Ρυθμίσεις fish finder

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Ρυθμίσεις fish finder

Post by MariosK »

Τους τελευταίους 6 μήνες παλεύκω να μάθω το fish finder. Στην πορεία ανακάλυψα πολλά πράματα τα οποία εν σημαντικά να ρυθμιστούν σωστά ανάλογα με το βάθος, την ταχύτητα τζε το είδος του βυθού έτσι ώστε το βυθόμετρο να έχει καλλύτερη επίδοση. Έχω το Lowrance HDS τζε παρόλο που εν το πρώτο μου βυθόμετρο, από όσα έχω διαβάσει νομίζω αν ρυθμιστεί σωστά εν ένα πολλά καλό βυθόμετρο. Λοιπόν έχουμε και λέμεν:

1) Πολλά σημαντικό είναι η κλήση του ματιού σε σχέση με το νερό. Η κλίση πρέπει να είναι πάντα ανάλογη με την ταχύτητα της βάρκας. Όσο πιο μεγάλη ταχύτητα έχει η βάρκα τόσο πιο μεγάλη κλίση πρέπει να έχει το μάτι έτσι ώστε να χτυπά λίον πιο μπροστά που την βάρκα για να προλαβαίνει να διαβάσει την μέτρηση. Ένα εύκολος τρόπος να βρίσκεις την βέλτιστη κλίση είναι να τριμάρις την μηχανή σου μέχρι να πετύχεις μια καλή λήψη στην οθόνη σου. Με το κατάλληλο τριμάρισμα με το Lowrance επέτυχα bottom lock στα 120 μέτρα με ταχύτητες από 15 μέχρι 20 knots. Εν ξέρω πόσο καλό εν τούτο, περιμένω τις δικές σας μετρήσεις να συγκρίνουμε :D. Εννόειτε ότι με το να κτυπάς μπροστά έχεις πάντα ένα μικρό σφάλμα στο βάθος και τα ψάρια μπορεί να μην φαίνονται καλά σαν αψίδες αλλά με τέτοιες ταχύτητες περισσότερο έχει σκοπό να ανιχνεύσεις structure παρά να έβρεις ψάρκα. Με χαμηλότερες ταχύτητες π.χ 10 knots το τριμάρισμα που χριάζετε εν πολλά πιο μικρό τζε τα ψάρια φαίνονται αρκετά καλά.

2) Δεύτερο πολλά σημαντικό είναι το sensitivity του sonar. Επρόσεξα ότι όταν το έχω στο auto είναι παντελώς άχρηστο αφού ποττέ δεν καταφέρνει να μου γράψει σωστά τα ψάρια, bait balls, είδος βυθού κ.τ.λ. Οπότε πολλά σημαντικό είναι να μάθεις να ρυθμίζεις σωστά το sensitivity και το colorline για να διαβάζεις σωστά το βυθό.

Έχω πολλά να γράψω ακόμα αλλά εν προλαβαίνω τωρά. Όποιος μπορεί να βοηθήσει ή να με διορθώσει σε κάτι που τούτα που έγραψα ας το κάμει γιατί τζε γω τωρά μαθαίνω.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by MariosK »

3) Το ping speed είναι επίσης μια σημαντική παράμετρος. Το ping speed είναι ο ρυθμός με τον οποίο το μάτι στέλνει σήματα και κτυπά τον βυθό. Αν το σκάφος είναι σταματημένο τότε το ping speed πρέπει να είναι αρκετά χαμηλό γιατί πρόσεξα ότι μερικές φορές λόγο τις κίνησης της βάρκας από τα κύματα μπορεί το πρώτο σήμα να φύγει από το μάτι και πριν προλάβει να επιστρέψει ένα δεύτερο σήμα να φύγει επίσης. Αν το δεύτερο έφυγε με διαφορετική κατεύθυνση από ότι το πρώτο, λόγο του ότι κουνήθηκε η βάρκα, τότε υπάρχει περίπτωση να επιστρέψει πριν το πρώτο. Αυτή η διαφορά στην σειρά να προκαλέσει σύγχυσει στον επεξεργαστή του σόναρ ο οποίος θα δώσει λάθος μετρήσεις αφού θα εκλάβει το δεύτερο σήμα ως πρώτο και το πρώτο ως δεύτερο. Για να αποφύγουμε αυτό το πρόβλημα χαμηλώνουμε τον ρυθμό με τον οποίο στέλνει τα σήματα το μάτι, χαμηλώνοντας το ping speed, δίνοντας έτσι περισσότερο χρόνο για ένα σήμα να φτάσει στην σωστή σειρά. Αντίθετα αν η βάρκα κινείται, και συνήθως είναι και πιο σταθερή, ο ρυθμός που στέλνουμε τα σήματα πρέπει να αυξηθεί έτσι ώστε να γράψουμε όλο τον βυθό τον οποίο καλύπτει η βάρκα, πάλι όμως ρυθμίζοντας το ping speed ανάλογα με την ταχύτητα.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by MariosK »

Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να πετύχω καλή αψίδα στα ψάρια. Συνήθως είναι γυρισμένη με την μούτη προς τα κάτω. Ξέρω ότι δεν εν το fishfinder που φτέει γιατί σε κάποια φάση επετύχα το σωστά αλλά μετά έχασα το πάλε. Νομίζω έχει να κάμει με την γωνιά του ματιού. Έχει κανένας καμιάν ιδέα?

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by gptochos »

Μάριε επειδή εδιάβαζα σήμερα το πρωϊ τα installations guide για το μάτι έχει να κάμει με την γωνιά του ματιού. Αμα δεις τον οδηγό έχει ένα πίνακα με γράμματα του αλφαβήτου που σου γράφει ότι αν το ρυθμίσεις Α-Α έχεις 39 μοίρες κάλυψη, αν το ρυθμίσεις Α-Β έχεις -3 μοίρες από πάνω και 42 μοίρες κάτω οπόταν δεν θα έχεις σωστή κάλυψη!

Πάνω στη βάση του ματιού και πάνω στο μάτι έχει κάμια σημεία και μια τελία (αντίστοιχα) στα οποια όταν κάνεις την εγκατάσταση πρέπει να είναι όλα στο Α! Μετά εαν δεν είναι παράλληλο το μάτι με την καρίνα τα μετακινάς ανάλογα από Α σε Β κοκ! Έτσι θα το κανονίσεις να είναι παράλληλο με την καρίνα του σκάφους!

Δες τα σχεδιαγράμματα για να δεις τι εννοώ.

Τον πίνακα τον έχω σπίτi! Θα τον scan αρω και θα τον βάλω να το δεις αν δεν έχεις το βιβλιαράκι!
Attachments
Rachets Lowrance 3.JPG
Rachets Lowrance 3.JPG (29.33 KiB) Viewed 4205 times
Rachets Lowrance 2.JPG
Rachets Lowrance 2.JPG (45.18 KiB) Viewed 4215 times
Rachets Lowrance 1.JPG
Rachets Lowrance 1.JPG (43.11 KiB) Viewed 4207 times
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by MariosK »

Thank you ρε φίλε. Θυμούμαι που το είχα διαβάσει παλλιά τούτο και πριν φύω που Πάφο εν θυμούμουν να φέρω μαζί μου το βιβλιαράκι για να το ξανακοιτάξω αλλά εξίχασα το. Το πρόβλημα που προκύπτει είναι να πετύχεις τζίνη την γωνιά, δεδομένου και του πλαναρίσματος της βάρκας αλλά και της ταχύτητας. Εκρυάδισε τζίολας τωρά να μπω μες το νερό να το ριθμίσω 8-)!

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by gptochos »

Ρε φίλε το βιβλιαράκι μπορείς να το κατεβάσεις απ' εδώ

http://www.lowrance.com/Downloads/Manuals/

Έχει αρκετές οδηγίες!

Ε όι τζαι εκρυάδισε ρε φίλε μια χαρά είναι ο καιρός! Εκείνο που μπορείς να κάμεις για να φέρεις παράλληλα το μάτι με την καρίνα πιάσε ένα ξύλο (ίσιο όμως :D ) και ένα φάδι και ευθυγράμμιστω με την καρίνα της βάρκας!
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by MariosK »

Πολλά καλή ιδέα αλλά το ξύλο εννεν αρκετό? Το φάδι τι το χρειάζομαι?

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by gptochos »

Και το ξύλο είναι αρκετό αλλά με το φάδι θα είσαι πιο σίγουρος ότι θα είναι ίσιο το ξύλο σου! :wink:

Με το μάτι μπορεί να σου γελάσει και λίγο! :wink:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by gptochos »

Μάριε τελικά δεν σου έβαλα τον πίνακα δεν τα κατάφερα αλλά μετά την εγκατάσταση της συσκευης και του ματιού με το Γιώρκο, εκαταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι τα rachets (δοντάκια) με τους αριθμούς απλά σε βοηθούν για να έχεις μια ιδέα ποιες είναι οι κλίσεις!

Ο μόνος τρόπος για να ρυθμίσεις δυστυχώς το μάτι είναι να πιάσεις ένα κλειδί 14 να ξεσφύξεις το μάτι και να το ρυθμίσεις εντός του νερού μέχρι να βρεις την επιθυμητή θέση. Εγώ προς το παρόν το έβαλα παράλληλα με την γαστρα του σκάφους αλλά σίγουρα θα παίζει ρόλο και το πως πλανάρει η βάρκα, γιατί αλλάζουν οι κλίσεις όλες!

Πάντως οι πρώτες εντυπώσεις για την συσκευή είναι θετικότατες. Δυστυχώς δεν την δοκίμασα μέσα στο νερό γιατί εκάμα μια μαμακία και έκρουσα την ασφάλεια 3Α κατά την δοκιμή και δεν εβρισκα άλλη να βάλω πάνω. Ευτυχώς εκατάφερα και βρήκα εκτές και το εδοκίμασα εκτός νερού!

Πάντως από τις δοκιμές και από τα όσα διάβασα εντός του βιβλίου της συσκευής, για να έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα πρέπει να βάλεις τις δικές σου ρυθμίσεις στα settings του sonar.

Το Ping (η ταχύτητα που διαβάζει το μάτι είναι εργοστασιακά στο max =20. Ανάλογα με την ταχύτητα του σκάφους πρέπει να το αλλάζεις. Προς το παρόν εγώ το έβαλα στο 10 και θα το αλλάξω ανάλογα οταν το τσεκάρω στο νερό)

Το μάτι εγώ το έβαλα να δουλεύει στα 200mhz για καλύτερη απεικόνιση σε μικρά βάθη.

Επίσης επιλέγης και χρήση για Fish ID και Symbol ή both. Εγώ το έβαλα στο both για καλύτερη απεικόνιση - έτσι γράφει το βιβλίο δοηγιών χρήσης!

Αυτά προς το παρον μολίς έχω νεώτερα θα επανέλθω!

Άσχετο αλλά οι χάρτες που είναι εγκατεστημένοι είναι όπως την πόμπα! Εγλυτώσαμε αλλο καμιά 250άρα ευρώπουλα :whistle:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by MariosK »

Γιώργο οι χάρτες που έχει πάνω αρχικά δεν δείχνουν τις ξέρες γι' αυτό προσοχή όταν είσαι κοντά στην ακτή. Επειδή η οθόνη του 5'' είναι σχετικά μικρή για να την κάμνεις split εγώ έχω και ένα δεύτερο απλό GPS, αδιάβροχο φορητό, τόσο για ασφάλεια αλλά και για ευκολία. Επίσης με το φορητό μπορείς να το πάρεις σπίτι να μελετήσεις τους χάρτες, να χαράξεις πορείες και να τα κάμεις upload. Τούτο βέβαια γίνεται και με το μεγάλο fishfinder-gps αλλά εν μεγάλη φασαρία.

Όσο για το Fish ID η δική μου γνώμη, από εμπειρία, είναι να το έχεις να σου δείχνει μόνο depth για να μάθεις να αναγνωρίζεις τα ψάρια τζε το πραγματικό μέγεθος τους. Επίσης θα βλέπεις πιο καθαρά τα baitballs αν σβήσεις το FishID-Symbols.

