Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by admin »

konstantinos kalogir wrote:Φίλε Άριστε, πόσα πράγματα μπορείς να μάθεις από ένα αγώνα...;;; Π.χ εγώ επεία ψαροτούφεκο 4-5 φορές...εν να περιμένω να πάω αγώνες για να μάθω ψαροτούφεκο;;; αγώνες πάνε όσοι ΞΕΡΟΥΝ ψαροτούφεκο. Τα παιδιά που πηγαίνουν στην αθαλάσσα κάθε χρόνο ναι είναι παιδιά που ίσως να μεν εξαναπιάσαν καλάμι στα χέρια τους, και με την πρώτη επαφή μαθαίνουν το C&R..είναι 2 πολύ διαφορετικά πράγματα και είναι άστοχο να τα συγκρίνουμε... Όσο για τους αγώνες γενικά στο ψάρεμα.. Εγώ από τους αγώνες που έλαβα μέρος (ψάρεμα από ακτή) δεν έμαθα τίποτα. Για να μάθεις πρέπει να περάσεις απέραντες ώρες στη θάλασσα χειμώνα-καλοκαίρι, ακόμη και μόνος σου όλη νύχτα, να κάνεις παρατηρήσεις σε αμέτρητους παράγοντες, και ίσως μετά από πολλά πολλά ψαρέματα, να μάθεις 'κάτι' για τη θάλασσα. Ένας αγώνας ΔΕΝ θα σε σώσει...χρειάζεσαι πολλές 'ΩΡΕΣ ΠΤΗΣΗΣ' για να μάθεις να 'πετάς'....
Φίλε Κωνσταντίνο , το λέω και το ξαναεπαναλαμβάνω και γίνομαι και κουραστικός αλλά αν δέν δείς απο κοντά πώς είναι ένας αγώνας ψαροντούφεκού τότε θα δέν μπορείς να κρίνεις. Αν εσύ έπιασες ένα ψαροντούφεκο και πήγες 5-6 φορές δέν σημαίνει ότι είσαι ψαροντουφεκάς και ξέρεις να χρησιμοποιείς τεχνικές και μεθόδους ψαροντούφεκου.όπως ένα παιδάκι δέν ξαναέπιασε καλάμι έτσι και σε ένα αγώνα όπως π.χ αγώνας Έμπειροι -Άπειροι όπου ένας έμπειρος διαγωνίζεται με ένα νέο ψαροντουφεκά για να μπορέσει να τον μάθει 5-6 πράγματα. Αυτός ο αγώνας για παράδειγμα είναι καθιερωμένος απο τον ΟΦΕΚ εδώ και χρόνια. Επίσης σε μία ομάδα 3 ατόμων τις περισσότερες φορές δέν είναι όλοι εμπειροι συνήθως είναι ο ένας και οι άλλοι δύο rookies . όταν νιώθεις τον αλυτάρχη απο πάνω σου για να δεί αν είσαι κοντά στον σύντροφο σου και κοντά στην σημαδούρα τότε σου μένει και συνήθεια και στο κανονικό σου ψάρεμα μένεις κοντά στον σύντροφο και κοντά στην σημαδούρα. όταν βλέπεις ένα ψάρι 100 γραμμάρια και λές αν το χτυπήσω θα φάω ποινή τότε γίνεσε επιλεκτικός και διαλέγεις. Η συνήθεια χτίζει και συμπεριφορά. Ό αγώνας είναι αγώνας είτε αυτός είναι για αθερίνα είτε είναι για τόννους και αν θέλουμε να λέμε ότι το ψάρεμα μας είναι ψυχαγωγικό δέν υπάρχει πιο τρανταχτεί απόδειξη απο ένα αγώνα. Sportfishing

User avatar
maky
Posts: 120
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:48 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by maky »

konstantinos kalogir wrote:Φίλε Άριστε, πόσα πράγματα μπορείς να μάθεις από ένα αγώνα...;;; Π.χ εγώ επεία ψαροτούφεκο 4-5 φορές...εν να περιμένω να πάω αγώνες για να μάθω ψαροτούφεκο;;; αγώνες πάνε όσοι ΞΕΡΟΥΝ ψαροτούφεκο. Τα παιδιά που πηγαίνουν στην αθαλάσσα κάθε χρόνο ναι είναι παιδιά που ίσως να μεν εξαναπιάσαν καλάμι στα χέρια τους, και με την πρώτη επαφή μαθαίνουν το C&R..είναι 2 πολύ διαφορετικά πράγματα και είναι άστοχο να τα συγκρίνουμε... Όσο για τους αγώνες γενικά στο ψάρεμα.. Εγώ από τους αγώνες που έλαβα μέρος (ψάρεμα από ακτή) δεν έμαθα τίποτα. Για να μάθεις πρέπει να περάσεις απέραντες ώρες στη θάλασσα χειμώνα-καλοκαίρι, ακόμη και μόνος σου όλη νύχτα, να κάνεις παρατηρήσεις σε αμέτρητους παράγοντες, και ίσως μετά από πολλά πολλά ψαρέματα, να μάθεις 'κάτι' για τη θάλασσα. Ένας αγώνας ΔΕΝ θα σε σώσει...χρειάζεσαι πολλές 'ΩΡΕΣ ΠΤΗΣΗΣ' για να μάθεις να 'πετάς'....
Kαλημέρα σας
ρε Κωσταντίνο στους αγώνες που έχεις βρεθεί το δέχουμαι ότι δεν έχεις μάθει τίποτα και για μένα ο λόγος μου φαίνεται ότι είσαι ένας έμπειρος και συνειδητοποιημένος ψαράς στον τομέα σου

