multipler

Post Reply
User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

multipler

Post by chrysanthos9 »

Σκεφτομαι να αγορασω εναν multi oι πολλα ακριβων εως τα 80 ευρω ξερεται καποιον να μου προτεινεται?
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: multipler

Post by marios »

chrysanthos9 wrote:Σκεφτομαι να αγορασω εναν multi oι πολλα ακριβων εως τα 80 ευρω ξερεται καποιον να μου προτεινεται?
Χρύσανθε ..προσωπική μου γνώμη είναι να μην αγοράσεις φθηνό μηχανισμό multi .... :think: άσε να σουπouν καλύτερa αυτή που ασχολούνται με τέτοιου είδους μηχανισμούς.
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Pambs
Posts: 251
Joined: Sun May 18, 2008 5:22 pm

Re: multipler

Post by Pambs »

chrysanthos9 wrote:Σκεφτομαι να αγορασω εναν multi oι πολλα ακριβων εως τα 80 ευρω ξερεται καποιον να μου προτεινεται?
Χρυσανθε πρεπει να ξεκινησουμε απο το καλαμι πρωτα. τι καλαμι θα χρησημοποιησης? ο πιο ευκολος μηχανισμος ειναι ο πεν 525 οποταν πρεπει να αναιβεις γυρω στις 120λιρες. μεχρι τα 120ευρω βρισκουμε αμπου 5500 και 6500 σε διαφορες παραλλαγες. Μεσα σε 1-2 βδομαδες θα εχω ενα μοτιφαρισμενο 5500 γυρω στα 120ευρω αν θελεις να τον δεις

πρωτα καλαμι ομως. αναλογα με το καλαμι βαζεις και τον μηχανισμο πχ ο 5500 δουλευει πολυ καλα με 25αρα μισινα και 75γρ βαριδι. ο πενν παει 35-40 μεχρι 150γρ βαριδι

παντως πριν αγορασεις ελα να δοκιμασεις κανενα μηχανακι να δεις αν σ αρεσει και υστερα προχωρας

Pambs
Posts: 251
Joined: Sun May 18, 2008 5:22 pm

Re: multipler

Post by Pambs »

τωρα ειδα οτι εχεις το mf. σου το εστησαν για fixed? απο ποιον το πηρες, απ το Φωτη? εγω με το mf χρησημοποιω τον 525 δενει πολυ καλα σαν συνολο. Αυγουστο θα ειμαι Χαλκιδικη και μαλλον θα βρεθω με το Φωτη αν τα καταφερουμε. Αν θελεις μπορω να σου φερω καμια μηχανουα να γλιτωσεις και τα μεταφορικα

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: multipler

Post by no-nick »

κατεμενα ο πιο ευκολος μηχανισμος ειναι ο daiwa αλλα ειναι δυσκολος στο μαζεμα,το νεο μοντελο ειναι καλητερο στο μαζεμα αλλα ειναι αρκετα πιο ακριβος, το θεμα ειναι για τι ψαρεματα το θελης και σε πιο καλαμι θα τον βαλης , παντως για μενα ο penn 525 ειναι η καλητερη λυση αν τον θελης για γενικη χρηση , ριχνη παρα πολυ καλα και εχει παρα πολυ δυναμη, μονο που στιχιζη αρκετα πανω απο 80 ευρω , υπολογιζε 130 ευρω απο Αγκλια μαζι με μεταφορικα.στα λεφτα που διαθετης η μονη σου επιλογη ειναι o okuma magnetix 20 ο οπιος εχει τρομερη δυναμη αλλα δεν ειναι τοσο καλος και απαλος στην ριψη.προτιμα μηχανισμο με μαγνιτικα φρενα , εν πολλα πιο πραχτικος.

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: multipler

Post by chrysanthos9 »

Το mf μου το εδωσε ενας φιλος που πηγε Αγγλια για σπουδες γιατρος και εν θα ξαναψαρευε οποτε εδωσεν μου το. Ειναι στημενο για multi.
Rememper always someone waiting for you at home

Pambs
Posts: 251
Joined: Sun May 18, 2008 5:22 pm

Re: multipler

Post by Pambs »

chrysanthos9 wrote:Το mf μου το εδωσε ενας φιλος που πηγε Αγγλια για σπουδες γιατρος και εν θα ξαναψαρευε οποτε εδωσεν μου το. Ειναι στημενο για multi.
ε τι μηχανουα του εχεις πανω ρε? Νικ ποσα εν ο καινουργιος ο πενν με το κεντρικο συστημα? αν δεν νε μεγαλη η διαφορα πουλω του το δικο μου στη τιμη που γυρευκει. ποσα επιασες το δικο σου

DUKDUK
Posts: 44
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:00 pm
Location: Nicosia

Re: multipler

Post by DUKDUK »

Chrysanthe9, Η επιλογη μηχανισμου multi εξαρτατε που τη χρηση και διαμετρο μισινας. Πρωσοπικα εχω σταματηση να χρησημοποιω fixed spools λογο του οτι εχω βαρεθη να αλαζω μισινες, λογο το οτι καταστρεφοντε τοσο ευκολα. Ενας multi ABU μεχρι 6000 εινα καλος για μισινες μεχρι .30 και βαρη 100gr. με το καταλληλο καλαμι θα σου δοση βολες 150m +. Αν εισαι νεος στα multi το level wind ειναι must και σε συνδιασμο με magnetic brakes κανη τη χρηση του πιο ευκολη.
Εχω αγοραση προσφατα ενα OKUMA MAGNETIX 30CS ( no level wind ) αρκετα καλος και στο budget που διαθετης. Αρκετα μεγαλο multi πιο καταλληλο για μισινες .35 και ανω. Το 20CL ειναι πιο μικρο και με level wind στα ιδια λεφτα.

Κακα τα ψεματα οταν μαθης να χειρηζεσε τα multi εν αλλη φαση.
:o
Multipliers were designed by the Devil!!

Pambs
Posts: 251
Joined: Sun May 18, 2008 5:22 pm

Re: multipler

Post by Pambs »

για το καλαμι που θα χρησημοπιηση ειναι μικρος ο 6000 θα θελει 6500 αν θα παει σε αμπου

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: multipler

Post by chrysanthos9 »

Ειχα εναν multi παλιο πανω στο zziplex. O ABU AMBASSADEUR 6500 C POWER HANDLE ειναι καλος για το καλαμι μου? Θα χρησιμοποιω μισινες 30mm και βαρακια ως 120 γρ.
Rememper always someone waiting for you at home

Pambs
Posts: 251
Joined: Sun May 18, 2008 5:22 pm

Re: multipler

Post by Pambs »

chrysanthos9 wrote:Ειχα εναν multi παλιο πανω στο zziplex. O ABU AMBASSADEUR 6500 C POWER HANDLE ειναι καλος για το καλαμι μου? Θα χρησιμοποιω μισινες 30mm και βαρακια ως 120 γρ.
ναι θα βολευτεις αλλα για ψαρεμα σε παραλια, rock fishing δεν καμνει

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: multipler

Post by chrysanthos9 »

Pambs wrote:
chrysanthos9 wrote:Ειχα εναν multi παλιο πανω στο zziplex. O ABU AMBASSADEUR 6500 C POWER HANDLE ειναι καλος για το καλαμι μου? Θα χρησιμοποιω μισινες 30mm και βαρακια ως 120 γρ.
ναι θα βολευτεις αλλα για ψαρεμα σε παραλια, rock fishing δεν καμνει
εγω σχεδον παντα ψαρευω rockfishing το μηχανακι να πιασω για rock?
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: multipler

Post by no-nick »

Pambs wrote:
chrysanthos9 wrote:Το mf μου το εδωσε ενας φιλος που πηγε Αγγλια για σπουδες γιατρος και εν θα ξαναψαρευε οποτε εδωσεν μου το. Ειναι στημενο για multi.
ε τι μηχανουα του εχεις πανω ρε? Νικ ποσα εν ο καινουργιος ο πενν με το κεντρικο συστημα? αν δεν νε μεγαλη η διαφορα πουλω του το δικο μου στη τιμη που γυρευκει. ποσα επιασες το δικο σου
o penn 525 xtra τον επιασα καπου 120 ευρω συν τα μεταφορικα
Χρυσανθε δεν εχω πειρα για rock fishing αλλα απο αυτα που διαβαζω λενε οτι πρεπει να ειναι γρηγορος και δυνατος, στα λεφτα που διαθετης ο okuma magnetix
MG 20 CS ειναι καλη επιλογη με το μονο αρνητικο σημειο δεν εχει μεγαλη χωριτικοτητα για χοντρη μισινα, εγω στην θεση σου θα σκευτομουν την προταση του pambs,ο penn ειναι penn

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: multipler

Post by no-nick »

[quote="DUKDUK"
Εχω αγοραση προσφατα ενα OKUMA MAGNETIX 30CS ( no level wind ) αρκετα καλος και στο budget που διαθετης. Αρκετα μεγαλο multi πιο καταλληλο για μισινες .35 και ανω.
:o[/quote]

πιστευω ειναι παρα πολυ μεγαλος και βαρετος μηχανισμος και θα τον δυσκολεψη

Pambs
Posts: 251
Joined: Sun May 18, 2008 5:22 pm

Re: multipler

Post by Pambs »

chrysanthos9 wrote:
Pambs wrote:
chrysanthos9 wrote:Ειχα εναν multi παλιο πανω στο zziplex. O ABU AMBASSADEUR 6500 C POWER HANDLE ειναι καλος για το καλαμι μου? Θα χρησιμοποιω μισινες 30mm και βαρακια ως 120 γρ.
ναι θα βολευτεις αλλα για ψαρεμα σε παραλια, rock fishing δεν καμνει
εγω σχεδον παντα ψαρευω rockfishing το μηχανακι να πιασω για rock?
αν θα σχοληθεις και λιο με τις βολες αξιοποιησε τον 6500 στην αρχη. αν ειναι μονο ροκ 525

Post Reply

Return to “Καλάμια-Mηχανισμoί”