ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ ΜΕΓΕΘΗ ΨΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΑΛΙΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕΣΟΓΕΙΟ

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ ΜΕΓΕΘΗ ΨΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΑΛΙΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕΣΟΓΕΙΟ

Post by angiec »

Υπάρχουν αν ξέρετε για όλα τα ψάρια νόμος πού να απαγορεύει στις βάρκες να ψαρεύουν τον καιρό που τα ψάρια είναι γεμάτα αυγά,και κατά πόσο τηρείται η υπάρχει έλεγχος? Είναι ένας βασικός λόγος για την αναπαραγωγή .

ΠΑΜΠΟΣ ΚΑΖ
Posts: 33
Joined: Sat Nov 21, 2009 11:58 am

Re: ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ ΜΕΓΕΘΗ ΨΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΑΛΙΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕΣΟΓΕΙΟ

Post by ΠΑΜΠΟΣ ΚΑΖ »

Φιλε Μαριε
Δεν ειναι μυστικο οτι οι ακτες μας ειναι υπεραλειευμενες, στο σημειο που
φτασαμε δυστηχως μας εμειναν μονο τα κουτσοφτερα οπως σωστα τα αποκαλεσες.
Τι κανουμε?
Συνεχιζουμε να καταστρεφουμε η αλαζουμε πορεια,
Αν στα επομενα 2-3 χρονια εφαρμοστουν καποια μετρα σαν αυτα που εγραψα η και
παρομοια σε συνδιασμο με αυστηρο ελεγχο και αποτρεπτικες ποινες τοτε η κατασταση
ανατρεπεται.
Η ουσια ειναι μια, Τωρα επικρατει χαος και αναρχια, Αν μπορεσουμε να βαλουμε πιεση
για ριζοσπαστικα μετρα, για 2-3 χρονια να στηριξουμε ολοι αυτην την προσπαθεια θα δειτε
οτι θα εχουμε περισσοτερα ψαρια και ασφαλως πιο μεγαλα που θα μπορει να εφαρμοστει και
το πιο πανω φυλλαδιο.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ ΜΕΓΕΘΗ ΨΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΑΛΙΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕΣΟΓΕΙΟ

Post by MariosK »

ΠΑΜΠΟΣ ΚΑΖ wrote: Φιλε Μαριε
Δεν ειναι μυστικο οτι οι ακτες μας ειναι υπεραλειευμενες, στο σημειο που
φτασαμε δυστηχως μας εμειναν μονο τα κουτσοφτερα οπως σωστα τα αποκαλεσες.
Τι κανουμε?
Συνεχιζουμε να καταστρεφουμε η αλαζουμε πορεια,
Αν στα επομενα 2-3 χρονια εφαρμοστουν καποια μετρα σαν αυτα που εγραψα η και
παρομοια σε συνδιασμο με αυστηρο ελεγχο και αποτρεπτικες ποινες τοτε η κατασταση
ανατρεπεται.
Η ουσια ειναι μια, Τωρα επικρατει χαος και αναρχια, Αν μπορεσουμε να βαλουμε πιεση
για ριζοσπαστικα μετρα, για 2-3 χρονια να στηριξουμε ολοι αυτην την προσπαθεια θα δειτε
οτι θα εχουμε περισσοτερα ψαρια και ασφαλως πιο μεγαλα που θα μπορει να εφαρμοστει και
το πιο πανω φυλλαδιο.
Ακριβώς όπως τα είπες τωρά. Όχι όπως τα είπες πριν, δηλαδή να μειώσουμε τα μεγέθη για να νομιμοποιήσουμε την εξάλειψη :).
savvis wrote:Ποιο το κατωτατο οριο για το μυλοκοπι!
Δεδομένου ότι γίνεται πάνω από 8Kg εγώ θα έλεγα τίποτα μικρότερο από 1Kg. Φυσικά το πιο σωστό είναι να μάθουμε περίπου σε πιο μέγεθος ενηλικιώνονται και γεννούν τουλάχιστο 1-2 φορές.