φρόντισες όμως τουλάχιστο να περάσεις κάποια από τα μηνύματα σου? να μάθουν κάποιοι άλλοι από σένα?

αυτά που με κόπους και χρόνο έμαθες στην θάλασσα φρόντισες να μεταφερθούν σωστά σε κάποια από τα άτομα που βρέθηκαν μαζί σου στους αγώνες?

και το ελάχιστο να άκουσαν η είδαν από σένα θα είναι κέρδος....η αμφιβολία που μπορεί να τους μπήκε το γιατί αυτός κάνει έτσι.....

ίσος αυτό να είναι ένα λιθαράκι, μια αρχή....

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by (CyBasser) »

Άριστε, εγώ πάντως θα συμφωνήσω με τον Κωνσταντίνο. Δεν μπορώ να μιλήσω φυσικά με προσωπική άποψη για τους αγώνες ψ/τ αφού δεν μπορώ να συμμετάσχω, αλλά εδώ ακριβώς είναι το σημείο που θέλω να καταλάβουν όσοι μας λένε ότι θα είναι "καταστροφή" να απαγορευτούν οι αγώνες του ψ/τ.

Εμάς που δεν συμμετέχουμε σε αγώνες ψ/τ ή δεν είμαστε ψαροντουφεκάδες γενικά, τα διάφορα επιχειρήματα που ακούσαμε ως τώρα δεν μας πείθουν για το γιατί πρέπει να γίνονται αγώνες, που κακά τα ψέματα, αν το δει κάποιος απ'έξω κάνουν πολύ περισσότερη ζημιά παρά καλό (και βάσει των επιχειρημάτων, όποιο καλό αφορά μόνο τους συμμετέχοντες). Δεν είναι ΕΜΕΝΑ ή τον Κωνσταντίνο ή εμάς που γράψαμε εδώ που έχετε να πείσετε (άλλωστε για πολλοστή φορά λέω ότι γενικά δεν είμαι εναντίον των αγώνων). Είναι ανθρώπους που πιθανότατα έχουν πολύ λιγότερη (ως μηδενική) επαφή με το σπορ αυτό και το ψάρεμα γενικότερα, και οι οποίοι επηρεάζονται (πιστεύω) από συμφέροντα που μικρή ή καμιά σχέση δεν έχουν με το σπορ αυτό.

Επίσης, υπάρχει και κάτι άλλο: Με κανένα τρόπο δεν συμφωνώ με αυτό: και αν θέλουμε να λέμε ότι το ψάρεμα μας είναι ψυχαγωγικό δέν υπάρχει πιο τρανταχτεί απόδειξη απο ένα αγώνα. Sportfishing Άριστε, υπάρχουν πολλοί που δεν νιώθουν ευχαρίστηση να ανταγωνίζεται ο ένας τον άλλο και η ψυχαγωγία τους είναι στο να είναι έξω στη φύση (θάλασσα ή λίμνη), να γίνονται ένα με το υγρό στοιχείο και ο μόνος τους "ανταγωνιστής" να είναι το ψάρι που θα πιάσουν. Αυτό ισχύει τόσο στο ψάρεμα με καλάμι, όσο και στο ψ/τ, και μην μου πεις ότι ψαροντουφεκάδες που δεν ασχολούνται με αγωνιστικό ψ/τ δεν καταλαβαίνουν την ομορφιά του σπορ! Και εγώ που δεν είμαι ψ/τ έτυχε να λάβω μέρος σε αγώνες τόσο για bass fishing στα φράγματα όσο και surfcasting (με καλά μάλιστα αποτελέσματα!) - όμως από την στιγμή που λόγω ιδιοσυγκρασίας δεν είμαι ανταγωνιστικός τύπος προτιμώ να μην συμμετέχω σε αγωνιστικό ψάρεμα (μόνο κάπου κάπου!) αλλά να απολαμβάνω το ψάρεμα μου με τον τρόπο και ρυθμό που εγώ προτιμώ!

