Εισηγήσεις για καλάμι και μηχανή Spinning

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Εισηγήσεις για καλάμι και μηχανή Spinning

Post by gptochos »

Επειδή κοντέυκουν τα γενέθλια μου τζαι επειδή εννα με ρωτά η γαιναίκα τι δώρο θέλω και επειδή από θέμα ψαροτούφεκου είμαι αρκετά καλυμμένος σκέφτουμαι για κάνενα καλαμούι Spinning και μηχανή!

Ως επι το πλείστον θα το χρησιμοποιώ για Saltwater αλλά άμα τύχει μια στο τόσο και σε κανένα φτάκτη (Freshwater επήα μια φορά τζαι άρεσε μου η φάση)! :drool:

Μέχρι στιγμής έχω ένα καλάμι Spinning Quantum 2.40 10-30γρ και μηχανούα! Αυτό που με προβληματίζει να πιάσω με πιο μικρό action, με πιο μεγάλο action ή κανενα καλάμι με action 15 - 50gr (ας πούμε)! Για πέιτε προτάσεις οι πιο έμπειροι!!!!! 8)

ΥΣ Αν σε ένα καλάμι με πιο μεγάλη διαφορά στο action πχ 15-60 ή 20-80 (λογικά η μύτη είναι πιο σκληρή) δεν θα δουλεύει διαφορετικά το τεχνητό με βάρος πχ 15γρ?????? :think:

Ααα το budget θα είναι περίπου 150 ευρω!!!!! (Lures έχω αρκετά εν θέλω προς το παρόν)
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Εισηγήσεις για καλάμι και μηχανή Spinning

Post by konstantinos kalogir »

Φίλε Γιώργο,
το καλάμι που έχεις (2.40μ, 10-30) είναι ένα καλάμι κατά την γνώμη μου που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και στη θάλασσα και στα γλυκά νερά.
Τωρά η απόφαση σου πρέπει να γίνει με γνώμονα το που θέλεις να το ψαρέψεις. Βασικά πρέπει να πάεις σε κάτι πιο συγκεκριμένο, αφού δεν είναι το πρώτο σου καλάμι. Αν για παράδειγμα θέλεις κάτι για γλυκά νερά, ίσως να εν καλύτερα να επιλέξεις κάτι σε 2.10μ, αν θα πας σε θάλασσα το 2.70μ εν καλύτερο, για το λόγο ότι βοηθά σε στες βολές. Τωρά όμως εν να μου πεις, 'αν θέλω να κάμνω βολές μακρινές και στο φράκτη επειδή εν πιο μέσα τα ψάρια??'.. Τούτο το ερώτημα 3αναπέρνει μας στην αρχική ερώτηση, που θα ψαρεύεις και για τι μεγέθους ψάρια μιλάμε. Αν για παράδειγμα θέλεις κάτι για γλυκά νερά, άλλο το καλάμι για τες πέστροφες (γρήγορο, κοντό, μικρό action), άλλο για το λαυράκι.
Πιστεύω πως αν αποφασίσεις περίπου για πιο ψάρεμα το θέλεις, τότε υπάρχει αρκετός κόσμος στο φόρουμ που θα σε βοηθήσει στην επιλογή..

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Εισηγήσεις για καλάμι και μηχανή Spinning

Post by Giorkos »

εγώ νομίζω να πεις της καλής σου να σου γοράσει πέδιλα κάρπον :D :D :D

να έσιης δεύτερο ζεφκάριν....γιου νέβερ νόου πότε θα φανούν χρήσιμα....ίσως αν κάποιος της παρέας ξεχάσει τα πέδιλα του έσσο, να έσιης να τον κανονίζεις :o :o :o

:clap: :clap: :clap:

άσε την μισίνα και πάρε λίγη ίνα (άνθρακα) :lol:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Εισηγήσεις για καλάμι και μηχανή Spinning

Post by (CyBasser) »

Mεν ανυσησυχείς ρε Κώτσιο, εννά τον βοηθήσουμε. Τωρά ειδικά που τον επήρα τζαι έπιασε μια μικρή δόση για αυτοκράτορες....