ΠΑΜΠΟΣ ΚΑΖ
Posts: 33
Joined: Sat Nov 21, 2009 11:58 am

Re: ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ ΜΕΓΕΘΗ ΨΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΑΛΙΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕΣΟΓΕΙΟ

Post by ΠΑΜΠΟΣ ΚΑΖ »

Ελπιζω με τον νεο συνδεσμο να μπουν ολα κατω και να προχωρησουμε
γρηγορα γιατι πιστευω οτι χαθηκε αρκετος καιρος.
Ειπα, ΝΑΙ, ΕΧΤΟΣ ΑΝ, Γιατι αν παραμεινουν τα πραματα ως εχουν τοτε αυτο
το φυλλαδιο δεν θα εχει καμμια σημμασια γιατι ΔΕΝ θα υπαρχουν τετοια μεγεθη
για το μεγαλο ποσοστο των Αντεναδων οποταν, ουτος η αλοιως θα τηγανιζουν
οτι πιασουν. :twisted:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ ΜΕΓΕΘΗ ΨΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΑΛΙΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕΣΟΓΕΙΟ

Post by MariosK »

MariosK wrote:
savvis wrote:Ποιο το κατωτατο οριο για το μυλοκοπι!
Δεδομένου ότι γίνεται πάνω από 8Kg εγώ θα έλεγα τίποτα μικρότερο από 1Kg. Φυσικά το πιο σωστό είναι να μάθουμε περίπου σε πιο μέγεθος ενηλικιώνονται και γεννούν τουλάχιστο 1-2 φορές.
Κάπου ήβρα ότι ενηλικιώνονται σε μέγεθος μεταξύ 40 και 70cm. Μπορεί κάποιος που τους ειδικούς, Ρολάνδος, Χαμπής, Καλογήρου κ.τ.λ. να το επιβεβαιώσει :D?

gouili
Posts: 80
Joined: Mon Dec 03, 2007 5:52 pm
Location: Lemesos

Re: ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ ΜΕΓΕΘΗ ΨΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΑΛΙΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕΣΟΓΕΙΟ

Post by gouili »

Καλησπερα κοπέλια,

εχτός του ότι εν είμαι καλαμάς , μονο καμια φορα στα καλαμαρια παω με καλαμι, εγω έχω να πω ή να προσθέσω, ότι για μενα βασική αιτία είναι ότι ενώ πριν μια 15ετία που μπορω να θυμούμαι όταν έκανα τα πρωτα μου βήματα με μάσκα , ο βυθός παράκτια ήταν ακόμη σχετικά καθαρός. Τώρα στις πλήστες περιοχές βλέπεισ τις πέτρεσ και τισ απεχθάνεσαι. Αναρωτηθήκατε ποτέ οτι ίσως είναι και αυτός ενας από τους πιο σημαντικούς λόγους ? Αυτό απο μενα . .

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ ΜΕΓΕΘΗ ΨΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΑΛΙΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕΣΟΓΕΙΟ

Post by konstantinos kalogir »

Παιδιά σε μια συζήτηση που είχαμε με τον Ρολάνδο 'εσυμφωνήσαμε' στα 800γραμμάρια κατώτατο όριο :lol: Λίγο δύσκολο να το σκεφτείς πως πρέπει να ελευθερώσεις ένα ψάρι μισόκιλο το οποίο μάλιστα πολλά σπάνια συναντούμε.. Αλλά πρέπει... τουλάχιστον ξεκινάτε να κρατάτε μόνο μισόκιλα και πάνω..και σιγά σιγά θα φτάσουμε και στις απελευθερώσεις 700-800 ακόμα και κιλίσια... Ξέρω το εν σπάνιο ψάρι... αλλά τούτος εν και ένας λόγος παραπάνω για να απελευθερώνονται ψάρια που δεν επρολάβαν να γεννήσουν.. Προσωπικά είχα βάλει το όριο στο μισό κιλό.. και εκράτησα κάποια ψάρια 600-800 γραμμάρια.. από την ημέρα που έμαθα πως πρέπει να γίνουν τόσο μεγάλα για να φτάσουν να γεννήσουν, εν εξανασυναντήθηκα με έτσι μεγέθη μεταξύ 500-800γρ, αλλά από την επόμενη συνάντηση θα απελευθερώνονται..

