πόσα έξοδα κάνεται σε κάθε εξόρμηση?

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: πόσα έξοδα κάνεται σε κάθε εξόρμηση?

Post by admin »

ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ.Αν δέν τα ξοδέυατε στο ψάρεμα θα τα ξοδεύατε κάπου αλλού για παράδειγμα (τσιγάρα, ποτά, μπουζουκσίδικα, υπόγεια,χαρτιά, στοιχήματα......κ.τ.λ). Το ψάρεμα και το κυνήγι είναι ένα πάθος και δύσκολα μπορείς να ελέγξεις τα όρια αυτού του πάθους. Ξέρω ανθρώπους που ξοδεύουν εκατοντάδες ευρό κάθε εβδομάδα για να αγοράζουν το θάνατο ή ακόμη για χάνουν χιλιάδες ευρό σε πρακτορεία στοιχημάτων και λέσχες. Είμαστε τυχεροί που κάποιος ή κάτι μας ώθησε σε αυτά τα δύο υπέροχα 'αθλήματα' το κυνήγι και το ψάρεμα. Δύο αθλήματα που έρχονται σε μετωπική σύγκουση με την 'κακή' ζωή. Και να παρακαλούμε τα παιδιά μας να ακολουθήσουν τον δικό μας δρόμο και όχι κάποιον άλλο δρόμο. Θυμάμαι όταν ήμουνα 14 χρονών που φύλαγα κάθε μέρα 20 σεντ απο το χαρτζιλίκη μου για το σχολείο για να έχω 1 λίρα την παρασκευή και να αγοράσω 1 κουτί με αγκίστρια και αργότερα έφηβος όταν όλοι οι συμμαθητές μου έτρεχαν και γέμιζαν τα στομάχια τους με οινοπνεύματα και τους πνεύμονες τους με καπνούς εγώ πήγαινα ένα σινεμά μία πιτσαρία και μετά σπίτι γιατί το πρωί θα ξύπναγα απο τις 4 να πάω κυνήγι με τον παππού. Δυστηχώς κάποιοι δέν κατανοούν ότι αν χαθεί το κυνήγι και το ψάρεμα μαζί τους θα χαθούν και χιλιάδες νεανικές ψυχές που μένουν μακριά απο την κακή ζωή λόγο αυτών των αθλημάτων. Ότι και όσα και άν ξοδεύουμε λοιπόν το αξίζουν . :!: :!:

User avatar
savvis
Posts: 162
Joined: Fri Aug 22, 2008 11:11 am
Location: Κατω-Παφος

Re: πόσα έξοδα κάνεται σε κάθε εξόρμηση?

Post by savvis »

Εγελασα καλα!!! Εσιετε δικαιο Χρυσαφι εκαταντησεν ο ακροβατης τζαι τα βαριδια

Τεγγης
Posts: 23
Joined: Mon Oct 19, 2009 8:10 am

Re: πόσα έξοδα κάνεται σε κάθε εξόρμηση?

Post by Τεγγης »

Οπως είπα και συνεχιζω να λέω της γυναικας, επειδη με καπαρε παω, με απαρους παω, με μπουκικα παω μου εαν δεν τα φαω τα 50 μου ευρο την εβδομαδα στο ψαρεμα στο τέλος θα τα φαει ο Μικκελιδης..............


:) :) :) Ετσι καλυτερα το ψαρεμα.........

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: πόσα έξοδα κάνεται σε κάθε εξόρμηση?

Post by Giorkos »

Τεγγης wrote:εαν δεν τα φαω τα 50 μου ευρο την εβδομαδα στο ψαρεμα στο τέλος θα τα φαει ο Μικκελιδης..............


:) :) :) Ετσι καλυτερα το ψαρεμα.........

:lol: :lol: :lol: :lol:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: πόσα έξοδα κάνεται σε κάθε εξόρμηση?

Post by apsavvas »

καλημέρα παιδιά. 50 euro είναι λίγα μπορώ να πω αν πας k κάπου μακριά. Θες για τα φαγια σου θες για τη πεζινα σου θες για τα δολωματα σου θες για τους καφεδες σου. κ βαλε οτι καθε φορα που πασ επισκεψη στο καταστημα ψαρικων δινεις και κανενα 20 euro για μισινες βαρακια κ οτι σου χριαζετε αν δεν υπαρχει στη σιλογη σου.
The only source of knowledge is experience

Nautilus
Posts: 55
Joined: Fri Nov 06, 2009 10:47 am

Re: πόσα έξοδα κάνεται σε κάθε εξόρμηση?

