων). Ομως τέτοιοι τόποι ψαρεύονται μόνο με φουρτούνα. Πάντα σε έτσι καιρούς και τόπους γινίσκουνται οι καλύτερες σορκοκαταστάσεις! Και το καλύτερο είναι η ευκολία ψαρέματος, αφού δεν έχεις σκαλώματα, και το πιο σημαντικό δεν χάνεις ψάρια. Με ένα μεγάλο μολύβι (κατά προτίμηση πυραμίδα) το οποίο είναι σταθερό στην αρματωσιά πετυχένεις καλό κράτημα της αρματωσιάς στο βυθό, αλλά και καλό κάρφωμα του ψαριού αυτόματα! (λόγω αντίστασης του βαριδιού στο τράβηγμα του ψαριού)
βασικα τζινο που παρατηρησα ειναι οτι οι σορκοι τρωνε περισσοτερο πανω στην πλακα αντι αμμο.ειναι λιγο δυσκολο να πετυχεις βραχωδεις περιοχες με αμμο τουλαχιστον στις περιοχες που ψαρευω. παντως πανω στην πλακα ειχα περισσοτερες και μεγαλυτερες επιτυχιες . δεδομενες οι συνθηκες φυσικα.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: SURF CASTING

Post by Sorkomanis »

ANDREAS TSOKKOS wrote:
chrysanthos9 wrote:για να πιασετε σορκους μεγαλους να ψαρευκετε σε τοπους με πετρες αμαν εχει τρυκιμια εγω παλια μονο σε αμμο εψαρευκα σερφ καστινγ επιανα αλλα πιο μιτσιους που εψαρεψα πρωτη φορα σε τοπο με πετρες και τρυκιμια επιασα μεγαλους απλα πρεπει να εχει ο τοπος :D
σωστος . αλλα προτιμοτερο ειναι να βρεις τον τοπο στον οποιο οι σορκοι βγαινουν περαστοι και πεινασμενοι απο πιο βαθια νερα .και συνηθως αυτο γινεται τις βροχερες μερες η μερες μετα απο βροχη . ο σορκος που ειναι "τοπακας" ειναι σχεδον παντα χορτασμενος και δυσκολοτσιμπα
σωστή η παρατήρηση σου φιλε μου. σε ένα spot που πάω σε 2 βδομάδες έπιασα 3 "σορκους" λίγο κάτω που κιλό και άλλους 2 του μισού κιλού και όλοι είχαν "ρουφισι" το αγκίστρι "βατηκια". στο συγκεκριμένο τόπο μπορεί να μεν τσιμπήσει για ώρες αλλα σε κάποια φάση ένα ertei έξω κοπάδι και για κανένα μισάωρο θα τσίμπα, άσχετα αν δεν "καταφρω" να τους καρφώσω όλους. όλα αυτά σε μειχτό βυθό, άμμο με βράχους κάτω που το νερό με βολές στα 60 μετρα σε κόλπο. και κάτι πολλά παράξενο ότι 2 είχαν τσιμπήσει με θάλασσα τζή που το λάδι :o :o
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: SURF CASTING

Post by Sorkomanis »

όσον για τους βοριάδες που φυσούν τες τελευταίες μέρες και είναι κριοί αλλα σχετικά λίγα μποφόρ τι λαλείτε? και το φεγγάρι που βγαίνει μετά τες δώδεκα...
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: SURF CASTING

Post by COTSIOS80 »

[/quote]στον ακάμα φιλε μου. όσο πιο δύσκολα ράις στο spot τόσο πιο πολλή ψάρι μάλλον θα έχει[/quote]


καλάν καλάν "εκαταλαβα", "εφαετε" με!! [/quote]

Ρε φιλε

Το φορουμ εν για σχολιασμο οσον γραφονται. Αν σε ενοχλει η μεν τα θκεβαζεις η μεν γραφεις, αλλα οι να μας την λεεις επειδη ασχοληθηκαμε με το θεμα σου :(
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: SURF CASTING

Post by ANDREAS TSOKKOS »

