Boηθεια

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Boηθεια

Post by chrysanthos9 »

Σημερα πηγα για προπονηση και ειχα καποια προβληματα οταν εκανα καταδυση στα 9 μετρα πονησα τα αυτια μου πολλα και για λιγο δεν ακουγα τιποτε τι εγινε? πως μπορω να καταδυωμαι και να μην πονω τα αυτια μου?
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Boηθεια

Post by Giorkos »

chrysanthos9 wrote:Σημερα πηγα για προπονηση και ειχα καποια προβληματα οταν εκανα καταδυση στα 9 μετρα πονησα τα αυτια μου πολλα και για λιγο δεν ακουγα τιποτε τι εγινε? πως μπορω να καταδυωμαι και να μην πονω τα αυτια μου?
Χρύσανθε,

το πρώτο πράμα που έπρεπε να ξέρεις είναι η εξίσωση ....

πονείς τα φτιά σου γιατί όσο κατεβαίνεις, η πίεση (που ασκει το νερό) στα φτια σου αυξάνεται αναλόγως.... η πίεση μέσα στο φτιν σου εν πιο μικρή και γιαυτό η εξωτερική πίεση (του νερού) που όπως είπαμε είναι πιο μεγάλη πιέζει το τύμπανο σου προς τα μέσα και γιαυτό πονείς...

στην περίπτωση σου έκαμες το τύμπανο σου τούμπανο :wink: .... δεν θέλεις να έχσιης ρίξη τυμπάνου ( να 'σπάσει' το τύμπανο σου) ιδίως στο νερό (θέματα ιλίγγου κτλ κτλ κτλ, που δεν είναι τζαι ότι καλύτερο όταν είσαι σε κατάδυση.....

εν σου έδειξεν κανένα ότι κρατά την μούττη σου και φυσάς αέρα (που την μούττη) ...έχοντας την κλειστή με το σιέρι σου (γιαυτο το λόγο οι μάσκες έχουν την θήκη για να φκαίνει η μούττη σου πόξω.,..για να μπορείς να την τσιλλάς) κάμνοντας το τούτο, διοχετεύεις αέρα μες την μούττη...επειδή την κλέιεις με το σιέριν σου, ο αέρας δεν έσιη πούποτε να πάει, έτσι μπαίνει που κάτι διόδους (ευσταχιανές ) και που τζαμέ στον φτιν σου (που την μέσα πλευρά εννοώ) κάμνοντας το τούτο, βάλλεις αέρα που την μέσα πλευρά το φτιου σου, και εξισώνεις την πίεση του περιβάλλοντος με την πίεση μέστο φτιν σου...αποτέλεσμα,,,εν θα πονάς....

τούο θα το κάμεις ίσως αρκετές φορές κατά την κατάδυση σου....και πάντα κάμνε το πριν να αρχίσεις να πονάς....

εν έχω άλλη ώρα να κάμω σερτζ να σου έβρω λινκς για εξισώσεις αλλά κάμε σερτζ στο φορουμ για εξίσωση ...επίσης, αν δεν ξέρεις τι είναι η εξίσωση νομίζω εν καιρός να κάμεις ένα μάθημα ελεύθερης, γιατί θα μάθεις αρκετά.... :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Boηθεια

Post by Giorkos »

etsi sta gliora ena search sto google


http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... %B7#p19216



http://www.drlouloudis.gr/0010000039


εκτός τζαι αν εξισώνεις χωρίς σιέριν :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
tasos83
Posts: 156
Joined: Wed Mar 12, 2008 9:15 pm
Location: Πάφος

Re: Boηθεια

Post by tasos83 »

Ρε Χρύσανθε μεν κάμνεις πειράματα να χαρείς. 9m εν ΠΑΡΑ πολλά χωρίς εξίσωση. Ελπίζω να μεν έπαθες καμιά ρίξη. Έντζε θέλει ζόρι η βουθκιά το αντίθετο θέλει άνεση που ούλλες τες απόψεις. Βρές κάποιο να σου δείξει 2-3 πράματα ή να πιέννετε παρέα. Δεν είναι ανάγκη να "ανακαλύψεις τον τροχό" από την αρχή.

