Arxarios

kitrinos karxarias
Posts: 12
Joined: Tue Dec 04, 2007 6:13 pm

Arxarios

Post by kitrinos karxarias »

Kalimera sas pedais.Eimai arxarios sto thema tou psarontoufekou kai tha ithela na sas rotiso kapia basika pramata.

1: kanones asfalias(ksero oti prepei na boutoume me zeugari, o pateras mou) allo ti ??Ti prepei na prosexo gia na min kindineuso
2: Ti oplo na epilekso, aerobolo i lastigobolo(eimai 14 xrono, en ksero an xriazetai pio pollin dinami sto lastigobolo)?
3:Pou (konta stin Lemeso) iparxei arketo psari , peripou se posin apostasin pou tin axtin kai se poso bathos?

swing
Posts: 31
Joined: Mon Jun 18, 2007 11:51 am

Γειά σου φίλε

Post by swing »

χαίρομαι που ακούω αυτά τα πράγματα απο ένα 14χρονο ο οποίος τώρα ξεκινάει να έχει εμπειρίες με υ/ψάρεμα. Καταρχάς να σου πώ για να το έχεις υπόψη σου ότο απο 1η Ιανουαρίου το ψαροτούφεκο χρειάζεται άδεια για να το ψαρεύεις απο το τμήμα Αλιείας. Η άδεια αυτή εκδίδεται σε άτομα άνω των 18 ετών. Τώρα αν με ρωτά όλοι μας ξεκινήσαμε το ψαροτούφεκο περίπου στην ηλικία σου. Σκέψου μόνο ένα πράγμα , αν πραγματικά σε ενδιαέρει το υ-κυνήγι είσαι τυχερός, γιατί σήμερα υπάρχουν περιοδικά, dvd, σχολεία ελεύθερης κατάδυσης, internet, ομίλοι ελ/κατάδυσης και πολλοί καλοί ψαροντουφεκάδες που μπορούν να σου δείξουν τον σωστό δρόμο για να φτάσεις σε ένα σοβαρό επίπεδο ψαροντούφεκου. ώρα ώς αναφορά της ερωτήσεις σου θα σου εισηγόμουνα πρώτα να διαβάσεις ορισμένα άθρα και να ψάξεις λίγο το θέμα για να μπείς λίγο στο πνεύμα και κατόπιν να γίνεις πιο συγκεκριμένος σε ρωτήματα που δέν τα κατάλαβες. Για το όπλο υπαρχει άθρο στην ιστοσελίδα του περιοδικού, για το θέμα ασφάλειας υπάρχουν παντού αναφορές ψάξε λίγο και στο διαδύκτιο, Για τοποθεσίες εγώ θα σου έλεγα ότι όπου υπάρχει θάλασσα , υπάρχει και ψάρι. Εγώ στην ηλικία σου ψάρευα τους κυματοθραύστες στην τουριστική περιοχή για χταπόδια και σορκούς.

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Post by sea-hunter »

dld emeis p imaste kato p 18 en exoume dikeoma na psarevoume??

User avatar
Mnason
Posts: 111
Joined: Fri Aug 10, 2007 7:14 am
Location: Λεμεσός

Post by Mnason »

Από 1/1/2008 λογικά είσαστε παράνομοι παιδιά... :cry:

Φίλε ο πατέρας σου έχει καιρό που ασχολείτε με το ψαροντούφεκο?
http://www.facebook.com/group.php?gid=15445623823 Δείτε τον Ο.Φ.Ε.Κ στο Facebook

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Post by sea-hunter »

eleos... :twisted:

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Arxarios

Post by hdemetris »

Καλωσόρισες φίλε.
1.Όσον αφορά τους κανόνες ασφαλείας σωστά ανέφερες το ζευγάρι αλλά πρέπει συνέχεια να παρακολουθεί ο ένας τον άλλο και όχι απλά να ψαρεύετε κοντά. Επίσης να έχεις πάντα μαχαίρι. Ο υπεραερισμός, οι σωστές αναπνοές κλπ αποτελούν ένα μεγάλο θέμα και καλό θα ήταν να πας σε κανένα σεμινάριο ή σχολείο, ή τουλάχιστον να διαβάσεις κανένα καλό άρθρο.
2. Πιστεύω ότι με ένα 75άρι, 16άρια λάστιχα και 6άρα βέργα δεν θα έχεις πρόβλημα στο όπλισμα. Θα το συνηθίσεις και πιστεύω είναι η καλύτερη επιλογή που έχεις.
3. Βούτα όπου έχει πέτρες και φυκιές και θα τους βρεις σιγά σιγά μόνος σου τους τόπους :wink: Πάντως πολύ ψάρι μεν περιμένεις να βρεις

kitrinos karxarias
Posts: 12
Joined: Tue Dec 04, 2007 6:13 pm

Post by kitrinos karxarias »

euxaristo gia tis apantiseis sas pedia, gia to thema me tin ilikia proton en pisteuko na me fkaloun pou tin thalassa kai na mou zitisoun tin tautotita mou i tin karta alieusis kai deuteron opios me thorei pernei me gia 17 xronon (183 cm ipsos) giauto tha to riskaro .

