Μυλοκοπια.....

paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

Re: Μυλοκοπια.....

Post by paulos charalambous »

ο παρεας μου ιβρεν ενα μονο του πουκατω που μια φυκια.. (εκαλιφκετθν π φυκια τζαι εταρακσεν τα φιτζια το ρευμα τζαι ειδεν το).. εν σπανιο το οτι το ιβρεν μονο του??

j the r
Posts: 115
Joined: Fri Mar 02, 2007 9:13 pm

Re: Μυλοκοπια.....

Post by j the r »

Χρονια και ζαμανια να δουμε ετσι ψαρι .

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Μυλοκοπια.....

Post by gdeme »

Συνηθως εκει που εχει 1, εχει και άλλα, αλλα ως γνωστον ειμαστε στην θαλασσα και κανονες δεν υπαρχουν για τετοια πραγματα.

Σιγουρα ομως αν βρειτε καποιο ψαξτε καλα την ευρητερη περιοχη.

Μια αλλη περιπτωση για να βρεις 1ή 2 ειναι η εξής:
συνηθως αυτα τα ψαρια στελνουν οδηγους για να βρουν καταφυγιο σε μια περιοχη και να επιστρεψουν για να παει το κοπαδι να φωλιασει, οποτε μπορει να βρεις 1-2 ψαρια ξεκομενα.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Μυλοκοπια.....

Post by marios »

Να πω και εγώ την γνώμη μου για αυτό το ψάρι ,είναι ένα από τα πιο εύκολα ψαρια στην σύλληψη τους!! είτε με ψαροτούφεκο είτε με καλάμι..μπορεί να καθαρίσεις ολόκληρο κοπάδι αν βρεθούν στην "ψαρεφτρα" σου με καλάμι η αν τα βρείς με ψαροτούφεκο...το δύσκολο είναι να τα βρείς.η μάλλον να "σε βρουν".
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Μυλοκοπια.....

Post by admin »

marios wrote:Να πω και εγώ την γνώμη μου για αυτό το ψάρι ,είναι ένα από τα πιο εύκολα ψαρια στην σύλληψη τους!! είτε με ψαροτούφεκο είτε με καλάμι..μπορεί να καθαρίσεις ολόκληρο κοπάδι αν βρεθούν στην "ψαρεφτρα" σου με καλάμι η αν τα βρείς με ψαροτούφεκο...το δύσκολο είναι να τα βρείς.η μάλλον να "σε βρουν".
σωστός

User avatar
since1984
Posts: 128
Joined: Wed Aug 13, 2008 10:55 am
Location: Paphos/Cyprus

Re: Μυλοκοπια.....

Post by since1984 »

admin wrote:
marios wrote:Να πω και εγώ την γνώμη μου για αυτό το ψάρι ,είναι ένα από τα πιο εύκολα ψαρια στην σύλληψη τους!! είτε με ψαροτούφεκο είτε με καλάμι..μπορεί να καθαρίσεις ολόκληρο κοπάδι αν βρεθούν στην "ψαρεφτρα" σου με καλάμι η αν τα βρείς με ψαροτούφεκο...το δύσκολο είναι να τα βρείς.η μάλλον να "σε βρουν".
σωστός
που να βρείς το κοπάδι 5-6 κομάτια και να δοκιμάζεις τα πάντα να τσιμπίσουν (και να πελλανίσκεις γιατ εν τσιμπούν,μονο να τα βλέπεις που να πηγαινοέρχονται) εν να τα ξαναπούμε..... :D
με ψαροτούφεκο συμφωνώ ότι εν ευκολο το μάζεμα του κοπαδιού
το μυλοκόπι για να τσιμπήσει θέλει την θάλλασα του (ταραμένη με καμπόσο ανακάτωμα)

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μυλοκοπια.....

Post by MariosK »

since1984 wrote:
admin wrote:
marios wrote:Να πω και εγώ την γνώμη μου για αυτό το ψάρι ,είναι ένα από τα πιο εύκολα ψαρια στην σύλληψη τους!! είτε με ψαροτούφεκο είτε με καλάμι..μπορεί να καθαρίσεις ολόκληρο κοπάδι αν βρεθούν στην "ψαρεφτρα" σου με καλάμι η αν τα βρείς με ψαροτούφεκο...το δύσκολο είναι να τα βρείς.η μάλλον να "σε βρουν".
σωστός
που να βρείς το κοπάδι 5-6 κομάτια και να δοκιμάζεις τα πάντα να τσιμπίσουν (και να πελλανίσκεις γιατ εν τσιμπούν,μονο να τα βλέπεις που να πηγαινοέρχονται) εν να τα ξαναπούμε..... :D
με ψαροτούφεκο συμφωνώ ότι εν ευκολο το μάζεμα του κοπαδιού
το μυλοκόπι για να τσιμπήσει θέλει την θάλλασα του (ταραμένη με καμπόσο ανακάτωμα)
Μα για να τα βλέπεις να κινούνται μπροστά σου πολλά πιθανόν να τρέφονται :think:, σωστά?

