καλαμι αντενα

User avatar
marios pafitis
Posts: 454
Joined: Tue Dec 09, 2008 11:31 am
Location: Λευκωσια κ/κλι
Contact:

Re: καλαμι αντενα

Post by marios pafitis »

chrysanthos9 wrote:φιλε Μαριε επετρεψεμε να σε αμφισβητισω υπαρχει καλαμι 8 μετρο ακομα και 9μετρο εχω ενα αλλη η μυτη του εν πολλα ευαισθητη και ειναι παναλαφρα
Xρισαθε μου εν το ήξερα ότι υπάρχει καλάμι fiber ελαφρύ εγώ πάντως χρησιμοποιώ ένα 8 metro high carbon & teflo το οποιο είναι 260rg αλλα ένα είναιτο πρόβλημα ότι ψάρι πιάο θέλω αποχη αλλα έχει ένα καλο κουράζει τα ψαρια εύκολα λόγο του ότι είναι λεπτό και λυγίζει μέχρι το τελευταίο κομμάτι

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: καλαμι αντενα

Post by chrysanthos9 »

marios pafitis wrote:
chrysanthos9 wrote:φιλε Μαριε επετρεψεμε να σε αμφισβητισω υπαρχει καλαμι 8 μετρο ακομα και 9μετρο εχω ενα αλλη η μυτη του εν πολλα ευαισθητη και ειναι παναλαφρα
Xρισαθε μου εν το ήξερα ότι υπάρχει καλάμι fiber ελαφρύ εγώ πάντως χρησιμοποιώ ένα 8 metro high carbon & teflo το οποιο είναι 260rg αλλα ένα είναιτο πρόβλημα ότι ψάρι πιάο θέλω αποχη αλλα έχει ένα καλο κουράζει τα ψαρια εύκολα λόγο του ότι είναι λεπτό και λυγίζει μέχρι το τελευταίο κομμάτι
+1
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: καλαμι αντενα

Post by ps1xas »

chrysanthos9 wrote:
marios pafitis wrote:
chrysanthos9 wrote:φιλε Μαριε επετρεψεμε να σε αμφισβητισω υπαρχει καλαμι 8 μετρο ακομα και 9μετρο εχω ενα αλλη η μυτη του εν πολλα ευαισθητη και ειναι παναλαφρα
Xρισαθε μου εν το ήξερα ότι υπάρχει καλάμι fiber ελαφρύ εγώ πάντως χρησιμοποιώ ένα 8 metro high carbon & teflo το οποιο είναι 260rg αλλα ένα είναιτο πρόβλημα ότι ψάρι πιάο θέλω αποχη αλλα έχει ένα καλο κουράζει τα ψαρια εύκολα λόγο του ότι είναι λεπτό και λυγίζει μέχρι το τελευταίο κομμάτι
+1

Ρε χρυσανθε ενα μας πελανεις? προτα αμφισβητας τον και μετα λαλεις του και +1?

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: καλαμι αντενα

Post by marios »

παίδες ola fiber είναι! ο παφίτης μιλα για fiber class και ο χρύσανθος για , graphite fiber και στο τέλος ευρεθήκατε να συμφωνείτε! :lol: αν γλίτωσα που τα ψαρέματα που εσάς δεν γλιτώνω εν να με στείλετε φρενοκομείο :shifty:
angiec wrote:θα ήθελα να μάθω όταν πηγαίνοντας σε ένα κατάστημα αν υπάρχουν ιδιαίτερα χαραχτηριστικά στην αγορά ενός καλαμιού fiber αντένα το balance και το κάρφωμα του . :?: Το πιό ελαφρύ καλάμι fiber 8 metro πόσα ζυγίζει? :angelic-cyan: :angelic-cyan:
8 μετρα μπορείς να βρείς γύρο στα 350gr είναι μαλακα -ευλύγιστα καλαμια και δεν θα στα πρότεινα για το ψάρεμα κουρκούνας + σαργού..προτιμά κάτι πιο βάρη με πιο σκληρή μύτη..αν μπορείς να βρείς και ελαφρύ και με σκληρή μύτη ακόμη καλύτερα :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: καλαμι αντενα

Post by Tryfon »

marios pafitis wrote:
angiec wrote:θα ήθελα να μάθω όταν πηγαίνοντας σε ένα κατάστημα αν υπάρχουν ιδιαίτερα χαραχτηριστικά στην αγορά ενός καλαμιού fiber αντένα το balance και το κάρφωμα του . :?: Το πιό ελαφρύ καλάμι fiber 8 metro πόσα ζυγίζει? :angelic-cyan: :angelic-cyan:
angiec :think: δεν νομίζω να υπάρχει 8 metro ελαφρύ καλάμι κατασκευασμένο από fiber
kopelia i angie isos na mila gia carbon fiber :shifty:
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: καλαμι αντενα

Post by chrysanthos9 »

:lol: :lol: :lol: απαντω σας μετα γιατι εν μπορω τωρα
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: καλαμι αντενα

Post by angiec »