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ ΜΕΓΕΘΗ ΨΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΑΛΙΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕΣΟΓΕΙΟ

Post by konstantinos kalogir »

Όσο για τις αντένες και τα επιτρεπόμενα μεγέθη... εγώ προσωπικά θεωρώ άσκοπο το να ανοίγουμε τέτοια συζήτηση... το 95% των ψαριών που πιάνονται με τις αντένες είναι κάτω των ορίων... δυστυχώς στο θέμα αυτό η νοοτροπία δεν αλλάζει... πως να το εξηγήσεις τούτο κάποιου τη στιγμή που κάθετε σε ένα βράχο και ψαρεύκει με την πραγκαρολάτσα, τα νερά που κάτω εν γυαλί, εσύναξε που το τάισε τάισε ένα σμήνος παπαδκιές, και κάθε φορά που καρφώνει πιάνει τες 2-2... και όι μόνο τούτο, αλλά αφήνει τες να ψοφήσουν πάστον βράχο, άμπα τζαι σύρει τες πίσω και ξανατσιμπήσουν του.. το κοπάδι που έχει που κάτω του εν το θωρεί..πρώτον αφανίζει μια φάουσα ψαρούθκια τα οποία ούτε καν δεν τρώει, δεύτερο αφήνει τα τζιαμέ και γεμίζει ο τόπος σφήκουλες, και τρίτο ρε κουμπάρε εξήγα μου γιατί πάεις ψάρεμα δλδ.........

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ ΜΕΓΕΘΗ ΨΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΑΛΙΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕΣΟΓΕΙΟ

Post by Greg »

Το προβλημα με τα επιτρεπομενο ορια λυνεται μονο με τα λαπορτα (βλεπε κατεχομενα που τους γραφουν). Μπορει πολυ ευκολα να λυθει οταν αρχισουν περιπολιες απο το Τ.Α. (αρχιζοντας απο τις ψαραγορες) Ομως, απο τη στιγμη που δεν υπαρχει προσωπικο στο Τ.Α, ουτε δουλευουν βαρδιες, ουτε πιανουν overtime πως μπορει να εφαρμοστει οποιοδηποτε οριο ή νομος? Τα φραγματα που ειναι ενας τοπος 2χ2 δεν ελεγχονται ποσο μαλλον ολοκληρη θαλασσα...
Esox Lucius

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ ΜΕΓΕΘΗ ΨΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΑΛΙΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕΣΟΓΕΙΟ

Post by apsavvas »

ευτυχώς που βρέθηκε και ένας να πει g αυτό το t.a είναι για τα "παναιρκα" sorry που δίνω τέτοιες ekrfaseis αλλα αυτό θέλουν για να καταλάβουν τι γίνετε. απλά έκαμαν ένα t.a και κάθουνται στα γραφεία k renvazoun όλη μέρα μέχρι να γίνει η ώρα 2 να σχολάσουν k γράψε ότι η ώρα 12 "κλινοντα" k δη μπορείς να πας g να βγάλεις μια άδεια που θες. Κατά άποψη μου τα άτομα που πρέπει να "προσλαβανονται" στο t.a πρέπει να είναι k παθόντες του ψαρέματος k όχι μονο. αλλα από τι ida δυο φορες που πήγα g να βγάλω κάποιες άδειες ψαρέματος δη ξέρουν τι είναι ψάρεμα γενικά δη ξέρουν περί θάλασσας. δεν ξέρω αν μείωσα κάποιο αλλα η αλήθεια πονάει. ελπίζω να υπάρχει κάποιος σε αυτό το forum που να ξέρει κάποιο από το τμήμα αλιείας και να του τα αναφέρει. Τώρα που έγινε k σύνδεσμος ρε παιδιά καιρός να μπούν όλα στη θέση τους και είμαι k εθελοντής σε αυτό όπως και οι άλλοι το forum πιστεύω. Άποψη η δικη μου να πάρουμε όλες τις καταγγελίες και όλα τα μετρα που θα αποφασιστούν σαν sinvoulio k να κοπούν κεφαλια g παραβάτες
The only source of knowledge is experience

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ ΜΕΓΕΘΗ ΨΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΑΛΙΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕΣΟΓΕΙΟ

