κοπελια μπαίνει ο Μάης :( ΨΑΡΟΤΟΎΦΕΚΟ ΓΙΟΚ?

User avatar
Mnason
Posts: 111
Joined: Fri Aug 10, 2007 7:14 am
Location: Λεμεσός

Re: κοπελια μπαίνει ο Μάης :( ΨΑΡΟΤΟΎΦΕΚΟ ΓΙΟΚ?

Post by Mnason »

<<Οι έχοντες άδεια κατηγορίας Γ (περιοδικής απασχόλησης)

Η χρήση διχτύων επιτρέπεται καθ' όλη τη διάρκεια του έτους κατά τα Σαββατοκυρίακα, εκτός από τους μήνες Ιανουάριο και Μάιο που δεν επιτρέπετε καθόλου. Κατά τους μήνες Φεβρουάριο, Μάρτιο και Νοέμβριο, η χρήση δικτύων επιτρέπεται μόνο μια φορά κατά τη διάρκεια κάθε Σαββατοκυρίακου.>>
http://www.facebook.com/group.php?gid=15445623823 Δείτε τον Ο.Φ.Ε.Κ στο Facebook

Feuilles
Posts: 43
Joined: Tue Dec 02, 2008 10:52 am

Re: κοπελια μπαίνει ο Μάης :( ΨΑΡΟΤΟΎΦΕΚΟ ΓΙΟΚ?

Post by Feuilles »

Γειά σας κοπέλλια,
Κοντεύει ο Μάης όπως είπατε και ψ/τ γιόκ. Και από πάνω έχουμε και τις νομοθεσίες που ''εφαρμόζονται'' επιλεκτικά σε μερικές ομάδες. Δεν πειράζει. Για όσους δεν έχουν κάτι να κάνουν ο πρόεδρος του ΣΦΥΚΚ σε μια προσπάθεια προώθησης της εταιρίας που δουλέυει, κανονίζει διάφορες εκδρομές και εξορμήσεις και μπορεί να πάρει οποιοδήποτε από εσας ενδιαφέρετε (νοουμένου φυσικά ότι θα αγοράσει σκάφος στο μέλλον). Είτε είναι για ψάρεμα, είτε για βόλτα, είτε για απλά να περάσει την ώρα του πίνοντας μπύρες στο σκάφος, ο πρόεδρας is your answer. Και ποιός να τρέξει μετά να φωνάξει και να συγκροτήσει τα μέλη για να εναντιωθούμε στους κανονισμούς - αγγο...ρια που προσπαθούν να μας κάτσουν είναι άλλη κουβέντα. Θα τους φάμε και θα δροσιστούμε κύριοι και αυτό λόγω της ανικανότητας της οικονομικά εξαρτημένης και προωθούμενης παράγκας που λέγεται ΣΦΥΚΚ.
Last edited by Feuilles on Sat Apr 25, 2009 4:16 pm, edited 3 times in total.
Τα όνειρα μας Εφιάλτες σας. Και τα μυαλά στις βέργες

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: κοπελια μπαίνει ο Μάης :( ΨΑΡΟΤΟΎΦΕΚΟ ΓΙΟΚ?

Post by gdeme »

Αρχισαν τα όργανα παλι. Ρε παιδι μου τι μπορει να κανει η στερηση του ψαρεματος τελικα....

btw υπάρχει κάπου αναλυτικα όλη η νομοθεσία για όλες τις κατηγοριες για να την φρεσκαρουμε με την ησυχία μας?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: κοπελια μπαίνει ο Μάης :( ΨΑΡΟΤΟΎΦΕΚΟ ΓΙΟΚ?

Post by Giorkos »

gdeme wrote:Αρχισαν τα όργανα παλι. Ρε παιδι μου τι μπορει να κανει η στερηση του ψαρεματος τελικα....

το θέμα με τον Μάη κάθε χρόνο θα 'αναδύεται' και σύντομα θα καταδύεται (έσιη μεγάλες άπνοιες το άτιμο) :doh:

είπαμε τα, εξαναείπαμε τα και θα τα ξαναπούμε (πολλές φορές) !!! πιστέφκω ότι μια κίνηση θα τραβήσει αρκετούς ψτ-αες .... το θέμα εν η συγκρότηση..εγώ σαν γιώρκος ποιον να οργανώσω...υπάρχουν τα οργανωμένα σύνολα που 'έπρεπε' να εκάμναν μια προσπάθεια....δεν μου πέφτει λόγος γιατί δεν ανήκω καν σε κάποιο σύλλογο....

gdeme wrote:btw υπάρχει κάπου αναλυτικα όλη η νομοθεσία για όλες τις κατηγοριες για να την φρεσκαρουμε με την ησυχία μας?
η νομοθεσία (δεν ξέρω αν είναι πλήρης) υπάρχει στην σελίδα του Τμήματος Αλιεείας, αλλά, αν φκάλεις άκρια εν άλλη υπόθεση..άρκεψα να κατεβάζω και να θκιαβάζω....μετά που 2-3 έγγραφα επαρέτησα τα...
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: κοπελια μπαίνει ο Μάης :( ΨΑΡΟΤΟΎΦΕΚΟ ΓΙΟΚ?

Post by hdemetris »

Ρε giorko να κάμουμε τις καθιερωμένες μας προπονήσεις τζαι φέτος. Θα περάσουμε εξίσου καλά με το ψάρεμα.
Ψάρεμα εν θα σας πάρω. Θα πάω μόνος μου :violence-uzi:
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: κοπελια μπαίνει ο Μάης :( ΨΑΡΟΤΟΎΦΕΚΟ ΓΙΟΚ?

