1Η IOYNIOY 2010

Rodos
Posts: 71
Joined: Thu Apr 29, 2010 1:02 pm

Re: 1Η IOYNIOY 2010

Post by Rodos »

File Natiotien katalathos p to epe3a e3egalen me o papus tou tzinou tou mitsiou pas sta 7-8 kg .Etriposen txe p ektevika na to pe3o efien tzinos tze enomiza en o megalos epe3aton sti kinisi xoris na anayo fako gmt ,elipi8ika tze ego parapolla ,men foase tze prosexoumen polla ti pezoumen , exoumearketi sinidisi aderfin

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: 1Η IOYNIOY 2010

Post by c.nadiotis »

‘Φιλέ’ Ροδο, επανέρχομαι στο θέμα της κατά τα αλλά θεαματικής ψαριάς σου απλά και μονό για να αναφέρω, ότι από τον stainless steel πάγκο και το λάστιχο και τα πλακάκια και την παγωνιέρα από πολυστερίνη αντιλαμβάνομαι ότι η φωτογραφίες τραβηχτήκαν σε πάγκο ψαραγοράς… εκτός λοιπόν αν είσαι ιδιοκτήτης ψαραγοράς, ή αν έχεις ένα πάγκο ψαραγοράς στο υπόγειο του σπιτιού σου, νομίζω είναι ασφαλές να υποθέσω ότι τα ψάρια τα πούλησες… επιπλέων πρέπει να ξέρεις δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι σύγχυσες εφτακιλο ροφό με το βρέφος της φωτογραφίας και οι δυο Σάρπες της φωτογραφίας με κάνουν να υποπτεύομαι κάτι το όποιο δεν μπορώ να αποδείξω και για αυτό δεν θα το αναφέρω…. Παρεμπίπτοντος μπήκα στον κόπο να μικρύνω τις φωτογραφίες για να τις δουν όλοι καλύτερα…
Ευχαριστώ.
Attachments
rodos3.jpg
rodos3.jpg (341.53 KiB) Viewed 4775 times
rodos2.jpg
rodos2.jpg (398.37 KiB) Viewed 4769 times
rodos1.jpg
rodos1.jpg (386.92 KiB) Viewed 4775 times
I live my life a breath at a time

paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

Re: 1Η IOYNIOY 2010

Post by paulos charalambous »

c.nadiotis wrote:‘Φιλέ’ Ροδο, επανέρχομαι στο θέμα της κατά τα αλλά θεαματικής ψαριάς σου απλά και μονό για να αναφέρω, ότι από τον stainless steel πάγκο και το λάστιχο και τα πλακάκια και την παγωνιέρα από πολυστερίνη αντιλαμβάνομαι ότι η φωτογραφίες τραβηχτήκαν σε πάγκο ψαραγοράς… εκτός λοιπόν αν είσαι ιδιοκτήτης ψαραγοράς, ή αν έχεις ένα πάγκο ψαραγοράς στο υπόγειο του σπιτιού σου, νομίζω είναι ασφαλές να υποθέσω ότι τα ψάρια τα πούλησες… επιπλέων πρέπει να ξέρεις δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι σύγχυσες εφτακιλο ροφό με το βρέφος της φωτογραφίας και οι δυο Σάρπες της φωτογραφίας με κάνουν να υποπτεύομαι κάτι το όποιο δεν μπορώ να αποδείξω και για αυτό δεν θα το αναφέρω…. Παρεμπίπτοντος μπήκα στον κόπο να μικρύνω τις φωτογραφίες για να τις δουν όλοι καλύτερα…
Ευχαριστώ.
:text-+1:

Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Re: 1Η IOYNIOY 2010

Post by Nautilus »

Δεν ξέρω τι υπονοείτε για τις σάρπες αλλά εγώ ήμουν παρόν που εφκαίναν τα παιθκιά που τη θάλασσα με τα ψάρια στις 3 το απόγευμα και τα ψάρια τα είχαν σε κουτί πολυστερίνης με πάγο γιατί ψαρεύουν πολλές ώρες. Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: 1Η IOYNIOY 2010

Post by c.nadiotis »

Αυτό με τις Σάρπες το αποσύρω και απολογούμαι για το λάθος μου, σημειώνω ότι τα παιδιά δεν τα γνωρίζω. Το ερώτημα μου όμως παραμένει, πουλήθηκαν ή όχι τα ψάρια; Το θεωρώ εμπαιγμό να ποστάρονται φωτογραφίες με φόντο ψαραγορά
I live my life a breath at a time

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: 1Η IOYNIOY 2010

Post by NIKOLAS HARRIS »

σε τιμαει φιλε Ροδο που εβαλες την συνολικη ψαρια σου να τη δουν ολοι χωρις να κρυψεις κατι...οπως κανουν αλλοι...

