Στολη ψαροτουφεκο αποριες

User avatar
tasos83
Posts: 156
Joined: Wed Mar 12, 2008 9:15 pm
Location: Πάφος

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by tasos83 »

c.nadiotis wrote:Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες
από c.nadiotis » 25 Ιαν 2010, 11:26

tasos83 έγραψε:

Το αγγούρι εν στο εύκα αμα κατεβείς κανενα κρεμμό πρέπει να τα κουβαλάς πάνω


ρε Τασο, τουτον το αγγουριν εν πρεπει να το βρισκουμεν ποττε μας... καλυτερα να ειματεν ελαφριοι και να δυσκολευκουμαστεν στο κατω....
Ίσως ήταν λάθος η διατύπωση μου. Εννοώ στο τέλος του ψαρέματος που πιάννουμε τα σινακλίκκια μας τζε φέφκουμε :mrgreen:

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by chrysanthos9 »

ok κοπελια εκαταλαβα ενα περιπου ποσα να βαλω ευχαριστω για τις πληροφοριες θα επιστρεψω με νεες αποριες το σκ που εν να βουτισω
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by Giorkos »

chrysanthos9 wrote:ok κοπελια εκαταλαβα ενα περιπου ποσα να βαλω ευχαριστω για τις πληροφοριες θα επιστρεψω με νεες αποριες το σκ που εν να βουτισω

άτε,

τζαι αν δεις τζαι έσιη ψάρι, να μας πάρεις να σου'δείξουμε' που κάμνεις καρτέρι :D :D :D

εν το μεταξύ εν να βουτήσεις το Σκ λές...έπιασες στολή και ψτ ήδη ?
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Philippos
Posts: 118
Joined: Wed Sep 05, 2007 1:24 pm

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by Philippos »

Γεία σας, θέλω κι εγώ να ανανεώσω την στολή μου τώρα που θα καλοκαιριάσει. Εχώ μια 7αρα(!) τωρά για να μην κρυώνω αλλά δεν βολεύει στις κινήσεις και έβαλα και 4-5 κιλά έτσι με στενέυει..
Η στολή που θέλω είναι 3άρα ξυρισμένη, ίσως παραλλάγη.
Τα ψωνίσματα μου τα κάνω απ τον Μαύρο(Λευκωσία) αλλά άκουσα υπάρχουν άλλοι με πολύ καλύτερες τιμές. Από που προτείνετε να αγοράσω ή καλύτερα να ράψω?

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by chrysanthos9 »

τελικα επιασα τα πραματα εχει και καιρο εμπηκα σημερα πριν λιο σε πισινα για να δω ποσα βαροι να βαλω και καταληξα στα 4 εν καλα εν ανετα πομπα επεισης επιασα το ψαροτουφεκο demka ami ii 100άρι αλλα φκενει ο κολος μου οσπου να το οπλισω μπορω να βαλω πιο μαλακα λαστιχα? τι λαστιχα εν καλα εννοω μιλιμετρα και να μεν εν τελια αδυναμα αλλα να εν καλα τζαι να μεν ζοριζουμε καμποσον....... τωρα αναχορω για εξορμηση με τις μηχανουες :D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by Giorkos »

chrysanthos9 wrote:τελικα επιασα τα πραματα εχει και καιρο εμπηκα σημερα πριν λιο σε πισινα για να δω ποσα βαροι να βαλω και καταληξα στα 4 εν καλα εν ανετα πομπα επεισης επιασα το ψαροτουφεκο demka ami ii 100άρι αλλα φκενει ο κολος μου οσπου να το οπλισω μπορω να βαλω πιο μαλακα λαστιχα? τι λαστιχα εν καλα εννοω μιλιμετρα και να μεν εν τελια αδυναμα αλλα να εν καλα τζαι να μεν ζοριζουμε καμποσον....... τωρα αναχορω για εξορμηση με τις μηχανουες :D

4 kila μόνο ????

εν το μεταξύ στην πισίνα σίγουρα θα 'χρειάζεσαι' πιο λίγα κιλά λόγο πιο μικρής άνωσης του νερού της πισίνας από το θαλασσινό....

πάντως εμένα 4 κιλά φαίνονται μου πολλά λία !!! τσέκαρε το ξανά, ή τουλάχιστον αν πας στην θάλασσ απάρε έξτρα κιλά μαζί σου να μεν πάει άδικα ο κόπος σου....

