Μυλοκοπια.....

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Μυλοκοπια.....

Post by gdeme »

Ανοιγω αυτο το τοπικ για να λύσω μερικες αποριες για τα εν λογω ψαρια.

Προσωπικα τα εχω συναντησει μεταξυ Νοεμβριου και Γεναρη.(ψαροτουφεκο)
Ενας φίλος τα συναντησε προχτες, δλδ τελος Μαρτιου.(ψαροτουφεκο)

Ακουσα αλλα παιδια για καλοκαιρι. Τελικα τι παιζει? Υπάρχουν ολόχρονα και απλα η κάθε περιοχή έχει τους μηνες της?

Παρακαλώ όποιος γνωριζει ας αναφέρει μηνα που τα συνανταει, είτε ειναι με ψαροτουφεκο,είτε ειναι απο την ακτή.

Επίσης ενα αλλο πραγμα που παρατηρησα φετος στις 3 συναντησεις που ειχα, ειναι οιτ τα ψαρια ηταν νευρικα (σε σχεση με αλλες χρονιές)

περιμενω εμπειριες σας

User avatar
maky
Posts: 120
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:48 pm

Re: Μυλοκοπια.....

Post by maky »

Μια άλλη παρατήρηση πως είναι πως μεγάλα του είδους εμφανίζονται συνήθως σε καλοκαιρινούς μήνες αλλα είναι μεμονωμένα ψαρια...

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Μυλοκοπια.....

Post by apsavvas »

δεν ειμαι και ο καλυτερος που θα σου απαντηση σε αυτο αλλα ως γνωστης μυλοκοπιων ειναι μεταξυ November-October ως April. Που ειχα και καποιες καλες επιτυχιες μπορω να πω. Επυτιχιες εννοω 1,5 κιλο και πανω επειδη τα ποιο μικρα πιγαιναν στο νερο.
Το οτι ηταν νευρικα αν εχεις υποψη σου το τελευερο καιρο οι Κυπραιοι ειναι μαστοροι ολοι στα μυλοκοπια και τα βουρουν που πισω και ειναι τρομαγμενα και απο ψαροτουφεκαδες και απο καλαμαες γενικοτερα.
Στο θεμα οτι τα μεγαλα και ειναι μεγαλα καπου στα 6 με 7 κιλα απο τη γνωριζω οτι πιαστικε περσι το Ιουνη και εκανε ο εν λογο συναδελφος να το βγαλει εξω απο το νερο με το καλαμι 40 λεπτα ναι ειναι μεγαλα τη καλοκαιρινη περιοδο αλλα δεν συνιθιζονται να βρισκονται παντου να στο πω αλλιως στους συγκεκριμενους τοπους. Και καλα ειναι αν βρικες καποιο τοπο που εχει αυτο το σπανιο ιδος ψαρου και ειναι ενα απο τα καλιτερα ψαρια μεχρι τωρα που ψαρεψα κρατατο για σενα και μην το πεις πουθενα. ουτε και στη γυναικα σου που λεει και ο λως.

Στο φορουμ απο τη γνωριζω υπαρχη το ατομο που θα σε βοηθηση περισσοτερο επειδη ειναι λατρης των μυλοκοπιων και τςρα τελευτεος ειναι και λιγο νευριασμενος επειδη ακουστη μια παρεα εχει παρη 34 κομματια και μετα αρχισαν ολοι και πηγαιναν στους γνωστους τοπους που υπαρχουν μυλοκοπια να ψαραψουν.
The only source of knowledge is experience

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Μυλοκοπια.....

Post by gdeme »

apsavvas αν προσεξες δεν ζητάω απο κανεναν να μου πει τα μερη ή τους τόπους του.

Ζητησα γενικα να μου πουν εντυπώσεις και μηνες που τα συνανταει ο καθενας για να γβαλω ενα γενικοτερο συμπερασμα, καθως και το να διασταυρωσω την φετινη τους συμπεριφορα με προηγούμενες χρονιες.

Παρα ταυτα, πολλοί λιγοι ανταποκριθηκαν, και πιστευω οτι αυτο εντασετε στην γενικοτερη νοοτροπια που έχουμε να μην "βοηθαμε" ο ένας τον άλλο.(πχ να μην είμαστε προθυμοι να μαθουμε καποιου μια τεχνικη)

Τεσπα.

