surfcasting - παραμαλλα

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by marios »

admin wrote:
marios wrote:
EVANTHIS LOIZOU wrote:Φιλε :!:
Αυτες ειναι σχεδιασμενες απο ΚΥΠΡΑΙΟ και κατασκευασμενες απο τον Κο Νηλ. Δεν θα τες βρης στο Ιντερνετ
:doh: καλά!? .. ο κυπραίος που τις σχεδίασε γιατί δεν τις κατασκεύασε? :think:
Γιατί όποιος καπνίζει μαϊρεύκει. Κάθε παράμαλλο μπορεί να έχει 4 κόμπους και 4 ενώσεις αν δέν γίνουν λεπτομερειακά τότε δέν έχουν εμπιστοσύνη. Ο Μακελοου που έχει 30 χρόνια που κάνει παράμαλλα τρώει και 20 λεπτά για να κάμει ένα παράμαλλο . Είναι το ίδιο πράγμα με τα παραγάδια. Πολλοί ξέρουν να δίνουν παραγάδια αλλά λίγοι είναι εκείνοι που κάνουν καλά παραγάδια.
και εγώ αυτό πιστεύω ...δεν αμφισβητώ σε καμια περίπτωση τις εμπειρίες και γνώσης του Μακελοου!!............ το ίδιο όμως ισχύ και για τον σχεδιαστή?? :wink: έχει την εμπειρία να σχεδίαση κάτι για να βγει στην αγορά αλλα δεν έχει την εμπειρία να τες κατασκευάσει? εν για αρματωσιές που ""μιλουμεν"" δεν είναι για καλάμι :doh:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Μαριε μου :!:
Εκεινος που τις σχεδιασε ψαρευει μεν και γνωριζει τι ειναι κατα την αποψη του το καλυτερο στησιμο ΑΛΛΑ δεν ειναι η δουλεια του να πουλα η να κατασκευαζει αρματωσιες για το εμποριο.
Το ιδιο συμβαινει για παρα παρα πολλα πραματα. Τες "πατεντες" τις εφευρισκουν οι ψαραδες αλλα ειναι οι εταιρειες που τες βαζουν στο παζαρι.

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by maratheftis »

Ε πεδες εχω ενα προβλημα συχαν στα παραμαλλα μου χρησιμοποιω τις αγκυρες...αλλα έχω πλεξηματα οτν φερνω το παραμαλο εξω αλλα νομιζω πρεπει να πλεκουνται τζιαι μεσα...

εχρησιμοποιησα tubes για να μην πλεκεται,...ρε έβαλα τα στοπερ με τη μισινα του αγκιστριου πιο ψηλα... ρε εβαλα αγκυρα με πιο μακρυ λεμο..κτλ κτλ,.,,τι στο καλο καμνω λαθος?\


3ερω οτι εννα μου πειτε για bait clips εχρησιμοποισα το bait clip (impact shield) τις Breakway αλλά παλε κατι εν πεζει καλα....τα αλλα τα bait clips που βαλλις και το βαριδι πανω...παλε κατι εν παει καλα....εν φεφκει παντα το αγκιστρι που πάνω.... :evil: :oops:
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by konstantinos kalogir »