το ψτ σου τί λάστιχα έσιη πάνω και τι βέρκα ??? αν όντως δεν μπορείς να οπλίσεις ένα χοντρό λάστιχο (δεν θέλει τόσο κόπο, όσο 'τρόπο' ) μπορείς να βάλεις 2 (διπλά εννοώ) πιο λεπτά για να έσιης τη ταχύτητα που χρειάζεσαι τζαι να μεν ταράσσεις ο κόλος σου στο όπλισμα :shock:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by hdemetris »

chrysanthos9 wrote:τελικα επιασα τα πραματα εχει και καιρο εμπηκα σημερα πριν λιο σε πισινα για να δω ποσα βαροι να βαλω και καταληξα στα 4 εν καλα εν ανετα πομπα επεισης επιασα το ψαροτουφεκο demka ami ii 100άρι αλλα φκενει ο κολος μου οσπου να το οπλισω μπορω να βαλω πιο μαλακα λαστιχα? τι λαστιχα εν καλα εννοω μιλιμετρα και να μεν εν τελια αδυναμα αλλα να εν καλα τζαι να μεν ζοριζουμε καμποσον....... τωρα αναχορω για εξορμηση με τις μηχανουες :D
:lol: Ρε χρύσανθε η πισίνα έχει πολύ λιγότερη άνωση που την θάλασσα. Στην θάλασσα θα θέλεις κι αλλά κιλά.
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
tasos83
Posts: 156
Joined: Wed Mar 12, 2008 9:15 pm
Location: Πάφος

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by tasos83 »

+1 σε ότι είπε ο γιώργος.

τα λάστιχα εν να μαλαθκιάνουν αμα πάεις λλίες φορές μεν φοάσε.
το όπλισμα εν θέμα παλμού όι δύναμης. δλδ που εννα οπλίζεις μεν το σκέφτεσε τράβα τα άξιππα. :mrgreen:
μεν πειράξεις το setup του demka εν αμαρτία. :naughty: :twisted:

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by gdeme »

Μια χαρα ειναι τα 4 .

Εγω είμαι 80 κιλα και εχω 4 με 5αρα. Αν ημουν στα κιλα σου θα χρησιμοποιουσα 3.

Φυσικα εξαρταται και στα ποσα μετρα θα βουταει ο καθενας, αλλα μην ακουω για 8 και 10 κιλα. θα παθουμε κανενα κακο και θα τρεχουμε.
Ας βελτιωσεις την τεχνικη σου για να βουτας ευκολα με λιγα κιλα.

Δεν ειδα τον Νικολα που ειναι και του χωρου να παιρνει θεση και θα το ήθελα.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by Giorkos »

gdeme wrote:Μια χαρα ειναι τα 4 .

Εγω είμαι 80 κιλα και εχω 4 με 5αρα. Αν ημουν στα κιλα σου θα χρησιμοποιουσα 3.

Φυσικα εξαρταται και στα ποσα μετρα θα βουταει ο καθενας, αλλα μην ακουω για 8 και 10 κιλα. θα παθουμε κανενα κακο και θα τρεχουμε.
Ας βελτιωσεις την τεχνικη σου για να βουτας ευκολα με λιγα κιλα.

Δεν ειδα τον Νικολα που ειναι και του χωρου να παιρνει θεση και θα το ήθελα.

στα πόσα μέτρα τα 4 κιλά ????
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

freediver33
Posts: 165
Joined: Tue Nov 27, 2007 6:37 pm

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by freediver33 »