Επαναλαμβάνω, ότι τόσο εγώ, όσο και πολλοί άλλοι κτίσαμε τις συνήθειες μας χωρίς να έχουμε ενεργό συμμετοχή σε αγωνιστικά ψαρέματα, και γνωρίζω εξαίρετους ψαροντουφεκάδες για τους οποίους ισχύει το ίδιο. Συμφωνώ ότι σε κάποιο βαθμό έχεις να μάθεις κάτι από συμμετοχή σε αγώνες, και έρχεσαι και σε επαφή με άλλους συμμετέχοντες στο σπορ, αλλά ως εκεί. Και αν είναι να μάθεις να συμπεριφέρεσαι σωστά μόνο γιατί υπάρχει ο αλυτάρχης από πάνω σου... Τότε "place origanum on it!"....

Εν κατακλείδι, αυτό που έχει σημασία είναι να μπορείτε να βρείτε επιχειρήματα με γερή βάση για να αντιμετωπίσετε αυτούς που σε κάποια φάση (υποπτεύομαι σύντομα) θα σας (μας) κάνουν πραγματικές έπιθέσεις. Είτε μας αρέσει είτε όχι, το ψάρεμα γενικότερα, και το ψ/τ ειδικότερα, παραμένουν στην κατηγορία των blood sports, και γι'αυτό χρειάζεται σωστή στρατηγική βραχυπρόθεσμη αλλά και μακροχρόνια για αντιμετώπιση πιθανών επιθέσεων...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!


User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by gptochos »

tempelis wrote: Τώρα όσον αφορά τον εξοπλισμό δεν θα περιμένω τους αγώνες για να μου πλασάρει ο κάθε έμπορος το υπερόπλο που παίζει συναγρίδες και ορφούς στα 5 μήκη. Δοξάσει ο Θεός έχουμε νάκκο νου και μπορούμε να επιλέξουμε τον εξοπλισμό μας μόνοι μας αναλόγως με τη χρήση που θέλουμε να του κάμουμε και την καύλα μας και συνάμα την πούγκα μας. :whistle:

:clap: :clap: :clap: :clap:!!!! Μπράβο ωραία έκφραση !!!!!!!! :clap: :clap: :clap:
Ευχαριστώ φίλε μου! Χαίρομαι που συμφωνείς :clap:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by (CyBasser) »

tempelis wrote:
το δεν μας πείθουν
Το Επαναλαμβάνεις, ! πες τι θέλεις άλω να γραφτή για να σε πείσουμε !!!!!!!!!!!!!!!!!! :snooty: :snooty: :snooty: :snooty:
Γιατί ΠΡΕΠΕΙ να συνεχίσει το αγωνιστικό ψαροντούφεκο όσον αφορά τους περίπου 700,000 Κυπριους που ΔΕΝ ασχολούνται με αυτό? Τι είναι τα καλά που προσφέρει πέραν από κάποια μικρή επιμόρφωση των συμμετέχοντων? Οι εικόνες που δώσατε προς τα έξω φίλε μου είναι αρνητικές, σε σημείο που κάνατε και εμάς που δεν είμασταν αρνητικοί να αρχίσουμε να αμφιβάλλουμε...

Δεν είδα κανένα να μου λέει "λόγω της διεξαγωγής αγώνων γίνονται μελέτες για την κατάσταση ων αλιευτικών αποθεμάτων της περιοχής με αποτέλεσμα την συσσώρευση χρήσιμων στοιχείων για τον αλιευτικό πλούτο της περιοχής" ή "με την διεξαγωγή αγώνων και προσεκτική συγκομιδή συγκεκριμμένων ψαριών βελτιώνεται η ποιότητα του εναπομείναντος πληθυσμού" ή έστω "με βάση τα αποτελέσματα και τις παρατηρήσεις αυτών που συμμετέχουν στους διαγωνισμούς ο Α ή ο Β ή ο Γ σύνδεσμος ζήτησε από το Τμήμα Αλίειας όπως προβεί σε προσπάθεια εμπλουτισμού της τάδε περιοχής με γόνο του τάδε είδους ψαριού" κλπ κλπ - όλα όμως εμπεριστατωμένα και όχι σαν έπεα πτερόεντα.

Αντί αυτού φίλε μου "Τεμπέλη" το μόνο που παίρνουμε σαν απάντηση είναι ότι οι αγώνες "είναι ο μόνος τρόπος να φύγουν οι νέοι απ'τα ναρκωτικά (αν είναι δυνατόν, λες και τόσα άλλα χόμπυ που δεν προκαλούν θανάτους ποσότητας ψαριών δεν μπορούν να τους κρατήσουν μακριά), το Κυπριακό (μόνο με το αγωνιστικό ψ/τ θα μάθουν οι έξω το πρόβλημα μας - σε πληροφορώ ότι μέσω bass fishing τα φράγματα έχουμε ευαισθητοποιήσει πολούς περισ΄΄οτερους Ευρωπαίους και Αμερικανούς για το θέμα αλλά δεν το κάναμε και τούμπανο!) κλπ", και ότι μόνο μέσω αγώνων μπορεί να μάθει κάποιος ψ/τ και σε τελική ανάλυση θα το πω και ας κατηγορηθώ (ευτυχώς με γνωρίζουν πολλοί προσωπικά!) τελικά η εικόνα που δόθηκε μέσα απ'το φόρουμ σε άλλα μέλη του φόρουμ που λίγο πολύ όλοι ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ ΒΡΑΖΟΥΜΕ είναι ότι το μόνο αληθινά χρήσιμο αποτέλεσμα της διεξαγωγής αγώνων το έχουν όσοι συμμετέχουν σ'αυτούς και οι επιχειρήσεις που στηρίζουν το ψ/τ.

