Ροφος

Post Reply
User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Ροφος

Post by chrysanthos9 »

Επειδη λιες φορες ειδα ορφο στην θαλασσα 1.την τρυπα του πως την βρισκουμε?
2.πια εν η καταλληλη τεχνικη για να του κοντεψουμε?
3.πως το ξεβραχονουμε?
4. στα ποσα μετρα μεσο ορο βρισκουμε τους ροφος?




ευχαριστω εκ των προταιρων.
Rememper always someone waiting for you at home

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Ροφος

Post by gdeme »

Καταρχην φανταζομαι οτι ξέρεις οτι δεν υπαρχουν απαντησεις σε αυτα που ζητας.
Ωστοσο
1) Πολλες φορες οι τρυπες τους ειναι στο τελος του βραχώδης βυθου που συνορευει με άμμο.
Αλλες πάλι είναι μεσα σε λασπες (ανασηκωματα μεσα στην αμμο ίσως και με φυκια απο πανω)
Υπάρχουν και καποιες που απλα ειναι αναμεσα σε βραχια (εκει δυσκολα τις εντοπιζεις)
Να κοιτας για πιθανο βαθουλωμα πανω στην άμμο-λάσπη κοντα στο φρυδι.Ειναι το σημειο που καθετε το ψαρι

2) Ροφοι εχουν πιαστει με ολες τις τεχνικες. Απο τρυπα, εως και καρτερι

3) Αφου εισαι αρχαριος φροντισε να εχεις καποιον εμπειρο μαζι σου. Αλλες φορες κατι που θα φανει βουνο για εσενα, ισως για καποιο πιο εμπειρο να ειναι παιχνιδακι. Επισης δεν υπαρχει κανονας στο ξεβραχωμα, εκτος του -ζευγαρι+εξοπλισμο- (εξοπλισμος = βεργα χωρις φτερο, ξεβραχωτηρι-εξολκεα,γαντζο)

4) Ροφους βρισκεις απο το 1 μετρο μεχρι τα ΧΧ. Ενα καλο και προσιτο βαθος για αρχαριο ειναι τα 8-10 μετρα και εχει πολλους σε αυτα τα μετρα για να δεις (το αν θα πιασεις ειναι αλλη κουβεντα. Συνηθως σε ετσι βαθη μπορει να συναντησεις μεγαλα και δυσκολα-εμπειρα ψαρια)


και για το τελος ο μοναδικος ισως κανονας για να πετυχεις και να λυσεις ολες σου τις αποριες¨:
ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ¨ΓΡΑΨΕΙΣ" ΩΡΕΣ ΠΟΛΛΕΣ.

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: Ροφος

Post by NIKOLAS HARRIS »

chrysanthos9 wrote:Επειδη λιες φορες ειδα ορφο στην θαλασσα 1.την τρυπα του πως την βρισκουμε?
2.πια εν η καταλληλη τεχνικη για να του κοντεψουμε?
3.πως το ξεβραχονουμε?
4. στα ποσα μετρα μεσο ορο βρισκουμε τους ροφος?




ευχαριστω εκ των προταιρων.
1.ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΟΥΙ ΜΟΥ:επειδη τα ψαρια εχουν πονηρευτει πολυ δεν υπαρχει συγκεκριμενη τρυπα για τον ορφο!εκτος και αν εχεις εντοπισει απο παλια μια τρυπα που τους πιανει και την επισκεπτεσαι κατα καιρους!!
συνηθως εκει που θα βρεις πολλες παπαθκιες να ειναι εξω που μιαν τρυπα και να κοιταζουν ολες προς την εισοδο της τρυπας τοτε σιγουρα εκεινη την τρυπα πρεπει να την ψαξεις!!κατι θα κρυβει!

2. καταλληλοτερη τεχνικη σε πονηρεμενα ψαρια ειναι το συρτο καρτερι: εχω εντοπισει το ψαρι απο πριν και βουτω απο μακρυα και σερνομαι προς την τρυπα του.το καλυτερο σεναριο ειναι να τον βρω να καθεται εξω απο το στομιο της τρυπας και να τον κτυπησω πριν βραχωσει!

3. ειναι σεναριο προς αποφυγην το ξεβραχωμα!αν ψαξω το ροφο μεσα στην τρυπα και τον βρω τοτε βολη θα επιχειρησω μόνο εαν το ψαρι μας δειχνει το κεφαλι του και ειναι στραμμενο προς την εξοδο της τρυπας.

μονο ετσι θα τον βγαλω ευκολα σε άλλη περιπτωση θα ταλαιπωρηθω θα κινδυνευσω και παει το ψαρεμα μου!

4. παλι αυτο ειναι σχετικο:αλλα στα μερη σου με προσεκτικο ψακτηρι μπορεις να βρεις κρυμμενο ροφο και στο ενα μετρο!!

ελπιζω να σε καλυψα!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Ροφος

Post by chrysanthos9 »

Ευχαριστω φιλοι μου για τις απαντησεις ελπιζω να παιξω τον πρωτον μου γιατι εω το μεγαλο αποθημενο. Ειπε μου ο θειος μου πολλα παλιος ψαρας μια τρυπα που τους βαλει εν ξεβαθα περιπου 5 μετρα αλλα ακομα εν την ελεγξα μαλλον το Σαββατο εν να σας ενημερωσω..........
Rememper always someone waiting for you at home

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Ροφος

Post by gdeme »

ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΡΗΧΑ !!!

Aν τυχει καμια φορα και βρεθουμε απο εκει θα σε ενημερωσω και αν μπορεις παμε για βουτια.

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Ροφος

Post by chrysanthos9 »

ok file mou tha to exo ipopsin mou
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ροφος

Post by Giorkos »

chrysanthos9 wrote:ok file mou tha to exo ipopsin mou
ε Χρύσανθε....

άρκεψες το ψτ ρε? (που εγύρεφκες στολή κτλ κτλ)

ασχολείσαι πιο συστηματικά τωρά ???
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Re: Ροφος

Post by leonidasss »

Φίλε μου, η πρώτη φορά που είδα ορφό ήταν στον Πωμό. Ήμουν ψιλοάσχετος και τον είδα σα 2μ νερό από κάτω μου να με "χαιρετάει" και να μη φεύγει!!! Εν τω μεταξύ δεν ήμουν οπλισμένος γιατί πριν λίγο είχα παίξει μια πέρκα!!! :doh: Πάντως αν αφιερώσεις χρόνο στη θάλασσα θα δεις και θα πιάσεις πολλούς. Όσο για τις απορίες σ, όσα είπαν τα παιθκιά είναι ορθότατα. Θα σου ξαναεπαναλάβω απλά ότι μέσα στην τρύπα μην παίξεις ποτέ εκτός από εγκέφαλο και τράβα αμέσως. (ειδικά αν είσαι μόνος σου, το βράχωμα είναι πολύυυ επικίνδυνο) Το καλοκαίρι αν έρθω Πωμό μιλάμε και κανονίζουμε κανένα ψαρεματάκι αν θέλεις.

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Ροφος

Post by chrysanthos9 »

Tωρα αρκεψα πιο συστηματικα το ψτ γιατι αμαν το μαθεις πιανεις πιο εκλεκτα ψαρια και εισαι και επιλεκτικος στα ψαρια που εν να πιασεις. Ευχαρσιτω φιλε Λεονιδα για τις πληροφοριες το καλοκαιρι κανονιζουμε
Rememper always someone waiting for you at home

Post Reply

Return to “Ψαρέματα-Εμπειρίες”