Το λοιπόν παίδες.... να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Θα σας παραθέσω μερικούς παράγοντες πάνω σε αυτό το θέμα. α) το σωματικό βάρος δεν έχει καμία σχέση με το πόσα κιλά θα χρησιμοποιήσει κάποιος φορώντας μια στολή είτε λεπτή είτε χοντρή. Αυτό που κάνει την διαφορά είναι η ποσότητα λίπους στο σώμα (το λίπος έχει άνωση). π.χ. κάποιος που είναι 80 κιλά, 1.87 ύψος και είναι όλος μυς δεν θα χρειάζεται τα ίδια κιλά με κάποιον ο οποίος είναι 80 κιλά, 1,65 ύψος και είναι πιο εύσωμος. β) η χωρητικότητα των πνευμόνων σε αέρα από άνθρωπο σε άνθρωπο διαφέρει, έτσι όσο πιο καλά μαθαίνουμε να χρησιμοποιούμε την χωρητικότητα των πνευμόνων μας στο μέγιστο (πλήρης εισπνοή) θα αναπροσαρμόσουμε και τα κιλά στην ζώνη μας. Προσωπική παρατήρηση είναι ότι πριν ένα χρόνο χρησιμοποιούσα πιο λίγα κιλά από ότι φέτος για ρηχά καρτέρια. Αυτό συνέβηκε γιατί όλο το διάστημα που μεσολάβησε ασχολήθηκα με ασκήσεις και τεχνικές αναπνοών κάτι που με βοήθησε από ότι φάνηκε να μπορώ να βάζω περισσότερο αέρα στους πνεύμονες μου (να σημειώσω ότι δεν άλλαξε ο σωματότυπος μου). γ) το υλικό που είναι φτιαγμένη η στολή μας έχει πρωταρχικό ρόλο. Ο όγκος φυσαλλίδας σε μια στολή καθορίζει σε πολύ μεγάλο βαθμο και τα κιλά στη ζώνη μας π.χ μια στολή με μεγάλο όγκο φυσαλλίδας χρειάζεται περισσότερα κιλά από μια μικρότερου όγκου. Έχει όμως καλύτερη θερμομόνωση. Την καλοκαιρινή μου στολή μπορεί να την φορέσω και χωρίς κιλά για να ψαρέψω από τα 14μ και κάτω (μικρός όγκος φυσαλλίδας Yamamoto 50). δ) η εκκίνηση της κατάδυσης είναι ένας άλλος παράγοντας καθορισμού των κιλών στην ζώνη μας. Όσο πιο πολύ βελτιωνώμαστε στο σπάσιμο της μέσης μας κατά την εκκίνηση της βουτιάς μας θα βγάζουμε και κιλά από την ζώνη μας. ε) ο τρόπος και η τεχνική που ψαρεύουμε. Το ψαροτούφεκο είναι ένας ανορθόδοξος τρόπος ψαρέματος με σκαμπανεβάσματα στο βάθος, με μια πληθώρα έμβιων όντων με διαφορετικό χαρακτήρα και συμπεριφορά, σε διαφορετικές συνθήκες κάθε φορά ( θερμοκρασία και διάυγεια των νερών ).
Η εύρεση πλευστότητας γίνετε με τον εξής τρόπο.Φορώντας όλο τον εξοπλισμό μας κάνουμε μια πλήρη εισπνοή με στόχο το επίπεδο του νερού να σταματήσει στο ύψος των ματιών μας. Αναλόγως τότε προσθέτουμε ή αφαιρούμε κιλά (για τα 10 μέτρα). Για το βάθος των 18 μέτρων κάνουμε το ίδιο με σκοπό το νερό να σταματήσει στο ύψος του πηγουνιού μας. Για πιο βαθιές βουτιές ισχύει ο κανόνας των 2/3. Στα 2/3 του βάθους που θα καταδυθούμε πρέπει να είμαστε θετική π.χ αν το βάθος που θα βουτήξουμε είναι 30 μέτρα τότε μέχρι τα 20 μέτρα να έχουμε θετική πλευστότητα. Σε γενικές γραμμές αυτό που μας ενδιαφέρει περισσότερο είναι η επιστροφή μας στην επιφάνεια.
Το γιλέκο πλάτης είναι βοηθητικό σε μικρά βάθη αλλά χρειάζεται κάποιο χρόνο προσαρμογής αφού πιέζει τους πνεύμονες μας στην επιφάνεια του νερού. Η πίεση αυτή δεν εξουδετερώνετε, απλώς μετά από λίγη ώρα δεν την νοιώθουμε αφού την συνηθίζουμε. Είναι μια καλή λύση όμως για τους πόνους στην μέση και στον σπόνδυλο που ίσως εμφανιστούν μετέπειτα.
Δημήτρη αν παράλειψα κάτι ξαναχτύπα μου.... ελπίζω να βοήθησα τον μικρό μας φίλο..... καλές βουτιές σε όλους
You go down to the bottom of the sea where the water is not eaven blue any more and the sky is only a memory, a thought in the silence!!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by chrysanthos9 »

ευχαριστω Νικολα καταλαβα εναν περιπου τι πρεπει να κανω να προσθεσω οτι λιπος δεν εχω σχεδον καθολου επειδη ασχολουμε παρα πολυ με ποδοσφαιρο 5 μερες τι βδομαδα προπονηση :( και ειμαι λεπτος για το υψος μου το επομενο σκ θα δοκιμασω και θα σας πω τα αποτελεσματα ευχαριστω ολους :D
Rememper always someone waiting for you at home

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by gdeme »

Γιωργοσ Νκολα. :)

freediver33
Posts: 165
Joined: Tue Nov 27, 2007 6:37 pm

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by freediver33 »

:wink: ........................... :D
You go down to the bottom of the sea where the water is not eaven blue any more and the sky is only a memory, a thought in the silence!!!

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by hdemetris »

Σόρυ κοπέλια. Εν εκατάλαβα καλά. Ενόμισα ότι ήταν αρχάριος ο Χρύσανθος.
Χρύσανθε αν είσαι έμπειρος με καλή τεχνική βουτιάς και κυρίως βουτιές σε >20 m δοκίμασε τα τρία κιλά. Πρέπει ναν καλά σου.
Who the cap fit
Let them wear it

Post Reply

Return to “Διάφορα”