NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post Reply
User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by PrEdAtΩR »

παρολο που δεν ασχολουμε με το λαυρακι οπως παλια , παντα ετσι ιστοριες τραβουν μου την προσοχη.

στην Ιαπωνια πιαστηκε το world record αλλα λογο του ηλιθιου κανονισμου οτι το νεο ρεκορ πρεπει να ειναι 2 οz πιο βαρετο

απο το προηγουμενο ρεκορ αυτο το ρεκορ δεν ισχυει.

Perry's fish weighed 22-4 και τουτο 22-5 . 22-6 και πανω ειναι το νεο ρεκορ στα χαρτια. <------ LAME LAW. :evil: :evil:

by the way πιαστηκε σε live bait για οσους ενδιαφερονται.

ENJOY!!!!!


Image

Image



User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by Greg »

φανταζομαι τα αμερικανακια εννα παθουν ψυχολογικα που εφκικεν ετσι ψαρι εκτος εδρας :twisted:
Esox Lucius

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by PrEdAtΩR »

Greg wrote:φανταζομαι τα αμερικανακια εννα παθουν ψυχολογικα που εφκικεν ετσι ψαρι εκτος εδρας :twisted:
thats the best part of it , γουσταρωωωωωωωωωωωω :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by EVANTHIS LOIZOU »

:o :o :o :o :o :o :o :o
ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ......

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

Έχει από την Παρασκευή που παρακολουθώ την ιστορία αλλά δεν λέω ακόμη τίποτε (πέραν του ότι ζηλεύκω τον τύπο :evil: ) ώσπου να "ξεκαθαρίσει" το τοπίο.

Αν η IGFA αποδεκτεί την αίτηση θα είναι "ισοφάριση" του υφιστάμενου ρεκόρ και όχι καινούργιο ρεκόρ. Έτσι θα υπάρχει ακόμη η δυνατότητα να "σπάσει" το ρεκόρ! Ο κανονισμός των 2 ουγγιών (55 γραμμαρίων) με βρίσκει σύμφωνο, ο λόγος της ύπαρξης του είναι για να καλύπτεται πλήρως το περιθώριο σφάλματος που υπάρχει ακόμη και στις certified ζυγαριές.

Το σημαντικό της υπόθεσης είναι άλλο: Το πιάσιμο ενός αληθινού τερατολάβρακου στην Ιαπωνία καταρρίπτει τον μύθο ότι "μόνο στις ΗΠΑ μπορεί το λαβράκι να μεγαλώσει στο μέγιστο δυνατό". Και μας δείχνει ότι με λίγο προσεκτικό σχεδιασμό είναι δυνατόν και στην Κύπρο να παράξουμε τέτοια λαβράκια. Εκείνο που με λυπεί είναι που πιάστηκε με livebait και όχι με ψεύτικο, αλλά δεν πειράζει :roll: :roll: :roll: Πάντως είναι κούκλα!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by caveman »

(CyBasser) wrote: Εκείνο που με λυπεί είναι που πιάστηκε με livebait και όχι με ψεύτικο, αλλά δεν πειράζει :roll: :roll: :roll: Πάντως είναι κούκλα!
Εμέναν που την άλλη με χαροπιεί αφάνταστα!!! Για να δουν τζαι ''κάπιοι'' την αξία του ζωντανού!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Πάντως μπραααΑΑΑΑάβο του του λεβέντη!!! το ζωντανό να δεις πώση τέχνη θέλει.....!!!!!!!!!!!!!!!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by C&R »

Θέλω και εγώ :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray:

Εγώ πάντως ρε Cybasser έχω τις ανφιβολιες μου για το προηγούμενο ρεκόρ. Ίσως αυτό που βλέπουμε να είναι κατά πασα πιθανοτητα το μεγαλύτερο λαβράκι που πιάστηκε ever.

