Παράξενος Τρόπος που έτυχε να πιάσετε ψάρι

Yiannis
Posts: 67
Joined: Fri Aug 24, 2007 3:15 am

Παράξενος Τρόπος που έτυχε να πιάσετε ψάρι

Post by Yiannis »

Την περασμένη Τρίτη νύχτα πήγαμε για ψάρεμα Rockcasting στο Καβο Γκρέκο. Απο 8,00 μμ μεχρι 11,00 δεν είχα πιάσει τίποτα και ειχα και αρκετά κοψίματα. Τοτε αποφάσισα να δοκιμάσω με buldo και παράμαλο 40 εκ. για ψάρεμα στον αφρο. Πρώτη προσπαθεια ειχα ενθαρρυντικά αποτελέσματα αφού είχα δυνατό τράβηγμα .Να μην πολυλογώ στήν τρίτη προσπάθεια μόλις είχα ριξει , ακολοθεί δυνατό τράβηγμα και άρχισε αμέσως να παιρνει μισίνα. Ακολούθησε μια μικρή μάχη και το ψάρι ήταν πλέον κοντα.Βελονίδα γύρω στο 1 κιλο. Το παράξενο ήταν οτι το buldo ερχόταν μετά το ψάρι γύρω στα δέκα μέτρα μακριά.Οταν έβγαλα την βελονίδα έξω δέν μπορούσα να πιστέψω τί είχε γίνει. Ηταν τυλιγμένη απο το στόμα πάνω στήν μάνα 10 μετρα πριν το παράμαλο. Το δόλωμα ήταν άθικτο.Υπολογίζω οτι κυνηγούσε καποιο ψάρι καί όταν ανοιξε το στόμα της εδωσε πανω στήν μισίνα και πάνω στην προσπάθεια να βγάλει την μισίνα απο το στομα της αρχίσε να δίνει γύρους σαν σβούρα και δέθηκε για τα καλά.
Εσάς σας έτυχε να πιάσετε ψάρι με παράξενο τρόπο;
respect the sea and the enviroment.release the
small fish.DO NOT accept and allow illegal fishing

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Παράξενος Τρόπος που έτυχε να πιάσετε ψάρι

Post by chrysanthos9 »

Εμενα ετυχε μου στο rockfishing με μοναγκιστρι αρματωσια να πιασω 2 ψαρια πως εγινε αυτο οπως ψαρευα σαργους με τρυκιμια επιασα ψαρι και εκουρατζισεν μου στις πετρες και τελικα επροδοσεν με ο απελευθερωτης και δεν δουλεψε μετα απο λιγη ωρα σαν εφερνα μια περκα που επιαστικεν :doh: ενιωσα τιν να σκαλωνει και τραγησα και μετα εβαρισεν πολλα και ενομιζα αρπαξεν την κανενας ορφος και επιαστικεν αλλα τελικα επιαστικεν στην αρματωσια που εφερνα και η προηγουμενη που μου εκουρατζισεν και ειχεν μια σμυρνα πανω :doh:
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
savvis
Posts: 162
Joined: Fri Aug 22, 2008 11:11 am
Location: Κατω-Παφος

Re: Παράξενος Τρόπος που έτυχε να πιάσετε ψάρι

Post by savvis »

Στον Πωμο πριν πολλα χρονια με αντενα το αγκιστρι σχηματισε θηλια και επιασα εναν
σκαρο απο τον λαιμο!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Παράξενος Τρόπος που έτυχε να πιάσετε ψάρι

Post by fISHANDCHIPS »

τωρα που εννα μπει ο Νικόλας καμια φορά μες το φόρουμ,να σας πει ιστορίες πολλές ... ε μάνα σε έτσι πράματα :D :D :D
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Παράξενος Τρόπος που έτυχε να πιάσετε ψάρι

Post by andrea5 »

εμενα ετυχε μου σε casting στον πυρκο ενα μουκρασιελο ετιλικτικεν πανω στο παραμαλο μου τζιαι εμεινε τζιαμε τυλιμενο οσπου τζιαι εφκαλα το εξο :)

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Παράξενος Τρόπος που έτυχε να πιάσετε ψάρι

Post by Someone »

Μουγγράσιελλα τυλιγμένα στο παράμαλλο τζιαι πάνω στη μάνα κάμποσα, όπως τζιαι 2-3 σμέρνες (μικρά σε μέγεθος ούλλα).
Τζιέφαλος πάνω που κιλό με πολυάγκιστρο στα μούτρα του (κάποιου θα τα έκοψε ίσως την ίδια μέρα), επιάστηκε πάνω στη μάνα ενός ανθρώπου που εψάρευκε δίπλα μου πατωτό με γαρίδα τζιαι εμπλέχτηκε.

