μεζο παραγαδι

Post Reply
Nirou
Posts: 110
Joined: Mon Jan 04, 2010 10:27 pm

μεζο παραγαδι

Post by Nirou »

20022010630.jpg
20022010630.jpg (56.86 KiB) Viewed 4357 times
ανιγω αυτο το θεμα για το μεζο παραγαδι γιατι ξεχοριζει λιγο απο τα αλλα. ο λογος ειναι οτι απεφθιναιτε στα φαγκρια. ενας αλλος λογος ειναι οτι το λεμε και παραγαδι μερας. θα υθελα να σιζιτισουμε για αυτο το παραγαδι διλαδι τι δολοματα χρισιμοπιουμε πιες ωρεσ το ριχνουμε και πιες το σικονουμε τι αγκιστρια χρισιμοπιουμε πιο παχος παραμαλο βαζουμε τι μακρος παραμαλο απο πιο βαθος μεχρι πιο το ριχνουμε σε τι τιπο βυθου και πολλα αλλα που εχει αυτη η τεχνικη ψαρεματος.
τα ψαρια ειναι χοντρα

Nirou
Posts: 110
Joined: Mon Jan 04, 2010 10:27 pm

Re: μεζο παραγαδι

Post by Nirou »

μετα απο 68 προβολες δεν εχει καπιος να πει κατι ?
τα ψαρια ειναι χοντρα

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: μεζο παραγαδι

Post by admin »

Φίλε Νίρου το παραγάδι αποτελούσε ΄μια ωραία απασχόληση για μένα πρίν χρόνια όταν το πρωτογνώρισα και μου άρεσε πολύ γιατί απαιτούσε μεγάλη μαεστρία για να το δολώσεις σωστά, να το καλάρης και να το τραβήξεις. Επίσης σημαντικός παράγοντας ήτνα να το ρίξεις και στον σωστό τρόπο. Αλλά απο τον καιρό που ασχολήθηκα με το jigging προτιμώ τα καλά και βαθιά κομμάτια που θα έριχνα ένα μέζο για να πιάσω 2-3 ψάρια να τα κυνηγήσω με το jig ή ακόμη με καθετή βυθού με με το καλάμι στο χέρι. Ο κύριος Ευάνθης έχει κάνει διατριβή επί του θέματος. Έτσι΄δέν έχεις και όλη την φασσαρία με τα δολώματα και την ξιμαρισχιά και επιπλέον απολαυμβάνεις πιο πολύ το ψάρεμα σου. Είναι πιο αθλητικός τρόπος. Σκοπός τουλάχιστο για εμένα δέν είναι να πιάσω ψάρια σκοπός είναι να απασχοληθώ ευχάριστα για μερικές ώρες. Ο φίλος μου ο David που είναι εξαιρετικός στο ψάρεμα με jigs όποτε βγαίνει έξω δέν πέφτει κάτω απο 2-3 ψάρια. Ορισμένα τα πιάνει άλλα τα απελευθερώνει αλλά πάντα απασχολήται ωραία.

Nirou
Posts: 110
Joined: Mon Jan 04, 2010 10:27 pm

Re: μεζο παραγαδι

Post by Nirou »

φιλε ατμιν γνοριζω οτι δεν ειναι αθλιτικο ψαρεμα ειναι ομος παραδοσιακο και γιατη οχι αθλιτικο οταν εχεις να αντιμετοπισης ενα ζοντανο φαγκρι 5 κιλον με το χερι .
τα ψαρια ειναι χοντρα

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: μεζο παραγαδι

Post by admin »

Nirou wrote:φιλε ατμιν γνοριζω οτι δεν ειναι αθλιτικο ψαρεμα ειναι ομος παραδοσιακο και γιατη οχι αθλιτικο οταν εχεις να αντιμετοπισης ενα ζοντανο φαγκρι 5 κιλον με το χερι .
Νίρου μου άπλά λέω την δική μου άποψη και εμπειρία, 100 αγγίστρια, σκαλώματα στον βυθό , μεγάλα ψάρια να τα κουνατάρης με το χέρι εδώ ο κίνδυνος παραμονεύει ιδιαίτερα για μένα που είμαι 'φουσκωτός΄απο την άλλη προτιμώ ένα αγγίστρι, πιο λίγη ξιμαρισχιά και περισσότερη πάλη με το καλάμι. Είναι απόψης αυτές, δέν αντιλέγω ότι το παραγάδι είναι παραδοσιακό όπως και τα δίκτυα αλλά ο καθένας με τις προτιμήσεις του.