δεν σε τιμαει το γεγονος οτι σκοτωσες ενα ψαρι μισοκιλο ή κιλισιο που γινεται 30 κιλα οπως επισης και οτι καθαρισες κουρκουνες που κραζουμε τους καλαμαες να τες καμνουν c&r.

ο νομοθετης εβαλε μας ενα οριο συνολικου βαρους ψαριας αλλα κ οριο ανα ειδος για να το τηρουμε!κ ετσι να εχουμε ψαρια για καποια χρονια ακομα!

η ταπεινη μου γνωμη (κ μην με παρεξηγεις δεν σε ξερω κ δεν σε κατηγορω!) ειναι οτι αυτη η ψαρια ειναι υπερβολικη οχι τοσο προς το βαρος αλλα ως προς τα μεγεθη των ψαριων!

αν εσυ νιωθεις καλα με τη συνειδηση σου τοτε οκ!

παντως οι επιλογες του καθενος ειναι αυτες που θα καθορισουν το μελλον του οικοσυστηματος και την επιβιωση του ψαροντουφεκου!

επισης το αν πουλησες η οχι ειναι κατι που δεν μας αφορα αφου ειναι κατι που δεν μπορει να αποδειχθει και κατεπεκταση ως κατηγορια ή εικασια δεν μπορει να σταθει γιαυτο ειναι καλυτερα να μην την διατυπωνουμε γιατι μας βλεπουν κ πολλα εχθρικα ματια στα οποια δινουμε τροφη να μας διαβαλλουν!

οπως επισης κ αυτες οι φωτο κατ΄εμενα αποτελουν κακη διαφημιση της εικονας του υγειους ψαροντουφεκου κ δινουν ακομη περισσοτερη τροφη σάυτους που μας μάχονται!!!

φιλε Ροδο καλη συνεχεια κ καλες αναδυσεις σου ευχομαι!!

Rodos
Posts: 71
Joined: Thu Apr 29, 2010 1:02 pm

Re: 1Η IOYNIOY 2010

Post by Rodos »

Φιλε Νατιωτη , καλα καταλαβες οτι οι φωτογραφια ειναι σε πανγο ψαρογαρας , η ψαραγορα ειναι καπιου φιλου μου , ο οποιοσ μας προμηθευει παγω λεπτο και την πολυστερινει , για να μην χαλουν τα ψαρια ,γιατι ψαραρευουμε παρα πολλεσ ορες, ασεν καλα ο αθροπος, και πηραμεν τα τζιαμε γιατι τζε τζινος εν επιστευκεν σαν εσενα οτι πεζουμεν ετσι ψαρι , τζε επαλαβοσεν.Τωρα οσο για τον ορφο επειδη οπος σου ξαναειπα , το κτυπησα κατλααθος , γιαιτ ιδα το μεγαλο τον ορφο να μβενει σε μια τρυπα και οτνα κατεβηκα πρην αναψο το φακο ειδα κατι να κινειται , και τον κτυπησα νομιζομενος οτι ηταν ο μεγαλος και προσπαθουσε να ταβηση μεσα, πιστεψε ηλικρινα εχο πολλυ σηνιδηση στο ψαρεμα μου και στο κυνιγη γενικος,και κτυπαμε μονο ορεα ψαρια , ο συντροφος μου πιο αροστος απο εμενα εγο αν πεζω και κανενα σαργο λιο πιο μεγαλο που την φουκτα τζινος εν του πεζει ,γενικα πεζουμεν πολλα ορεα ψαρια τζε αφιονουμεν τα μικρα να μεγαλοσουν , τα ψαρια τα ειδε ο φιλοσ (Nautilus).Τορα οσο για τις σαρπες ρε φιλε ,δεν καταλαβα τι οιπονοιεις , αλλα αν υπονοιεις ουτι τισ κτυπησαμεν νυκτα , κανεις μεγαλο λαθος , απο τον καιρο π απαγορευτηκεν το νυκτερινο ψαρεμα ,ποτε μου μα ποτε μου δεν ξαναπηγα, να μεν δει μονο το ζευγαρι μου οτι ειπες ςτσι πραμα γτ εν να παραει τζε να αναωει ,εμεις καρφονουμεν τους αυτουσ που βουτουν νυχτα τζε να μας λαλειτε οτι παεν τζε νυκτα .
Υλικρινα αν θελισ να ερτις να σε παρο να δει τι σαρπες εσχει και τι ποσοτητα εσχει , αλλα επιδιε με κακολογας θα παεις χωρις ψαρετουφεκο , απλος να τισ απολαθσεις ,μιλουμεν για 100νταδες και πιο μεγαλεσ πουτουτες που επεξαμεν .Και επιεδη εν ειμαι αθροπος που του αρεσκουν οι καβγαδες και οι παρεξειγησης ελπιζω να μεν δημηουργηθη καμια παρεξηγηση,τζε να σου πο τζε κατι φιλε μου , αν δεν με πιστευκης να ερτεις το προι να με δης που θα μπω στη θαλασα, τζε να ερτεις και το απογευμα να με δεις που εν να φκω εν τζε κριφκομαι που κανενα. :D :D :D :D