Φίλε Μαραθεύτη μεν απελπίζεσαι μόνο!!
Η αποτελεσματικότητα μιας αρματωσιάς του surfcasting η οποία ψαρεύκει μέσα σε δύσκολους καιρούς επηρεάζεται που πολλούς παράγοντες.
Εγώ απλά θα σου επισυμάνω μερικούς που είναι κατά τη γνώμη μου πολλά βασικοί και πιστεύω εν να το έβρουμε το πρόβλημα!! Αρχίζοντας θέλω να σου πω ότι αν και λάτρης του συγκεκριμένου ψαρέματος, δεν εχρησιμοποίησα ποτέ μου bait clip. Δεν λέω ότι δεν είναι αποτελεσματικά (δεν ξέρω, άρα δεν μπορώ να κρίνω), αλλά αυτό που ξέρω είναι πως δεν τα χρειάστηκα ποτέ μου.
Ξεκινώντας που τα απλά, η μισίνα που χρησιμοποιείς πρέπει να είναι low memory και όταν την βγάζεις από το καρούλι της με ένα απλό τέντωμα να γίνεται μια ευθεία. Μεν ξεχάνεις πως σε τέτοιες συνθήκες δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις λεπτές μισίνες, από 0.26μμ το παράμαλλο και πάνω! Σημαντικό είναι το ένα παράμμαλο να μην φτάνει το άλλο, όπως επίσης και το κάτω παράμαλλο να μην φτάνει το βαρίδι και το πάνω παράμαλλο να μην φτάνει το στριφτάρι που ενώνεται με το main line. Για να είσαι σίγουρος όμως πως τηρούνται αυτές οι αποστάσεις, πρέπει τα στόπερ που χρησιμοποιείς να είναι αρκετά σφιχτά, να μην μετακινούνται κατά την βολή. Αν δεν βρίσκεις τόσο σκληρά στόπερ, απλά βάζε διπλά!! Επίσης οι χάντρες που θα βάλεις μεταξύ των κόμπων και του στριφταριού καλύτερα να είναι λίγο μεγάλες..!! Το στριφτάρι πρέπει να είναι καλά σφινωμένο μεταξύ των χαντρών. Στην αγορά υπάρχουν στριφτάρια που στις άκριες του έχουν ενσωματωμένες τις χάντρες, αυτό θα σε βοηθήσει λίγο!! Αν δεν βρεις κάτι παρόμοιο κάνε το σύστημα μόνος σου.
Στα παράμαλλα σου να βάζεις φλόττερ κοντά στο δόλωμα!! Αφού ψαρέυεις με άγκυρα να υποθέσω ότι ψαρεύεις με φουρτούνα..!! Το φλόττερ βοηθά πολύ στην αποφυγή μπερδεμάτων. Προσοχή όμως, το φλόττερ πρέπει να είναι κοντά στο αγκίστρι, αν κινείται ελεύθερο κατά μήκος του παραμάλλου τότε θα σου δημιουργήσει προβλήματα!! Σταμάτα το πίσω από το δόλωμα με ένα στόπερ. Επίσης υπάρχουν στην αγορά φλόττερ με ενσωματομένο στόπερ πάνω τους. Την άγκυρα να την στερεώνεις πάνω σε ένα link στο τέλος της αρματωσιάς, έτσι ώστε το μολύβο σου να είναι σταθερό!
Αν τα κάνεις όλα αυτά σωστά και πάλι έχεις πολλά μπλεξίματα (κάποια μπλεξίματα πάντα θα υπάρχουν), τότε το πρόβλημα ίσως να δημιουργείται από τα καλάμια σου. Πολύ μαλακά καλάμια (συνήθως τηλεσκοπικά) δημιουργούν τέτοια προβλήματα κατά την βολή. Αν και ο εξοπλισμός σου είναι σωστός, τότε κοίταξε λίγο τον τρόπο με τον οποίο κάνεις την βολή σου!!
Ελπίζω να βοήθησα!! Τα Χριστούγεννα επιστρέφω Κύπρο και υπολογίζω αν είμαστε καλά να κάνω αρκετά ψαρέματα surfcasting. όποτε θες κανονίζουμε κάποιο ψάρεμα παρέα!!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by marios »

maratheftis wrote:Ε πεδες εχω ενα προβλημα συχαν στα παραμαλλα μου χρησιμοποιω τις αγκυρες...αλλα έχω πλεξηματα οτν φερνω το παραμαλο εξω αλλα νομιζω πρεπει να πλεκουνται τζιαι μεσα...

εχρησιμοποιησα tubes για να μην πλεκεται,...ρε έβαλα τα στοπερ με τη μισινα του αγκιστριου πιο ψηλα... ρε εβαλα αγκυρα με πιο μακρυ λεμο..κτλ κτλ,.,,τι στο καλο καμνω λαθος?\


3ερω οτι εννα μου πειτε για bait clips εχρησιμοποισα το bait clip (impact shield) τις Breakway αλλά παλε κατι εν πεζει καλα....τα αλλα τα bait clips που βαλλις και το βαριδι πανω...παλε κατι εν παει καλα....εν φεφκει παντα το αγκιστρι που πάνω.... :evil: :oops:
όσο πιο απλά τόσο το καλύτερο....Αν ψαρεύεις με συρόμενη άγκυρα βάλε μακρύ sissy και σωληνάκι σχετικά σκληρό σιλικόνης στην ένωση στριφτάρι παράμαλλου...αν ψαρεύεις με σταθερή άγκυρα βάλε σωληνάκι σιλικόνης στην ένωση στριφτάρι παράμαλλου..αν συνεχίσει το πρόβλημα άλλαξε τις μισινες στα παραμαλα , βαλε σκληρή Fluorocarbon η παρετατες και βάλε Monofilament ...προσωπικά έχει καιρό που μάλωσα και παράτησα τις Fluorocarbon :snooty:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by maratheftis »

thanks re boys κωνσταντινε...να το κανονισουμε το ψαρεμα...που παρεες ελειψαν οι πιστοι... να με ακολουθουν πλεον...


