Παραγάδι από ακτή

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by Someone »

χρηστος wrote:ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ εχετε δυκιο δυστηχως εμεις εδω δεν σεβομαστε τα μεγεθη και οταν το πεις σε κανενε γελα σας ζητω και παλι συγνωμη δεν ειχα καμια προθεση να σας προσβαλω

Χρήστο, ούτε στην Κύπρο ΓΕΝΙΚΑ οί ψαράδες σέβονται τα μεγέθη.
Απλά σ'αυτό το φόρουμ όλοι οι ενεργοί χρήστες είναι πιό, ας πούμε συνειδητοποιημένοι ως προς το τί είναι το ψάρεμα.

Καλωσόρισες και περιμένουμε τις δικές σου εμπειρίες απο την Κρήτη. :)

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by caveman »

Χρήστο, καλοσώρισες και από μένα :) Τα όσα λέει ο someone είναι σωστά... η πληοψηφία ΔΕΝ σέβεται τα μεγέθη, αλλά τουλάχιστον εμείς εδώ προσπαθούμε να κάνουμε την διαφορά.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

χρηστος
Posts: 11
Joined: Wed Jan 07, 2009 9:28 pm
Location: ΚΡΗΤΗ

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by χρηστος »

σας ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα

SOCAND
Posts: 1
Joined: Sun Apr 25, 2010 5:07 pm
Contact:

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by SOCAND »

geia sas sinadelfi psarades!!oraio forum!!!

pos pane ta paragadia kato sti kipro? bgeni tipota?

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by admin »

SOCAND wrote:geia sas sinadelfi psarades!!oraio forum!!!

pos pane ta paragadia kato sti kipro? bgeni tipota?
Γειά σου και εσένα , αυτή την εποχή δουλεύουν αρκετά καλά τόσο τα ψιλ΄αγια μουρμούρες, όσο και τα χοντρά για φαγκριά και συναγρίδες

Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by Nautilus »

Γεια σου Χρίστο συνάδελφε της λατρεμένης θάλασσας και Κρήτης. Από ότι βλέπεις εδω στο φόρουμ υπήρξαν αντιδράσεις για κάτι που είπες και είναι όμως πολύ θετικό ότι τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν, τουλάχιστον για ορισμένους. Παρόλα αυτά εδώ στην Κύπρο η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο. Πιο συγκεκριμένα
- Υπάρχει ανεξέλεγκτη τοποθέτηση λυμενοβραχίωνων παράλληλα των παραλιών και δημιουργία μαρίνων χωρίς μελέτες με αποτέλεσμα να ξεβαθένει η θάλασσα και να εξαφανίζεται ότι υπάρχει πίσω από τους βράχους και τη διάβρωση των ακτών.
- Καταστροφή γόνου και μικρόψαρων με δίκτυα που δεν ελέγχονται και τοποθετούνται επίσης πολύ ξέβαθα
- Οι περισσότεροι με καλάμια πιάνουν και δεν επιστρέφουν πίσω στη θάλασσα ψάρια κάτω του ορίου π.χ. προσφυγοπούλες 3cm
- Ψαροντουφεκάδες χτυπούν επίσης πολύ μικρά ψάρια
- Κλείσιμο παραλιών από ξενοδοχεία, watersports και μαρίνων με αποτέλεσμα να μην έχουμε πρόσβαση στην θάλασσα για να ρίξουμε τις βάρκες μας με αποτέλεσμα να έχουν πολλές ζημιές και έξοδα (τρύπημα λάστιχων, κόλλημα στην άμμο κ.α.)
- Ιδιοκτησία με το "έτσι θέλω" πολλών θαλάσσιων περιοχών για ιχθυοκαλλιέργεια με αποτέλεσμα να μαζεύονται όλα τα ψάρια κοντά.....αλλά και οι επαγγ. και ερασιτέχνες ψαράδες όπου κινδυνεύουν να φάνε γερό πρόστιμο από τη λιμενική...και το αποτέλεσμα είναι ......δεν θα το πω! Πάντως εγώ βλέπω επαγγελματίες ψαράδες να ρίχνουν δίκτυα δένοντας την τσιαμαδούρα πάνω στο κλουβί. Κανένας όμως επαγγελματίας δεν καταγγέλθηκε από ότι ξέρω. Αφού εν βαστούν....ενώ εμείς βαστούμεν!
- Εκβαθύνσεις λιμανιών χωρίς σωστές μελέτες και όταν φυσήσει λίγο, όλος ο κόλπος Λεμεσού γίνεται γάλα από την θολούρα.
- Γνωστοί νυχτο-ημερομπουκαλάκιδες που ψαρεύουν σε γνωστά μέρη ανέμελοι
- Σκουπίδια στους βυθούς και στις παραλίες και μόλυνση

Από ότι βλέπεις χρειάζεται πολύ μεράκι, αγάπη και σεβασμός για την θάλασσα.
Εδώ στην Κύπρο ξεκινάει έκθεση αλιείας που θα υπάρχει και μέρος που μπορεί κάποιος να γίνει μέλος στον καινούργιο σύλλογο για προστασία της θάλασσας γενικά. Ελπίζω να είμαστε πολλοί που θα γίνουμε μέλη για να έχει περισσότερη απήχηση η κάθε μας αντίδραση και να αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση για όλα αυτά που συμβαίνουν, ανυπομονώ!