Αν πιάσουμε έτσι ψάρι εμείς στην Κύπρο πως θα το καταγράψουμε? Μπορεί να μην είναι τόσο μεγάλο αλλα τουλάχιστον το ρεκόρ ευρώπης το έχουμε σίγουρα.

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by sea-hunter »

:happy-partydance: :happy-wavemulticolor: :happy-bouncygreen: :scared-eek: :scared-ghostface: :scared-notify: :scared-shocked: :scared-whoa: :scared-yipes: :sad-roulette:
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by MariosK »

:clap: :clap: :clap:

Άτε ρε Βύρωνα πρέπει να μπεις σε πρόγραμμα επανένταξης νομίζω :wink:

Γιάννη έχω τζε γω την ίδια απορία, πως καταγράφουμε έναν ρεκόρ στην Κύπρο τζε κυρίως πως το κάμνουμεν με Catch and Release :roll:

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by PrEdAtΩR »

C&R wrote: Εγώ πάντως ρε Cybasser έχω τις ανφιβολιες μου για το προηγούμενο ρεκόρ. Ίσως αυτό που βλέπουμε να είναι κατά πασα πιθανοτητα το μεγαλύτερο λαβράκι που πιάστηκε ever.

και εγω ετσι πιστευω , ενα ρεκορ 1000 χρονων που συζητηθηκε παρα πολυ και ελαχιστοι το πιστευουν.


JDM FOR LIFE!!!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by andrea5 »

ρε πρετετορ τι εν το jdm ρε, σορρυ αν εσυρα κοτσανα ... :doh: :shifty:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

PrEdAtΩR wrote:
C&R wrote: Εγώ πάντως ρε Cybasser έχω τις ανφιβολιες μου για το προηγούμενο ρεκόρ. Ίσως αυτό που βλέπουμε να είναι κατά πασα πιθανοτητα το μεγαλύτερο λαβράκι που πιάστηκε ever.

και εγω ετσι πιστευω , ενα ρεκορ 1000 χρονων που συζητηθηκε παρα πολυ και ελαχιστοι το πιστευουν.
Ρε παιδιά, με βάση ποιό σκεπτικό αμφισβειτείτε αυτό το ρεκόρ? Έχετε μελετήσει το θέμα? Έχετε διαβάσει τις συνεντεύξεις του (μακαρίτη) του George Perry? Έχετε δει τις φωτογραφίες του ψαριού που βρέθηκαν πρόσφατα στα αρχεία του Ταχυδρομικού Σταθμού της Helena, Georgia, όπου το ζύγισαν? Ποιοί είναι αυτοί που δεν το πιστεύουν? Η μεγάλη πλειοψηφία αυτών που ασχολούνται με τερατολάβρακους το πιστεύουν (εξαιρείται ο Bob Crupi). Πολλοί ερασιτέχνες ναι, το αμφισβητούν γιατί πάντα είναι ωραίες οι ιστορίες συνομωσίας, αλλά ότι στις 2 Ιουνίου του 1932 πιάστηκε ένας τεράστιος τερατολάβρακας στο oxbow Montgomery Lake, GA (που τώρα παρεπιπτόντως είναι βάλτος) δεν υπάρχει αμφιβολία. Ναι, ίσως οι τοτινές ζυγαριές να μην είχαν την ακρίβεια που έχουν οι σημερινές. Ίσως όντως να ήταν 22lb 2 oz :think: :think: . Ίσως όμως και να ήταν 22 6oz :roll: :roll: . Δυστυχώς δεν έχουμε την δυνατότητα να ξέρουμε με 100% ακρίβεια τι έγινε, γιατί ο George Perry σκοτώθηκε σε αεροπορικό δυστύχημα το 1974, πάνω μάλιστα στην φάση που άρχισε να υπάρχει σοβαρό ενδιαφέρον για το ψάρι του, με την εντυπωσιακή δημοτικότητα που αποκτούσε τότε το ψάρεμα του αυτοκράτορα.

