fish tank bulding

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: fish tank bulding

Post by marios »

admin wrote:Μάριε έχει ένα μήνα σχεδόν τώρα που έχω μέσα τα χρυσόψαρα μέσα πώς να προχωρήσω παρακάτω αναπληρώνω το νερό που εξατμίζεται κάθε 3 βδομάδες και προσσθαίτω και λίγα φάρμακα που μου έδωσαν να βάζω με αναλογία.
ποσα χρυσόψαρα έχει μέσα? προχωρα με test αμμωνίας ΝH3 και νιτρώδη άλατα NO2 αν είναι σε μηδενικά ποσοστά ..προχωρα σε τοποθέτηση καινούργιων ψαριών 2,3 ψαρια.. αν όχι περίμενε να μηδενίσουν..βρήκες ζωντανά φυτά? Ps:και μάθε τι είναι τα "φάρμακα" που βάζεις :) ...
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: fish tank bulding

Post by admin »

marios wrote:
admin wrote:Μάριε έχει ένα μήνα σχεδόν τώρα που έχω μέσα τα χρυσόψαρα μέσα πώς να προχωρήσω παρακάτω αναπληρώνω το νερό που εξατμίζεται κάθε 3 βδομάδες και προσσθαίτω και λίγα φάρμακα που μου έδωσαν να βάζω με αναλογία.
ποσα χρυσόψαρα έχει μέσα? προχωρα με test αμμωνίας ΝH3 και νιτρώδη άλατα NO2 αν είναι σε μηδενικά ποσοστά ..προχωρα σε τοποθέτηση καινούργιων ψαριών 2,3 ψαρια.. αν όχι περίμενε να μηδενίσουν..βρήκες ζωντανά φυτά? Ps:και μάθε τι είναι τα "φάρμακα" που βάζεις :) ...
Έχω 10 χρυσόψαρα μέσα , φυτά δέν βρήκα ακόμη, πώς να κάνω τεστ ? τα φάρμακα θα τα δώ απόψε να σου πώ τι είναι

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: fish tank bulding

Post by marios »

admin wrote:Έχω 10 χρυσόψαρα μέσα , φυτά δέν βρήκα ακόμη, πώς να κάνω τεστ ? τα φάρμακα θα τα δώ απόψε να σου πώ τι είναι
σε pet shop και ζητα υγρά test ΝH3 και NO2..έχει οδηγίες μέσα και κανε.... είναι εύκολο μέχρι και εγώ μπορώ να τα κάνω :shhh: :shifty:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

andrikos
Posts: 241
Joined: Mon Jun 28, 2010 9:39 am
Location: λευκωσια-αγια βαρβαρα

Re: fish tank bulding

Post by andrikos »

επειδή εν έχω πολύ χρόνο τώρα επειδή ανήουν τα σχόλια και ένα αρκεψι το δκιαβασμα μπορεί να μου pi κάποιος που έχει ήδη ενυδρείο τι θα χρειαστώ για το στήσιμο το χρόνο που χρειάζεται για να στρωθεί γιατί εν έχω ώρα να τα δκιαβασο ούλα και να το κάμω υπολογίζω να είναι 500 λίτρα αλμυρό νερό και only fish a και κάτι ακόμα θέλω να βάλω ζωντανό βράχο τα αλλα πείτε μου τα ευχάριστο και πάλι! :D

Pambs
Posts: 251
Joined: Sun May 18, 2008 5:22 pm

Re: fish tank bulding

Post by Pambs »

andrikos wrote:επειδή εν έχω πολύ χρόνο τώρα επειδή ανήουν τα σχόλια και ένα αρκεψι το δκιαβασμα μπορεί να μου pi κάποιος που έχει ήδη ενυδρείο τι θα χρειαστώ για το στήσιμο το χρόνο που χρειάζεται για να στρωθεί γιατί εν έχω ώρα να τα δκιαβασο ούλα και να το κάμω υπολογίζω να είναι 500 λίτρα αλμυρό νερό και only fish a και κάτι ακόμα θέλω να βάλω ζωντανό βράχο τα αλλα πείτε μου τα ευχάριστο και πάλι! :D
για ειπες μονο ψαρκα. φιλε για τετοιο μεγεθος μιλας γυρω στο 1.50μ+

θελεις
1. ψυγειο
2. φιλτρο
3. σκιμμερ
4. πομπες για ροη

σε αυτα τα μεγευη ξεφευγεις και σε τιμες. υπολογιζε 15-18ευρω μονο το βραχο ο οποιος θα ειναι καλα να καταλαμβανει 20-30% των λιτρων σου. δλδ στο μεγεθος σου μιλας για 50κιλα

andrikos
Posts: 241
Joined: Mon Jun 28, 2010 9:39 am
Location: λευκωσια-αγια βαρβαρα

Re: fish tank bulding

Post by andrikos »

εν συμφέρει δηλαδή τι μου προτείνεις να βάλω ? δηλαδή ο βράχος εν για reef? ποσο χρόνο θέλω για στρώσιμο και πως να το στρώσω?
Last edited by andrikos on Thu Aug 26, 2010 5:05 pm, edited 1 time in total.

andrikos
Posts: 241
Joined: Mon Jun 28, 2010 9:39 am
Location: λευκωσια-αγια βαρβαρα

Re: fish tank bulding

Post by andrikos »

θέλω κάτι μεγάλο γιατί εν ψαρκα τις θάλασσαs που ένα βάλω μέσα και λογικά θέλουν κάποιο χορό ene?

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: fish tank bulding

Post by marios »

andrikos wrote:επειδή εν έχω πολύ χρόνο τώρα επειδή ανήουν τα σχόλια και ένα αρκεψι το δκιαβασμα μπορεί να μου pi κάποιος που έχει ήδη ενυδρείο τι θα χρειαστώ για το στήσιμο το χρόνο που χρειάζεται για να στρωθεί γιατί εν έχω ώρα να τα δκιαβασο ούλα και να το κάμω υπολογίζω να είναι 500 λίτρα αλμυρό νερό και only fish a και κάτι ακόμα θέλω να βάλω ζωντανό βράχο τα αλλα πείτε μου τα ευχάριστο και πάλι! :D
Aφού δεν έχεις χρόνο να διαβάσεις σχετικά με τα tank δεν θα έχεις ούτε και χρόνο να ασχοληθείς μαζί του(απαιτείται και χρόνος ,σχετικές -αρχικές γνώσης και χρήμα)γιαυτο σου προτείνω ανεπιφύλακτα Μην ασχοληθείς!! (τουλάχιστο προς το παρόν)...Στα τυφλά και με συμβουλές από τρίτους θα αποτύχει το όλο σύστημα και θα απογοητευτείς..αυτά από εμενα! καλή συνεχεια ότι και να κανεις :) ...................................ps:Αν βρείς λίγο χρόνο διάβασε λίγο εδώ είναι μονο 2 σελίδες :arrow: http://www.mchportal.com/fishkeeping-ma ... -tank.html
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”