Διαγονισμός ψαρέματος κυπρίνου

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Διαγονισμός ψαρέματος κυπρίνου

Post by caveman »

Καλημέρα κοπέλλια! :)

Σάβατο 25 Ιουλίου άφιξη η ώρα 06:00 και έναρξη η ώρα 07:00 στον Κούρι μαζί με μερικούς φίλους μου Ρώσους αποφασίσαμε να κάνουμε ένα μικρό διαγονισμό ψαρέματος κυπρίνου-κοτζινόφτερας.

Πρως το παρών είμαστε 6-7 άτομα, δεν έχουμε ώριο στον αριθμό συμετοχών οπόταν όπιος θέλει μπορεί να συμετάσχει ελεύθερα φτάνει να με ενημερώσει εδώ.

Θα έχουμε κύπελλο για την πρώτη θέση και μετάλλια για την δεύτερη και τρίτη θέση.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Διαγονισμός ψαρέματος κυπρίνου

Post by caveman »

Βλέπω δαμέ... 25 προβολές αλλά κανένας εν ερώτησε τπτ ακόμα :roll:

Οπόταν, προχορώ σε περετέρο λεπτομέρειες... πρώτα απ΄όλα δεν θα είναι "άσυλα" διαγονισμός αλλά παραπάνο σαν get together...

Μέθοδος ψαρέματος... όπως θέλει ο καθένας φτάνει να είναι μόνο ένα καλάμι με μόνο ένα αγκίστρι.

Ο λόγος που συμπεριλαμβάνουμε και τες κοτζινόφτερες είναι διότι οι κυπρίνοι που υπάρχουν τώρα στον Κούρη κατά χιλιάδες είναι μικροί (150-300γρ)

Όλα τα ψάρια θα αφεθούν ελεύθερα με την ολοκλήροση του ζυγίσματος στο τέλος της ημέρας (θα κάτσουμε ούλλη μέρα (russian style))

Πληροφοριακά, το περασμένο Σαβάτο οι παρέες μου που επείαν, εφκάλαν 35 κυπρίνους εκ των οποίων οι μερικοί "καλοί" all c&r

Μετά που τον κυπρίνο θα έχουμε ξανά σε σύντομο χρονικό διάστημα και για τα ζάντερ....
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: Διαγονισμός ψαρέματος κυπρίνου

Post by CASTING »

Για τα ζαντερ μεσα που τα τωρα(αν εμηναν δηλαδη).
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Διαγονισμός ψαρέματος κυπρίνου

Post by PeRoUkKaS »

μεσα εγω για τους κυπρινους

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Διαγονισμός ψαρέματος κυπρίνου

Post by caveman »

CASTING wrote:Για τα ζαντερ μεσα που τα τωρα(αν εμηναν δηλαδη).
Ζάντερ πολλά ρε!! Πάρα πολλά! Αλλά... μόνοι όσοι έρτουν στους κυπρίνους δικαιούντε τζαι στα ζάντερ... :lol: :lol:

==========================

Μαρτήνο εσύ?????
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Διαγονισμός ψαρέματος κυπρίνου

Post by largemouth »

Νε εν σιλιάες τα ζαντερ :cry: :cry: :cry: Να δουμε αν δεν δουλευω σιουρα θα ερτω. 8) 8)
Waiting for the perfect storm

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Διαγονισμός ψαρέματος κυπρίνου

Post by caveman »

Τολιπόν... η ώρα λήξης έχει αλλάξει, θα τελειόσουμε η ώρα 14:00 αλλά αν κάπιος θέλει να φύγει νορίτερα... μπορεί να ζυγίσει τα ψάρια του και να φύγει.
Δική μου εισίγηση... φέρτε που μια ομπρέλλα παραλίας :wink:

Για την τεχνική... ο καθένας είπαμε πως μπορεί να ψαρέψει όπως θέλει φτάνει να έχει ένα καλάμι με ένα αγγίστρι.
Εγώ θα πρωτιμίσω εγγλέζικο αφού τα ψάρια είναι μικρά.

Απαρέτητο στο να λάβει κάπιος μέρος είναι και το keep-net που θα κρατήσει τα ψάρια ζωντανά, μελετάτε και το ενδεχόμενο αν μπορεί να έρθει το τμήμα να πάρει τα ψάρια αλλού που υπάρχει ανάγκη εμπλουτισμού.

Πρως το παρόν είμαστε

1) Peroukkas
2) fishandchips
3) caveman
4) Greg (?)
5) largemouth (?)
6) ??? άτε κοπέλια... εν έχει κανένα άλλο???

& 5-6 Ρώσσοι που δεν ξέρω τα ονόματα τους.

Παιθκιά όπιος άλλος θέλει να συμετάσχει είναι ευπρόσδεκτος... να πούμε ότι εν καλή ευκαιρία για γνωριμίες κτλ
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: Διαγονισμός ψαρέματος κυπρίνου

Post by CASTING »

caveman wrote:
CASTING wrote:Για τα ζαντερ μεσα που τα τωρα(αν εμηναν δηλαδη).
Ζάντερ πολλά ρε!! Πάρα πολλά! Αλλά... μόνοι όσοι έρτουν στους κυπρίνους δικαιούντε τζαι στα ζάντερ... :lol: :lol:

==========================

Μαρτήνο εσύ?????
Τζαι να θελα εν μπορω γιατι δουλευκω νυχτα
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: Διαγονισμός ψαρέματος κυπρίνου

Post by CASTING »

CASTING wrote:
caveman wrote:
CASTING wrote:Για τα ζαντερ μεσα που τα τωρα(αν εμηναν δηλαδη).
Ζάντερ πολλά ρε!! Πάρα πολλά! Αλλά... μόνοι όσοι έρτουν στους κυπρίνους δικαιούντε τζαι στα ζάντερ... :lol: :lol:

==========================

Μαρτήνο εσύ?????
Τζαι να θελα εν μπορω γιατι δουλευκω
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Διαγονισμός ψαρέματος κυπρίνου

Post by fISHANDCHIPS »

τελικά ποιοί εννα πάμε που δαμέσα ?
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Διαγονισμός ψαρέματος κυπρίνου

Post by Greg »

caveman wrote:
Σάβατο 25 Ιουλίου άφιξη η ώρα 06:00 και έναρξη η ώρα 07:00 στον Κούρι.....
να μεν σε περιμενω ποψε για μπυρες και μεταλλιες δηλαδη? :|
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Διαγονισμός ψαρέματος κυπρίνου

Post by (CyBasser) »

Tελικά πως τα επήετε?
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Διαγονισμός ψαρέματος κυπρίνου

Post by fISHANDCHIPS »

Στις 06:00 έγινε η συνάντηση και αφού καθοριστήκαν τα πόστα (10 στο σύνολο) εκάμαμεν την κλήρωση.Απο το φόρουμ είμασταν εγώ ο κειβαν και ο περούκας(που τον επήρεν ύπνος :violin: και ήρτεν λίο πιο μετα),κάποιοι εν ήρταν επειδή :obscene-drinkingdrunk:
.Τα άλλα παιδία ήταν ρώσσοι.
Περούκας κάθεται στο 3,κειβμαν στο 4 και εγώ στο 6 πόστο ... ωραία λαλώ,οτι νούμερο μας έκατσε -τόσα κιλα ψάρκα εννα πιάσουμε (τουλάχιστο εννα φάω τους κυπραίους :clap: :clap: :whistle:)
Στο νούμερο 5 ο Βαντίμ έστεισε πολυβολίο με πτυσσώμενο καθήσμα και μια αντένα 3σπατση που εγίνετουν και τετράσπαστη αμα λάχει 8-,στάντς το ένα το άλλο) ,άλλοι με εγκλέζικο και άλλοι με αντένα.
Στις 7 νομίζω :think: και αφού είμασταν όλοι έτοιμοι εσφύρησεν ο διαιτησής :obscene-hanged: :confusion-waiting: και εξεκίνησε βομβαρδισμός με μπάλες πασμού (απου σύρει παραπάνω :D )
Εντομεταξύ ο ήλιος έκρουζε πριν καν εμφανηστεί :obscene-hanged:.Οι ομπρέλλες ήταν must.
Αφού επέρασεν καμιά ώρα εφκήκε η πρώτη κοκκινόφτερη (400γρ) πάνω κάτω απο το νούμερο 1.Αφού επεράσαν 6-7 ώρες και εδοκιμάσαμεν σε διάφορα βάθοι και στησήματα ,ξαφνικά το καλάμι του περούκκα ετράνταξε .... κάρφωμα ,όλα τα βλέμματα πάνω του και χοπ,ένας λάβρακας των 7-8 γραμμαρίων.
Ο συμφορουμήστας επορώθηκε και έβαλεν τα δυνατά του.Δεν πέρασαν 10 λεπτα και ο φελλός πάλε κάτω ... τουτη την φορά έφκαλεν κυπρίνο (μικρός φυσικά αλλά αυτός ήταν ο κύριος στόχος μας) μαζί με τις κοκκινοφτερες.
Προς το τέλος του διαγωνισμού έφκαλεν και ο κειβμαν ένα ψαρούι μιτσή :shifty: :doh:
Τα τελευταία λεπτα ήταν καθορηστικά μιας και όποιος έπιαννεν έστω και ένα ψάρι,το πιο πιθανον θα ήταν στην τριάδα των νικητών :clap:
Τελικά τα πράματα εμείναν ως έχουν και στις 14:00 ήρθε η λήξη.
Εδιπλόσαμε τα πράματα μας και μαζευτήκαμε για το ζύγισμα των ψαριών.
Το νούμερο ένα έκαμε την έκπληξη με 3 κοκκινοφτερες(συνολικο βάρος 1100 γρ αν δεν κάμνω λάθος),δεύτερος ??? εν είδα τη έπιασε και τρίτος ο περούκκας με ένα κυπρίνο κάνοντας την κυπριακή αποστολή περίφανη :D
Στην συνέχια απονεμήθηκαν τα έπαθλα (κύπελα)
Σε γενικές γραμμές αν και δεν πιάστηκαν ψάρια επεράσαμεν καλά,η οργάνοση καλή.Το ασχημο ήταν ότι εφύσαν πολλής αέρας.
Σύντομα,μετά τις καλοκαιρινές διακοπές ...Roynd two σε άλλο φράγμα(πάλε για κοκκινοφτέρες και κυπρινοείδη :D
Last edited by fISHANDCHIPS on Sat Jul 25, 2009 6:31 pm, edited 3 times in total.
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Διαγονισμός ψαρέματος κυπρίνου

Post by fISHANDCHIPS »

Φώτος
Attachments
003.jpg
003.jpg (113.93 KiB) Viewed 4064 times
Στο τέλος αφήσαμεν τα ελευθερα
Στο τέλος αφήσαμεν τα ελευθερα
001.jpg (116.31 KiB) Viewed 4064 times
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Διαγονισμός ψαρέματος κυπρίνου

Post by chrysanthos9 »

μα που την περιγραφι σου λαλεις μας πως επιασατε μονο 3-4 ψαρυ8κια και στο τελος βαλις μια φοτο με 500 ψαρουθκια χαχα αστιευκω
Rememper always someone waiting for you at home

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”