Επειδή είμαι σίγουρος ότι πολλοί δεν γνωρίζουν καθόλου για το ιστορικό αυτό ψάρι, θα παραθέσω λίγο αργότερα την ιστορία του.... (πρέπει να ετοιμαστώ για δουλειά τώρα :( )....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by PrEdAtΩR »

Ρολανδο , αν μπορεσεις να αποδηξεις οτι ζυγιζε πραγματι τοσο να παρω πισω τα λογια μου. Ειμαι σιγουρος ομως οτι δεν θα τα καταφερεις. Το θεμα το εξαντλησα και πηρα την αποφαση μου.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

PrEdAtΩR wrote:Ρολανδο , αν μπορεσεις να αποδηξεις οτι ζυγιζε πραγματι τοσο να παρω πισω τα λογια μου. Ειμαι σιγουρος ομως οτι δεν θα τα καταφερεις. Το θεμα το εξαντλησα και πηρα την αποφαση μου.
Δεν μπορώ να το "αποδείξω" για τον απλό λόγο ότι δεν υπάρχουν ατράντακτες αποδείξεις αφού όλοι οι εμπλεκόμενοι στην ιστορία είναι πιά νεκροί. Όμως, υπάρχουν φωτογραφίες του τέρατος. Οι φωτογραφίες βρέθηκαν πριν ένα χρόνο στα αρχεία του τότε υπευθύνου του ταχυδρομείου (και μετέπειτα δήμαρχου) της Helena και δείχνουν ένα τύπο με ένα μικρό να κρατούν ένα λαβράκι της κατηγορίας αυτής έξω ακριβώς από το ταχυδρομείο της πόλης. Θα προσπαθήσω να τις εντοπίσω στον ιστό για να τις ποστάρω. Υπάρχουν επίσης σωρεία αλλων στοιχείων που δείχνουν ότι το ρεκόρ ήταν πραγματικό, και θα παρατεθούν στο ποστ που σας υποσχέθηκα. Νομίζω γνωρίζεις πολύ καλά ότι στο σχετικό θέμα (παγκόσμιο ρεκόρ, Dottie, 20λιβρα λαβράκια, ψεύτικα ρεκόρ, κλπ) έχω κάνει φοβερή μελέτη, και δεν μιλώ μόνο για το ίντερνετ! δεν είναι θέμα αντιπαράθεσης, αλλά άποψης. Με όσα έχω βρεί, διαβάσει, και ακούσει, δεν υπάρχει λόγος αμφισβήτησης του. Δεκτό ότι το ζύγισμα μπορεί να μην είχε την ακρίβεια που θα είχε σήμερα. Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και ιστορία φαντασίας. Άντεξε λίγο και θα παραθέσω τα στοιχεία μου....

Η ερώτηση μου τώρα προς εσένα (και τον Γιάννη και άλλους που το αμφισβητούν) είναι: Μπορείτε να αποδείξετε ότι δεν ήταν πραγματικό??? :roll: :roll: :roll:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by C&R »

Ότι πιάστηκε ένα μεγάλο λαβράκι κοντά στα 10kg δεν το αμφισβητώ. Τα μέσα όμως που υπήρχαν εκείνη την εποχή δεν μπορούσαν να προσφέρουν με ακρίβεια το βάρος και σίγουρα δεν σινκρινοντε με τα σημερινά σύχρονα(ποσο μάλλον τα ιαπωνικά). Με αυτό το σκεπτικό το αμφισβητώ. Θα μείνουμε όλοι με την απορία. Ο καθένας έχει την δικη του άποψη. Η δικη μου είναι οτο το γιαπωνέζικο είναι πολύ ποιο μεγάλο.
Attachments
George Perry fish
George Perry fish
clip_image001.jpg (35.68 KiB) Viewed 5457 times

Post Reply

Return to “BASS FISHING”