Απλά μια διευκρίνηση: Για λαβράκι έννεν άλλΟ καλάμι που θέλει, εν άλλΑ καλάμια που θέλει. Σκλάβες εν τον θωρώ να ασχολείται. Θάλασσα βολεύκεται με ότι έχι, εννά πιάσει ένα δεύτερο πρώτιστα για λαβράκι (και μακρύ, το 2.1 για φράκτη πως σου ήρτε?) πον'να το χρησιμοποιά στην θάλασσα. Πότε είπες εν τα γενέθλια σου να φάμεν παστουρμάες ρε Πτωχο?

ΥΓ: Γιώρκε, κάτσε την μάππα κάτω τζαι άηστον να πιάσει σπιννοκάλαμο. Τα πέδιλα σου να μεν τα ξιάννεις!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Εισηγήσεις για καλάμι και μηχανή Spinning

Post by gptochos »

Γιώρκο εσύ όπως πάεις εννα μας γ@...σεις!!!! :D


Κωνσταντίνε το καλάμι που θέλω πρωτίστος για θάλασσα και μετά για φράκτες! Φράκτες μόνο ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ με τα τεχνητά δολώματα!
Όπως θωρώ τα πράμματα εν πολλες οι παράμετροι για επιλογή καλαμιού :shock:

Αν υπάρχει κάτι το οποίο μπορεί να συνδιάσει και τα δύο ακόμα καλύτερα γιατί δεν θέλω να γεμώσω τον τόπο καλάμια διότι εννα έχω γυναικομουρμούρα ότι εγέμωσα το σπίτι με καλάμια τζαι ψαροτούφεκκα :D

Ρολάνδε αφού σου αρέσαν οι παστουρμάες μπορούμε να το κανονίσουμε, εννεν ανάγκη να περιμένουμε τα γενέθλια! Δοξασει ο Θεός ο Γιώρκος πάντα πεινά κανόνισε μέρα που θα έχεις οφ από τη δουλεία τζαι κανονίζουμεν το! :D
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Εισηγήσεις για καλάμι και μηχανή Spinning

Post by konstantinos kalogir »

(CyBasser) wrote:Mεν ανυσησυχείς ρε Κώτσιο, εννά τον βοηθήσουμε. Τωρά ειδικά που τον επήρα τζαι έπιασε μια μικρή δόση για αυτοκράτορες....

Απλά μια διευκρίνηση: Για λαβράκι έννεν άλλΟ καλάμι που θέλει, εν άλλΑ καλάμια που θέλει. Σκλάβες εν τον θωρώ να ασχολείται. Θάλασσα βολεύκεται με ότι έχι, εννά πιάσει ένα δεύτερο πρώτιστα για λαβράκι (και μακρύ, το 2.1 για φράκτη πως σου ήρτε?) πον'να το χρησιμοποιά στην θάλασσα. Πότε είπες εν τα γενέθλια σου να φάμεν παστουρμάες ρε Πτωχο?

ΥΓ: Γιώρκε, κάτσε την μάππα κάτω τζαι άηστον να πιάσει σπιννοκάλαμο. Τα πέδιλα σου να μεν τα ξιάννεις!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Το 2.10 επιενε για τες πέστροφες! Και γενικά για τόπους που εν έχεις την άνεση να κρατάς μακρύ καλάμι λόγο δέντρων, χόρτων κτλ κτλ. Για τα λαυράκια εννοείτε εν διαφορετικό το καλάμι (έγραψα το πάρακατω). Για τα λαυράκια βοήθα τον εσύ καλύτερα!

Μμ, για θάλασσα ώστε.. Το μόνο 'σίγουρο' τωρά είναι ότι θέλεις καλάμι 2.70-3.00μ. Τωρά όμως μπένουν άλλοι παραμέτροι που εν να σε συγχύσουν παραπάνω πιστεύω. Όπως τα δολώματα που εν να χρησιμοποιάς. Για παράδειγμα αν στοχεύεις σε λαυράκια (θάλασσα) εν προτιμότερα (κατά γενική ομολογία) τα σιλικονούχα δολώματα. Σε παρόμοια περίπτωση θέλεις καλαμούι με χαμηλό action (3-10γρ) και γρήγορο, ώστε να σου διά την ευχέρια η μύτη του να δίνεις 'ζωή' στο δόλωμα. Αν 'παλεύκεις' για σφύρνες-λίτσες εν πολλά καλά καλάμια με πιο ψηλό action (15-50γρ). Όλα εξαρτώνται από το τεχνητό σου δόλωμα, και κατ'επέκταση που το ψάρι που γυρεύκεις.
Ξέρω εσύγχυσα σε, εν για προβληματισμό που σου είπα τα πιο πάνω άλλωστε.
Η δική μου γνώμη είναι να πιάσεις καλάμι 2.70-2.75μ, 15-30γρ action, ούτε πολλά γρήγορο ούτε πολλά αργό. Νομίζω ένα τέτοιο καλάμι δίνει σου αρκετές επιλογές.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Εισηγήσεις για καλάμι και μηχανή Spinning