Απο τότε που ανοιχτηκε το τοπικ υπήρξε άλλη μια συναντηση με τα ψαρια, αν θυμαμαι καλα μεσα στον Απριλη και τα ψαρια αυτη την φορα ήταν βραχωμένα και ήρεμα (ψαροτουφεκο)

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Μυλοκοπια.....

Post by chrysanthos9 »

σημερα συναντισα για πρωτη φορα απο τον καιρο που ξεκινησα το ψαροτουφεκο μυλοκοπια τον τοπο για πρωτη φορα τον ψαρεψα μπηκα στον νερο δεν υπηρχε κινηση δεδομενο ειναι αφου ο τοπος ειναι αμμος με αραιες πλακες και αρχισα το ψαχτηρι στις πλακες βρηκα 2 κεφαλους σε μια πλακα αλλα καθυστερισα να κανω βολη μιας και τους ηθελα διπλετα :oops: ( τελικα οποιος θελει τα πολλα χανει και τα λιγα) και εφυγαν απο την αλλη εισοδο της πλακα :cry: συνεχισα το ψαχτηρι και βρηκα 2 μυλοκοπια σε μια πλακα δεν τα πειραξα μιας και 300γρ μακαρι να ηταν παρακατο σε μια πολυ μεγαλη πλακα με πολλες εισοδους εξοδους βρηκα πολλα μυλοκοπια πανω απο 50 ψαρια τα περισσοτερα περιπου μισο κιλο και ειχεν 2 που ξεχωριζαν αλλοπος 650γρ και τα πηρα διπλετα αν και μπορουσα να τα παρω ολα μονο 2 πηρα τα μεγαλυτερα απο την τρυπα συνεχισα παρακατω και ειδα σε μια πελωρια πλακα ενα σαργο μεγαλο και στο βαθος ενα μυλοκοπι μεγαλο αλλα δεν το εβλεπα καλα μιας και μπηκε πολυ βαθια εκανα βολη στο σαργο δεν τον πετυχα και εσκαλωσε η βεργα μου γμτ ουτε ενα διωρω δεν ψαρεψα εβαλα το οπλο στην σημαδουρα και πηγα στην πλακα που ειδα τα μυλοκοπια τα πολλα και τα χαζευα κανενα μισαωρο. Τωρα η ερωτηση μου ειναι τα μυλοκοπια θα μεινουν εκει αν μεγαλωσουν? πλακες εκει εχει πολλες και ευρυχωρες στο τοπο εκεινο :D
Rememper always someone waiting for you at home

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Μυλοκοπια.....

Post by gdeme »

Φίλε Χρυσανθε.

Σε καποια μερη τα μυλοκοπια ειναι εποχιακα και σε αλλα οχι.
Αρα κατ'επεκταση δεν μπορει κανεις να σου απαντησει στο ερωτημα σου.

Ομως να ξερεις οτι αν διαχειριστεις καλα το μερος θα τα πετυχενεις καθε χρονο στην ευρητερη περιοχη αν οχι και στην ιδια τρυπα.

Βαλε και καμια φωτογραφια ομως να γουσταρουμε!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Μυλοκοπια.....

Post by chrysanthos9 »

ρε φιλε τα μυλοκοπουθκια που επιασα εφαμεν τα πιλε και εν εφκαλα φοτο μιας και ηταν πολλα μικρα περιμενε το Σαββατο και θα ξαναπαω στο τοπο εκεινο να τσιακαρο και τις πλακες που ηταν πιο βαθια μπας και εχει κανενα μεγαλοοοοοοο
Rememper always someone waiting for you at home

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Μυλοκοπια.....

Post by gdeme »

Μια αλλη συμβουλη είναι η εξης:

Καλύτερα να παρεις ενα ψαρι πιο μικρο ή που ειναι πιο σιγουρο,παρα ενα μεγαλο που ειναι σε κακη θεση, η πιο βαθια με το ρισκο να σκιστει.

Επειδη ειναι ψαρια που μένουν μεσα στις τρυπες, δεν ειναι καλο ενα πληγωμενο ψαρι μέσα στην τρυπα και τα άλλα να γυροφερνουν.

περιμενω φωτογραφίες !!!! αν υπαρχει και υποβρύχια, ακόμα καλύτερα !!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Μυλοκοπια.....

Post by chrysanthos9 »

φιλε σχιζονται ευκολα? επειδη σημερα που τα αγγιξα ειχαν πολυ σκληρο δερμα. A και κατι αλλο το χειμωνα εχει περισσοτερα μυλοκοπια?
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Μυλοκοπια.....