Τον πόλεμο φίλε μου δεν είναι ούτε με μένα, ούτε με τους άλλους που έγραψαν εδώ που θα τον έχετε. Εμας συμπαραστάτες θα μας έχετε. Δες και διάβασε καλά το thread που αναφέρει ο Makys και θα δεις από που έρεται η μεγάλη απειλή προς το αγαπημένο σας σπορ, και ίσως είναι καιρός να κάτσετε με τα διάφορα οργανωμένα σύνολα σας και να βάλετε τα πράγματα επί τάπητος να προετοιμαστείτε, με σοβαρά επιχειρήματα - γιατί η καλύτερη γιατριά είναι η ΠΡΟΛΗΨΗ!

Ότι είχα φίλοι μου να σας πώ το είπα, αν θέλετε ακούτε! Πολλή ώρα έφα στο κομπιούτερ, πάω για spinning!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by admin »

Παίδες απλά για να μην δημιουργηθούν λάθος εντυπώσεις- τόσο ο φίλος Ρολάνδος όσο και ο φίλος Κωνσταντίνος είναι απο τους πιο σωστούς ψαράδες που έχω γνωρίσει και πραγματικά τους σέβομαι και τους εκτιμώ αφάνταστα. Σε καμία περίπτωση δέν είναι εναντίων μας, πραγματικά όμως πρέπει να τους εξηγήσουμε το τί γίνετε και να μην έχουν λάθος αντίληψη για ορισμένα πράγματα. Φανταστείτε άμμα οι δικοί μας άνθρωποι έχουν λάθος αντίληψη τι θα σκεύτονται η γραφιοκράτες βουλευτές που οι περισσότεροι δέν ξέρουν ότι η Κύπρος έν νησί και γύρω γύρω θάλασσα. Το καλό λοιπόν που γίνετε με τους αγώνες εν κατακλείδι είναι ότι δασκαλεύονται οι πιο νέοι για τον σωστό τρόπο που γίνετε αυτό το χόμπυ για να μην θυσιαστούν εκατοντάδες κιλά απο τον καθένα που ξεκινάει μέχρι να μάθει. Όπως ακριβώς είπες Ρολάνδο μου είναι bloody sport αμα φτάσει τσε φύει η βέρκα εν την σταματάς , για αυτό πρέπει να ξέρεις που και πότε πυροβολής. Οι αγώνες σου καθορίζουν και πού και πόσο και πότε να πυροβολήσεις. Δέν διδάσκετε αυτό με τον καιρό και είναι κρίμα να θυσιάζονται ψάρια στον βωμό της εκμάθησης. Το καλό για εσένα τον Κωνσταντίνο και εμένα όταν ψαρέυουμε απο την ακτή είναι το ότι τα΄άτομα μέσα στο νερό είναι επιλεκτικά και σέβονται το περιβάλλον και τους γύρο τους. Πές μου ότι όταν έχεις 5 καλάμια μέσα με σκουλήκια και περιμένεις να τσιμπήσει ενώ τρώεις το κρύο μές την νύχτα δεν σου γυρίζει να βλέπεις ένα νυχτερινό με τον προβολέα και την τρίαινα να καθαρίζει τα πάντα μπροστά απο τα καλάμια σου. Ε λοιπόν στον κόσμο του ψαροντουφέκου-του συλλόγου και του αγώνα το νυχτερινό ψάρεμα θεωρείτε ύψιστη προσβολή. Μόνο οι ανύμποροι πράτουν κάτι τέτοιο.Το ίδιο ισχύει και για τις μπουκάλες. Ξεχνάτε τι σάλος δημιουργήθηκε όταν κάποιος απο τον χώρο όπως ανάφεραν θεάθηκε με ψάρια κάτω του επιτρεπτού ορίου? Δέν είναι ώφελος του κάθε ψαρά να αφήνονται να ψάρια να μεγαλώνουν μέχρι σε ένα ικανοποιητικό σημείο, δέν είναι ώφελος και του ψαρά με καλάμι αυτό? Οι συλλόγοι και κατεπέκτασει οι αγώνες δημιουργούν μια κοινωνική ομάδα η οποία απωθεί και αναγκάζει τους παράνομους να συμμορφώνονται και τους νεαρούς να ασκούν το άθλημα σωστά. Τώρα αν δέν εμπλέκεται περιβαλλοντολογική μελέτη σε αυτό δέν είναι δουλειά μας αν και αν μας ζητούσαν πληροφορίες απο το ΤΑΘΕ είμαστε οι μόνοι που έχουμε εμπεριστατωμένες και σίγουρες πληροφορίες γιατί βλέπουμε κάτω απο το νερό.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by konstantinos kalogir »

