Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?


Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by Nautilus »

AggelosLRK wrote:
Nautilus wrote:κάπως έτσι έκαμα το δικό μου. Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι πέμου να σου εξηγήσω
Την μπαταρια την εχεις ενωμενη πανω στην μηχανη?αν οχι δεν αδειαζει αν εχεις αναμμενες τις λαμπουες 3-4 ωρες? πχ

ναι η μπαταρία είναι ενωμένη πάνω στην μηχανή για να την φορτήζει σόρρυ ξέχασα εσένα η μηχανή σου δεν είναι ενωμένη στη μπαταρία σωστά? όχι δεν αδειάζει αν η λαμπούες είναι 1.5 amps η κάθε μια π.χ και η μπαταρία 60 τότε σίγουρα δεν αδειάζει. Δοκίμασε πριν την ρίξεις βάλε τις να ανάβουν 5 ώρες π.χ. πάνω στου αυτοκινήτου με ένα πρόχειρο σύρμα και μετά τσεκκαρε αν έκατσε η μπαταρία

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by AggelosLRK »

ειναι λαμπουες 10watt για την νυχτα,για να κανω ηλεκτρικη εγκατασταση ειναι αρκετα ευρο γιατι δεν εχω πανω στη μηχανη σταθεροποιητη τασης

Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by Nautilus »

MariosK wrote:
AggelosLRK wrote:
Nautilus wrote:κάπως έτσι έκαμα το δικό μου. Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι πέμου να σου εξηγήσω
Την μπαταρια την εχεις ενωμενη πανω στην μηχανη?αν οχι δεν αδειαζει αν εχεις αναμμενες τις λαμπουες 3-4 ωρες? πχ
Άγγελε πρέπει να είναι ενωμένη και με την μηχανή. Επίσης να πάρεις ένα πάνελ που μπένουν πάνω ασφάλειες έτσι ώστε να μπορείς να κάνεις τις καλωδιώσεις σου πιο συγυρισμένα. Δεν αλλάζει κάτι στο σχέδιο του Nautilous, απλά εκεί που έχει δυο καλώδια στην ασφάλεια εσύ θα τα βάλεις σε μια από τις υποδοχές του πάνελ και την ασφάλεια πάνω στο πάνελ.
ναι πουλούν τα πάνελ με την ασφάλεια τους δεν χρειάζεται να βάλεις εσύ άλλη. Στο σχέδιο, το μαύρο σύρμα που την λάμπα που παέι στο switch1 του πάνελ δεν χρειάζεται. Τα καλώδια από την μπαταρία βάλε τα 6-8mm γιατί δεν ξέρεις στο κοντινό μέλλον αν θα μείνεις μόνο με τις λαμπούες. Σε αυτά τα καλώδια βάλε και ασφάλεια.
Last edited by Nautilus on Tue Jun 29, 2010 6:58 pm, edited 1 time in total.

Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by Nautilus »

AggelosLRK wrote:πρεπει να βαλω και ρυθμιστη τασεως ?που τον βρισκω?
AggelosLRK wrote:ειναι λαμπουες 10watt για την νυχτα,για να κανω ηλεκτρικη εγκατασταση ειναι αρκετα ευρο γιατι δεν εχω πανω στη μηχανη σταθεροποιητη τασης
AggelosLRK wrote:πρεπει να βαλω και ρυθμιστη τασεως ?που τον βρισκω?

δεν ξέρω άν οι μηχανές έχουν ρυθμιστή τάσεως? Ρώτα να δούμεν θέλω να μάθω και εγώ. 10Watt δεν είναι ούτε 1amp η μπαταρία σου εν κάθεται για ώωωρες.

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by AggelosLRK »

για την μηχανη μου ηταν εξτρα και δεν υπηρχε μεσα,εκανα 1 ψαξιμο στο ιντερνετ και βρηκα rectifiers/regulators 50-60ευρο για καθε κατασκευαστη αναλογος του μοντελλου και της τασης που θελεις να δινει,εμενα δινει 15ν,καθολου ασχημα δλδ.
Το προβλημα ειναι που το βρισκω,ως τωρα βρηκα απο αμερικη και εστειλα και 1 mail στην αντιπροσωπεια της yamaha εδω στη κυπρο και αναμενω να μου κοψουν κανενα χερι-ποδι με την τιμη τους.
Χωρις σταθεροποιητη δεν νομιζω να μπορεις να συνδεσεις απευθειας σε μπαταρια εκτος αν κανω λαθος και γλυτωνω καμποσα ευρο,γιατι υπαρχουν τα καλωδια για παροχη μεσα στην μηχανη αλλα υποτιθετε οτι πρεπει να πανε πρωτα σε τουτο το σκατο

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by MariosK »

Άγγελε μίλα και με την Redline στην Πάφο 26220670. Φέρνουν τις Selva οι οποίες ουσιαστικά είναι Yamaha. Ζήτα τον Δημήτρη και πέστου τι θέλεις. Αν το έχει και δεν μπορεί να σου το στείλει μπορώ να πάω να το πιάσω να σου το στείλω εγώ.

Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by Nautilus »

AggelosLRK wrote:για την μηχανη μου ηταν εξτρα και δεν υπηρχε μεσα,εκανα 1 ψαξιμο στο ιντερνετ και βρηκα rectifiers/regulators 50-60ευρο για καθε κατασκευαστη αναλογος του μοντελλου και της τασης που θελεις να δινει,εμενα δινει 15ν,καθολου ασχημα δλδ.
Το προβλημα ειναι που το βρισκω,ως τωρα βρηκα απο αμερικη και εστειλα και 1 mail στην αντιπροσωπεια της yamaha εδω στη κυπρο και αναμενω να μου κοψουν κανενα χερι-ποδι με την τιμη τους.
Χωρις σταθεροποιητη δεν νομιζω να μπορεις να συνδεσεις απευθειας σε μπαταρια εκτος αν κανω λαθος και γλυτωνω καμποσα ευρο,γιατι υπαρχουν τα καλωδια για παροχη μεσα στην μηχανη αλλα υποτιθετε οτι πρεπει να πανε πρωτα σε τουτο το σκατο
Είμαι περίεργος πόσα θα σου πουν και τσέκκαρε δαμέ για να συγκρίνεις
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Yamaha-o ... iesQ5fGear

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/YAMAHA-M ... iesQ5fGear

εδώ είναι πως θα τα ενώσεις
http://www.yamahaoutboardparts.com/foru ... h3300.html

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by gptochos »

Ρε Άγγελε από ηλεκτονική εγκατάσταση σκάφους δεν καταλάβω να σου πω! Λογικά όταν αγοράσεις το πάνελ με τα switch το καθένα έχει την ασφάλεια του οπόταν δεν νομίζω να χρειάζεται σταθεροποιητές τάσης! Αν βκάλει παραπάνω ρεύμα το πολύ πολύ να σου κάψει την ασφάλεια!

Για κατανάλωση ρεύματος δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα! Εγώ εδούλευκα πάνω στο HDS5 χωρίς να είναι ξεκινημένη η μηχανή (έκαμνα update) και επαίζα με τα settings του για ενάμιση ώρα περίπου και δεν είχε πρόβλημα η μπαταρία.

Ρε φίλε άκουσα ένα που κάμνει ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις σκαφών και είναι αρκετά καλός! Η δουλειά του είναι ΑΑ από ότι μου είπαν. Νομίζω είναι λευκωσία. Αν μπορεί να μας πεί κάποιος το όνομα του και τηλέφωνο του μίλα μαζί του να σου πεί περίπου κόστος!
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by MariosK »

gptochos wrote:Ρε Άγγελε από ηλεκτονική εγκατάσταση σκάφους δεν καταλάβω να σου πω! Λογικά όταν αγοράσεις το πάνελ με τα switch το καθένα έχει την ασφάλεια του οπόταν δεν νομίζω να χρειάζεται σταθεροποιητές τάσης! Αν βκάλει παραπάνω ρεύμα το πολύ πολύ να σου κάψει την ασφάλεια!
Ο σταθεροποιητής χρειάζεται αν θέλεις να φορτίζει σωστά την μπαταρία. Αν δεν κάμνω λάθος, χωρίς αυτό θα παραφορτίζεις την παταρία και με κύνδινο να βράσει και boom :P.

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by gptochos »

MariosK wrote:
gptochos wrote:Ρε Άγγελε από ηλεκτονική εγκατάσταση σκάφους δεν καταλάβω να σου πω! Λογικά όταν αγοράσεις το πάνελ με τα switch το καθένα έχει την ασφάλεια του οπόταν δεν νομίζω να χρειάζεται σταθεροποιητές τάσης! Αν βκάλει παραπάνω ρεύμα το πολύ πολύ να σου κάψει την ασφάλεια!
Ο σταθεροποιητής χρειάζεται αν θέλεις να φορτίζει σωστά την μπαταρία. Αν δεν κάμνω λάθος, χωρίς αυτό θα παραφορτίζεις την παταρία και με κύνδινο να βράσει και boom :P.
Εν το ήξερα τούτο :doh:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by AggelosLRK »

Τελικα το βρηκα απο την αντιπροσωπεια της yamaha εδω στην κυπρο για 69ευρο,τελεια!θα παω στον ηλεκτρολογο μου και τελειωσα,εφυγε και τουτο :P

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by AggelosLRK »

Τα bar της καρινας της φουσκωτης παραμενουν σταθερα πανω στο τρολλευ η παιζει 0.01-0.02 πανω κατω? την φουσκωνω σταθερα στα 0.35 που γραφει πανω και πεφτει 0.30,φανταζομαι λογο του κατσηματος πανω στο τρολλευ? παιζει ρολο αν ανεβαινω πανω της για να θωρω μερικα πραματα σαν καθετε στο τρολλευ?

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by plenom'metatopsarem? »

για νυχτερινή πλεύση χρειάζεαι κάτι περισσότερο από κόκκινο ,πράσινο και το άσπρο?!!!

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by COTSIOS80 »

plenom'metatopsarem? wrote:για νυχτερινή πλεύση χρειάζεαι κάτι περισσότερο από κόκκινο ,πράσινο και το άσπρο?!!!
Τα χρωματα που λεεις ειναι σωστα.
Για την σωστη τοποθεσια στο σκαφος και τις γωνιες που καλυπτει ο καθε φανος κοιτα το πιο κατω link:
http://www.solentribster.com/navigation_lights.htm
Ditch the bitch and let's go fishing!

Post Reply

Return to “ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΚΑΦΩΝ”