Jigging

Post Reply
fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Jigging

Post by fISHANDCHIPS »

Τουλάχιστο εγώ δεν άκουσα κανένα στην Κύπρο να ψαρέυκει με τούτη την τεχνική.
Έχει κανένας να πεί τίποτε...εχτός που ηρονικά σχολια του τύπου '' μα που ενόμησες ότι ζείς'' ή ''βλέπεις πολλή youtube''
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

Ένας ξάδερφος μου που ζει Αμερική ήρτεν πριν 2 βδομάδες τζε έδειξεν μου κάποια πράματα για jigging. Αν βολέψει εν πάμεν με εναν φίλο μου στην Πάφο να τα δοκιμάσουμε με την βάρκα. Αν μπορεί κάποιος έμπειρος (κ. Ευάνθη??? :oops:) να μας δώκει κάμια πληροφορία με βάση τα δεδομένα της Κύπρου εν να ήταν καλά.

physio
Posts: 23
Joined: Wed May 28, 2008 6:50 am

Re: Jigging

Post by physio »

MariosK wrote:Ένας ξάδερφος μου που ζει Αμερική ήρτεν πριν 2 βδομάδες τζε έδειξεν μου κάποια πράματα για jigging. Αν βολέψει εν πάμεν με εναν φίλο μου στην Πάφο να τα δοκιμάσουμε με την βάρκα. Αν μπορεί κάποιος έμπειρος (κ. Ευάνθη??? :oops:) να μας δώκει κάμια πληροφορία με βάση τα δεδομένα της Κύπρου εν να ήταν καλά.
ψαρευουν πολλοι με αυτη τη μεξοδο και στη Κυπρο και τα αποτελεσματα είναι άριστα αποσο ξερω. δοκιμάστε το και εσεισ ιδιαίτερα με μαγιάτικα είναι τέλειο.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

Εν για μαγιάτικα που υπολόγιζα αλλά εν ήξερα αν έχουμε στα ανοιχτά της Κύπρου. Σε πιο βάθος περίπου ψαρεύκουνται ? Υπολόγιζα να πάω γύρω στα 30-40 μέτρα...

physio
Posts: 23
Joined: Wed May 28, 2008 6:50 am

Re: Jigging

Post by physio »

MariosK wrote:Εν για μαγιάτικα που υπολόγιζα αλλά εν ήξερα αν έχουμε στα ανοιχτά της Κύπρου. Σε πιο βάθος περίπου ψαρεύκουνται ? Υπολόγιζα να πάω γύρω στα 30-40 μέτρα...
πολυ καλο βάθος μόνο που πρέπει να μην είσαι κοντά απο ιχθυοτροφία. εκτός του οτι απαγορευεται τα διάφορα σχοινια δυσκολεύουν την κατάσταση.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Jigging

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε Μαριε :)
Το ψαρεμα με ΖΟΚΑ η ΠΛΑΝΟ η JIG ειναι μια παναρχαια τεχνικη ψαρεματος :idea: :idea: :idea:
Απλα, στις μερες μας, καποιες μεγαλες εταιρειες ειδων αλιειας, με πρωταγωνιστρια την Shimano, επαναφερουν παλιες τεχνικες με ποιο "ραφιναρισμενο" τροπο και παρουσιαση. Αν μπεις στο site της εταιρειας(Αμερικανικη αγορα) θα βρης και σχετικα instructional videos :shock: :shock:
Σιγουρα ειναι αρκετα αποδοτικη μεθοδος ιδιαιτερα οταν δεν εχεις ζωντανο η νωπο δολωμα.
Στην Κυπρο εχουν πιαστει μερικα Μινερια με την μεθοδο και περισσοτερα τονοειδη. Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα θελει πρωτα πολλη υπομονη και το βασικοτερο....." τοπον του ψαρκου γυρευκε τζιαι ψαριν μεν γυρευκης" :roll: :D

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Jigging

Post by (CyBasser) »

MariosK wrote:Εν για μαγιάτικα που υπολόγιζα αλλά εν ήξερα αν έχουμε στα ανοιχτά της Κύπρου. Σε πιο βάθος περίπου ψαρεύκουνται ? Υπολόγιζα να πάω γύρω στα 30-40 μέτρα...
Μάριε,

Μαγιάτικο = Μανάλι = Seriola dumerilii = Μινέρι!!! :D

Το vertical jigging δουλεύει στην Κύπρο, από ότι ξέρω από αυτούς που το έχουν δοκιμάσει....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

(CyBasser) wrote: Μαγιάτικο = Μανάλι = Seriola dumerilii = Μινέρι!!! :D
:shock: :shock: :shock: Επιτέλους είδα φως!!! :P Ξέρεις πόσον καιρό έψαχνα το Μινέρι στα αγγλικά? Εμιλούσα μεν για jigging τζε για Amberjacks (μαγιάτικο) τζε εδιερωτούμουν αν είχαμεν στην Κύπρο :oops: :oops: :oops: (όσες αναφορές έβρισκα για το μαγιάτικο ήταν που ελληνικά sites).

Να σε καλά ρε Ρολάνδο.

Thank you all για τις πληροφορίες. κ Ευάνθη εν να τσιακάρω τα βίντεος.
(CyBasser) wrote: Το vertical jigging δουλεύει στην Κύπρο, από ότι ξέρω από αυτούς που το έχουν δοκιμάσει....
Βασικά νομίζω εν έναν που τα πιο χαλαρά ψαρέματα που μπορείς να κάμεις που βάρκα γι' αυτό θέλω να το δοκιμάσω. Αν έβρω την ευκαιρία θα σας πω αποτελέσματα :D.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Jigging

Post by EVANTHIS LOIZOU »

We will be anxious to hear from you SOON :D :D :D :D :D :D :D
TIGHT LINES

User avatar
Konix
Posts: 138
Joined: Thu May 15, 2008 1:53 pm
Location: Paphos

Re: Jigging

Post by Konix »

Εγώ εδοκίμασα 2-3 φορές τη τεχνική τούτη τζιαι έπιασα αέρα κουπανιστόν :P Από'τι ακούω όμως είναι αποδοτική τεχνική...Θα ξαναδοκιμάσω φυσικά ελπίζωντας για κάτι καλύτερο.
Keep Fishing!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

Τελικά εγώ εν τα κατάφερα να πάω :-( γιατί ο παρέας με την βάρκα εν εμπορούσεν.

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Jigging

Post by fISHANDCHIPS »

:text-worthless:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Jigging

Post by fISHANDCHIPS »

:angry-screaming: :angry-screaming: :angry-screaming:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

Όπας πολλά σωστά είπε και ο κ. Ευάνθης, εγώ ακόμα γυρεύκω τόπο!!! :roll:

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Jigging

Post by fISHANDCHIPS »

Inchiku jigging ολε
Attachments
Συναγρίδα 6.100 Κg
Συναγρίδα 6.100 Κg
Jigging 004.jpg (84.67 KiB) Viewed 13330 times
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”