Post by konstantinos kalogir »

Χρύσανθε άμαν εννοείς τρύπα εννοείς μέσα σε βράχους? Επειδή τα μυλοκόπια πιστεύω πως εν γύρω που φυκιάδες που κυκλοφορούν συνήθως και άμαν δουν κίνδυνο χώνονται μέσα... Μετά την βολή εν εχαθήκαν τα υπόλοιπα? Εν πολλά καχύποπτο ψάρι που πολλά μικρή ηλικία..
Γενικός κανόνας δεν μπορεί να υπάρξει όσο αφορά την εποχή, κάθε περιοχή διαφέρει.. Π.χ μια περιοχή μπορεί να έχει φυκιάδες και το μυλοκόπι να το βρίσκεις ολόχρονα εκεί επειδή βρίσκει καταφύγιο, ενώ κάποια άλλη περιοχή μπορεί κάποια περίοδο του χρόνου να κρατά αποθέματα τροφής, γεγονός που κάμνει το μυλοκόπι να σταματήσει εκεί και να τραφεί. Χειμώνας ή καλοκαίρι νομίζω εν έχει ιδιαίτερη σημασία.. Το θέμα κατ'εμένα είναι να πάεις μια νύχτα (μιλούμε πάντα για καλάμι, ψαροτούφεκο δεν έχω ιδέα..) που η θάλασσα να έχει λίγη θολούρα, και ακόμα καλύτερα αν υπάρχουν σκορπισμένα φύκια τα οποία αποκόπηκαν τις προηγούμενες ημέρες. Στο μυλοκόπι αρέσει πολύ να κυκλοφορά νύχτες με θολούρα. Επίσης το ότι ανακατέφτηκε η θάλασσα τις προηγούμενες ημέρες βοηθά το μυλοκόπι να βρει την τροφή του, αφού αποκαληφθήκαν αρκετοί μικροοργανισμοί και κοχύλια.
Κάτι άλλο που επαρατήρησα στα ψαρέματα μου για μυλοκόπια, πάντα την ίδια νύχτα είχα επιτυχίες σε καλές μουρμούρες. Φαίνεται τούτα τα δύο είδη αρέσκονται να κυνηγούν όταν επικρατούν παρόμοιες συνθήκες. Τέλος ΜΗΝ φοβάστε να δοκιμάζεται φωσφορίζονται αντικείμενα κοντά στα δολώματα σας, εν κάτι που εν πολλά αποτελεσματικό σε τούτα τα ψάρια.. Επίσης αρέσκει και στες μουρμούρες, στους σορκούς και τες τσιπούρες. Άρα φλόττερ που φωσφορίζουν, βαρίδια με επικάλυψη φωσφόρου και φωσφορίζουσες χάντρες πάντα πρέπει να βρίσκονται στο προσκήνιο..

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Μυλοκοπια.....

Post by chrysanthos9 »

φιλε Κωνσταντινο πολλα καλες οι πληροφοριες για τα μυλοκοπια. Εγω τα μυλοκοπια τα βρηκα σε παραλια ειναι αμουδερη και εχει πλακες στα ρηχα αλλα και καποιες λιγο πιο βαθια δεν ειναι τρυπες σε βραχους αλλα σε πλακες που ακουμπουν σε αμμο. Επετρεψε μου να διαφωνισω οτι το μυλοκοπι ειναι καχυποπτο στο καλαμι μπορει στο ψαροτουφεκο ειναι το πιο παλαβο ψαρι εννοω οτι οταν κανεις ψαχτηρι σε μια πλακα με πολλες εισοδους εξοδους βρεις μυλοκοπια και η τρυπα εχει 100 ψαρια αν θελεις τα περνεις ολα αν θελεις αγγιζεις την βεργα απανω τους και δεν τρομαζουν δεν φευγουν απο την πλακα γιατι νιωθουν ασφαλεια? δεν ξερω παντος απο γνωστους μυλοκοπαδες( μαναβιδες μ#$%^##$κες) στο χωριο μου δειχνουν μου συχνα πυκνα φοτο με 20-30 μυλοκοπακια γιατι ειναι πολυ ευκολο ψαρι. Σημερα εχασα την βεργα του ψαροτουφεκου μου πηρα μονο 2 μυλοκοπια απο μια πλακα που ειχεν περιπου 50 ψαρια μεσα μικρα 500γτ περιπου πηρα τα 2 μεγαλυτερα στα 650γρ περιπου τα αλλα τα αφησα στην ησυχια τους αν και μπορουσα να τα παρω ολα μολις εχασα την βεργα επεστρεψα στην πλακα που ειδα τα μυλοκοπια και τα χαζευα σχεδον τα αγγιζα με το χερι μου ωραιο θεαμα να αναβεις το φακο και να βλεπεις τα μυλοκοπια ηρεμα χωρις να κουνιουνται σχεδον με τα επιβλητικα χρωματα τους. ΑΑΑΑΑ και κατι αλλο εμαθα σημερα απο παλιο ψαροτουφεκα οτι τα μυλοκοπια τα βρισκεις περισσοτερο σε βαθιες παραλιες με πλακες οι οποιες στο πατο τους εχουν αμμο. Τωρα εγω δεν ξερω που βρισκονται παντος σημερα τα βρηκα σε τετοιο τοπο ρε φιλε.