Εν νομίζω να ανάφερα πουθενά ούτε εγώ ούτε ο Ρολάνδος ότι είμαστε εναντίων, είμαστε αμέτοχοι, ακόμα ζυγίζουμε τα πράματα για να δούμε τι εν σωστό και τι εν λάθος...και τούτο λέω το για κάποιους που φαίνεται ότι εν το εκαταλάβαν ακόμα (δεν αναφέρομαι στον admin)...και εν το εκαταλάβαν γιατί πιθανότατα εν εκείνοι που φορούν παροπίδες και βλέπουν μόνο προς μια κατεύθυνση, ξέρουν απλά ότι το αγωνιστικό ψαροτούφεκο εν καλό πράμα επειδή έτσι εμάθαν κάποτε οι ίδιοι...Μόλις ακούσουν κάτι αντίθετο φκένουν και διαψεύδουν το χωρίς οποιοδήποτε (λογικό) επιχειρήμα... Άκου τζιαμέ το Κυπριακό πρόβλημα....ποιος ασχολείται με το Κυπριακό κύριοι;;;;;; Οι ηγέτες μας οξά η ευρωπαϊκή ένωση; Ποιος διαδίδει το πρόβλημα μας στο εξωτερικό;; Οι πολιτικοί μας ή οι ομάδες μας που παίζουν σε κορυφαίες διασυλλογικές οργανώσεις και εν βλέπουμε μια ΚΥΠΡΙΑΚΗ σημαία πάνω στες κερκίδες;;; Να πιστέψω τωρά ότι με ένα αγώνα ψαροτούφεκου εν να προωθήσουμε το πρόβλημα μας; εν είμαστε μωρά να υποτιμάτε την νοημοσύνη μας...και λυπάμε που σας το λέω αλλά τούτος ίσως να είναι που τους βασικούς λόγους που κινδυνεύει το αγωνιστικό ψαροτούφεκο. Γιατί έβαλε κάποιος ένα κείμενο δαμέσα εναντίων του και εκατάφερε πολλά έξυπνα να ρίξει στην παγίδα πρώτα εσάς και μετά εμάς που εν μας απασχολεί το θέμα. Επειδή αντί να δώσετε μια απάντηση ΑΠΟΣΤΟΜΟΤΙΚΗ εν εξέρετε τι να πείτε για να αντικρούσετε τα λεγόμενα του, κάμνοντας μας και εμάς να πιστέψουμε ότι ναι τούτο το πράμα εν κακό..

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by konstantinos kalogir »

Εμείς έχουμε κάποια άτομα που κάμνουν τα πάντα για να σωθεί το ψάρεμα στα φράγματα, άτομα που αφιερώνουν πολλές ώρες και καταβάλουν τεράστειες προσπάθειες για να διατηρήσουμε το χόμπι μας. Άτομα όπως ο Ρολάνδος, άτομα ικανά να μεν έχει νερό στα φράγματα αλλά πάλε εμείς να ψαρεύουμε...!!! Ψάξετε και εσείς για τούτα τα άτομα (αν θέλετε να διατηρήσετε τα δικά σας χόμπι)

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by MariosK »