Mnason: o pateras mou prin 30 xronia asxolitoun tora.....den.Alla itan nauagosotis kai logika tha mporei na mou diksei kapia pramata se sxesi me to boutima.

To mono mou problima tora einai i mitera mou, germanida stin katagogi den einai kai poli sinithismeni me tin thallassa kai exei kapies amfibolies kata poson einai epikindino afto to athlima :( :( tora na doumen .

User avatar
Mnason
Posts: 111
Joined: Fri Aug 10, 2007 7:14 am
Location: Λεμεσός

Post by Mnason »

Φίλε γιατί θες να ασχοληθείς με το ψαροντούφεκο? Σε ρωτάω απλά για να καταλάβω λίγο τον τρόπο σκέψης σου, γιατί από ότι βλέπω τα βλέπεις πολύ απλά τα πράγματα...
http://www.facebook.com/group.php?gid=15445623823 Δείτε τον Ο.Φ.Ε.Κ στο Facebook

kitrinos karxarias
Posts: 12
Joined: Tue Dec 04, 2007 6:13 pm

Post by kitrinos karxarias »

file ,areskei mou genika to kolimpi kai i eleutheri katadisi(mporo mexri ta 12-13m tora) kai giauto skeftika....giati oxi.

kitrinos karxarias
Posts: 12
Joined: Tue Dec 04, 2007 6:13 pm

Post by kitrinos karxarias »

oute aplo to blepo oute oti en mporo na ta katafero(an ta eblepa etsi ta pramata den tha egrafa edo gia na mou boithisete).Akoma prin ena xrono psareua me kalami......alla re re koumpare en se traba aman den pianeis san emena, eno sto psarontoufeko toulaxiston kinise kai as min pianeis, pou apoti katalaba einai poli pithanon stin kipro.

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Post by mariosko »

φιλε καλη αρχη. Περικλη ειναι κακο να τα βλέπει απλα τα πραγματα???? δηλαδη οταν αγοραζουμε τον καλυτερο εξοπλισμο, κανουμε προπονηση, προσεχουμε τι τρωμε, βλεπουμε dvd ολη μερα για να΄'μαθουμε' την τελευταια τεχνικη, οτι περασει το σημαδευουμε (χωρις όπλο ) και κανουμε τεις γυνεκες μας να διερωτούντε ειναι καλυτερα? εγω πρωσοπικα θα ήθελα να τα βλεπω πιο απλα τα πραγματα

User avatar
Mnason
Posts: 111
Joined: Fri Aug 10, 2007 7:14 am
Location: Λεμεσός

Post by Mnason »

Προς Θεού παιδιά δεν θέλω να τον αποτρέψω !!!

Το αντίθετο θέλω να μάθω τους λόγους που τον κινούν στο να ασχοληθεί με το ψαροντούφεκο, γιατί θα ήθελα να κάνει σωστά τα πρώτα βήματα του σε αυτό το υπέροχο άθλημα..

Απλά ο μικρός μπήκε αμέσως (και λογικά) στις ερωτήσεις τύπου που έχει ψάρια. Σε προηγούμενο τopic κάναμε ολόκληρο καβγά για την νοοτροπία που θα πρέπει να έχουμε στη θάλασσα. Και πιστεύω θα συμφωνείτε οι περισσότεροι πως αν υπάρξουν γερές βάσεις σε ένα νέο του χώρου, θα υπάρχουν όλες οι προϋποθέσεις για 'καταξίωση' του (ο καθένας το παίρνει όπως θέλει) στο άθλημα.

Κατ' αρχή, 'κανόνες ασφαλείας' είναι το ζευγάρι φυσικά (ελπίζω ο πατέρας σου να έχει τον χρόνο και τις γνώσεις να σε υποστηρίξει σε αυτό τον τομέα, αν όχι εμείς είμαστε εδώ), η σημαδούρα, τώρα τον χειμώνα (δεν νομίζω να είναι το καλύτερο για έναν αρχάριο να ξεκινήσει τέτοια εποχή) οπωσδήποτε στολή.