Post by Nautilus »

:D :D :D αφύρτικα που τα γέλια που τούτα που γράφετε
πάντως άμαν έχεις και σκάφος τα έξοδα μπορεί να είναι και απρόβλεπτα έστω και άν προσπαθούμε να μεν τρώμεν πολλά ριάλια σε διάφορα μασκαραλίκκια που μας πασάρουν τα είδη αλιείας και κάμνουν και πως τα ξέρουν ούλλα. π.χ. μπορεί να σου σχιστούν τα λάστικα τρόλει και αυτοκινήτου αφού δεν έχουμε ένα τόπο να σύρνουμε τις βάρκες μας. βάλε καμιά 300αρκα ευρώ μονοφάτσι. Έκατσεν καμιά παταρία της βάρκας 80 ευρώ. Εκόπηκεν κανένα σύρμα του τιμονιού ή του μοχλού τσιαμέ να δείτε πόσα θέλουν. Άκουσα ιστορίες που παν στους τόνους και χάνουν και τα καλάμια με τις μηχανές και τα ψαρούθκια. Έσιει τόνους που βαστούν 300ευρώ και βάλε μαζί τους :). Αν χαλάσει και το βυθόμετρο καλύτερα να δόκεις αλλο λία να αγοράσεις άλλο. Κόφκουν σου την χοιρινά και δεν έχουν ιδέα.
Άκουσα για ένα που τραβά συρτή με κανό!!! Τούτος εν ο πιο οικονόμος.
Ότι μπορούμε να σάζουμε μόνοι μας και να κατασκευάζουμε μόνοι μας εν η καλύτερη λύση..

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: πόσα έξοδα κάνεται σε κάθε εξόρμηση?

Post by Greg »

Πεζινα : 200 euro το μηνα
Δολωματα/εξοπλισμος : 1000 euro το μηνα
Χρονος χαμενος μες τον ηλιο και το αγιαζι : 32 μερες τον μηνα

1 ψαρι τροπαιο : PRICELE$$ !
Esox Lucius

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: πόσα έξοδα κάνεται σε κάθε εξόρμηση?

Post by konstantinos kalogir »

Greg wrote:Πεζινα : 200 euro το μηνα
Δολωματα/εξοπλισμος : 1000 euro το μηνα
Χρονος χαμενος μες τον ηλιο και το αγιαζι : 32 μερες τον μηνα

1 ψαρι τροπαιο : PRICELE$$ !
Ε είπαμε αλλά όι τζαι 32 μέρες τον μήνα...!! Κόψε κάτι!!! :lol: :lol:

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: πόσα έξοδα κάνεται σε κάθε εξόρμηση?

Post by gptochos »

Εχουμε και λέμε:

Ψαροτούφεκο / Ανα εξόρμηση
Βενζίνες: Βάρκα - 10 ευρώ
Αυτοκίνητο - 20 με 50 ευρώ ανάλογα
Νερα, φαγητά πάγος κλπ - 15 - 20 ευρώ

Ε τωρά αν κοπεί κανένα λάστιχο ή σκαλώσει καμιά βέργα (Γιώρκο!!!!!) από 20 μέχρι 50 ευρώ
Ετήσια εν τα υπολογίζω γιατί εννα φυρτώ + Αδειες που χρειάζονται

Ψάρεμα με καλάμι

Κάθε 15 μέρες καμιά 20 ευρώ σε μισίνες αγκίστρια κλπ (δολώματα αγοράζει μου ο φίλος μου ο Γιώρκος :D ) ε τωρά που εννα αρκέψω τζαι κανένα Jigging υπολογίζω τα Jigs διπλά διότι έτσι ατσούμπαλος που είμαι σίουρα εννα τα κόψω :shifty:

Τον εξοπλισμό ψαροτούφεκου και καλάμια με μηχανές εν θα τα υπολογισω γιατί πάλε εννα φυρτώ :whistle:

Τελικά όμως αξίζει τον κόπο! Μια ζωή την έχουμε και κανένας δεν τα επήρε μαζί του! Καλύτερα να τα τρώω σε κάτι που με ευχαριστεί και με αναζωογωνεί παρά σε Bookika και λοιπές πελλάρες τζαι ας μουρμουρά η γαιναικά ότι πετάσσω τα :lol:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
jack tar
Posts: 299
Joined: Tue Jul 29, 2008 6:37 am
Location: λευκωσια-Δάλι

Re: πόσα έξοδα κάνεται σε κάθε εξόρμηση?

