Κάπνισμα και ελεύθερη κατάδυση

Post Reply
User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Κάπνισμα και ελεύθερη κατάδυση

Post by c.nadiotis »

Μου "θύμωσε" ο Άριστος γιατί καπνίζω… τελικά πολλοί από εμάς είναι καπνιστές, σίγουρα επηρεάζει το κάπνισμα, αλλά πόσο; Ποιοι από εμάς καπνίζουν; Ποιοι κάπνιζαν και το έκοψαν και πόση διάφορα είδαν; Παρακαλώ για τις απόψεις σας.
I live my life a breath at a time

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Κάπνισμα και ελεύθερη κατάδυση

Post by admin »

c.nadiotis wrote:Μου "θύμωσε" ο Άριστος γιατί καπνίζω… τελικά πολλοί από εμάς είναι καπνιστές, σίγουρα επηρεάζει το κάπνισμα, αλλά πόσο; Ποιοι από εμάς καπνίζουν; Ποιοι κάπνιζαν και το έκοψαν και πόση διάφορα είδαν; Παρακαλώ για τις απόψεις σας.
Εγώ κάπνιζα μανιακά (2+ πακέτα ημερισίως) και το έκοψα τα τελευταία 4 χρόνια το μόνο που μετανιώνω είναι που δέν το σταμάτησα πιο γρήγορα. Απο πλευρά επιδόσεων όταν κάνεις προπόνηση σαφώς έχεις καλύτερα αποτελάισματα. απο πλευράς φυσικής κατάστασης όποσδήποτε επιπλέον αποκτάς και πάλι καλή όσφρηση , γεύση και δέν βρωμοκοπούν τα ρούχα σου τσιγάρα. Ούτε νιώθεις φυλακισμένος και εξαρτημένος του τσιγάρου να τρέχεις να καπνίσεις μόλις περιοριστείς κάπου 2-3 ωρούες. Το πιο σημαντικό ιδιαίτερα στις μέρες μας είναι ότι το τσιγάρο θέλει και καφέ εάν αγοράζεις και 5-6 καφέδες την ημέρα και 1-2 πακέτα τσιγάρο τότε με απλά μαθηματικά θέλει €10-15 + την ημέρα για καφέ και τσιγάρο στον μήνα θέλεις πάνω κάτω €300-400 . Στα δύο χρόνια αγοράζεις φουσκωτό !!!!!!!!!!!!!!

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Κάπνισμα και ελεύθερη κατάδυση

Post by c.nadiotis »

Καλά όλα αυτά ρε φιλέ και κατανοητά, από τον καιρό που μπήκα στην θάλασσα το μείωσα σημαντικά. Την βγάζω με ενα κουτί καπνό την εβδομάδα, οπόταν το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα (20-30 Εύρο το μηνά). Απλά όταν κάνω απόπειρα να το κόψω έκτος του ότι είμαι έκτος εαυτού και τσακώνομαι με τους πάντες για το παραμικρό, που τα νευρά μου και την ένταση, μειώνονται οι χρόνοι μου στο μισό. Την τελευταία φορά που δοκίμασα πήγαμε ψάρεμα και οι βουτιές μου ήταν πήγαινε-έλα, μέχρι που κάπνισα μισό τσιγάρο και μπόρεσα να χαλαρώσω και να επανέλθω στους κανονικούς μου χρόνους…..
I live my life a breath at a time

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Κάπνισμα και ελεύθερη κατάδυση

Post by gptochos »

Ρε φίλε είναι ψυχολογικό! Όλα είναι στο μυαλό! Δεν νομίζω ότι με το να κόψεις το τσιγάρο θα δεις τρομερές αλλαγές στις άπνοιες σου! Τωρά αν θέλεις να το κόψεις για τη υγεία την δική σου και των γύρο σου ΝΑΙ κοψε το! Κακά τα ψέματα είναι μια παλιο συνήθεια το τσιγάρο!

Εγώ όταν το έκοψα για κανένα τρίμηνο δεν μπορούσα να χαλαρώσω με τίποτε! οι άπνοιες μηδαμινές! Ο λόγος: εσκέφτουμουν το τσιγάρο!

Μια μέρα εδοκίμασα να μεν καπνίσω το πρωί πριν πάω ψάρεμα! ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ! Απνοιες Ο! Δεν μπορούσα να χαλαρώσω με τίποτε! Μόλις εφκήκα πάνω στη βάρκα και άναψα ένα τσιγάρο από την γη ως τον ουρανό! Άπνοιες στο φουλ!!!!

Έχει πάρα πολλούς ψαροτουφεκάδες με ΤΙΣ επιδόσεις που ψαρεύουν σε Κύπρο και Ελλάδα! Δες το και απο την άλλη πλευρά συνηθίζει ο οργανισμός σου στο Διοξείδιο! :D

Τωρά σοβαρά αν έχεις και την παραμικρή θέληση και θέλεις να το κόψεις ΚΟΨΕ ΤΟ και μεν σκέφτεσαι τις επιδόσεις! ΚΟΨΕ ΤΟ για την δική σου υγεία!!!!!

