Κυνηγοψαρα....!!!!!!!!

Post Reply
User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Κυνηγοψαρα....!!!!!!!!

Post by chrysanthos9 »

Καθε χρονο τελη Ιουλιου αρχιζουν και εμφανιζονται μεγαλα κοπαδια βελονιδας και ερχονται και μινερια ακκανομουτιες καρβουνια επιασα ενα περσι με spinning τζιαμε ενεν πολλα μεγαλα τα εμγεθοι τους αλλα εν καλα.Εχω τις εξης αποριες
1. που πρεπει να καμνω βολες σε ετσι ψαρια σε τι τοπο του σωματος τους?

2. το μουλινες πως να το χειριζουμε να το ανοιγω και να αφηνω το ψαρι να πιανει ελευθερα η να το κοντραριστω και να του αφηνω σταδιακα.?




και θα επαναλθω με αλλες αποριες συντομα και ποττε εν παω χωρις ζσευγαρι
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Κυνηγοψαρα....!!!!!!!!

Post by AggelosLRK »

εξιπασες με!νομιζα επιες κανα μινερι 20κιλο :P

User avatar
Panayiotis3
Posts: 80
Joined: Thu May 20, 2010 1:33 pm
Location: Μακεδονιτισσα, Λευκωσια

Re: Κυνηγοψαρα....!!!!!!!!

Post by Panayiotis3 »

ρε φιλε τουτι την απορια εχω την και εγω. Ετυχε να πεξω βελωνιδες (γυρω στα 30-50cm μηκος) αλλα επαιζα τες παντα στη μεση και οι περισσοτερες εξεψαριζαν. Εχει κανενα καλητερο σημειο να τες παιζουμε να ξερει κανενας;

Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Re: Κυνηγοψαρα....!!!!!!!!

Post by Nautilus »

αφου εν λεπτό ψάρι εν δύσκολο. Εγώ παίζω τες με καμάκι και θα έλεγα ότι έχω 80% επιτυχία

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Κυνηγοψαρα....!!!!!!!!

Post by chrysanthos9 »

ρε παιδια εν μιλω για βελονιδες μιλω για ακκανομουτιδες για μινερια καρβουνια κτλ παντος τις βελονιδες επεξα ως τωρα 3 επεξα τις μεσα στην μεση και επερασα τις στο σχοινι και εν μου εξεψαρισαν. Αγγελε που εν να παει εν να μεν πιασω κανενα γιατι συνηθως εν τζιαμε τους καλοκαιρινους μηνες και κυνηγουν :D
Rememper always someone waiting for you at home

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Κυνηγοψαρα....!!!!!!!!

Post by mariosko »

βολες κοντα στο πλευρινο πτερυγιο ειναι συνηθος καλες, σιγουρα αποφυγε βολες στην κοιλια και ψηλα στην ραχη γιατι ειναι ψαρια με μαλακη σαρκα και σχιζονται ευκολα. Στο κεντρο του σωματος δεν σχιζονται συνηθος, ειδικα αν η βολη ειναι λιγο διαγονια και περασει στο σχινη το ψαρι. τωρα για το μουλινε, εαν ειναι μικρα τα ψαρια δεν χρειαζεται και τοσο, αν χρειαστει αφηνεις του σχινη ελεχομενα, μην το κοντραρεις πολυ αλλα και απο την αλλη μην το αφησεις να παιρνει σχινη ελευθερα γιατι το ποιο πιθανο θα ξετυλιχτουν οι σπειρες του μουλινε αποτομα και θα σαντανοθουν ουλλα (και μετα βαρτου ρηγανη)
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

Post Reply

Return to “Ψαρέματα-Εμπειρίες”