Post by admin »

apsavvas wrote:ευτυχώς που βρέθηκε και ένας να πει g αυτό το t.a είναι για τα "παναιρκα" sorry που δίνω τέτοιες ekrfaseis αλλα αυτό θέλουν για να καταλάβουν τι γίνετε. απλά έκαμαν ένα t.a και κάθουνται στα γραφεία k renvazoun όλη μέρα μέχρι να γίνει η ώρα 2 να σχολάσουν k γράψε ότι η ώρα 12 "κλινοντα" k δη μπορείς να πας g να βγάλεις μια άδεια που θες. Κατά άποψη μου τα άτομα που πρέπει να "προσλαβανονται" στο t.a πρέπει να είναι k παθόντες του ψαρέματος k όχι μονο. αλλα από τι ida δυο φορες που πήγα g να βγάλω κάποιες άδειες ψαρέματος δη ξέρουν τι είναι ψάρεμα γενικά δη ξέρουν περί θάλασσας. δεν ξέρω αν μείωσα κάποιο αλλα η αλήθεια πονάει. ελπίζω να υπάρχει κάποιος σε αυτό το forum που να ξέρει κάποιο από το τμήμα αλιείας και να του τα αναφέρει. Τώρα που έγινε k σύνδεσμος ρε παιδιά καιρός να μπούν όλα στη θέση τους και είμαι k εθελοντής σε αυτό όπως και οι άλλοι το forum πιστεύω. Άποψη η δικη μου να πάρουμε όλες τις καταγγελίες και όλα τα μετρα που θα αποφασιστούν σαν sinvoulio k να κοπούν κεφαλια g παραβάτες
To κεφάλαιο περί επιτρεπώμενων μεγεθών, περιπολίες και κανονισμοί ερ. αλιείας απο την ακτή είναι απο τους κύριους στόχους του συνδέσμου . Ελπίζουμε σε ένα μήνα η γραφειοκρατία να τελειώσει και να μπορούμε να ξεκινήσουμε επίσημα δουλειά.

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ ΜΕΓΕΘΗ ΨΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΑΛΙΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕΣΟΓΕΙΟ

Post by apsavvas »

ευχαριστω Admin.
ελπιζω να παν ολα καλα και εμεις ημαστε εδω να βοηθεια
The only source of knowledge is experience

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ ΜΕΓΕΘΗ ΨΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΑΛΙΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕΣΟΓΕΙΟ

Post by angiec »

Καλημέρα σε όλους . Δεν μπορούμε ως σύνδεσμος να κάνουμε κάτι ώστε ιο ψαραγορές και υπεραγορές να μην μπορούν να πωλούν ψάρια κάτω το επιτρεπόμενο όριο? Εδώ στη γειτονιά μου σε υπεραγορά φέρνουν ψάρια διάφορα της βάρκας λέγονται και δεν ξεπερνούν τα 6-10 εκ......

User avatar
savvis
Posts: 162
Joined: Fri Aug 22, 2008 11:11 am
Location: Κατω-Παφος

Re: ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ ΜΕΓΕΘΗ ΨΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΑΛΙΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕΣΟΓΕΙΟ

Post by savvis »

ποιος συνδεσμος?

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ ΜΕΓΕΘΗ ΨΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΑΛΙΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕΣΟΓΕΙΟ

Post by fISHANDCHIPS »

gouili wrote:για μενα βασική αιτία είναι ότι ενώ πριν μια 15ετία που μπορω να θυμούμαι όταν έκανα τα πρωτα μου βήματα με μάσκα , ο βυθός παράκτια ήταν ακόμη σχετικά καθαρός. Τώρα στις πλήστες περιοχές βλέπεισ τις πέτρεσ και τισ απεχθάνεσαι. Αναρωτηθήκατε ποτέ οτι ίσως είναι και αυτός ενας από τους πιο σημαντικούς λόγους ? Αυτό απο μενα . .
συμφωνώ μαζί σου ... συν η υπεραλιευση, αλλά σε μικρότερο βαθμό
Αν και δεν έχει γίνει κάποια μελέτη για να αποδειχτεί οτι δίποτε ,εγώ πιστεύκω οτι η απερίμωση απο ψάρια και οχι μόνο, της παράκτιας ζώνης ωφείλεται κατα κύριο λόγο σε πιο γενικά φαινόμενα και οχι τόσο πολύ απο την υπεραλίευση και τους αντενάριες που πιάννουν τον γόνο (σημαντικός λόγος και αυτός αλλά οχι ο κύριος
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”