Κουνελόψαρα/Λαγόψαρα

vkalo
Posts: 15
Joined: Thu May 13, 2010 3:35 pm

Κουνελόψαρα/Λαγόψαρα

Post by vkalo »

Παιδία κάνω λίγη έρευνα να το "κουνελλί" και φένεται ότι στις Ασιατικές χώρες εκτιμάται δεόντος.

Εχεί κανένα που έκανε απόπείρα να το φάει...? (και είναι ακόμα μαζί μας σήμερα)

Βρήκα και ένα μικρό video για το καθάρισμα του.


Χαιρετισμούς!

User avatar
Panayiotis3
Posts: 80
Joined: Thu May 20, 2010 1:33 pm
Location: Μακεδονιτισσα, Λευκωσια

Re: Κουνελόψαρα/Λαγόψαρα

Post by Panayiotis3 »

Και μ' αυτο εισαι σιγουρος πως φευγει τελειος το δηλητηριο και μπορει να καταναλωθει χωρις κανενα προβλημα?

vkalo
Posts: 15
Joined: Thu May 13, 2010 3:35 pm

Re: Κουνελόψαρα/Λαγόψαρα

Post by vkalo »

Panayiotis3 wrote:Και μ' αυτο εισαι σιγουρος πως φευγει τελειος το δηλητηριο και μπορει να καταναλωθει χωρις κανενα προβλημα?
Το video συνεχίζεται σε ακόμα 3 μέρη όπου συνεχίζει το καθάρισμα του. ειδικός ΔΕΝ είμαι, απλά με "τρώει" η περίεργια!

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Κουνελόψαρα/Λαγόψαρα

Post by AggelosLRK »

ξερω 1 σκαλιωτη βαρκαρη που τους καθαριζει και τους τρωει,προσεχει να μην σπασει το συκωτι-το νεφρο δεν θυμουμαι αλλα ρε κοπελια εγω νεκατσιω να τους πιασω με τα χερια μου οχι να τους φαω

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Κουνελόψαρα/Λαγόψαρα

Post by chrysanthos9 »

http://www.youtube.com/v/VUe9154JmqY

dete dame ti prepei na kamoume
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Panayiotis3
Posts: 80
Joined: Thu May 20, 2010 1:33 pm
Location: Μακεδονιτισσα, Λευκωσια

Re: Κουνελόψαρα/Λαγόψαρα

Post by Panayiotis3 »

chrysanthos9 wrote:<object style="height: 344px; width: 425px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/VUe9154JmqY"><param name="allowFullScreen" value="true"><param name="allowScriptAccess" value="always"><embed src="http://www.youtube.com/v/VUe9154JmqY" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" allowScriptAccess="always" width="425" height="344"></object> dete dame ti prepei na kamoume
ρε χρυσανθε ανε ειναι σασε λιο τα links γιατι..... :D :D :D

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Κουνελόψαρα/Λαγόψαρα

Post by Greg »

εμενα ετοιμασεν μου μερικους ενας μαστρος που τους τρωει... βαζεις μαχαιρι στον πισινο του και σχιζεις την πετσα προς το κεφαλη οπου μετα την αφαιρας, υστερα παλε που τον πισινο του σηκωνεις τον σακκο με τα αντερα και διπλωνεις τον προσεκτικα προς το κεφαλι μαζι με το σηκωτη του που εν ενα μαυρο πραμα μικρο προσεχοντας να μην σπασει και τελος καμμεις μιαν καθετη τομη πριν απο τα μματια του ετσι ωστε να κοπουν κεφαλι/στομα/αντερα μαζi

εχω τους ακομα μες το θαλαμο...
Esox Lucius

Τεγγης
Posts: 23
Joined: Mon Oct 19, 2009 8:10 am

Re: Κουνελόψαρα/Λαγόψαρα

Post by Τεγγης »

Ανακατσιω μόνον που τπν βλεπω να το καθαριζει. Οπως και να έχει εν ολο αντερα, κεφαλί και στομαχια το μαυρογεριμο. Το κρεας του μακάρι να ειναι το 1/4 του συνολικου βάρους

vkalo
Posts: 15
Joined: Thu May 13, 2010 3:35 pm

Re: Κουνελόψαρα/Λαγόψαρα

Post by vkalo »

Greg wrote:εμενα ετοιμασεν μου μερικους ενας μαστρος που τους τρωει... βαζεις μαχαιρι στον πισινο του και σχιζεις την πετσα προς το κεφαλη οπου μετα την αφαιρας, υστερα παλε που τον πισινο του σηκωνεις τον σακκο με τα αντερα και διπλωνεις τον προσεκτικα προς το κεφαλι μαζι με το σηκωτη του που εν ενα μαυρο πραμα μικρο προσεχοντας να μην σπασει και τελος καμμεις μιαν καθετη τομη πριν απο τα μματια του ετσι ωστε να κοπουν κεφαλι/στομα/αντερα μαζi

εχω τους ακομα μες το θαλαμο...
Greg, πώς είναι το κρεάς του? Καλός μεζές οξα...?

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Κουνελόψαρα/Λαγόψαρα

Post by Greg »

οπως ειπα εχω τους μες τον θαλαμο ακομα :lol: .. τα αντερα τους εν ποιο λλια που το ειδος του κουνελλου που εχει στο βιντεο
Esox Lucius

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Κουνελόψαρα/Λαγόψαρα

Post by marios »

Η περιέργεια σκότωσε την γάτα
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Κουνελόψαρα/Λαγόψαρα

Post by AggelosLRK »

Προωθητε σχεδιο εξαγωγης κουνελοψαρων σε ασιατικες χωρες? κατι πηρε το αυτι μου οτι θα στειλουν εμπειρους του ειδους να διδαξουν το ασφαλη καθαρισμα του για να αρχισουν τη δουλεια?
Δεν θα βλεπουμε διχτυα πια αλλα μονο καθετες με συρματοσχοινα :lol:

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Κουνελόψαρα/Λαγόψαρα

Post by sifu-nas »

Το fugu ειναι γνωστο και πολυ ακριβο στις ασιατικες χωρες για το σασσιμι του . Στην ιαπωνια τα ΕΙΔΙΚΑ Φουγκου εστιατορια σερβιρουν απο παραπολυ καλα εκπεδεθμενουσ σεφ, που περνου εξετασεις...
http://en.wikipedia.org/wiki/Fugu :o :o :o νομιζω καθαριζουν τα ζωντανα, και μπορουν να ελεγξουν τα επιπεδα τοξινης. Χρειαζοντε ειδικη σεφ καιι το τρωνε για το rush συναισθημα..

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Κουνελόψαρα/Λαγόψαρα

Post by sea-hunter »

εγώ εν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση mania να φάτε κούνελο που την στιγμή που υπάρχουν τόσα αλλα ψαρια για τα οποια είσαι σίγουρος ότι τρώγονται :shock:
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Κουνελόψαρα/Λαγόψαρα

Post by admin »

sea-hunter wrote:εγώ εν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση mania να φάτε κούνελο που την στιγμή που υπάρχουν τόσα αλλα ψαρια για τα οποια είσαι σίγουρος ότι τρώγονται :shock:
Για να ξυλιφτούν

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”