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Boηθεια

Post by chrysanthos9 »

δηλαδη αμαν βουτω σαν παενω κατω να κλιω την μουτην μου με το χερι μου και να φυσω? ευχαριστω για τις πληροφοριες Γιωρκο. φιλε Τασο εβουτουν περιπου 10 μετρα περσι εβουτουν χωρις εξισωση μια χαρα απλα εν ξερω τι επαθα σημερα. Αλλα επερασεν ο πονος τωρα εν πονω καθολου
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Boηθεια

Post by MariosK »

chrysanthos9 wrote:δηλαδη αμαν βουτω σαν παενω κατω να κλιω την μουτην μου με το χερι μου και να φυσω? ευχαριστω για τις πληροφοριες Γιωρκο. φιλε Τασο εβουτουν περιπου 10 μετρα περσι εβουτουν χωρις εξισωση μια χαρα απλα εν ξερω τι επαθα σημερα. Αλλα επερασεν ο πονος τωρα εν πονω καθολου
Χρύσανθε εν να πάθεις τίποτε! Εγώ δεν έχω εμπειρία από ψαροτούφεκκο αλλά που τις καταδύσεις πρέπει να σου πω οτι εν μαλακιες που κάμνεις! 10 μέτρα χωρίς εξίσωση η πίεση εν πολλά μεγάλη τζε θα πάθεις τίποτε. Ειδικά στα 2, 5 και 10 μέτρα που η πίεση περίπου διπλασιάζεται είναι πολλά σημαντικό να κάμνεις σωστή και καλή εξίσωση.

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Boηθεια

Post by c.nadiotis »

Χρύσανθε, υπάρχει το ενδεχόμενο να εξισώνεις ακούσια (χωρίς να το καταλαβαίνεις), πράγμα σπάνιο και πολύτιμο, ξέρω ακόμα ένα παιδί που έχει αυτό το χάρισμα, απλά σήμερα ίσως να ήσουν μπουκωμένος. Το θέμα όμως δεν είναι εδώ, το θέμα είναι ότι είσαι αρκετά μικρός, 17 αν δεν κάνω λάθος, και αντιλαμβάνομαι ότι έχεις και εσύ μεγάλο πάθος για την θάλασσα. ΠΡΕΠΕΙ να μάθεις κάποια πράγματα και πρέπει να τα μάθεις σωστά από κάποιο πιο έμπειρο, μην πειραματίζεσαι μόνος σου γιατί μπορεί να πάθεις μεγάλο κακό, παράδειγμα προς αποφυγή εγώ ο ίδιος, που στα 17 μου για ένα βραχομένο χταπόδι, μην με ρωτάς ποσά μετρά δεν ξέρω, μαμησα τα τύμπανα μου και έμεινα έξω από το νερό μέχρι τα 31 μου… δεν μου πήρα τόσα χρόνια φυσικά για να γιατρευτώ αλλά ξέρεις, στρατός, σπουδές, οικογένεια… έβγαλα το ψαροτουφεκο από το σύστημα μου μέχρι που εντελώς τυχαία βρέθηκα πισω στο νερό μόλις πριν από δυο χρόνια…
Κανόνισε να εβρεις κάποιον να σου δήξει 5 πράγματα να δεις πόσο πιο άνετες εν ναν οι βουτιές σου ίσως κάποιος συντοπίτης σου από το φόρουμ, και απαραίτητα πρέπει να κάνεις σχολειό… αντιλαμβάνομαι είναι δύσκολο γιατί ακόμα εν οδηγάς, αλλά πολεμά το γιατι είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σημαντικό… Καλή τύχη και καλές βουτιές και πάνω από όλα η ασφάλεια.
I live my life a breath at a time

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Boηθεια

Post by chrysanthos9 »

oκ κοπελια εν θα βουτω βαθκια τωρα και να παει οσο μπορω μεχρι να αρκεψω μαθηματα ελευθερης :D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Boηθεια

Post by hdemetris »

chrysanthos9 wrote:oκ κοπελια εν θα βουτω βαθκια τωρα και να παει οσο μπορω μεχρι να αρκεψω μαθηματα ελευθερης :D
Επειδή εν λίο δύσκολο να κάμεις μαθήματα τζεικάτω που είσαι να βρεις κάποιον να σου δείξει τα βασικά. Τζαι να θυμάσαι ότι η θάλασσα δεν σηκώνει μαγκιές τζαι άππωμαν. Αν σου έσπαζε κανένα τύμπανο το πιο πιθανό ήταν να μεν μας έγραφες τωρά.
Δεν έχεις κανέναν παρέα ή συγγενή με εμπειρία στο ελεύθερο να σου δείξει λίγα πράματα;
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Boηθεια

Post by chrysanthos9 »

oxι ουλοι ασχολουνται με το καλαμι
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Boηθεια

Post by Giorkos »

χρύσανθε,

με την ευκαιρεία του ποστ σου έκαμα ακόμα ένα σερτζ στο νγιουτιουμπ για φτιν τζαι εξισώσεις και ήβρα τούντο βίτεο..

εν στα εγγλέζικα, αλλά νομίζω εν να καταλάβεις τι λαλεί ο παρέας...