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Μυλοκοπια.....

Post by gdeme »

Παντως αν εχετε προβλημα να τα βλεπετε απο κατω σας και να μην τσιμπανε, κάντε ενα τηλεφωνο και μετα απο λιγο δεν θα κινουνται, :dance: :dance: οποτε και ψυχικα υγιεις θα εισατε και θα συνεχισετε χωρις αλλες σκοτουρες το ψαρεμα σας. :whistle:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μυλοκοπια.....

Post by MariosK »

gdeme wrote:Παντως αν εχετε προβλημα να τα βλεπετε απο κατω σας και να μην τσιμπανε, κάντε ενα τηλεφωνο και μετα απο λιγο δεν θα κινουνται, :dance: :dance: οποτε και ψυχικα υγιεις θα εισατε και θα συνεχισετε χωρις αλλες σκοτουρες το ψαρεμα σας. :whistle:
:lol: :lol: :lol:

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Μυλοκοπια.....

Post by gdeme »

Μιας και αρχισε η σεζον (τουλαχιστον για εμας τους απο κατω)


http://www.greekdivers.gr/downloads/vid ... /gdeme.zip
http://www.greekdivers.gr/downloads/vid ... arinos.zip


Image

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Μυλοκοπια.....

Post by marios »

since1984 wrote:
που να βρείς το κοπάδι 5-6 κομάτια και να δοκιμάζεις τα πάντα να τσιμπίσουν (και να πελλανίσκεις γιατ εν τσιμπούν,μονο να τα βλέπεις που να πηγαινοέρχονται) εν να τα ξαναπούμε..... :D
τα μονα ψαρια που ψαρεύονται(με καλάμι) όταν τα βλέπεις είναι οι τσιπούρες η "κλουβισιες"...
since1984 wrote:
το μυλοκόπι για να τσιμπήσει θέλει την θάλλασα του (ταραμένη με καμπόσο ανακάτωμα)
όσο για την ταραμένη την θάλασσα νομίζω διαφέρει από περιοχή σε περιοχή αλλα από παρατήρησης δικες μου και μερικών φίλων, τα μεγαλύτερα κομμάτια βγήκαν σε θάλασσα με μπουνάτσα!! επαρχία λάρνακας, και πιο βόρεια του νησιού εκεί που ψαρεύεις :) και συνήθως συνοδεύονταν οι ψαριές με με μουρμούρες όπως διαπίστωσε και ο Kωσταντίνος Kαλογήρου......επαρχία λεμεσού στο τόπο εκεί που τα ψαρεύουν λένε για φουρτούνες και μονο...δεν έχω άποψη για την περιοχή γιατί δεν την ψάρεψα :confusion-shrug:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Μυλοκοπια.....

Post by konstantinos kalogir »

Όπως όλοι οι οργανισμοί (συμπεριλαμβανομένου και του ανθρώπου!!!), έτσι και το μυλοκόπι ξέρει πότε και που θα πάει να φάει.. Για να το πιάσεις με μπουνάτσα σημαίνει πως η μορφολογία του βυθού στην περιοχή που ψαρεύεις του επιτρέπει να ψάξει για φαγητό.. Συνήθως σε τέτοιους τόπους τα ψάρια ζουν μόνιμα, και απλά εγκαταλείπουν τις τρύπες τους για να τραφούν. Όταν τα πιάνεις ΜΟΝΟ με φουρτούνα το πιο πιθανό τα ψάρια να εμετακινηθήκαν από γειτονική περιοχή (όπου έχουν και τες φωλιές τους) και να ήρταν στην ψαρεύτρα σου για να τραφούν. Ίσως οι φωλιές τους να είναι αρκετές εκατοντάδες μέτρα βαθύτερα, εκεί που δεν μπορούν να φτάσουν τα δολώματα μας. Κάθε περιοχή ανάλογα με την μορφολογία της και ανάλογα από τα ρεύματα που επικρατούν, πιστεύω πως επηρεάζει τις συνθήκες κάτω από τις οποίες θα πρέπει να ψάξουμε τα μυλοκόπια..

Post Reply

Return to “Ελεύθερη κατάδυση”