konstantinos kalogir wrote:Εν νομίζω να ανάφερα πουθενά ούτε εγώ ούτε ο Ρολάνδος ότι είμαστε εναντίων, είμαστε αμέτοχοι, ακόμα ζυγίζουμε τα πράματα για να δούμε τι εν σωστό και τι εν λάθος...και τούτο λέω το για κάποιους που φαίνεται ότι εν το εκαταλάβαν ακόμα (δεν αναφέρομαι στον admin)...και εν το εκαταλάβαν γιατί πιθανότατα εν εκείνοι που φορούν παροπίδες και βλέπουν μόνο προς μια κατεύθυνση, ξέρουν απλά ότι το αγωνιστικό ψαροτούφεκο εν καλό πράμα επειδή έτσι εμάθαν κάποτε οι ίδιοι...Μόλις ακούσουν κάτι αντίθετο φκένουν και διαψεύδουν το χωρίς οποιοδήποτε (λογικό) επιχειρήμα... Άκου τζιαμέ το Κυπριακό πρόβλημα....ποιος ασχολείται με το Κυπριακό κύριοι;;;;;; Οι ηγέτες μας οξά η ευρωπαϊκή ένωση; Ποιος διαδίδει το πρόβλημα μας στο εξωτερικό;; Οι πολιτικοί μας ή οι ομάδες μας που παίζουν σε κορυφαίες διασυλλογικές οργανώσεις και εν βλέπουμε μια ΚΥΠΡΙΑΚΗ σημαία πάνω στες κερκίδες;;; Να πιστέψω τωρά ότι με ένα αγώνα ψαροτούφεκου εν να προωθήσουμε το πρόβλημα μας; εν είμαστε μωρά να υποτιμάτε την νοημοσύνη μας...και λυπάμε που σας το λέω αλλά τούτος ίσως να είναι που τους βασικούς λόγους που κινδυνεύει το αγωνιστικό ψαροτούφεκο. Γιατί έβαλε κάποιος ένα κείμενο δαμέσα εναντίων του και εκατάφερε πολλά έξυπνα να ρίξει στην παγίδα πρώτα εσάς και μετά εμάς που εν μας απασχολεί το θέμα. Επειδή αντί να δώσετε μια απάντηση ΑΠΟΣΤΟΜΟΤΙΚΗ εν εξέρετε τι να πείτε για να αντικρούσετε τα λεγόμενα του, κάμνοντας μας και εμάς να πιστέψουμε ότι ναι τούτο το πράμα εν κακό..
konstantinos kalogir wrote:Εμείς έχουμε κάποια άτομα που κάμνουν τα πάντα για να σωθεί το ψάρεμα στα φράγματα, άτομα που αφιερώνουν πολλές ώρες και καταβάλουν τεράστειες προσπάθειες για να διατηρήσουμε το χόμπι μας. Άτομα όπως ο Ρολάνδος, άτομα ικανά να μεν έχει νερό στα φράγματα αλλά πάλε εμείς να ψαρεύουμε...!!! Ψάξετε και εσείς για τούτα τα άτομα (αν θέλετε να διατηρήσετε τα δικά σας χόμπι)
Εμέναν πλέον εκάλυψε με ο Κωνσταντίνος πλήρως με πολλά απλά λόγια :clap: . Κοιτάξετε πιο είναι το πραγματικό πρόβλημα τζε μεν προσπαθείτε να πείσετε όποιον έχει αντίθετη άποψη με αδύναμα επιχειρήματα.

User avatar
maky
Posts: 120
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:48 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by maky »

maky wrote: πραγματικά τα όσα διαβάζω με κάνουν να απορώ πραγματικά
βρέθηκα σε άγονες και έχω λάβει μέρος και σε κάποιους....
όσο αφορά τις ποσότητες δεν έχω δει ποτε μου τα ψαρια να αντιπροσωπεύουν καν το 1/3 του νομιμου επιτρεπομενου ορίου ανά άτομο
δεύτερον θα ήθελα κάποιο από τα μέλη του forum να αναρτήσει τους κανονισμούς που διέπουν τα μεγέθη τις ποσότητες το χρονικό περιθώριο όπως και πολλά αλλα τα οποια αν όλοι μας τα τηρούσαμε θα είχε ψαρια συνεχώς και για όλους...

ακόμα το θέμα διήμερος αγώνας δεν επιβαρύνει ποτε το ίδιο μέρος ''τράπεζα αγώνα'' όπως επίσης η προσπάθεια είναι οι άγονες να γίνονται σε άλλο μέρος κάθε φορα

User avatar
maky
Posts: 120
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:48 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by maky »

NIKOLAS HARRIS wrote: λαμβάνω μερος στους αγωνες αλλα αυτος δεν ειναι ο λογος που τους στηριζω!!στους αγωνες οντως μπορεις να μάθεις πολλα πραγματα για την ασφαλεια στην κατάδυση (αρα αποφευγονται μελλοντικοι πνιγμοί) βελτιώνεις τις τεχνικές σου στο ψάρεμα και δεν βαράς μικρά ψάρια (οχι γιατι ντρέπεσαι αλλά γιατι καταλαβαίνεις οτι αν το αφήσεις να ζήσει θα αποκτησει απογόνους και θα εμπλουτισει τα υδατα μας κατεπεκταση)οι ασυνειδητοι σιγουρα υπάρχουν και στους κύκλους μας και πρεπει να τους καταγγελουμε και να τους περιθωριοπιούμε !

User avatar
maky
Posts: 120
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:48 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by maky »

tempelis wrote: Γ. Αγωνιστικό ψαροντούφεκο-ψαροντούφεκο σημαίνει επιλεκτική αλιεύσει ψαριών (όρια τα οποία καθορίζουν τα καταστατικά των συλλόγων και οι ρυθμίσεις του τμήματος αλιείας) αλλά και τρόπος ζωής. Ο υποβρύχιος ψαράς είναι αθλητής ο οποίος κάνει ειδική προπόνηση ετών όχι μόνο για την σύλληψη των ψαριών αλλά για να μπορέσει να έρθει σε επαφή με το υγρό στοιχείο. Πως λοιπόν ο υποβρύχιος κυνηγός καταστρέφει τον θαλάσσιο πλούτο και του αποδίδεται όλες τις παραπάνω κατηγορίες. Έχετε κάποιο επιστημονικό στοιχείο στα χέρια σας, κάποια ανακοίνωση, ότι το αγωνιστικό ψαροντούφεκο ευθύνεται για την μείωση των αλιευτικών αποθεμάτων .
ΥΓ. Περιμένω την επίσημη θέση των συλλόγων που εκπροσωπούν τους φίλους του Υποβρυχίου Κυνηγιού