Τελοσ εκτε απο τισ 6-4 το απογευμα επιασαμεν 5,5kg ψαρι , τζε ηβρανμε τζεε μαι συναγριδα πασ τα 3-4 kg αλλα εν εκοντεφκεν.
Last edited by Rodos on Mon Jun 07, 2010 3:49 pm, edited 1 time in total.

Rodos
Posts: 71
Joined: Thu Apr 29, 2010 1:02 pm

Re: 1Η IOYNIOY 2010

Post by Rodos »

Φιλε Νικολα Χαρης , δεν ξερο αν σοβαρομηλας , γιαυτα που λες ή οχι , γιατι αν οι κουρκουνες και οι σαργοι και οι σαρπες εν μιτσιες που επεξαμεν , τοτε να ερτουμεν να μας παρετε εσεις που πεζεται πιο μεγαλες να δουμεν τζε εμεις ,μιλουμε για σαργους και σαπρες κοντα το kg , και κουρκουνες πιο μεγλαες που την φουκτα ποθ οι καλαμαες εν τις θορουν στο ονειρο τους και σκαρους τερατα τζε λαλειτε μου οτι ειναι μικρα σε μεγεθος , ε τι να πο .Τωρα οσο για τον ερφο εν τζε να λεμε τα ειδα τζε τα ειδια απλος τον κτυπησα κατλαθος , τζε μεν μου πειτε οτι εν σασ ετυχεν τζε εσας .

Αυτα απο μενα παντα φυλικα!!!!!

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: 1Η IOYNIOY 2010

Post by c.nadiotis »

Όπως είδες το θέμα για τις Σάρπες το ανακάλεσα άμεσος, όλοι ξέρουμε πόσο δύσκολο ψαρί είναι η Σάρπα στο καρτέρι, και μπράβο σου για τις καλές βολές, μου φτάνει ο λόγος σου για να σε πιστέψω. Διάβασε όμως και τα λεγόμενα του Νικόλα Χάρη και προβληματίσου λίγο με αυτά που λέει…

Δεν κατάλαβα τι εννοείς με την φράση:
να μεν δει μονο το ζευγαρι μου οτι ειπες ςτσι πραμα γτ εν να παραει τζε να αναωει

και επίσης για το:
αλλα επιδιε με κακολογας θα παεις χωρις ψαρετουφεκο

Φιλέ δεν σε κακολόγησα απρόκλητα, και ούτε είμαι ο τύπος που θα δει ψάρια πολλά και θα λυπηθεί επειδή δεν έχει όπλο μαζί του…

Καλή συνεχεία.
I live my life a breath at a time

Rodos
Posts: 71
Joined: Thu Apr 29, 2010 1:02 pm

Re: 1Η IOYNIOY 2010

Post by Rodos »

Φιλε μου για το ζευγαρι μου που σου ειπα , ο λογοσ που σου ειπα ετσιε , γτ ο συντροφος μου ποτε δεν πιγε νυξτερινο , και ειναι αυτος ποθ με παροτρινε και το σταματησα και εγω.Φιλε τωρα για το λογια τοθ HARRI , δεν πιστευο οτι τα ψαρια ποθ κτυπουμε ειναι μικρα ,αντιθετος ειναι επιλεκτικα.Και φιλε οσο για τις σαρπες ειναι κτυπημενες σε τρυπες .

