Απόχη

Post Reply
Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Απόχη

Post by Someone »

Χρησιμοποιά κανένας σας απόχη;
Έχω μια με μήκος περίπου 1.80 αλλά ουσιαστικά εν πολλοβοηθά γιατί πρέπει να τη χειρίζεται κάποιος άλλος,εν πολλά κοντή για να την χειρίζεσαι μαζί με το καλάμι.
Ψάχνω να έβρω μια μήκους πιο μεγάλη των 4 μέτρων ώστε να μπορώ να φέρνω το ψάρι πάνω τζιαι μόνος μου.
Αλλά όπου ερώτησα είτε δεν είχαν, είτε ήταν αλουμινίου (βαρετές).
Υπάρχει καμιά ιδέα? Στο http://www.psarema.gr αναφέρουν κάποιοι ότι επιάσαν ένα φτηνό τηλεσκοπικό καλάμι για αντένα, εφκάλαν τα τελευταία 2-3 στελέχη τζιαι επροσαρμόσαν πάνω στεφάνι.
Εδοκίμασε το κανένας;

Άτε τζιαι σιγά-σιγά εφύαν οι λουόμενοι τζιαι εννα επιστρέψω στα λημέρια μου, αλλά εν θέλω να ξαναρισκάρω να φέρνω το ψάρι πάνω με το καλάμι.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Post by Greg »

ego xrisimopoio mian tileskopiki, ptussomeni apoxi guro sta 2 metra paromoia me toutin --> http://cgi.ebay.co.uk/Telescopic-Foldin ... otohosting

ektos tou oti en xrisimi..en je panalafri!
Esox Lucius

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Απόχη

Post by marios »

Someone wrote:Χρησιμοποιά κανένας σας απόχη;
Έχω μια με μήκος περίπου 1.80 αλλά ουσιαστικά εν πολλοβοηθά γιατί πρέπει να τη χειρίζεται κάποιος άλλος,εν πολλά κοντή για να την χειρίζεσαι μαζί με το καλάμι.
Ψάχνω να έβρω μια μήκους πιο μεγάλη των 4 μέτρων ώστε να μπορώ να φέρνω το ψάρι πάνω τζιαι μόνος μου.
Αλλά όπου ερώτησα είτε δεν είχαν, είτε ήταν αλουμινίου (βαρετές).
Υπάρχει καμιά ιδέα? Στο http://www.psarema.gr αναφέρουν κάποιοι ότι επιάσαν ένα φτηνό τηλεσκοπικό καλάμι για αντένα, εφκάλαν τα τελευταία 2-3 στελέχη τζιαι επροσαρμόσαν πάνω στεφάνι.
Εδοκίμασε το κανένας;

Άτε τζιαι σιγά-σιγά εφύαν οι λουόμενοι τζιαι εννα επιστρέψω στα λημέρια μου, αλλά εν θέλω να ξαναρισκάρω να φέρνω το ψάρι πάνω με το καλάμι.
someone αν πιάσεις ένα φτηνό καλάμι( fiberglass).
πχ 6m για να προσαρμόσεις πάνω το 1.80 που εxeiς σημαίνει πρέπει να βγάλεις από την κορυφή 3 κομμάτια,άρα σου μένουν 3+1.80 που εxeiς =4.80 δεν νομίζω να μπορείς να χειριστής μονος μια αποχη 4.80 με 3 μετρα fiberglass που ξέρεις ποσο χοντρά είναι τα φθηνά καλαμια..για μια αποχη περίπου σε αυτά τα μετρα υπάρχουν κάτι "κουρτινόξυλα"αλουμινίου για το μπάνιο είναι 2 pic 1,50 και ανοίγει μέχρι 3 μετρα (με εσωτερικό πάσο όχι με ελατήριο) είναι σίγουρα πιο ελαφριά από το καλαμι fiberglass.
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
vassilis
Posts: 36
Joined: Tue Aug 21, 2007 12:40 pm
Location: Διαμονή Λευκωσία

Post by vassilis »

από την στιγμή που θέλεις να προσαρμόσεις την 1.80 απόχη σου σε κάποιο extension εν δύσκολο project. Εγώ είχα μιαν απόχη τηλεσκοπική (2 κομμάτια) η οποία μπάινει βιδωτή και εβγαλα το πρώτο κομμάτι. Ακολούθως πήρα τα 2 πρώτα στελέχη ενός 6 μετρου που είχα και ευτυχώς ετάιριασε ακριβώς δημιουργόντας μιαν τηλεσκοπικη απόχη με 3 στελέχη περίπου 3.5 μέτρα. ΟΚ δεν έιναι και το πιο εύκολο να χειριστείς μόνος σου μια τέτοια απόχη ειδικά αν είσε σε ύψος από την επιφάνεια αλλά όταν την χρειάστηκα και ήμουν μόνος μου τα κατάφερα μια χαρά , άμα νιώσεις ότι εννά σου φύει το καλό ψάρι που σου κάθετε μια κάθε 10 ψαρέματα γίνεσε θηρίο :lol:

το πρόβλημα μου εν ότι εχάλασα τα πάσα τελευταίως και ενιξέρω τι να κάμω :shock:

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

πουλα ο μετεχ νομιζω τηλεσκοπικο σωληνα καρπον για αποχη, το καλητερο ειναι να παρης ενα κονταρι αλουμινιο απο αυτα που εχουν οι πογιατζηδες και το κοβης οσο θελης, μια καλη πατεντα για να μπορης να κουμανταρης μια βαρετη αποχη ειναι πριν την στεφανη να βαλης μια φουσκα η μπαλα, αυτη λογω της ανωσης κρατα την στεφανη της αποχης στην επιφανεια και δεν κουραζεσε.