Post by (CyBasser) »

Eγώ πάλε διαφωνώ λίγο με τον Κωνσταντίνο, ειδικά σ'αυτό για τα σιλικονούχα...
Αnyway, αύριο αργά το πρωί ή το δείλις ρε Γιώργο έλα που σπίτι μου (ή που τον Γιώρκο την ώρα πον'να τσαππίζει :mrgreen: :mrgreen: ) με το καλάμι που ήδη έχεις και ΟΛΑ σου τα τεχνητά. Μόνο έτσι εννά μπορώ να εκφέρω κάποια σοβαρή γνώμη....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Εισηγήσεις για καλάμι και μηχανή Spinning

Post by gptochos »

Κωνσταντίνο να σου πω την αλήθκια έχω αρκετά τεχνητά και δεν θέλω να ασχοληθώ με τα σιλικονούχα΄! Το λόγο δεν μπορώ να τον εξηγήσω απλά έν μου κάθεται η όλη φάση! Εδοκίμασα μια φορά αλλά δεν με ετράβησε! Προτιμω τα τεχνητά που έχει παραπάνω action!!!!

Τωρά για να διευκολύνω λίγο τη φάση! Θα αλλάξω την ερώτηση μου! Επείδη έχω ένα καλάμι 2.40 10-30gr να πάω σε πιο μακρύ καλάμι όπως είπε και ο Κωτσιος 2.70 με action 15-50gr?

Και μια άλλη ερώτηση όσο πιο μεγάλο action έχει το καλάμι και όσο πιο μεγάλο μήκος λογικά κάνει πιο μακρίνές βολές και δεν μπορείς να δουλέψεις κατάλληλα το τεχνητό?

Ρολάνδος θα μιλήσουμε τηλεφωνικώς αύριο
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Εισηγήσεις για καλάμι και μηχανή Spinning

Post by konstantinos kalogir »

Ο γενικός κανόνας είναι πως ένα καλάμι 2.70 κάνει καλύτερες βολές που ένα καλάμι 2.10 π.χ, λόγο μεγαλύτερης ροπής που μεταφέρεται που το καλάμι στο δόλωμα. Τωρά όσο αφορά το βάρος που έχει το τεχνητό σου δόλωμα. Δεν είναι απόλυτο πως ένα πιο βαρετό δόλωμα εν να πάει πιο μέσα που ένα πιο ελαφρύ. Το σημαντικό είναι να βρεις το οφέλειμο βάρος κάθε καλαμιού. Για παράδειγμα ένα καλάμι 15-50 μπορεί να κάνει καλύτερες βολές με ένα βαρίδι 25γ παρά με ένα 50γρ..
Όσο πιο μέσα ρίξεις το ψαράκι σου τόσο πιο δύσκολο είναι να του δώσεις την απαιτούμενη κίνηση. Προτίνω σου να δουλέψεις την μηχανή σου με νήμα, έχεις πολλά καλύτερη αμεσότητα. Εν να σου δημιουργούνται κατά καιρούς κάποια μπλεξίματα του νήματος στην μηχανή, αλλά τούτο θα είναι μέχρι να μάθεις να το δουλεύεις σωστά. Τα πλεονεκτήματα που σου δίνει το νήμα είναι πάρα πολλά, όπως π.χ η χρησιμοποίηση πιο λεπτού νήματος (σε σχέση με την μισίνα) λόγο πιο μεγάλων αντοχών = κερδίζεις στις βολές..