Παντα φιλικα και χωρις καμια μα καμια παρεξηγηση :) :)

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: 1Η IOYNIOY 2010

Post by c.nadiotis »

Δεν υπάρχει παρεξήγηση
I live my life a breath at a time

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: 1Η IOYNIOY 2010

Post by chrysanthos9 »

Ρε παιδια να ρωτισω κατι οι σαλπες δυσκολες? Οσες φορες συναντισα μου φανηκα παρα πολυ ευκολες με πλαναρισμα επιαναν και μεγαλες εν ξερω για εσας αλλα εγω ολες τις φορες που συναντησα κοπαδι με σαλπες παντα επερνα μια εν θελω να χουμιστω οτι ειμαι καλος ψαροτουφεκας αφου ειμαι αρχαριος και ασχετος αλλα θεωρω την σαλπα ενα που τα πιο ευκολα ψαρια στο ψτ για μενα
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: 1Η IOYNIOY 2010

Post by c.nadiotis »

Αν καταφέρεις να κοντέψεις αθόρυβα με συρτό κάτι γίνετε, αλλά άμα τα ψάρια ξέρουν τι είσαι και ψαρεύεις με καρτέρι τότε είναι πολύ δύσκολο ψαρί… τώρα αν εκεί που ψαρεύεις δεν τις πολύ ενοχλούν οι υ.κ. τότε σίγουρα είναι πιο εύκολο να κτύπησες μια…
I live my life a breath at a time

Rodos
Posts: 71
Joined: Thu Apr 29, 2010 1:02 pm

Re: 1Η IOYNIOY 2010

Post by Rodos »

Φιλε , Νατιωτη δεν εχει κανενα λογο να παρεξηγηθουμε , τζε αποτι ιδα στο σιτε οσο καιρο ο ανακαλιψα απο τα γραφονομεσα σου εισε τσιακουι, so εν εχει το παραμικρο να γινει οπια καθε παρεξηγηση , τζε μεν φοασε την συνιδηση εχουμεν την τζε πολλυ ,τζε οσο αν πουλουμε ψαρι ,εν το πολουμεν , εν κανι να φαν ι συγγενεις τζε οι φιλοι , τζε αυριο να βαλο τιν αλλι φωτογραφια π εφκαλαμεν σπιτι του ζευκαριουμου μετα π εφιαμεν που την ψααγορα που επλιναμεν τα πραματα ,τζε εμιρασαμεν το .Τζε οποτε θελις να κανονισουμεν να παμεν τζε καμια εξορμηση μαζει :wink: :wink:

Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Re: 1Η IOYNIOY 2010

Post by Nautilus »

Επί ευκαιρίας πιο είναι το επιτρεπτό όριο για ψαροντούφεκο? Κοίταξα πίσω που την περσινή άδεια και δεν είδα κάτι. Φίλε Ρόδο εγώ δεν νομίζω ότι τα ψάρια που πιάσατε δεν είναι μικρά ούτε το βάρος μεγάλο. Αν εξαιρέσουμε τις κουρκούνες και τις σάλπες για την 1 εξόρμηση (γιατί δεν είναι ποιοτικό ψάρι όπως τα άλλα και υπάρχουν κοπάδια) πιάσατε 2 άτομα 10 σορκούς και 5 σκάρους δηλ σας αναλογούν από 5 σορκούς και 2.5 σκάρους για τόσο κολύμπι. Τους σορκούς και τους σκάρους σίγουρα δεν τα πιάσατε όλα σε ένα τόπο γιατί άμαν παίξεις 1 άτε 2 τα άλλα μπαίνουν στις τρύπες φαντάζομαι. Τα ψάρια βασικά που πιάσατε πιάνει τα μια ψαρόβαρκα με 1 ζεμπίλα δίκτυα αλλά σε μικρά μωρά και εκεί είναι η καταστροφή γιατί οι ζεμπίλες εν εκατοντάδες καθημερινά. Τσίνοι δεν διαλέγουν τι πιάνουν εσείς όμως ναι. Το μέγεθος το κουρκούνων σας και των σάλπων είναι μια χαρά. Κάμε ένα γυρό να δεις τι καταστροφή γίνεται εκτός των δικτύων αλλά και με τα καλάμια ειδικά από ηλικιωμένους που πιάνουν τα μωρά με πραγκαρόλες και άμαν τους ρωτήσεις «εν να τα φάεις?» απαντούν σου «εν ο καλύτερος μεζές».
Όντως οι σάλπες είναι δύσκολες να παιχτούν εκτός τρύπας αλλά όχι πάντα, εξαρτάται. Εγώ γελώ τους με το mares 70 εν να μεν τις παίξεις εσύ με τσίνη την καραμπίνα :)

Post Reply

Return to “Ελεύθερη κατάδυση”