Εγώ είμαι καπνιστής και είπα ότι θα κόψω το κάπνισμα αλλα πότε εν ξέρω! Μπορεί ενα πρωϊ να σηκωστώ και να πω κανεί!!!!!!
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Κάπνισμα και ελεύθερη κατάδυση

Post by c.nadiotis »

Εδώ είναι το θέμα φιλέ, δεν θέλω να το κόψω…. Κάποτε όμως πρέπει να το κόψω….
I live my life a breath at a time

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Κάπνισμα και ελεύθερη κατάδυση

Post by gptochos »

Άμα δεν θέλεις να το κόψεις δεν υπάρχει θέμα συζήτησης ρε φίλε :D
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

leks
Posts: 11
Joined: Mon Oct 12, 2009 5:38 pm

Re: Κάπνισμα και ελεύθερη κατάδυση

Post by leks »

Φίλε cnatiotis εγω εκοψα το τσιγαρο με αφορμη ενα βαθυ ψαρεμα για τα δεδομενα τα δικα μου που εκανα που ενομιζα ότι ημουν τζαι σε φορμα .Ενω ψαρευκα περιπου 4 ωρες τζαι εν ειδα τιποτε αξιολογο ειδα στο τελος ενα ορφο που τρυπωσε.Εκατεβηκα επαιξα το ψαρι αλλα εβραχωσε.Μετα που 5-6 βουθκιες δεν εμπορεσα να ξανακατεβω ενω ειχα τα μετρα επειδη επονουν τους πνευμονες μου παρα πολλα δεν μπορουσα να καμω πληρη εισπνοη, τζαι αφηκα το ζευκαρι μου μονο του να τον φκαλει.
Τελοσπαντον αφορμη για να τον κοψω το παραπανω, που τον τζαιρο που το εκοψα ειδα παρα πολλη διαφορα τζαι σε χρονους τζαι αντοχες και τωρα εκαταλαβα τη ζημια εκαμνα στο εαυτο μου, οταν συγκρινω ποσο μεγαλη εισπνοη μπορω να καμω τωρα με πριν - κουραση καθολου - πονους στο στηθος καθολου .Οσο για την χαλαρωση οπως λαλεις στην αρχη ειχα τα ιδια συμπτωματα με εσενα δεν εχαλαρωνα με τπτ οι χρονοι μου στο μισο κτλ τζαι εσκεφτουμουν να το αναψω παλε.Με την παροδο 4 μηνων ομως αρχισα να επανερχομαι οπως ημουν πριν να χαλαρωνω και να καμνω σταδιακα καλυτερους χρονους και σε ολη την διαρκεια του ψαρεματος οι μονο την 1 ωρα (βαθκια) τζαι υστερα ξεβαθα γιατι εκουραζουμουν τζαι πονουν οπως πριν.
Γνωμη δικη μου ΚΟΨΕ ΤΟΝ ΤΖΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ.

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Κάπνισμα και ελεύθερη κατάδυση

Post by hdemetris »

Κάπνιζα και γω καμιά δεκαπενταριά χρόνια και το έκοψα εδώ και 2,5 χρόνια με εξαίρεση ένα διάστημα το καλοκαίρι που το ξανάρχισα ευτυχώς για λίγο.
Διαφορά στις άπνοιες δεν είδα. Νομίζω ότι η ζημιά που κάνει το κάπνισμα είναι μακροπρόθεσμη και μέχρι την ηλικία των 32-33 που το έκοψα δεν είχε μειωθεί η χωρητικότητα των πνευμόνων μου. Σε 10 χρόνια όμως πιθανόν να μειωνόταν με αποτέλεσμα να μειωθούν και οι άπνοιες.

Το συμπέρασμα μου είναι ότι έχεις 1000 άλλους λόγους να το κόψεις αλλά στον τομέα της άπνοιας δεν θα έχεις κάποιο άμεσο αποτέλεσμα. Όμως αξίζει τον κόπο για όλα τα υπόλοιπα που ανέφεραν οι φίλοι πιο πάνω.
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Κάπνισμα και ελεύθερη κατάδυση

Post by gptochos »

hdemetris wrote:Κάπνιζα και γω καμιά δεκαπενταριά χρόνια και το έκοψα εδώ και 2,5 χρόνια με εξαίρεση ένα διάστημα το καλοκαίρι που το ξανάρχισα ευτυχώς για λίγο.
Διαφορά στις άπνοιες δεν είδα. Νομίζω ότι η ζημιά που κάνει το κάπνισμα είναι μακροπρόθεσμη και μέχρι την ηλικία των 32-33 που το έκοψα δεν είχε μειωθεί η χωρητικότητα των πνευμόνων μου. Σε 10 χρόνια όμως πιθανόν να μειωνόταν με αποτέλεσμα να μειωθούν και οι άπνοιες.

Το συμπέρασμα μου είναι ότι έχεις 1000 άλλους λόγους να το κόψεις αλλά στον τομέα της άπνοιας δεν θα έχεις κάποιο άμεσο αποτέλεσμα. Όμως αξίζει τον κόπο για όλα τα υπόλοιπα που ανέφεραν οι φίλοι πιο πάνω.
:text-bravo:

:obscene-smokingred:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Κάπνισμα και ελεύθερη κατάδυση

Post by c.nadiotis »

I live my life a breath at a time

Post Reply

Return to “Διάφορα”