εν 6 επισόδια...είδα ωσ το 2 τζαι στο 2 δείχνει το τύμπανο (με κάμερα) τχζαι μετά δείχνει ένα 'τραυματισμένο' τύμπανο....

το πιο πιθανόν στην κατάδυση σου, 'ετραυμάτισες ' το τύμπανο σου, (ειδικα λες ότι για λίη ώρα δεν άκουες) ....

εν καλά να πας σε κανένα ΩΡΛ για να το τσακάρει μπας και επήραξες το, τουλάχιστον να ξέρεις για να το δ΄κεις ευκαιρεία να γινεί καλά !!!

Υ.Γ άρεσε μου το βίτεο τελικά τζαι μπορεί να κάτσω να δω ούλλα τα επισόδεια :)
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Boηθεια

Post by hdemetris »

chrysanthos9 wrote:oxι ουλοι ασχολουνται με το καλαμι
Τον Αύγουστο θα έρθω λίγες μέρες στο χωριό σου και θα βουτώ κάθε μέρα. Αν θέλεις έλα μαζί μου για καμιά βουτιά και ρώτα με ότι θέλεις.
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Boηθεια

Post by chrysanthos9 »

φιλε Γιωρκο που εν το βιντεο? φιλε Δημητρη ευχαριστως
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Boηθεια

Post by chrysanthos9 »

Ε Γιωρκο που τζινο που μου ειπες να καμνω για εξισωση εχω καποιες αποριες πες αρκευκω το ψαρεμα μου βουτω στα 5 μετρα κλιω την μουτην μου και φυσω που την μουτην πριν να αρκεψω να πονω οταν φτασω στο βυθο καμνω το τουτο και στο βυθο η σταματω να το καμνω στο βυθο? ο πονος περνα τελιος? σε καθε βουτια πρεπει να το καμνω τουτο?
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Boηθεια

Post by Giorkos »

chrysanthos9 wrote:Ε Γιωρκο που τζινο που μου ειπες να καμνω για εξισωση εχω καποιες αποριες πες αρκευκω το ψαρεμα μου βουτω στα 5 μετρα κλιω την μουτην μου και φυσω που την μουτην πριν να αρκεψω να πονω οταν φτασω στο βυθο καμνω το τουτο και στο βυθο η σταματω να το καμνω στο βυθο? ο πονος περνα τελιος? σε καθε βουτια πρεπει να το καμνω τουτο?


εξίασα το λινκ,

http://www.youtube.com/watch?v=vw9UNcp9lxM

ναι..κλίε την μούτη σου και φύσινε αερα όπως είπαμε πιο πάνω..θα 'νιώσεις' ότι τα φτια σου 'φουσκώνουν' ..δοκίμασε το σιγά σιγά τωρά που θα το θκιαβάσεις τούτο και έξω που το νερό..αν νιώσεις τα φτια σου να φουσκώνουν, τούτο σημαίνει ότι εκατάφερες να βάλεις αέρα μέσα στο φτιν σου (που την μέσα πλευρά....τούτο θα κάμει την εξίσωση όταν θα είσαι στο νερό και η πίεση θα πιέζει το τύμπανο σου...) εξίσωση θα κάμνεις μέχρι να φτάσεις στον βυθό ανά διαστήματα (θα συνηθήσεις να κάμνεις αυτόματα) άμαν φτάσεις στον βυθό εν χρειάζεται άλλη εξίσωση....

πήαινε στην θάλασσα να το τεστάρεις.....κάμνε αργά την κατάδυση σου..άμαν αρκέψουν να σε πονούν έστω και λίο ΣΤΑΜΑΤΑ να κατεβαίνεις και φύσα (εξίσωση) , για να δεις και να αντιληφθείς ότι εξισώνεις την πίεση.... τούτο μόνο και μόνο για να καταλάβεις τι κάμνει η εξίσωση...κανονικά κάμνεις εξίσωση πριν καν να πονήσουν τα φτια σου...θα μάθεις πόσο θα φυσάς με λίη εξάσκηση....

το άλλο που πρέπει να ξέρεις είναι ότι (όπως είπεν ο ναδιώτης) όταν εισαι κρυωμένος και υπάρχουν βλέννες (μίξεςσ δηλαδή) μέσα στο σύστημα (μούττη, ευσταχιανές κτλ ) τότε θα είναι πιο δύσκολο ή ακόμα και αδύνατο να εξισώσεις....σε έτσι περίπτωση μεν το πιέσεις το θέμα να μεν κάμεις κανένα χαττά...

αν θέλεις πιάσε με τηλ 99 683 629 να σου πω 2 πράματα ....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “Ιατρική-Φυσιολογία”