Μελάνες πιασμένες που την ουρά ή τη "ράχη".

Τζιαι το πιό πρόσφατο: σορκούι μπλεγμένο σε...λαστιχάκι των μαλλιών το οποίο ήσιε πιαστεί στο αγκίστρι μου. Τωρά, εφόρε το λαστιχάκι ήδη το σορκούι, εμπλέχτηκε την ώρα που επήε να παίξει με το δόλωμα, ο θεός τζιαι η ψυσιή του. Πάντως επήε πίσω στο νερό χωρίς κοτσούι. :lol:

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Παράξενος Τρόπος που έτυχε να πιάσετε ψάρι

Post by Greg »

2 καλαμια νυχτερινο casting .. το ενα στον ενα γα****στο και το αλλο στον αλλο γα*****στο... Επιασα το ιδιο ψαρι και στα 2 καλαμια (ειχε το ενα αγκιστρι που το ενα καλαμι και το αγκιστρι που το αλλο καλαμι στο στομα του)... τοτε εκαταλαβα ποσα λιγα ειναι τα ψαρια που εχουμε
Esox Lucius

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Παράξενος Τρόπος που έτυχε να πιάσετε ψάρι

Post by Giorkos »

Greg wrote:2 καλαμια νυχτερινο casting .. το ενα στον ενα γα****στο και το αλλο στον αλλο γα*****στο... Επιασα το ιδιο ψαρι και στα 2 καλαμια (ειχε το ενα αγκιστρι που το ενα καλαμι και το αγκιστρι που το αλλο καλαμι στο στομα του)... τοτε εκαταλαβα ποσα λιγα ειναι τα ψαρια που εχουμε

:lol: :lol: :lol: :lol:

Το πρώτο ’Δευτέρωμα’ με το καλάμι είναι γεγονός !!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Παράξενος Τρόπος που έτυχε να πιάσετε ψάρι

Post by marios »

Greg wrote:2 καλαμια νυχτερινο casting .. το ενα στον ενα γα****στο και το αλλο στον αλλο γα*****στο... Επιασα το ιδιο ψαρι και στα 2 καλαμια (ειχε το ενα αγκιστρι που το ενα καλαμι και το αγκιστρι που το αλλο καλαμι στο στομα του)... τοτε εκαταλαβα ποσα λιγα ειναι τα ψαρια που εχουμε
:lol: Ετο ρε Μ .παφίτη ένυσσε μονος σου!! επαθετο τζε άλλος :lol:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
evol12
Posts: 62
Joined: Thu Apr 10, 2008 7:33 pm

Re: Παράξενος Τρόπος που έτυχε να πιάσετε ψάρι

Post by evol12 »

Πριν καμποσα χρονια επια με τον παπα μου πσαρεμα στο ζυγι και εψαρεφκαμε κεφαλους μεστο λιμανουι με 2 παραμαλλα και επιαεν εναν κεφαλουι ο παπας μου οπως το εφκαλε εμουνταρε μια λιτσουα 15cm να αρπαξη το κεφαλουι και επιαστικεν παστο αλλον ανγκιστρη

User avatar
kristis
Posts: 13
Joined: Sun Aug 09, 2009 4:11 pm
Location: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Παράξενος Τρόπος που έτυχε να πιάσετε ψάρι

Post by kristis »