User avatar
maky
Posts: 120
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:48 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by maky »

admin wrote:
Φίλε Ρολάνδο αντιλαμβάνομαι ότι έχεις επιστημονική κατάρτιση επί του θέματος και μεγάλη εμπειρία ως αναφορά κυρίως στα παράκτια και ψαρέματα εσωτερικών υδάτων , στο υποβρήχιο ψάρεμα όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά. Ασ μην ξεχνάμε ότι πρίν λίγα χρόνια όταν έλεγες σε κάποιο υποβρήχιο ψάρεμα ενοούσες ψάρεμα νυχτερινό ή ακόμη ψάρεμα με μπουκάλες. Αν ακόμη έλεγες σε κάποιον ότι πρέπει με την αναπνοή του και μόνο να κατέβει 10-15-20 μέτρα και να κάτσει εκεί για 1-2 λεπτά για να παίξει ένα ψάρι τότε θα σε έλεγαν τρελλό η παρανοικό. Ακόμη τότε όλοι ψάρευαν χωρίς σημαδούρες και ΜΟΝΟΙ. Η ζημιά που γινόταν τότε ήταν 10 φορές πιο μεγάλη απο σήμερα. Ποιοί νομίζετε ότι έμαθαν στους ψαροντουφεκάδες να πηγαίνουν ψάρεμα με ζευγάρι, να έχουν σημαδούρα, να είναι επιλεκτικοί στο τί θα ψαρέψουν, να τηρούν μέτρα ασφάλειας για αυτούς και για τους άλλους. ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ. Επίσης πρέπει να πούμε ότι η θάλασσα είναι μεν ένα υγρό περιβάλλον όπως και μια λίμνη ή ένας φράκτης αλλά επειρεάζετε απο πολούς άλλους παράγοντες πέραν απο αυτούς που ανάφερε ο φίλος Ρολάνδος. Έτυχε σε μια περιοχή όπου έγιναν αγώνες την μια βδομάδα να ελέγξουμε μια συγκεκριμένη ορφότρυπα και να την βρούμε άδεια . Μια βδομάδα μετά στην ίδια τρύπα να βρούμε ένα μεγάλο ορφό. 'Έτυχε πάλι σε μια τρύπα που χτυπήθηκε μεγάλος ορφός σε αγώνα μετά απο 1 βδομάδα να δούμε και άλλο.Πολλά ψάρια επειρεασμένα απο την θερμοκρασία του νερού, τα ρεύματα κ.α βγαίνουν πολλές φορές σε πιο ρηχές ζώνες. Τώρα ώς αναφορά τις ποσότητες ψαριών που χτυπιούνται σε ένα αγώνα Εάν η θάλασσα είναι καλή δέν έχει θολούρα, τρυκιμμία και ρεύμα, εάν οι ψαροντουφεκάδες είναι σε καλή κατάστση , εξισώνουν, δέν έχουν προβλήματα με τον εξοπλισμό τους, εάν εάν έαν τότε ίσως πιάσουν΄τόσα ψάρια όσα 5 ζεμπύλες δύκτια ή όσα 2 παραγάδια. Οι πιο νεαροί απο πού μπορούν να δασκαλευτούν? Ποιούς μπορούν να δούν πρακτικά και όχι θεωρητικά. Είναι ακριβώς όπως την άδεια χειριστή σκάφους, δέν έχει κανένα να σου δείξει πώς αλλά πρέπει να πάς και να περάσεις εξετάσεις. Το θέμα με το πέταγμα ψαριών λόγο ανταγωνισμού ο φίλος ο Ρολάνδος το έθεσε κάπως υπερβολικά , οι αγώνες δέν γίνονται με έπαθλα χιλιάδες ευρό η δώρα μεγάλης αξίας. Γίνονται για ένα τενεκέ (κύπελούι)_ κανείς σωστός ψαροντουφεκάς δέν θα πετάξει ένα ψάρι στο νερό για να βάλει στην βάρκα του κάποιο άλλο.(Άλωστε όπως καλά το έθεσε δέν είναι και τόσο πλούσιες οι θάλασσες για να κουτουλούμε πάς στα ψάρια. Για αυτό υπάρχουν και οι αλυτάρχες που κάνουν συνεχώς γύρες και ελέγχουν τις ομάδες και τα αλιεύματα. Οι αγώνες είναι το καλύτερο σχολείο για τους πιο νεαρούς και το τμήμα αλιείας δέν επιτρέπει σε συλλόγους να κάνουν αγώνες όπουδήποτε (π.χ χερσόνησος ακάμα απαγορεύετε) . Υπάρχουν πολλά άλλα επιχειρήματα που μπορούν να πείσουν εκείνους που έχουν αμφιβολίες αλλά το καλύτερο είναι ότι Ο Κυπραίος μόνο κάτω που σκληρούς κανόνες και νομοθεσίες μπορεί να κάνει κάτι χωρίς να προκαλεί καταστροφή(όπως στους αγώνες), αν αφεθεί στην καλή του θέληση δέν έχουμε υπόθεση.