Κοπέλια ένας-ένας .την ερώτηση μου την έκανε κάποιος γείτονας μου που ενδιαφέρεται.Αν δεν είναι fiber και είναι κάποιο υλικό εξ ίσου καλό και ανθεκτικό δεν τον πειράζει. αυτό που ρωτά είναι πως ένας καταλάβει το balance , και το κάρφωμα αν πρέπει να λυγίζει η μύτη η όχι.Τι πρέπει και τι αναγνωρίζει σε ένα καλάμι? :?: :think:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: καλαμι αντενα

Post by MariosK »

angiec wrote:Κοπέλια ένας-ένας .την ερώτηση μου την έκανε κάποιος γείτονας μου που ενδιαφέρεται.Αν δεν είναι fiber και είναι κάποιο υλικό εξ ίσου καλό και ανθεκτικό δεν τον πειράζει. αυτό που ρωτά είναι πως ένας καταλάβει το balance , και το κάρφωμα αν πρέπει να λυγίζει η μύτη η όχι.Τι πρέπει και τι αναγνωρίζει σε ένα καλάμι? :?: :think:
Αντζι πρέπει νας μας διευκρινίσεις τι fiber. Carbon fiber ή fiber glass?

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: καλαμι αντενα

Post by marios »

το υλικό κατασκευής μπορεί να είναι ότι δήποτε από fiber..fiberglass fibercarbon, fibernano και δεκάδες αλλα (μέχρι και με καρότο)που είναι κατασκευασμένα με fiber - ίνες κάποιου υλικού!!! να το κάνουμε πιο απλό το fiber glass είναι ότι πιο βάρη και φθηνό που υπάρχει στην αγορά δεν υπάρχει τίποτα σε 8 metro να ζυγίζει κάτω από 600gr min...αντίθετα, μετά υπόλοιπα καλαμια με ανθρακονήματα -fiber carbon που μπορείς να τα βρείς σε 8 μετρα να είναι και 300gr...άρα αν ενδιαφέρεται για ελαφρύ σε βάρος απορρίπτουμε τα fiberglass και πάμε σε ότι δήποτε άλλο...κατανοητό μέχρι εδώ?...τώρα..τα καλαμια χωρίζονται σε μαλακα. μέτριo, και σκληρό, πάντα μιλώντας για την ευλυγισία τις μύτης και ολοκληρου του κορμού με λίγα λόγια όσο πιο μαλακό -ευλύγιστο είναι τόσο πιο αργό στο κάρφωμα είναι ..ένα μαλακό καλάμι που συνήθως είναι και πανάλαφρο "χρισιμοπιας" λεπτές "μισινες" και πάντα χρήση αποχης.αντίθετα μετά σκληρά είναι πιο γρήγορα στο κάρφωμα χρησιμοποιούμε πιο χοντρές "μισινες" είναι λίγο πιο βαριά και μπορείς να κρεμάσεις κάποιο ψάρι πχ σαργό κουρκούνα χωρίς αποχη.....από εκεί και πέρα η επιλογή είναι δικια σου σε τι είδους ψαρέματα το προορίζεις!
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: καλαμι αντενα

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Μαριε μου :!:
Χαρας στην υπομονη σου :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Παρακολουθω πολλες φορες συζητησεις που γινονται σε μαγαζια μεταξυ φιλων για το πιο ειναι το καλυτερο καλαμι και τρομαζω.
Ειναι σαν να συζητα ενας Αποελιστας με εναν Ομονοιατη για τες ομαδες τους η ενας Κοτσιηνοχωριτης με εναν Χωραιτη αν ννεν καλλυττερα τα BMW που τα Mercedes :doh: :doh:

maxhtec
Posts: 253
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:18 pm
Location: Pafos

Re: καλαμι αντενα

Post by maxhtec »

Κοπελλια εχω ενα ανιψιο τσε ενδιαφερετε να αγορασει το tica adventure τσε θελει να μαθει αν εν καλο καλαμι τσε τι τιμη εχει στα 7μετρα

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: καλαμι αντενα

Post by mariosspinning »

εχει το η αντζη τουντο καλαμι
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

stelios kleanthous
Posts: 98
Joined: Tue Jun 12, 2012 5:56 pm

Re: καλαμι αντενα

Post by stelios kleanthous »

Φιλε εχω εναν 8μετρο καινουργιο για πουλημα με εξτρα το πρωτο κομματι.
100 ευρο.

ANTONISE
Posts: 81
Joined: Sat Jun 29, 2013 2:19 pm

Re: καλαμι αντενα

Post by ANTONISE »

stelios kleanthous wrote:Φιλε εχω εναν 8μετρο καινουργιο για πουλημα με εξτρα το πρωτο κομματι.
100 ευρο.
εχω και εγω ενα 8μετρο carson phantium 260gr 160 ευρω καινουριο ,το πουλω 70 ευρω με extra κομματι

maxhtec
Posts: 253
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:18 pm
Location: Pafos

Re: καλαμι αντενα

Post by maxhtec »

Ε κοπελια ποιο εν ποιο καλο καλαμι το τικα adventure η το powerful?τι τιμεσ εχουν τα 7μτ?

Post Reply

Return to “ANNTENA”