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: μεζο παραγαδι

Post by gdeme »

Εμας ποτε εν να μας πας να μαθουμε jigging?

nirou αποδοτικοτατο το παραγαδι,αλλα για εμενα δεν εχει δραση.
Βαριεμαι απιστευτα το δολωμα, νεταρισμα κτλ (+ο κινδυνος για τα μπαλονια που λεει ο Αριστος).
Καμια φορα για παρεα καλα ειναι, αλλα ως εκεί.

Εχω ενα φιλο που ολο λεμε να παμε (αυτος δλδ παει) ,αλλα όλο καποια αλλη προταση ερχετε(για ψαροτουφεκο) και ποτε δεν παω :p

και μιας και το εφερε η κουβεντα. Λυσε μου μια απορια. Υπαρχει κινδυνος όπως τραβας το παραγαδι,αν εχει πιαστει μεγαλο ψαρι(στο αγγιστρι πχ 20), να τραβηξει προς τα κατω και οπως κρατας την μισινα (μανα) να σου καρφωθει το αγκριστρι που εχει ήδη μαζεψει (ας πουμε το 10) ?

Nirou
Posts: 110
Joined: Mon Jan 04, 2010 10:27 pm

Re: μεζο παραγαδι

Post by Nirou »

πολυ δισκολο αλλα δεν το αποκλιω
τα ψαρια ειναι χοντρα

Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Re: μεζο παραγαδι

Post by Nautilus »

Nirou τελευταία ασχολούμαι εγώ με το παραγάδι. Έριξα ένα Νο9-10 το Σκυρίακο και έπιασα 5 γαλέους των 2.5κλ. Από όλα τα ψαρέματα που ασχολήθηκα μέχρι τώρα είναι το πιο δύσκολο και χρονοβόρο και θέλει πολύ οργάνωση. Ένα είναι σίγουρο όμως! Δεν θα πάεις σπίτι σόλο ποτέ σου. Πάντα κάτι πιάνεις. Το πιο σημαντικό είναι ο τόπος που θα το ρίξεις, που πρέπει να το ξέρεις από πριν. Τα φαγκριά συνήθως ξεκινούν από 25 οργιές...Επίσης κάπου που θα ξέρεις ότι δεν ρίχνουν δίκτυα ή παραγάδια ή τράτες αν θέλεις να το βρεις μετά. Μετά είναι η ώρα. Εσύ το παραγάδι για φαγκριά το ρίχνεις μέρα? Για φαγκριά είναι καλά σούρουπο/ξημερώματα έτσι έχω ακούσει. Δόλωμα η ψαράδες βάζουν συνήθως κολιό ο οποίος είναι και φτηνός. Αν βάλεις μάνα 100-120 και παράμαλλα 80-90 πιστεύω θα είσαι οκ. Μην ξεχνάς ότι σε τέτοια βάθη έχει και γαλέους η βλάχους που μπορεί να είναι και μεγάλοι.
Πάντα να έχεις ένα μαχαίρι δίπλα σου. Αν πιαστεί π.χ. κανένάς μεγάλος καρχαρίας ή ξιφίας και τραβήξει να κόψεις την μάνα. Φυσικά άν προλάβεις το σωστό είναι να κόψεις την μάνα και να την δέσεις σε καρούλι και να παλαίψεις το ψάρι. Όσα παράμαλλα φέρεις μέσα να τα κόβεις γιατί μπορεί να τραβήξει όταν πλησιάσει την βάρκα και σε πιάσουν τα αγκίστρια...
Αν δεν κατάλαβες κάτι πές μου και
Κάλές ψαριές :D

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: μεζο παραγαδι

Post by gdeme »

Να τα μας. Τα ελεγα εγώ. Με το παραγαδι,μακρια και αγαπημενοι...

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: μεζο παραγαδι

Post by Tryfon »

gdeme wrote:Να τα μας. Τα ελεγα εγώ. Με το παραγαδι,μακρια και αγαπημενοι...
εσι κανεις πιο επικύνδινο σπορ :lol:
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”