Περί Άδειας Ψαρέματος...

Post Reply
SpUga5
Posts: 8
Joined: Sun Jun 13, 2010 4:33 pm

Περί Άδειας Ψαρέματος...

Post by SpUga5 »

Καλημέρα παίδες, παρακολουθώ το forum εδώ και αρκετό καιρό και βλέπω φωτογραφίες και σπαρκώνω :o :o αλλά δεν έχω κάνει κάποια δημοσίευση...
Μετά από πολλά χρόνια σπουδών στο εξωτερικό επιστρέφω Κύπρο και μιά απο τις πρώτες μου δουλειές είναι να βγάλω άδεια ψαρέματος! Στην σελίδα του τμήματος αλιείας δεν βρήκα πληροφορίες για το κόστος τις άδειας, ούτε για το τι ισχύει γενικότερα ( κανόνες, μεγέθη, επιτρεπόμενοι υδατοφράκτες κτλπ ).
Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει? :D

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Περί Άδειας Ψαρέματος...

Post by admin »

Φίλε καλωσόρισες , πήγαινε σε οποιοδήποτε τμήμα αλιείας και με 34 ευρο και ταυτότητα σου θα βγάλεις άδεια για όλους τους φραχτες και θα σου δώσουν ύλη για επιτρεπώμενα μεγέθη και τόποθεσίες

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Περί Άδειας Ψαρέματος...

Post by (CyBasser) »

admin wrote:Φίλε καλωσόρισες , πήγαινε σε οποιοδήποτε τμήμα αλιείας και με 34 ευρο και ταυτότητα σου θα βγάλεις άδεια για όλους τους φραχτες και θα σου δώσουν ύλη για επιτρεπώμενα μεγέθη και τόποθεσίες
Καλωσόρισες! Επιπρόσθετα, επισκέψου τις ιστοσελίδες του Συνδέσμου μας

http://www.cyprusffa.com/

http://www.cyprusfaa.com/

Ελπίζουμε σύντομα να σε έχουμε μαζί μας!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Περί Άδειας Ψαρέματος...

Post by stylgeo »

Το λοιπόν, μικρή ερώτηση, εγώ είμαι στην Αγγλία εδώ και 5 χρόνια. Κάθε φορά επειδή θα έρκουμουν στην Κύπρο και Πάσχα, και Χριστούγεννα, και 3 μήνες το καλοκαίρι, έφκαλλα την άδεια μου και ένοιωθα πως ήταν και αρκετά φτηνά σε σχέση με το ψάρεμα στην Αγγλία. Φέτος όμως το Πάσχα δεν ήρτα επειδή εδούλευκα, και το καλοκαίρι θα έρτω μόνο 10 μέρες επειδή έχω το διδακτορικό μου, και ΑΝ θα πάω ψάρεμα, θα πάω μια φορά έτσι για το γα**το. Το θέμα είναι πως εγώ δεν είμαι διατεθημένος να δώσω 35 ευρουλλάκια για μιά φορά ψάρεμα. Που την άλλη δεν θέλω να πάω χωρίς άδεια που τη στιγμή που έσιει τόσα χρόνια που ψαρεύκω και εξιτίμαζα τους τζείνους που εν εφκάλλαν επειδή ένοιωθα εγω ο μαλάκας που έφκαλλα. Παίζει τίποτε με τις άδειες τωρά, ασπούμε ένα συμβολικό ποσό για 2 ψαρέματα ασπούμε? Ο λόγος που ρωτώ είναι πως στην αγγλία έτσι είναι. Η άδεια ψαρέματος είναι είτε £35 για ένα χρόνο, είτε £8 για μια βδομάδα, είτε £3.75 για ένα 24ωρο. Άλλα φυσικά εκείνα που πληρώνεις στες λίμνες.

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: Περί Άδειας Ψαρέματος...

