Δίκτυα - νόμιμες αποστάσεις

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: Εκτος ελεγχου

Post by bassman »

Κάποιοι αριθμοί αλλάζουν όπως αυτός του σταθμού Λάνιας ας πούμε. Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις τη λίστα του συνδέσμου, επειδή στο φόρουμ το topic είναι κλειδωμένο.
I'd rather be fishing!

User avatar
fisherman
Posts: 28
Joined: Tue Jan 06, 2009 8:35 am

Re: Εκτος ελεγχου

Post by fisherman »

ok παιδιά .δεν το ήξερα ότι υπάρχει στο forum thanx :)
keep fishing

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: Ξεφτηλα!!

Post by ANDREAS TSOKKOS »

Λιον παλιο topic αλλα παντα επικαιρο.
ειδα ψαρα με βαρκα να βαλει δυχτια μεσα σε ενα μετρο νερο και εδιανησε μια αποσταση περιπου 5χλμ τζαιεβαλε δυχτια τουλαχστον 3-4μ μακρια απο την ακτη .αυτο γινεται σχεδον επι καθημερινης βασης σε πολλες περιοχες της ελευθερης επαρχιας αμμοχωστου.(απο τα λεγωμενα σας η κατασταση πρεπει να εινναι το ιδιο τραγικη σε ολη την κυπρο).μια μερα εδιερωτηθηκα γιατι τουτοι ουλλοι βαλλουν τα δυχτια τους ετσι ανετα χωρις το φοβο να τους καταγγειλει καποιος. οταν ετηλεφωνησα για καταγγελια ερωτησα τους απο πια αποσταση καποιος μπορει να βαλει διχτια και μου ειπαν 100μετρα απο το λημανι.οταν τους ειπα την κατασταση μου και οτι ηθελα να καμο καταγγελια αρχισαν τες δικαιολογιες οτι ταχα ηταν περιοδος ελαφρυνσεων για αυτα τα θεματα και πολλες αλλες μ.....κιες. τοτε εκαταλαβα οτι τουτη η κατασταση ειναι υποστηριγμενοι απο αλλους μ.....ες και οτι σωτηρια δεν εχουμε.
(υπηρξε περιπτωση καποιυ γνωστου μου που καπιοος ψαρας εβαλε τα διχτια του πανω απο το σημειο που ψαρευκε ο ανθρωπος τζιαι εκοψεν του τα ουλλα μισινες , μανες , παραμαλλα για να τον αναγκασει να φυγει)
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ξεφτηλα!!

Post by konstantinos kalogir »

Έτσι φάσεις εν καλό να έχεις τον πρόεδρο τζιαμέ κοντά. Να σου κάμει βολή στα 200μέτρα με μολύβι άγκυρα των 170 γραμμαρίων,να του βυθίσει την βάρκα...!! :D :D

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: Ξεφτηλα!!

Post by ANDREAS TSOKKOS »

ετσι φασεις φιλε εν καλο το αεροβολο της σουστας τζια να τον γεμωσεις τρυπες. αλλα τι να καμουμε...????????????
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ξεφτηλα!!

Post by konstantinos kalogir »

Εσύ στη φυλακή και ο άλλος να συνεχίζει το έργο του.....

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: Ξεφτηλα!!

Post by ANDREAS TSOKKOS »

στη φυλακη μπορει να παεις αλλα ο αλλος δυσκολα θα συνεχισει
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Ξεφτηλα!!

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Τελικα ρε παιθκια, στουν τον τοπον της ΠΑΝΑΝΑΣ τζιαι του ΚΟΥΤΟΥΡΟΥ το μονο που μας εμεινε ειναι να προβληματιζουμαστεν ποιον αν θα πρεπει να πιαννουμεν οι πολιτες τον νομον εις τα σιερκα μας.
Παμεν εις τα Φραγματα τζιαι κυνδινευουμεν που τους Ποντιους.
Παμεν εις την θαλασσαν τζιαι πεντε καθυστερημενοι εβαφτιστηκαν ιδιοκτητες της θαλασσας τζιαι με την προστασιαν των Απο-Κομματων καμνουν τους νταηδες.
Παμεν να ριξουμεν τες βαρκες τζαι τρυπουν μας τα λαστιχα.
Παμεν να ψαρεψουμεν τζιαι φωναζουν οτι κλεφτουμεν τους τα ψαρκα που τα παραγαθκια.
Τελικα ειμαστεν ΑΡΝΙΑ :oops: :oops: :oops: ??????????

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ξεφτηλα!!

