ΛΑΒΡΑΚΙΑ

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: λαβράκι

Post by konstantinos kalogir »

Πάντως το μόνο σίγουρο για τα λαυράκια που σου λέω είναι πως είχαν αρκετό καιρό στην θάλασσα, το δυνατό κορμί χωρίς καθόλου λίπος και το μακρόστενο σκαρί τους εν χαρακτηριστικά...Ψάρια μισόκιλα κυρίως, αν εφύαν που ιχθυοτροφείο θα εφύαν σαν γόνος.... Τωρά για ψάρια άνω των 2 κιλών εν δύσκολο να τα καταλάβεις, μπορεί να εφύαν όταν ήταν μισόκιλα και μέσα που τα χρόνια να αλλάξαν συνήθειες, διαιτολόγιο, ακόμα και σχήμα, για να κυνηγούν με περισσότερη ευκολία τα ψαράκια, αφού μέσα στα κλουβιά το φαή έρκετε απλά και βρίσκει τα...

demetris.savva
Posts: 29
Joined: Fri Oct 17, 2008 9:36 am

Re: λαβράκι

Post by demetris.savva »

ε κοπελλια επιασε κανενας ετσι καιρο λαβρακι οκσα εν γλιορα ακομα?? εφανικαν τπτ?

demetris.savva
Posts: 29
Joined: Fri Oct 17, 2008 9:36 am

ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by demetris.savva »

ε παιδια εφανηκαν τπτ? ειδε κανενας τπτ να κινειτε?

User avatar
marios pafitis
Posts: 454
Joined: Tue Dec 09, 2008 11:31 am
Location: Λευκωσια κ/κλι
Contact:

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by marios pafitis »

demetris.savva wrote:ε παιδια εφανηκαν τπτ? ειδε κανενας τπτ να κινειτε?
φιλε μου εν χασιμια πάντως αν ψάξεις για μυλοκοπια ένα βρείς σιούρα αλλα λαβράκια εν το νομίζω

demetris.savva
Posts: 29
Joined: Fri Oct 17, 2008 9:36 am

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by demetris.savva »

ε φιλε με μιλοκοπια ωρισκοθμε με τπτ.. μονο μουρμουρουσ.. εν μασ καταδεχουντε.. εν να παρετισοθμε και το ψαρεμα αλλο λιο.. εχεις κανενα τοπο να προτινεις?

User avatar
LEONIDAS
Posts: 489
Joined: Thu Sep 27, 2007 2:37 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by LEONIDAS »

marios pafitis wrote:
demetris.savva wrote:ε παιδια εφανηκαν τπτ? ειδε κανενας τπτ να κινειτε?
φιλε μου εν χασιμια πάντως αν ψάξεις για μυλοκοπια ένα βρείς σιούρα αλλα λαβράκια εν το νομίζω
Ε πε μας που εν τα μυλοκόπια τζιαι εκαήκαμεν ρε φίλε!!!!!!!!!!!!
Το ψάρι θέλει υπομονή και το μ....νί κυνήγι.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by Greg »

marios pafitis wrote:
demetris.savva wrote:ε παιδια εφανηκαν τπτ? ειδε κανενας τπτ να κινειτε?
φιλε μου εν χασιμια πάντως αν ψάξεις για μυλοκοπια ένα βρείς σιούρα αλλα λαβράκια εν το νομίζω
φιλε μου. τουτο εν μια αποδειξη οτι αν δεν ανοιξουν τα κλουβια...λαβρακια δεν φαινονται.

εχει 1 μηνα που τα ψαχνω αλλα τπτ.. ποψε εκανα και την τελευταια μου προσπαθεια
Esox Lucius

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by largemouth »

Οσπου να φκει αλλο κανενα 2κιλο και να κουρτιστεις παλε :twisted: :twisted: :twisted:
Waiting for the perfect storm

User avatar
jack tar
Posts: 299
Joined: Tue Jul 29, 2008 6:37 am
Location: λευκωσια-Δάλι

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by jack tar »