Όλες οι ρυθμίσεις θα παίζουν σχεδόν συνέχεια όταν βρεθείς στο νερό. Ειδικά η συχνότητα είναι κάτι που εξαρτάται αποκλειστικά από το βάθος και μόνο. Από 0-150 μέτρα στα 200Mhz και από 150 μέτρα και πάνω στα 50Mhz. Επίσης για να πετύχεις το παράλληλο μάτι με το νερό αναγκαστικά θα παίζεις πάντα με το τριμ της μηχανής διότι η κλίση πάντα εξαρτάται από την ταχύτητα της βάρκας σου, άρα και το πλανιάρισμα, και τον κυματισμό. Η πιο καλή ένδειξη στις χαμηλές ταχύτητες ότι είσαι παράλληλος είναι η αψίδα του ψαριού.

Άτε περιμένω εντυπώσεις όταν το δοκιμάσεις τζε στο νερό :-).

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by plenom'metatopsarem? »

Μάριο? έμαθές τα?! γιατί εννα πρέπει να ξεκινήσουμε με τα δικά μου όπου νάσαι! :D

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by MariosK »

plenom'metatopsarem? wrote:Μάριο? έμαθές τα?! γιατί εννα πρέπει να ξεκινήσουμε με τα δικά μου όπου νάσαι! :D
Φίλε νομίζω εβελτιώθηκα αρκετά αλλά τι να το κάμεις το fishfinder εσύ? Αφού δεν επιτρέπετε η βάρκα για το μεγαλόστομο :lol: :lol: :lol:.

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by AggelosLRK »

Μιαν απορια...για να δουλεψει το GPS πρεπει να βαλω και αντεννα πισω στην υποδοχη της συσκευης? Εχω το garmin 421s plotter gps/βυθομετρο.
Αν ναι,ποσο περιπου κοστιζουν?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by MariosK »

AggelosLRK wrote:Μιαν απορια...για να δουλεψει το GPS πρεπει να βαλω και αντεννα πισω στην υποδοχη της συσκευης? Εχω το garmin 421s plotter gps/βυθομετρο.
Αν ναι,ποσο περιπου κοστιζουν?
Φίλε κανονικά δεν χρειάζεται αντένα αν είναι σε ανοικτό χώρο αφού όλα έχουν πλέον εσωτερική αντένα. Δοκίμασε και αν δεν είσαι ικανοποιημένος με το σήμα μπορείς να πιάσεις τον Πετρίδη στην Λεμεσό να τον ρωτήσεις. Εν νομίζω να εν πάνω που 10-20 ευρώ αφού είναι μια απλή αντένα.

Είσαι σίγουρος ότι η υποδοχή πίσω είναι για αντένα του GPS? Κάποια έχουν αντένα για να πιάνουν κάποια κανάλια για τον καιρό που έχουν οι Αμερικάνοι.

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by plenom'metatopsarem? »

MariosK wrote:
AggelosLRK wrote:Μιαν απορια...για να δουλεψει το GPS πρεπει να βαλω και αντεννα πισω στην υποδοχη της συσκευης? Εχω το garmin 421s plotter gps/βυθομετρο.
Αν ναι,ποσο περιπου κοστιζουν?
Φίλε κανονικά δεν χρειάζεται αντένα αν είναι σε ανοικτό χώρο αφού όλα έχουν πλέον εσωτερική αντένα. Δοκίμασε και αν δεν είσαι ικανοποιημένος με το σήμα μπορείς να πιάσεις τον Πετρίδη στην Λεμεσό να τον ρωτήσεις. Εν νομίζω να εν πάνω που 10-20 ευρώ αφού είναι μια απλή αντένα.

Είσαι σίγουρος ότι η υποδοχή πίσω είναι για αντένα του GPS? Κάποια έχουν αντένα για να πιάνουν κάποια κανάλια για τον καιρό που έχουν οι Αμερικάνοι.

Τον κακόν τους τον τζιαιρό τους Αμερικάνους!!!
γεια, επανήλθα :D

Post Reply

Return to “Βυθόμετρα και GPS”