Post by ps1xas »

stylgeo wrote:Το λοιπόν, μικρή ερώτηση, εγώ είμαι στην Αγγλία εδώ και 5 χρόνια. Κάθε φορά επειδή θα έρκουμουν στην Κύπρο και Πάσχα, και Χριστούγεννα, και 3 μήνες το καλοκαίρι, έφκαλλα την άδεια μου και ένοιωθα πως ήταν και αρκετά φτηνά σε σχέση με το ψάρεμα στην Αγγλία. Φέτος όμως το Πάσχα δεν ήρτα επειδή εδούλευκα, και το καλοκαίρι θα έρτω μόνο 10 μέρες επειδή έχω το διδακτορικό μου, και ΑΝ θα πάω ψάρεμα, θα πάω μια φορά έτσι για το γα**το. Το θέμα είναι πως εγώ δεν είμαι διατεθημένος να δώσω 35 ευρουλλάκια για μιά φορά ψάρεμα. Που την άλλη δεν θέλω να πάω χωρίς άδεια που τη στιγμή που έσιει τόσα χρόνια που ψαρεύκω και εξιτίμαζα τους τζείνους που εν εφκάλλαν επειδή ένοιωθα εγω ο μαλάκας που έφκαλλα. Παίζει τίποτε με τις άδειες τωρά, ασπούμε ένα συμβολικό ποσό για 2 ψαρέματα ασπούμε? Ο λόγος που ρωτώ είναι πως στην αγγλία έτσι είναι. Η άδεια ψαρέματος είναι είτε £35 για ένα χρόνο, είτε £8 για μια βδομάδα, είτε £3.75 για ένα 24ωρο. Άλλα φυσικά εκείνα που πληρώνεις στες λίμνες.
φιλε stylgeo δεν νομιζω να γινεται για μια μερα... ειναι ενας χρονος η αδεια...

User avatar
Tassos
Posts: 99
Joined: Tue Jun 29, 2010 11:55 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Περί Άδειας Ψαρέματος...

Post by Tassos »

Το ποσό δεν είναι μεγάλο αλλα:

Έπρεπε να μπορεί κάποιος να βγάζει άδεια για περίοδο ας πούμε 1 μήνα τουλάχιστο. Να υπάρχει ταρίφα συγκεκριμένη.
Ακολούθως να μπορεί να βγάλει για 3, 6 και 12 μήνες.

Το άλλο πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι δινουν τις άδειες σαν την άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου - δηλαδή ακόμα και αν πληρώσεις το Δεκέμβριο τοτε το Γενάρη θα πρέπει να ξαναπληρώσεις! Αυτό είναι λάθος!
Εδώ όλοι ψαρεύουν ...

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Περί Άδειας Ψαρέματος...

Post by plenom'metatopsarem? »

stylgeo wrote:Το λοιπόν, μικρή ερώτηση, εγώ είμαι στην Αγγλία εδώ και 5 χρόνια. Κάθε φορά επειδή θα έρκουμουν στην Κύπρο και Πάσχα, και Χριστούγεννα, και 3 μήνες το καλοκαίρι, έφκαλλα την άδεια μου και ένοιωθα πως ήταν και αρκετά φτηνά σε σχέση με το ψάρεμα στην Αγγλία. Φέτος όμως το Πάσχα δεν ήρτα επειδή εδούλευκα, και το καλοκαίρι θα έρτω μόνο 10 μέρες επειδή έχω το διδακτορικό μου, και ΑΝ θα πάω ψάρεμα, θα πάω μια φορά έτσι για το γα**το. Το θέμα είναι πως εγώ δεν είμαι διατεθημένος να δώσω 35 ευρουλλάκια για μιά φορά ψάρεμα. Που την άλλη δεν θέλω να πάω χωρίς άδεια που τη στιγμή που έσιει τόσα χρόνια που ψαρεύκω και εξιτίμαζα τους τζείνους που εν εφκάλλαν επειδή ένοιωθα εγω ο μαλάκας που έφκαλλα. Παίζει τίποτε με τις άδειες τωρά, ασπούμε ένα συμβολικό ποσό για 2 ψαρέματα ασπούμε? Ο λόγος που ρωτώ είναι πως στην αγγλία έτσι είναι. Η άδεια ψαρέματος είναι είτε £35 για ένα χρόνο, είτε £8 για μια βδομάδα, είτε £3.75 για ένα 24ωρο. Άλλα φυσικά εκείνα που πληρώνεις στες λίμνες.
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, είναι να βγάλεις άδεια μόνο για ένα φράγμα, αλλά και εκείνη δεν είναι φτηνή. 17 ευρώ νομίζω!
Αυτό που πρέπει σίγουρα να κάνεις είναι....ΠΗΓΑΙΝΕ ΨΑΡΕΜΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ! ΜΗ ΧΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!!!! :D

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”