Δημήτρη μου, ομολογώ ότι και εγώ έχω ξαφναστεί :o :o τον τελευταίο καιρό με τα λαυράκια....άρχισα να τα ψαρεύω από το 1998 μόνο με αντένα.....άποψη μου, είναι ότι τώρα είναι ο καιρός τους αλλά τωρά που κρύβονται μου είναι άγνωστο. θυμάμαι πέρσι άρχισαν απο τον οκτώβρη να εμφανίζονται... :shhh: ''χαρητολογώντας''ίσως να αρχίσω να πιστεύω και εγώ οτι χρειάζεται να εμπλουτιστεί η θάλασσα μας. :think: :think: Ίσως κάνουμε λάθος με τον τρόπο που τα ψαρεύουμε...επειδή γνωρίζω ότι τώρα το γύρισες και εσύ στο casting ίσως να χρειάζεται η τεχνική του spinning ή και με αντένα ακόμα θα μπορεί να τα βρίσκεις πιο συχνα επέιδή κινούνται πολύ κοντά στην ακτή.... :pray: :pray: πέρκι και αλλάξει λίο ο καιρός μας μπας και εμφανιστούν :pray: :pray:
''surf casting'' A way of Living

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by AggelosLRK »

απο γεναρη κοπελια και επειδη θα ειναι και η εποχη που θα ειναι αυγομενα καλο θα ειναι να τα ψαρευουμε με συνεση

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by caveman »

Α ρε Άγγλε... εν που τα πολλά που πιάνουμε :lol: :lol:

Πάντως... οι "μάνα" πας τα λαβράκια ένας ένει... ο Κατούντας, ως τζαι πέρσι εύκαλεν πολλύν τζιαι μεγάλον ψάρι... φέτος έκλεισεν τα, έκοψεν πίσω... άμα αποφασύσει να πάει, θα μάθουμε και εμείς που και τι κινείτε!!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by Greg »

οπως λεει και ο jacktar περσυ θυμουμε που τον οκτωβρη ηταν γεματες οι θαλασσες με λαβρακια ως το γενναρη. φετος κομα τπτ, φαινεται οτι η season εν πισω κομα... ας καμουμε ακομα λιγο υπομονη

να δουμε μολις τελιωσουν οι νοτιαδες αν μας εφεραν καμια εκπληξη..
Esox Lucius

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by konstantinos kalogir »

Greg wrote:οπως λεει και ο jacktar περσυ θυμουμε που τον οκτωβρη ηταν γεματες οι θαλασσες με λαβρακια ως το γενναρη. φετος κομα τπτ, φαινεται οτι η season εν πισω κομα... ας καμουμε ακομα λιγο υπομονη

να δουμε μολις τελιωσουν οι νοτιαδες αν μας εφεραν καμια εκπληξη..
Μέχρι Μάρτη ρε φίλε πέρσι....

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by Greg »

λοιπον εχει απο τα τελη του νιοβρη που τα ψαχνω (για λεμεσο μιλω παντα). Ψαρεψα σε ολες τις συνθηκες και ωρες, πρωινα, νυχτερια,δειλινα. καλμα, καταιγιδα, βροχες και αεριδες. Δεν ειδα, δεν επιασα. Ρωτισα και τοπακες διαφορων περιοχων που βλεπω καθε μερα σε 'λαβρακοσημεια'. Ουτε αυτοι ειδαν φετος. Περσυ δεν θυμαμε ποσα λαβρακια ειδα διοτι ηταν παρα πολλα. Το ιδιο πραγμα ισχυει και για τα 'πρασινα σουπιοκαλαμαρα'

Λαβρακια φανικαν εδω και καιρο στις επαρχιες Λαρνακας-Αμμοχωστου (οπως και τα πρασινα καλαμαρια). Λεμεσο κατι πολυ το περιεργο παιζει καπου πρεπει να υπαρχει καποιο υποθαλασσιο τειχος μεταξυ λαρνακας λεμεσου!


Μπορει να με διαψευσει κανενας?
Esox Lucius

ΠΑΜΠΟΣ ΚΑΖ
Posts: 33
Joined: Sat Nov 21, 2009 11:58 am

Re: ΛΑΒΡΑΚΙΑ

Post by ΠΑΜΠΟΣ ΚΑΖ »

Νομιζω η απαντηση ειναι απλη,
Οποτε παω για ψαρεμα Ορμηδια - Ξυλοφαγου - Λιοπετρι οι ψαραδες
απο την ακτη ειναι ελαχιστοι μεχρι λιγοι.
Οποτε παω Ζυγι - βασιλικο, δεν βρισκω τοπο.

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”