Καλα ψαρεματα να εχουμε!!!!!!!!!!11
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Μυλοκοπια.....

Post by konstantinos kalogir »

Χρυσανθε τελικά στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγουμε, το μυλοκόπι επροσπάθησα να το μελετήσω ξεκινώντας από την παρατήρηση του στο νερό, χωρίς ψαροτούφεκο βέβαια... Η πρώτη αντίδραση τους ήταν πάντα να μπουν στην πρώτη φυκιάδα που έβρησκαν για να κρυφτούν. Η φυκιάδα δεν μου έδεινε την επιλογή να μπω μέσα και να το παρατηρήσω μέσα στο 'θαλάμι' του... Ίσως πηγαίνοντας κάπου που να νιώθει ασφάλεια να έχει μια πιο ήρεμη συμπεριφορά, όπως άλλωστε και ο σηκιός... Την επόμενη φορά που θα πας προσπάθησε αν μπορέσεις να παρατηρήσεις τη συμπεριφορά τους έξω από τα θαλάμια τους.. Περιμένω εντυπώσεις, καλό ψάρεμα..

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Μυλοκοπια.....

Post by gdeme »

Οντως στο ψαροτουφεκο ειναι διαφορετικα τα πραγματα.

Ειναι ήρεμο ψαρι και μπορεις να παρεις πολλα απο το κοπαδι.

Εξω απο την τρυπα η συμπεριφορα του ειναι κάπως ντροπαλη θα μπορουσαμε να πουμε. Κινειται ηρεμα σε μικρες μικρες ομαδες,(15-20) αναμεσα σε διαδρομους που δημιουργουνται απο τις αμμοπλακες. Πριν καιρο ειχα δει ενα κοπαδι πολυ μεγαλο (200) να κινειται νευρικα πάνω απο τον βυθο (κανενα μετρο) και να κανει κυκλους.
Η συμπεριφορα αυτη με παραξενεψε ιδιαιτερα, αλλα σκεφτηκα 2 παραγοντες.
1) Ισως η μεγαλη ομαδα δινει άλλο αέρα στα ψαρια αυτα,
2) πιθανον να υπηρχε θηρευτης στην περιοχη (οχι κατ αναγκη να τα απειλουσε αυτα καθεαυτα, αλλα ισως τους προκαλουσε ανησυχια.)

Ο λογος που οι ψαροτουφεκαδες τα συνανταμε πιο πολυ σε αμμοπλακες ειναι γιατι προτιμουμε να ψαρευουμε σε βραχωδης βυθους ή με αμμοπλακες, παρα πανω απο φυκιαδες.

Φετος επισκευασα την φωτογραφικη μου και ελπιζω να συναντησω τετοια ψαρια για να τα φωτογραφησω και γιατι όχι και βιντεο.

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Μυλοκοπια.....

Post by chrysanthos9 »

παντος θα ηταν πολλα ωραιο θεαμα 200 μυλοκοπια. Φιλε gdeme στα καρτερια τα μυλοκοπια ερχονται? Φιλε Κωνσταντινε θα προσπαθησω να τα παρατιρησω εξω απο τα θαλαμια τους και θα σου πω πως συμπεριφερονται :D
Rememper always someone waiting for you at home

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Μυλοκοπια.....

Post by gdeme »

Δεν μου ετυχε ποτε.
Εκτος απο την φορα με τα πολλα, που απλα γυροφερναν, αλλα δεν μπορω να πω οτι ηρθαν στο καρτερι.

Post Reply

Return to “Ελεύθερη κατάδυση”