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Εισηγήσεις για καλάμι και μηχανή Spinning

Post by fISHANDCHIPS »

Κύριε Πτωχόπουλε εγώ νομίζω μια χαρά είσαι με το καλάμι που έχεις ... σκεύτου κάτι άλλο
Πχ ένα νήμα ,ακόμα λία lures,μια βαλίτσσούα συσταρισμένη να τα βάλλεις μέσα και είσαι πόμπα
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Εισηγήσεις για καλάμι και μηχανή Spinning

Post by (CyBasser) »

konstantinos kalogir wrote:Ο γενικός κανόνας είναι πως ένα καλάμι 2.70 κάνει καλύτερες βολές που ένα καλάμι 2.10 π.χ, λόγο μεγαλύτερης ροπής που μεταφέρεται που το καλάμι στο δόλωμα. ..
Γενικά σωστό, aλλά εξαρτάται κι από την παραβολικότητα του καλαμιού και το είδος του δολώματος...
konstantinos kalogir wrote:Τωρά όσο αφορά το βάρος που έχει το τεχνητό σου δόλωμα. Δεν είναι απόλυτο πως ένα πιο βαρετό δόλωμα εν να πάει πιο μέσα που ένα πιο ελαφρύ. Το σημαντικό είναι να βρεις το οφέλειμο βάρος κάθε καλαμιού. Για παράδειγμα ένα καλάμι 15-50 μπορεί να κάνει καλύτερες βολές με ένα βαρίδι 25γ παρά με ένα 50γρ.. ..

ΣΩΣΤΟ
konstantinos kalogir wrote:Όσο πιο μέσα ρίξεις το ψαράκι σου τόσο πιο δύσκολο είναι να του δώσεις την απαιτούμενη κίνηση. ..

:naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty:
Λ Α Θ Ο Σ - εξαρτάται πλήρως από το δόλωμα, και η μεγάλη πλειοψηφία δουλεύει ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ μακριά από το καλάμι!
konstantinos kalogir wrote:Προτίνω σου να δουλέψεις την μηχανή σου με νήμα, έχεις πολλά καλύτερη αμεσότητα. Εν να σου δημιουργούνται κατά καιρούς κάποια μπλεξίματα του νήματος στην μηχανή, αλλά τούτο θα είναι μέχρι να μάθεις να το δουλεύεις σωστά. Τα πλεονεκτήματα που σου δίνει το νήμα είναι πάρα πολλά, όπως π.χ η χρησιμοποίηση πιο λεπτού νήματος (σε σχέση με την μισίνα) λόγο πιο μεγάλων αντοχών = κερδίζεις στις βολές..
Γενικά ΣΩΣΤΟ....

Ε Κωνσταντίνο, μα εννά αρκέψεις spinning??? :think: :think: :think: :think: :think:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Εισηγήσεις για καλάμι και μηχανή Spinning

Post by konstantinos kalogir »

Το ότι δεν πιένω ταχτικά εξορμήσεις σπίννινκ δεν σημαίνει πως δεν εχω τον καταλληλο εξοπλισμό μαζί μου κάθε φορά που πάω καστινκ.... :wink:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Εισηγήσεις για καλάμι και μηχανή Spinning

Post by MariosK »

konstantinos kalogir wrote:Το ότι δεν πιένω ταχτικά εξορμήσεις σπίννινκ δεν σημαίνει πως δεν εχω τον καταλληλο εξοπλισμό μαζί μου κάθε φορά που πάω καστινκ.... :wink:
Για να φκάλλεις τα τζινιοπσαρα έξω να σε αφήκουν να ψαρέψεις καστινγ με την ησυχία σου, έννεν? :lol: :lol: :lol:

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Εισηγήσεις για καλάμι και μηχανή Spinning

Post by Greg »

να σου δοσω και γω την συμβουλη μου... τα 150 ευρα που εχεις budget δοσε τα αποκλειστικα στο καλαμι (2.70-3μ, 15-50γρ οπως σου ειπαν και οι αλλοι), και μηχανισμο να παρεις ως δωρο για τα χριστουγεννα ;)
Esox Lucius

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Εισηγήσεις για καλάμι και μηχανή Spinning

Post by Στάθης »

stella πε της. 8) :whistle:
Αλλά μετά να είσαι διατεθειμένος να της πιασεις αυτοκίνητο στα γενέθλια της. :shock:
no whey no gain

Post Reply

Return to “SPINNING”