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by NIKOLAS HARRIS »

Nautilus wrote:Γεια σου Χρίστο συνάδελφε της λατρεμένης θάλασσας και Κρήτης. Από ότι βλέπεις εδω στο φόρουμ υπήρξαν αντιδράσεις για κάτι που είπες και είναι όμως πολύ θετικό ότι τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν, τουλάχιστον για ορισμένους. Παρόλα αυτά εδώ στην Κύπρο η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο. Πιο συγκεκριμένα
- Υπάρχει ανεξέλεγκτη τοποθέτηση λυμενοβραχίωνων παράλληλα των παραλιών και δημιουργία μαρίνων χωρίς μελέτες με αποτέλεσμα να ξεβαθένει η θάλασσα και να εξαφανίζεται ότι υπάρχει πίσω από τους βράχους και τη διάβρωση των ακτών.
- Καταστροφή γόνου και μικρόψαρων με δίκτυα που δεν ελέγχονται και τοποθετούνται επίσης πολύ ξέβαθα
- Οι περισσότεροι με καλάμια πιάνουν και δεν επιστρέφουν πίσω στη θάλασσα ψάρια κάτω του ορίου π.χ. προσφυγοπούλες 3cm
- Ψαροντουφεκάδες χτυπούν επίσης πολύ μικρά ψάρια
- Κλείσιμο παραλιών από ξενοδοχεία, watersports και μαρίνων με αποτέλεσμα να μην έχουμε πρόσβαση στην θάλασσα για να ρίξουμε τις βάρκες μας με αποτέλεσμα να έχουν πολλές ζημιές και έξοδα (τρύπημα λάστιχων, κόλλημα στην άμμο κ.α.)
- Ιδιοκτησία με το "έτσι θέλω" πολλών θαλάσσιων περιοχών για ιχθυοκαλλιέργεια με αποτέλεσμα να μαζεύονται όλα τα ψάρια κοντά.....αλλά και οι επαγγ. και ερασιτέχνες ψαράδες όπου κινδυνεύουν να φάνε γερό πρόστιμο από τη λιμενική...και το αποτέλεσμα είναι ......δεν θα το πω! Πάντως εγώ βλέπω επαγγελματίες ψαράδες να ρίχνουν δίκτυα δένοντας την τσιαμαδούρα πάνω στο κλουβί. Κανένας όμως επαγγελματίας δεν καταγγέλθηκε από ότι ξέρω. Αφού εν βαστούν....ενώ εμείς βαστούμεν!
- Εκβαθύνσεις λιμανιών χωρίς σωστές μελέτες και όταν φυσήσει λίγο, όλος ο κόλπος Λεμεσού γίνεται γάλα από την θολούρα.
- Γνωστοί νυχτο-ημερομπουκαλάκιδες που ψαρεύουν σε γνωστά μέρη ανέμελοι
- Σκουπίδια στους βυθούς και στις παραλίες και μόλυνση

Από ότι βλέπεις χρειάζεται πολύ μεράκι, αγάπη και σεβασμός για την θάλασσα.
Εδώ στην Κύπρο ξεκινάει έκθεση αλιείας που θα υπάρχει και μέρος που μπορεί κάποιος να γίνει μέλος στον καινούργιο σύλλογο για προστασία της θάλασσας γενικά. Ελπίζω να είμαστε πολλοί που θα γίνουμε μέλη για να έχει περισσότερη απήχηση η κάθε μας αντίδραση και να αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση για όλα αυτά που συμβαίνουν, ανυπομονώ!
Σωστος!

και να προσθεσω με λυπη οτι αυτα που λες επαληθευτηκαν αφου γνωστος η μαλλον πολυ γνωστος ψαροτουφεκας σε αγωνα ψαροντουφεκου που εγινε πριν 2βδομαδες κτυπησε 2 μικρα ροφακια!!τωρα δεν ξερω γιατι το εκανε ισως για να καμει επειδειξη στους αρχαριους ψαροντουφεκαδες που βρισκονταν εκει;;

τωρα θα μου πειτε γιατι μιλας αοριστα;;

αφου αυτοι που βρισκονταν εκει δεν τον εκραξαν και εν του εδωκαν τζαι 2-3 φουσκους τι να πω εγω που δεν εχω αποδειξεις!!

βεβαια τα περιστατικα παρανομιας ειναι αρκετα και πρεπει πλεον εμεις οι ιδιοι να επιληφθουμε του θεματος και να ξεχασουμε το κυπριακο:: ο γνωστος του γνωστου κτλ.

βλεπουμε την αταξια ορισμενων να την καταγγελουμε!παιζει καποιος ορφο του κιλου:κραξε τον, πιαννει κουρκουνα των 3εκ;παλε κραξε τον!πιαννει 5 τονακια με συρτη και ακομα συνεχιζει;;κραξιμο!!

κ για να μην τα ισοπεδωνουμε ολα ειμαστε σε καλο δρομο τουλαχιστο απο τους δικους μου γνωστους βλεπω τεραστια αλλαγη στον τροπο που ψαρευουν.

δεν κηνυγουν πια το κρεας αλλα τη μια βολη που θα τους χαρισει το απολυτο ξεσπασμα της αδρεναλινης!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by Giorkos »

NIKOLAS HARRIS wrote: δεν κηνυγουν πια το κρεας αλλα τη μια βολη που θα τους χαρισει το απολυτο ξεσπασμα της αδρεναλινης!
:clap: :clap: :clap:

τούτο προσπαθώ να το εξηγήσω σε πολλούς....μέχρι τζαι σήμερα το πρωί σε ένα παρέα που με ρώταν αν έσιη ψάρι.....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”