συμφωνο με οσα ειπες τζιαι θα τα δοκιμασω
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by andrea5 »

μαριε .
:) φιλε εγω χρησιμοποιο fluorocarbon τζιαι ως τωρα εν με απογοητευσε ποτε ,με να μπλεχτη (εως παραμαλλα του 1,50 μετρου ) ,με να στριψη :) :wink: ,αμαν τυχει τζιαι κορατζισει καλα πουκατω ,σπαζω οστι να την κοψω :P
η monofillament πλιγωνεται ευκολα στους κομπους αμαν εν την προσεχης :roll:
ποιος ο λογος που βαλεις monofillament αν γινεται ? :)

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by konstantinos kalogir »

maratheftis wrote:thanks re boys κωνσταντινε...να το κανονισουμε το ψαρεμα...που παρεες ελειψαν οι πιστοι... να με ακολουθουν πλεον...


συμφωνο με οσα ειπες τζιαι θα τα δοκιμασω
Δοκίμαστα και ξαναμιλούμε..! Ωραία εκανονίστηκε και το ψάρεμα!! :D :D

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by marios »

andrea5 wrote:μαριε .
:) φιλε εγω χρησιμοποιο fluorocarbon τζιαι ως τωρα εν με απογοητευσε ποτε ,με να μπλεχτη (εως παραμαλλα του 1,50 μετρου ) ,με να στριψη :) :wink: ,αμαν τυχει τζιαι κορατζισει καλα πουκατω ,σπαζω οστι να την κοψω :P
η monofillament πλιγωνεται ευκολα στους κομπους αμαν εν την προσεχης :roll:
ποιος ο λογος που βαλεις monofillament αν γινεται ? :)
Για πόλους και διαφορους λόγους Αντρέα που δεν έχει να κάνει με σωστό και λάθος αλλα τι προτιμά ο κάθε ένας.. καταρχάς προσοχή στην δημιουργία του κόμπου χρειάζεται πολύ περισσότερο η fluorocarbon από την mono(k Eυάνθη, διόρθωσε με αν έχω λάθος)
το 90% τον ψάρεματον που κάνω είναι βραδυ και δεν με απασχολεί ο δείχτης διάθλασης μισινας-νερου ( νάιλον 1,60 - fluorocarbon 1,42 – νερό 1,33)..αντίθετος αν δεις δικά μου παράμαλλα είναι σαν λούνα παρκ (χάντρες πούλιες κτλ) θα ήταν αστείο να με απασχολούσε η "δήθεν" αόρατη μισίνα.
ένας άλλος λόγος είναι με το "κώλυμα" που έχω, όταν κατσαρώνει λιγο η μισίνα να την αλλάζω άμεσος..και λόγο τον μικρό διάμετρο παράμαλλο που χρησιμοποιώ με την FC πρέπει να την αλλάζω σχεδόν με κάθε και καινούργια "δωλοσια" ειδικά αν ψιλό πιαστώ κάπου η έχει μικρά μουγγρια..άστα να πάνε..
επίσης έχω διαπιστωση ότι καλής ποιότητας που δεν είναι ανανεμιγμένες πχ. με πολυαμίδιο FC βγαίνουν σε 25-30 μετρα καρούλια και στοιχίζουν πάνω από 15 euro. :snooty:
Aυτή είναι μερική λόγοι που δεν τις χρησιμοποιώ πλέον μιλώντας πάντα για τεχνικές surf.casting και B.ledgering...! σωστή ,λάθος ο κάθε ένας έχει τες "λοξες" του :P
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by maratheftis »

ε ΠΕΔΕΣ.,,, εχω ενα προβλημα...