Όπλο: Και τα δυο είδη έχουν τα θετικά και τα αρνητικά, απλά τα λαστιχοβόλα είναι πιο εύχρηστα, αλλά και πολύ πιο εύκολο να επιδιορθωθούν σε περίπτωση προβλήματος (βλ. σπασμένα λάστιχα, λαβή). Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα όπλο 90 εκ. αφού λες πως είσαι 1.83 (τι σας ταΐζουνε γιέ μου!!!!) δεν πιστεύω πως θα έχεις πρόβλημα στην όπλιση. Μια άλλη πολύ καλή λύση, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω είναι το 75 εκ. αλλά είναι όπλο περισσότερο για ψακτήρι, πράγμα που δεν θα συνιστούσα σε ένα άπειρο να κάνει. It's up to you...

Όσο αφορά το ψάρι... Η θάλασσα είναι γεμάτη. Παντού θα βρεις ψάρια, αρκεί να πηγαίνεις να ψαρέψεις το συγκεκριμένο είδος που θες.

Δεν τα λέω αυτό για να σε αποθαρείνω φίλε μου, αντίθετα προσπαθώ να σου δώσω μια δυο συμβουλές για να ξεκινήσεις σωστά.


Και τέλος αν έχεις σκοπό να ασχοληθείς σοβαρά με αυτό το άθλημα, καλύτερα να πας σε μια σχολή ελεύθερης κατάδυσης, ή ακόμα καλύτερα να πας μερικά ψαρέματα με άτομα έμπειρα που θα έχουν τον χρόνο και τη διάθεση να σε βοηθήσουν.

Για τα μεγέθη των ψαριών θα τα πούμε μια άλλη φορά

Για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε...

Φιλικά
http://www.facebook.com/group.php?gid=15445623823 Δείτε τον Ο.Φ.Ε.Κ στο Facebook

kitrinos karxarias
Posts: 12
Joined: Tue Dec 04, 2007 6:13 pm

Post by kitrinos karxarias »

efxaristo gia tis plirofories, file, mallon tha ksekiniso kapou mes ton Aprili i Mai, tora den thelo na piaso stoli logo tou oti den ksereis kamia fora....kipreoi eimaste gliora enthousiazomaste gia kati kai gligora to afinoume stin panta(an kai eimai esiodoksos oti den tha ta paratiso)
Den iparxei kati metaksei 75 kai 90 cm oplo?

User avatar
Pantera
Posts: 54
Joined: Sat Aug 25, 2007 7:42 am
Location: Λεμεσός

Post by Pantera »

Παρολο που θα ειμαι λιγο off topic θελω να αρπαξω την ευκαιρια για να πω καποια πραγματα....
Καταρχην φιλε μου σε καλωσοριζω τοσο στο διαδικτυακο χωρο μας οσο και σε τουτο το μαγευτικο χομπυ....

Τα πρωτα σου βηματα σου ειναι πολυ σημαντικα για την εξελιξη σου, την ασφαλεια σου αλλα και για την παιδεια σου στο χωρο της θαλασσας... γιατι να μην ξεχνιομαστε αυριο εσυ θα εισαι ο δασκαλος στις νεοτερες γενιες.
Το ψαροτουφεκο στην Κυπρο δεν μπορω να πω οτι γινεται κατω απο τις καλυτερες συνθηκες (λιγοι ψαροτοποι,δυσκολα ψαρια,λιγα ψαρια) σε σχεση με αλλες χωρες αλλα ακομα η θαλασσα θα σε ανταμοιψει με τα δωρα της...

Ανταμοιβη δεν ειναι μονο τα ψαρια αλλα και οι εικονες,οι ηχοι,τα μαγικα δευτερολεπτα της απνοιας η ευτυχια του ταξιδιου.... πραγματα τα οποια αξιζουν περισσοτερο απο καθε καλο θηραμα που θα σπαρταρουν στην βεργα σου...

Φροντισε λοιπον να απολαυσεις τουτο το ταξιδι σωστα απο την αρχη...
Το πάθος μου στο γαλάζιο, η αγάπη μου στην στεριά...

User avatar
Mnason
Posts: 111
Joined: Fri Aug 10, 2007 7:14 am
Location: Λεμεσός

Post by Mnason »

και κάτι άλλο, τον Μάι απαγορεύεται το ψαροντούφεκο . . .
http://www.facebook.com/group.php?gid=15445623823 Δείτε τον Ο.Φ.Ε.Κ στο Facebook

Post Reply

Return to “Ελεύθερη κατάδυση”