Post by konstantinos kalogir »

Η τελευταία πρόταση ίσως να πρέπει να ξαναγραφτεί χωρίς τα ερωτηματικά...ίσως με θαυμαστικά θα εφένετουν καλύτερη....βέβαια αρνί είσαι όταν δεν γνωρίζεις κάποια κατάσταση, όταν γνωρίζεις απλά δεν μπορείς να κάμεις τίποτα, τότε σταματάς να είσαι αρνί... απλά καταλήγεις στη σφαγή όπως καταλύγουν και τα αρνιά...αυτά τουλάχιστον δεν ξέρουν την μοίρα τους,απολαμβάνουν το σήμερα και το κάθε σήμερα...εμείς όταν πάμε ψάρεμα αγωνιούμε για το αύριο...ίσως για το αύριο στο οποίο να μην υπάρχουν ψάρια πλέον....ένα αύριο που οι ψαράδες θα είναι περισσότεροι από τα ψάρια...όπως οι κυνηγοί οι οποίοι είναι περισσότεροι από τους λαγούς και τες πέρδικες....αλλά το κακό είναι πως θα πάθουμε και εμείς το ίδιο...όπως τους κυνηγούς...θα πηγαίνουμε ψάρεμα γνωρίζοντας από πριν πως δεν θα πιάσουμε τίποτα,δεν θα δούμε τσίμπημα, δεν θα λαχταρήσουμε με μια μάχη....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Ξεφτηλα!!

Post by gptochos »

Ρε παιδκιά τελικά σε τούτο τον τόπο ο καθένας κάμνει ότι του κατεβεί και δεν φοάται κανένα γιατί όλο και κάποιο "μέσο" θα έχει. Μόνο κάποια ΑΡΝΙΑ τηρούν τους νόμους κατά γράμμα.

Περσι (Απρίλη - Μάη) ήμουν για δουλεία στο Λατσί (δυστηχώς και όχι για ψάρεμα) και μπροστά από το Ψαρόπουλο βάρκα έσυρνε και ετράβαν δίκτυ μιλούμε για 2 μέτρα από την παραλία και οι τουρίστες εκαθούνταν έξω και εβλέπαν τον και εδιερωτούνταν τι κάμνει τούτος ο αμπάλατος.

Προκτές την Κυριακή ο Giorkos είδε άτομο (ένα παππού) να σύρνει δίκτυ πίσω από το ναυτικό όμιλο Λάρνακας έξω - έξω. Τουτο και να τον καταγγείλεις δεν θα κερδίσεις τίποτε. Θα πάει η αστυνομία αν φιλοτημηθεί και ποκνιαστεί και ταράξει που την καρέκλα να τον έβρει να του πεί ο παππουλής μα εγώ δεν το ήξερα και να τελείωσει η κουβέντα τζιαμέ.

Εφόσον δεν υπάρχει η σωστή πληροφόρηση και οι αποτελεσματική ελέγχοι από τα αρμόδια τμήματα τότε δεν γίνεται τίποτε. Δαμέ επήεν άτομο να βκάλει άδεια για ψαροτούφεκο από την βάρκα ενώ είχε άδεια για ψαροτούφεκο κανονική. Γιατί? Γιατί στο τμήμα αλλιείας εν ξέρουν τι τους γίνεται και ούτε ενδιαφέρονται να μάθουν.

Δαμέ οι πλήστει λιμενικοί είναι οι μεγαλύτεροι παραβάτες ψαράες και εμείς βουρούμε να έβρουμε το δίκαιο μας που σε τελική ανάλυση είμαστε οι μόνοι νόμιμοι (ΑΡΝΙΑ) σε τούτο το τόπο, γιατί κάμνουμε το χόμπυ μας και όχι για να βκάλουμε λίρες. Όταν υπαρχει το χρήμα στη μέση χεσμένους έχουν και τουσ νόμους και τους κάθε αρμόδιους!
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ξεφτηλα!!

Post by Giorkos »

gptochos wrote: Προκτές την Κυριακή ο Giorkos είδε άτομο (ένα παππού) να σύρνει δίκτυ πίσω από το ναυτικό όμιλο Λάρνακας έξω - έξω.

φαίνεστε μου του παππού εν του κάθεται η κοτζιάκαρη...επήα 'σπίννιγκ' πριν κατά τες 19:15 και κατά τις 19¨30 που εδίκλισα που την άλλη ο 'παππούς΄ήταν μέσα τζαι έβαλλε δίχτυ πάλε...ως τες 20:00 που έφυα ήταν μέσα κόμα....

που να τον ξανάβρω εν να τον πιάω κουβέντα ..
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

Re: Ξεφτηλα!!

Post by paulos charalambous »

Giorkos wrote:
gptochos wrote: Προκτές την Κυριακή ο Giorkos είδε άτομο (ένα παππού) να σύρνει δίκτυ πίσω από το ναυτικό όμιλο Λάρνακας έξω - έξω.