Sorkomanis wrote:
ANDREAS TSOKKOS wrote:
chrysanthos9 wrote:για να πιασετε σορκους μεγαλους να ψαρευκετε σε τοπους με πετρες αμαν εχει τρυκιμια εγω παλια μονο σε αμμο εψαρευκα σερφ καστινγ επιανα αλλα πιο μιτσιους που εψαρεψα πρωτη φορα σε τοπο με πετρες και τρυκιμια επιασα μεγαλους απλα πρεπει να εχει ο τοπος :D
σωστος . αλλα προτιμοτερο ειναι να βρεις τον τοπο στον οποιο οι σορκοι βγαινουν περαστοι και πεινασμενοι απο πιο βαθια νερα .και συνηθως αυτο γινεται τις βροχερες μερες η μερες μετα απο βροχη . ο σορκος που ειναι "τοπακας" ειναι σχεδον παντα χορτασμενος και δυσκολοτσιμπα
σωστή η παρατήρηση σου φιλε μου. σε ένα spot που πάω σε 2 βδομάδες έπιασα 3 "σορκους" λίγο κάτω που κιλό και άλλους 2 του μισού κιλού και όλοι είχαν "ρουφισι" το αγκίστρι "βατηκια". στο συγκεκριμένο τόπο μπορεί να μεν τσιμπήσει για ώρες αλλα σε κάποια φάση ένα ertei έξω κοπάδι και για κανένα μισάωρο θα τσίμπα, άσχετα αν δεν "καταφρω" να τους καρφώσω όλους. όλα αυτά σε μειχτό βυθό, άμμο με βράχους κάτω που το νερό με βολές στα 60 μετρα σε κόλπο. και κάτι πολλά παράξενο ότι 2 είχαν τσιμπήσει με θάλασσα τζή που το λάδι :o :o
To προβλημα ειναι οτι για βρεις τον καταλληλο τοπο απαιτει πολυωρα ψαρεματα κατω απο διαφορες συνθηκες και αρκετες αψαριες . και επισης ποτε δεν πρεπει να ψαρευεις νυχτα σε τοπο οπου βλεπεις ψαρια την μερα. αλλου ειναι το ψαρι την μερα και αλλου την νυχτα.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: SURF CASTING

Post by Sorkomanis »

COTSIOS80 wrote:
στον ακάμα φιλε μου. όσο πιο δύσκολα ράις στο spot τόσο πιο πολλή ψάρι μάλλον θα έχει[/quote]


καλάν καλάν "εκαταλαβα", "εφαετε" με!! [/quote]

Ρε φιλε

Το φορουμ εν για σχολιασμο οσον γραφονται. Αν σε ενοχλει η μεν τα θκεβαζεις η μεν γραφεις, αλλα οι να μας την λεεις επειδη ασχοληθηκαμε με το θεμα σου :([/quote]

εντάξει ρε φιλε μου, "εξιασα" να βάλω ένα σμάιλι face, "δερμε"! :lol:
σιγά να μεν σας την πω θέμας, εν είμαι έτσι τύπος. καλοδεχούμενες όλες οι απόψεις
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: SURF CASTING

Post by chrysanthos9 »

αποψε θα παω σε τοπο βραχωδη για να πιασω κανενα σορκο αν και η θαλασσα ειναι λαδι μιλουμε πιο λαδι εν γινετε αλαλ ξερω οτι οι σορκοι οι τοπακες ειναι εκει :D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: SURF CASTING

Post by marios »

chrysanthos9 wrote:αποψε θα παω σε τοπο βραχωδη για να πιασω κανενα σορκο αν και η θαλασσα ειναι λαδι μιλουμε πιο λαδι εν γινετε αλαλ ξερω οτι οι σορκοι οι τοπακες ειναι εκει :D
:) δώστους χαιρετίσματα :greetings-wavegreen:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: SURF CASTING

Post by chrysanthos9 »

τελικα επελαναμεν τις σμυρνες :D εν επιασαμεν τπτε εχτος που ενα μικρο σορκουι που επιεν πισω :D
Rememper always someone waiting for you at home

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: SURF CASTING

Post by shark25 »

γεια σας
αν ξερει καποιοσ στο λιμανακι τησ αλαμινου απτην εξω μερια που βλεπει προς το πελαγος μπορει να ψαρεψει καπιος με τη μεθοδο καστινκ?ρωτω γιατι απο οτι ειδα ειναι γεματη βραχια η περιοχη

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”