λοιπον εχει μερες που ηθελα να το πω αλλα φοβομουν οτι δεν θα το πιστεψει κανενας.ενα απογευμα πριν 3 μηνες ,πανω σε βραχους ψαρευα με αντενα,και βγαζω ενα λαυρακι 200γρ,ενω βλεπω οτι θκιανευκονται ακομα 5-6 πιο μεγαλα.ειχα 2 καλαμια ,εν το μεταξυ στημενα με σκουλουκο .το ενα 2.5 μ και ενα μικρο που το ειχα απο παλια 1.5μ.τυλιγω αμεσως το μικρο για να τα ριξω εκει που εβλεπα τα ψαρια .δολωνω και ριχνω και το αφινω κατω βιαστικα να μαζεψω και το αλλο.ριχνω και το δευτερο το στερεωνω και γυριζω να δω το πρωτο.αν το ειδατε εσεις το ειδα κι εγω.να μην τα πολυλογω το καλαμι εκαμε φτερακαι μετα απο καμια ωρα εφυγα απογοητευμενος.για να εχει και λιγη αγωνια η κουβεντα θα σας αφησω να μαντεψετε τι εγνε γιατι εχει και συνεχεια,την οποια θα σας την πω αφου ακουσω τι εχετε να πειτε.

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Παράξενος Τρόπος που έτυχε να πιάσετε ψάρι

Post by andrea5 »

ρε φιλε το πρωτο μερος ηταν αρκετα πειστικο ,αν νεν για το δευτερο το μερος που εν θα σε πιστεψουμε εγο λεω οτι ειδεν το κανενας γνωστος σου ψαροτουφεκας πουκατο να καμνει υποθαλασιο σκι :D

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Παράξενος Τρόπος που έτυχε να πιάσετε ψάρι

Post by admin »

Πάντως μια μέρα στο Lady's MIle είδα ένα καλάμι να κάμνει surfing :D

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Παράξενος Τρόπος που έτυχε να πιάσετε ψάρι

Post by chrysanthos9 »

ενεν και τοσο παραξενο να σου παρει το καλαμι το ψαρι εμενα μου ριχνουν συχνα οι σαργοι το καλαμι απο την βαση οχι τους τριποδες surf αλλα τις κρεμαστρες αλλα εν μου το παιρνουν μακρια μολις πεσει στο νερο σταματουν αλλα ποτε μου εν μου πηραν το καλαμι εχτος μια φορα το εγγλεζικο που αφηκα κλειστα τα φρενα και ηταν ενας κεφαλος το πολυ ενα κιλο και επεπλεν το καλαμι μου στην θαλασσα και εβουτισα και επιασα το :D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
mourmouros
Posts: 199
Joined: Thu Jan 01, 2009 9:24 am

Re: Παράξενος Τρόπος που έτυχε να πιάσετε ψάρι

Post by mourmouros »

kristis wrote:λοιπον εχει μερες που ηθελα να το πω αλλα φοβομουν οτι δεν θα το πιστεψει κανενας.ενα απογευμα πριν 3 μηνες ,πανω σε βραχους ψαρευα με αντενα,και βγαζω ενα λαυρακι 200γρ,ενω βλεπω οτι θκιανευκονται ακομα 5-6 πιο μεγαλα.ειχα 2 καλαμια ,εν το μεταξυ στημενα με σκουλουκο .το ενα 2.5 μ και ενα μικρο που το ειχα απο παλια 1.5μ.τυλιγω αμεσως το μικρο για να τα ριξω εκει που εβλεπα τα ψαρια .δολωνω και ριχνω και το αφινω κατω βιαστικα να μαζεψω και το αλλο.ριχνω και το δευτερο το στερεωνω και γυριζω να δω το πρωτο.αν το ειδατε εσεις το ειδα κι εγω.να μην τα πολυλογω το καλαμι εκαμε φτερακαι μετα απο καμια ωρα εφυγα απογοητευμενος.για να εχει και λιγη αγωνια η κουβεντα θα σας αφησω να μαντεψετε τι εγνε γιατι εχει και συνεχεια,την οποια θα σας την πω αφου ακουσω τι εχετε να πειτε.
Πήες την άλλη μέρα, το καλάμι που είχε πέσει μέσα το ξέβρασε η θάλασσα αλλά είχε και ψαρούι ζωντανό πιασμένο πάνω.... :dance: :dance: :dance:
κλι κλι....τα ψαράκια μου!!!

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”