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

no-nick wrote:μια καλη πατεντα για να μπορης να κουμανταρης μια βαρετη αποχη ειναι πριν την στεφανη να βαλης μια φουσκα η μπαλα, αυτη λογω της ανωσης κρατα την στεφανη της αποχης στην επιφανεια και δεν κουραζεσε.
Καλη ιδέα, αλλά πόσο πρακτική είναι;
Αφήνει το στεφάνι να βουλιάξει λλίο ή εννα το κρατά συνέχεια στην επιφάνεια. Εννα μου πείς, δοκιμάζεις με φούσκες διαφόρων μεγεθών.
Τώρα να δούμε.

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

Someone wrote:
no-nick wrote:μια καλη πατεντα για να μπορης να κουμανταρης μια βαρετη αποχη ειναι πριν την στεφανη να βαλης μια φουσκα η μπαλα, αυτη λογω της ανωσης κρατα την στεφανη της αποχης στην επιφανεια και δεν κουραζεσε.
Καλη ιδέα, αλλά πόσο πρακτική είναι;
Αφήνει το στεφάνι να βουλιάξει λλίο ή εννα το κρατά συνέχεια στην επιφάνεια. Εννα μου πείς, δοκιμάζεις με φούσκες διαφόρων μεγεθών.
Τώρα να δούμε.
οσο πιο κοντα η φουσκα η οτιδηποτε εχει ανωση κοντα στο στεφανη τοσο πιο ψυλα ειναι στην επφανεια , οσο πιο πισω τοσο βουλιαζη η στεφανη.
σιγουρα δεν ειναι και το πιο πραχτικο αλλα και να φας θελης καπιαν ωρα :D , το πιο πραχτικο νομιζω ειναι ενα 5λιτρο παγουρι η ενα μεγαλο πουκαλι, πατενταρετο να προσαρμοζετε ευκολα.

User avatar
renos_g9
Posts: 70
Joined: Wed Mar 05, 2008 9:40 pm

Re: Απόχη

Post by renos_g9 »

marios wrote:
Someone wrote:Χρησιμοποιά κανένας σας απόχη;
Έχω μια με μήκος περίπου 1.80 αλλά ουσιαστικά εν πολλοβοηθά γιατί πρέπει να τη χειρίζεται κάποιος άλλος,εν πολλά κοντή για να την χειρίζεσαι μαζί με το καλάμι.
Ψάχνω να έβρω μια μήκους πιο μεγάλη των 4 μέτρων ώστε να μπορώ να φέρνω το ψάρι πάνω τζιαι μόνος μου.
Αλλά όπου ερώτησα είτε δεν είχαν, είτε ήταν αλουμινίου (βαρετές).
Υπάρχει καμιά ιδέα? Στο http://www.psarema.gr αναφέρουν κάποιοι ότι επιάσαν ένα φτηνό τηλεσκοπικό καλάμι για αντένα, εφκάλαν τα τελευταία 2-3 στελέχη τζιαι επροσαρμόσαν πάνω στεφάνι.
Εδοκίμασε το κανένας;

Άτε τζιαι σιγά-σιγά εφύαν οι λουόμενοι τζιαι εννα επιστρέψω στα λημέρια μου, αλλά εν θέλω να ξαναρισκάρω να φέρνω το ψάρι πάνω με το καλάμι.
για μια αποχη περίπου σε αυτά τα μετρα υπάρχουν κάτι "κουρτινόξυλα"αλουμινίου για το μπάνιο είναι 2 pic 1,50 και ανοίγει μέχρι 3 μετρα (με εσωτερικό πάσο όχι με ελατήριο) είναι σίγουρα πιο ελαφριά από το καλαμι fiberglass.

πολλα εξυπνο τζιηνο με το κουρτινοξυλο μπραβο ρε μαριε
ΤΖΙΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΖΙΑΙ ΕΛΑΛΕΙ ΜΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ, ΜΕ ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ. ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΕΠΑΡΤΟΝ ΤΖΙΑΙ ΟΣΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΔΩΣΤΟΝ.... ΤΖΙΑΙ ΤΖΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΙΕΡΕΤΑΣ ΤΖΙΑΙ ΕΝ ΣΟΥ ΠΟΛΟΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΧΑΡΙΣ' ΤΟΝ ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”