Post by jack tar »

γυρω στα 40ευρω την εξορμηση πρεπει να τα τρωω ευκολα και αν παω 2 ή 3 φορες την βδομαδα τοτε αναγκαζομαι να δουλευω και overtime :lol: :lol:
πιστευω πως βρηκα καποιους τροπους για να μειωσω καπως τα εξοδα αλλα οχι δραματικα ...ειδικα τωρα το χειμωνα χρησιμοποιω δολωματα που ειναι αρκετα σκληρα για να μην καταστρεφονται ευκολα απο τις ριψεις. :dance: :dance: ...π.χ με ενα πακεττο γαριδα μπορω να αντεξο και 1 με εναμισι μηνα ,καλαμαρι,σουπια οχταποδι.....που ειναι σχετικα πιο φθηνα απο τα ζωντανα δολωματα που υπαρχουν.... :think: :think: δεν μπορω να πω ομως οτι εχω η έιχα και πολλες επιτυχιες με τα δολωματα που ανεφερα....
''surf casting'' A way of Living

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: πόσα έξοδα κάνεται σε κάθε εξόρμηση?

Post by caveman »

konstantinos kalogir wrote:
Greg wrote:Πεζινα : 200 euro το μηνα
Δολωματα/εξοπλισμος : 1000 euro το μηνα
Χρονος χαμενος μες τον ηλιο και το αγιαζι : 32 μερες τον μηνα

1 ψαρι τροπαιο : PRICELE$$ !
Ε είπαμε αλλά όι τζαι 32 μέρες τον μήνα...!! Κόψε κάτι!!! :lol: :lol:
Τζαι που είσαι κόμα.... :o :shock: :shock: υπολόγισε τζαι που 2-3 φορές την ημέρα(2-3 διαφορετηκές τοποθεσίες)... πόσα ψαρέματα μας φκένουν τον μήνα...???

...αυτό θα πει αρώστια! :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: πόσα έξοδα κάνεται σε κάθε εξόρμηση?

Post by Giorkos »

caveman wrote:
konstantinos kalogir wrote:
Greg wrote:Πεζινα : 200 euro το μηνα
Δολωματα/εξοπλισμος : 1000 euro το μηνα
Χρονος χαμενος μες τον ηλιο και το αγιαζι : 32 μερες τον μηνα

1 ψαρι τροπαιο : PRICELE$$ !
Ε είπαμε αλλά όι τζαι 32 μέρες τον μήνα...!! Κόψε κάτι!!! :lol: :lol:
Τζαι που είσαι κόμα.... :o :shock: :shock: υπολόγισε τζαι που 2-3 φορές την ημέρα(2-3 διαφορετηκές τοποθεσίες)... πόσα ψαρέματα μας φκένουν τον μήνα...???

...αυτό θα πει αρώστια! :lol:
ήντα εσείς εφάετε τζαν τον προηγούμενο μάστρο μου....τζίνος έθελε νε έσιη η μέρα 40 ώρες για να προλαβαίνει να κάμνει τες δουλειές του (της μέρας τζίνης εννοείται) :? :? :?
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: πόσα έξοδα κάνεται σε κάθε εξόρμηση?

Post by konstantinos kalogir »

Cave, εσύ και ο Greg, καταρρίφκεστε δαμέσα... Πιένεται κανένα χρόνο Αίγυπτο να βαρεθείται τα ψάρια.. Τουλάχιστον που εν να γυρίσετε πίσω, εν να βαρκέστε να πάτε ψάρεμα δαμέ..! :D

User avatar
SiliS
Posts: 288
Joined: Tue Jan 29, 2008 10:54 am
Location: Λαρνακα
Contact:

Re: πόσα έξοδα κάνεται σε κάθε εξόρμηση?

Post by SiliS »

Οσα τζαι να διουμε...χαλαλι :D
Το καλυτερο ειπε μου το καποτε ενας "ψαρας" αμαν του ειπα ποσα πετασσω..."Τζαι βκαλλεις τα ριαλια σου με τα ψαρκα που πιαννεις?
Τοτε εκαταλαβα πως παιρνουν το ψαρεμα μερικοι..."ποσα εν να δοκω τζαι αν θα τα βκαλω..."
Λαμπρο να μας καψει...εν γι αυτο που εν εμεινε τιποτε :evil:
I d rather be fishing!!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: πόσα έξοδα κάνεται σε κάθε εξόρμηση?

Post by chrysanthos9 »

χμ αμαν πηγαινω για εγγλεζικο περιπου 10-15 ευρω για ολονυχτιο
για surfcasting περιπου για 25 ευρω θελουμε αγκυρες γιατι καθε λιο κουρακουν οι γεριμες δολωματα φαγια κτλ

αλλα προτειμω να τα δινω πανω σε τουτα παρα σε ποτα τσιαρα χορτουι κτλ οπως τα διουν αλλοι συμμαθητες μου
Rememper always someone waiting for you at home

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”