φαίνεστε μου του παππού εν του κάθεται η κοτζιάκαρη...επήα 'σπίννιγκ' πριν κατά τες 19:15 και κατά τις 19¨30 που εδίκλισα που την άλλη ο 'παππούς΄ήταν μέσα τζαι έβαλλε δίχτυ πάλε...ως τες 20:00 που έφυα ήταν μέσα κόμα....

που να τον ξανάβρω εν να τον πιάω κουβέντα ..
Αντι να παει εσσο να ππεσει να πνασει ο γερος γυριζει μου μες στες παραλιες να μου βαλει διχτυα..
εν εσχει δουλεια να καμει :lol:

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Ξεφτηλα!!

Post by Greg »

ANDREAS TSOKKOS wrote: υπηρξε περιπτωση καποιυ γνωστου μου που καπιοος ψαρας εβαλε τα διχτια του πανω απο το σημειο που ψαρευκε ο ανθρωπος τζιαι εκοψεν του τα ουλλα μισινες , μανες , παραμαλλα για να τον αναγκασει να φυγει)
Οταν μου ετυχε πηγα νυχτα και του τα εβγαλα εξω, και αλλες φορες (αν εισαι πιο τατσιζης) εχεις 7-8 κατσοσχοιρους ετοιμους και κορακας τους πανω στο δυκτη του για του καμεις τα χερια του γεριμα :twisted:
Esox Lucius

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: Ξεφτηλα!!

Post by Tryfon »

e να "καμνουμε" μυστικές αποστολές καλο. να ετοιμάσουμε καλαμια για τράβημα, "κατσοσηιρους" για "κορατζισμα" je να κάμουμε επιδρομήν ,να έχουμε και 24ορο τηλέφωνο επικοινωνίας :twisted: :twisted: :twisted:
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Ξεφτηλα!!

Post by stylgeo »

Εμένα έτυχεν μου με το ψαροτούφεκκο να βρώ δίχτυα στο 1.5μ νερό. Η αλήθεια εν φοητσιάρκικο το θέαμα όταν συνειδητοποιήσεις πόσοι επνιήκασην σε έτσι καταστάσεις. Για να είμαι ειλικρινής λίγο έληψε να του τα κόψω του τύπου που τα νεύρα μου επειδή ήταν λλιο σιοκ, επειδή εν είχα ξαναδεί δίχτυα τόσο κοντά στην ακτή, αλλά επειδή είμαι και γω αρνί, και εν μπορώ να βλάψω κανένα, άφησα τον να ξιλήψει τα ψάρκα της περιοχής :oops: .
Την άλλη φορά, εψάρευκα στο λιμανάκι του Λατσιου, και ο τύπος έκλεισεν την είσοδο του λιμανιού με τα δίχτυα του, και η λιμενική απέναντυ να θωρεί. Και την προηγούμενη, είχεν ένα μιτσή γύρω στα 15 που εβούττησεν που την έξω μερκά του λιμανιού με το ψαροτούφεκκο, και η βάρκα της λιμενικής ήταν πουπάνω του στα 30 δευτερόλεπτα και εβάλαν του κάτι φωνες, ούτε ανθρωπο να σκότωνε.
Άρκεψα και αλλάζω ιδέα για το πως θα συμπεριφέρομαι σε μερικούς "ψαράδες". Είμαι άνθρωπος πράος και ήρεμος, και εν θα βλάψω κανένα, αλλά εν είμαι και μαλάκας. Όταν είχα δει τα δίχτυα του τύπου στο 1.5μ, ενευρίασα τόσο πολλά που έφκαλα την κάμα και είμουν έτοιμος να του τα κόψω ούλλα, αλλά εσκέφτηκα πρώτο, πως αν άφηνα τζιαμέ δίχτυα κομμένα θα έκαμνα μεγαλύτερη ζημιά, και εσκέφτηκα τον και τον άθρωπο και λαλώ ποιό δικαίωμα έχω εγώ να του κάμω ζημιά. Μετά που καμια βδομάδα επία σε άλλο τόπο και εψάρευκα νύχτα, και είχα το φαναρούι στην κεφαλή μου, στο λιμάνι, και περνά ένας τύπος με τη βάρκα του, επήεννεν να σύρει δίχτυα, κκερραττά με ανέβασε, κκερρατα με κατέβασε, φωνές κακά, έλουσεν με έτσι καλά με τα γαλλικά του, και επήεν στη δουλειά του. Έθελα να δώ πόσο μάγκας θα ήταν αν είμουν μπροστά του, ή αν θα άννοιεν το στόμα του να πει λέξη αν δεν ήταν μεστη βαρκούα του έτσι ασφαλισμένος. Μαντές και τα 3 ψαρούθκια που εννά πιάσω που μεστο λιμάνι εννά του κάμουν κακό στη δουλειά του. Πιστεύκω η ιδέα για το αεροβόλο εν πολλά προκλητική :lol:

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”