τη δεθτερα που επια για καστινγκ ειπα να το πεξω εμπειρος καστερ τζιαι επια να καμω off the ground καστ ... με μανα 35αρα βαριδι 100γρ τζιαι shock leader εννα σας γελασψ εν θυμουμε ποσα ηταν.... τζιαι εκοπηκεν μου που τη μερκα του leader μετα τον κομπο με τη μανα....χρησιμοποιω τον albright knot.... καμιαν ιδεα? θελω πιο χοντρο leader? αλλο κομπο??....
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by konstantinos kalogir »

Φίλε πιθανά λάθη:
1. Ήταν παλιό το shock leader σου, εχτάρτηκε και λίο αν έπιασε πάνω σε κανένα βράχο αν εψάρεψες έτσι περιοχές τελευταία. Εγώ κάθε 2-3 ψαρέματα αλλάζω τα..

2. Μπορεί απλά το καλάμι σου να μεν είναι το κατάλληλο για να δουλέψεις έτσι μισίνες (35ρα μάνα και ας πούμε 45ρι leader). Αν είναι πολλά ντούρο (σκληρό) εν μπορεί να απορροφήσει τες δυνάμεις που δημιουργούνται κατά την βολή και κόφκεται η μισίνα λόγω αδράνειας.

3. Μπορεί απλά το καλάμι σου να μην είναι συνδιασμένο με την ιδανική μηχανή. Βαρετο καλάμι με ελαφριά μηχανή (ή το αντίθετο) προκαλούν φαινόμενα αδράνειας με τα γνωστά αποτελέσματα..

Κατά τη γνώμη μου αν σου έτυχε μόνο μια φορά μεν το πολλοψάχνεις τυχαίνει σε όλους μας. Αν σου συμβαίνει συχνά τότε ναι κοίταξε το γιατί εν θέμα ασφάλειας!! Από την άλλη όμως μεν χοντρίνεις απλά το shock leader και να αφήκεις την μάνα 35ρα.. Υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες αναλογίες. Προσωπικά χρησιμοποιώ μάνα 35ρα και 45-50 shock leader για βαρίδια μέχρι 125γρ... Κάπου εκεί δοκίμασε να στήσεις και εσύ τα δικά σου και αν συνεχίσει το προβλημα τότε κοίταξε τον κόμπο σου, δεν ξέρω πολλά πράματα από κόμπους για να σε βοηθήσω αλλά υπάρχουν άτομα εδώ που σίγουρα μπορούν..!

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by andrea5 »

εχει ενα αλλο θεμα με το shockleader ,το οποιο εχει τζιαι αλλους κομπους που εποσταραν πιο παλια ,ο albright εν καλος ,εγω για το δικο μου(μανα 35,shockleader 50) χρησιμοποιο ενα κομπο που εποσταρε ενα link ο μαριοςΚ ...εν τουτος δαμε http://www.midcurrent.com/articles/knot ... eauty.aspx :) δοκιμαστον αν θελεις ,εμενα εν μου παρουσίασε καποιο προβλημα μια -θκιο φορες που εδοκιμασα otg με 125γρ

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by Sorkomanis »

Παιδκιά... θέλω να κάμω μιαν αρματωσιά με 2 παράμαλλα, το ένα να ψαρεύει πάτο, και το άλλο ψιλά. σταθερή? συρόμενη?
και τα 2 παράμαλλα στη μάνα? η έχει κανένα άλλο τρόπο? :think:
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by COTSIOS80 »

Sorkomanis wrote:Παιδκιά... θέλω να κάμω μιαν αρματωσιά με 2 παράμαλλα, το ένα να ψαρεύει πάτο, και το άλλο ψιλά. σταθερή? συρόμενη?
και τα 2 παράμαλλα στη μάνα? η έχει κανένα άλλο τρόπο? :think:
Αποψη μου φιλε σταθερη.
Βαριδι στο τελος και κανονικα τα παραμαλα σου πιο πανω, απλα το ενα θα εχει floater.
Φυσικα και συρομενη γινεται. δες το σχεδιο 2 που σου εστειλα
Ditch the bitch and let's go fishing!

antis
Posts: 62
Joined: Sun Jun 10, 2012 8:46 pm

Re: surfcasting - παραμαλλα

Post by antis »

Πόσο μακριά κάμνετε τα παράμαλλα σας όταν έχει πολλά ρεύματα;
Εκτός που τα πλαστικά boom έχει άλλο τρόπο να έχω 2 παράμαλλα σταθερά 1 μέτρο το ένα;

Post Reply

Return to “Αρματωσιές , Παράμαλλα , Συμβουλές”