User avatar
maky
Posts: 120
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:48 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by maky »

maky wrote:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΓΙΩΡKΟ

1. νέα εξελιγμένα προιόντα....
για το 1, όλες οι εταιρείες μικρές , μεγάλες και μερικές που επεταχτήκαν που το πουθενά και έχουν αξιόλογα προιότα (πολ΄λες περιπτώσεις όμο ένα, πχ ψαροτούφεκα, μουλινέ κτλ κτλ) δεν βασίστηκαν σε αγώνες για να φκάλουν το προιόν τους, αλλά βασίστηκαν στο καταναλωτισμό μας, είτε που ανάγκη για νέο εξοπλισμό είτε που αγορομανία !!!

ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΟΥΝ ΤΑ ΕΔΙΝΑΝ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΑΘΛΗΜΑΤΑ Η ΑΓΟΝΕΣ ) ΣΕ ΑΘΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΣΕ ΑΓΟΝΕΣ
ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΞΙΩΜΕΝΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΤΟΥ ΧΟΡΟΥ (ΣΕ DVD ΠΧ)ΑΥΤΟ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΕ ΜΑΣ ΝΑ ΤΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ...

2. Ασφάλεια στην ελεύθερη....
το 2...δεν νομίζω να επεριμέναν να κάμουν αγώνες για να φκάλουν κανόνες ασφαλείας. τούτα σίγουρα εν που μελέτες στην ελεύθερη και μόνο , φυσιολογίες έρευνες κτλ που εφκήκαν. άσε που ιδίως στους πιο πρόσφατους αγώνες μόνο για κάτω των 40 μέτρων ακούμε.... οτιδήποτε άλλο κατά τη γνώμη μου παρά ασφάλεια τούτο....

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΓΟΝΕΣ ΚΑΙ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΣΑΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΓΙΝΕΤΕ ΤΡΟΠΟΣ ΨΑΡΕΜΑΤΟΣ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ....

3. Ευσυνηδεισία (έκαμα την μπίλιες την λέξη :lol: ) για σωστό ψάρεμα....
για το 3 πάλε δεν μπορώ να καταλάβω, πως οι αγώνες καλιεργούν τούντο πράμα..εκτός και αν λένε στους αγωνιζόμενους ότι απαγορεύονται τα ψάρκα κάτω που ένα όριο....αλλά πάλε τούτο, έπρεπε να το γνωρίζει ο καθένας, και ιδίως όσοι επρόκειτο να λάβουν μέρος στον αγώνα γιατί το πιο πιθανόν να είναι μέλη σε σύνδεσμο. ο σύνδεσμος δεν έπρεπε να καλλιεργεί τούτο το πνεύμα στα μέλη του???... υπάρχουν τζαι τα επιτρεπτά μεγέθη.... (σίουρα δεν λέω ότι κατά γράμμα ακολουθούνται γιατί τα παραπάνω ψάρκα (σορκοί κτλ) θα ήταν παράνομα !!!!!!


ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΤΟΝ ΑΓΩΝΩΝ ΩΣ ΜΕΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΕΝΟΣ ΚΛΙΜΑΤΟΣ ''ΝΤΡΟΠΗΣ'' ΑΣ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΑΝ ΒΑΡΕΣΕΙΣ ΨΑΡΙΑ ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΟΥ ΟΡΙΟΥ....
ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΣΗΚΩΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ
ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΓΩΝΩΝ.....ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΗΚΩΝΕΙ ΑΥΤΟ :)

ΣΥΜΦΩΝΟ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΝΑΠΟΚΕΙΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΜΑΣ ΑΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΘΙΕΡΩΣΗ ΣΑΝ ΤΡΟΠΟ ΨΑΡΕΜΑΤΟΣ ΤΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ Η ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΩ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΘΕΙ ΒΑΣΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ...

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΑ
ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΔΙΟΤΙ ΣΕ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΛΟΓΟ ΔΟΥΛΕΙΑΣ

ΤΑ ΛΕΜΕ
Aυτό το μήνυμα το έχω στείλει σε προσωπικό post στον Giorkos στις
Sent: Wed Sep 09, 2009 4:31 pm
From: maky
To: Giorkos
μετά από χλευαστικά σχολεια του τύπου
"Δηλαδή τίποτε δεν μπορείς να κρίνεις αν δεν το δοκιμάσεις?"
"ενταξει παιδες αν δεν κανετε ψ/τ δεν εχετε δικαιωμα γνωμης αφου μας το λαλει ο μπακις"

Locked

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”