Post by Giorkos »

hdemetris wrote:Ρε giorko να κάμουμε τις καθιερωμένες μας προπονήσεις τζαι φέτος. Θα περάσουμε εξίσου καλά με το ψάρεμα.
Ψάρεμα εν θα σας πάρω. Θα πάω μόνος μου :violence-uzi:

ναί ρε...τουλάχιστον έτσι περνούμε καλύτερα...έν έχουμε με να κουβαλούμε τες μαγκούρες...εφόσον εν ηβρίσκουμε τίποτε να παίξουμε.... :dance:

πρέπει να έβρουμε νέο τραγούδιν για την παραγωγή βίτεο :whistle: :D

Υ.Γ. προπονήσεις= πάμε κάμνουμε λίες βουθκιές (ξέβαθα ξέβαθα) ίσια να μουσιέψουμε τες στολές τζαι να κατουρήσουμε πάνω μας, τζαι να φάμε γύρο ή Κοτολέττες :clap: :clap: :clap:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

psarasgrk

Re: κοπελια μπαίνει ο Μάης :( ΨΑΡΟΤΟΎΦΕΚΟ ΓΙΟΚ?

Post by psarasgrk »

:evil: :evil: Μπαίνουμε στο μήνα τις απραξίας ! ένα μίνα χωρίς δραστηριότητα !!!!!!! ποιος φταίει? Μάλλον το πολύ γεμάτο πρόγραμμα για την προβολή τον υλικών αγαθόν ( βλέπετε βάρκες εκδρομές ) !!!!!!! αλα ι δήλωσης οίνε σαφής έστειλα ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ !!!!!! :liar: :liar: :liar: ΓΙΑΣΟΥ ΠΡΟΕΔΡΕ ΝΑ ΣΕ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ !!!!!! Θα επανέλθω σύντομα !!!! :evil: :evil:

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: κοπελια μπαίνει ο Μάης :( ΨΑΡΟΤΟΎΦΕΚΟ ΓΙΟΚ?

Post by gptochos »

Ο Γιώρκος ο προπονητής :character-sebastian: Πάστα παναϊρκα δεν σε πιάνει κανένας :banana-stoner:

Κάτσε έσσο βκάλε καμιά τρύπα, τελειωστω σπίτι τωρά που εν Μαης και παρέτα τις μαλακιές.Αυριο να μπει ο Ιούνης και να μου λαλείς ότι δεν μπορείς να πάεις γιατί βάλει σε δουλείες η Έλλη :chores-chopwood:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: κοπελια μπαίνει ο Μάης :( ΨΑΡΟΤΟΎΦΕΚΟ ΓΙΟΚ?

Post by Giorkos »

gptochos wrote:Ο Γιώρκος ο προπονητής :character-sebastian: Πάστα παναϊρκα δεν σε πιάνει κανένας :banana-stoner:

Κάτσε έσσο βκάλε καμιά τρύπα, τελειωστω σπίτι τωρά που εν Μαης και παρέτα τις μαλακιές.Αυριο να μπει ο Ιούνης και να μου λαλείς ότι δεν μπορείς να πάεις γιατί βάλει σε δουλείες η Έλλη :chores-chopwood:

Μεν φοάσαι Γιωρκούιν.....έν έσιη πρόβλημα... ένα τελέφωνο μόνο θέλω τζαι κουρτίζουμαι τζαι πάω....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

freediver33
Posts: 165
Joined: Tue Nov 27, 2007 6:37 pm

Re: κοπελια μπαίνει ο Μάης :( ΨΑΡΟΤΟΎΦΕΚΟ ΓΙΟΚ?

Post by freediver33 »

Λεβέντες, όσο δεν οργανωνόμαστε δεν αλλάζει ΤΙΠΟΤΑ… μάλλον χειρότερα θα είναι… ποιος μας εγγυάται ότι δεν θα μας υποχρεώσουν να πηγαίνουμε μόνο 2 φορές την εβδομάδα??? Ή ακόμα χειρότερο ότι δεν θα μας το απαγορεύσουν τελείως…?

Ο ΟΦΕΚ έστειλε επιστολές… στου κουφού την πόρτα… παλιά μυαλά τι να πω… έχει 1.5 μήνα που ζητήσαμε συνάντηση και δεν χτυπάει το τηλέφωνο…!!! Άτιμη γραφειοκρατία και καλά…

Ελάτε κοντά…(και δεν εννοώ τον ΟΦΕΚ μόνο) υπάρχουν οργανωμένα σύνολα που μπορούν να αλλάξουν πράγματα σε αυτό που κάνουμε…. Ενδιαφερθείτε με πράξεις και όχι πίσω από ένα keyboard…


Δύο λύσεις υπάρχουν ......
- ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ........................................... ΚΑΙ ΕΛΑΤΕ ΚΟΝΤΑ.........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

- ΜΕΙΝΕΤΕ ΣΠΙΤΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΦΤΑΝΕΙ Η ΜΟΥΡΜΟΥΡΑ...................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
You go down to the bottom of the sea where the water is not eaven blue any more and the sky is only a memory, a thought in the silence!!!

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Re: κοπελια μπαίνει ο Μάης :( ΨΑΡΟΤΟΎΦΕΚΟ ΓΙΟΚ?

Post by leonidasss »

Είμαστε κλασσικοί Κυπραίοι κοπέλια. Μόνο κλάμα. Πρωτα απ΄όλα, ποιοι είμαστε, πόσοι είμαστε, τι ζητούμε και τι μπορούμε να κάνουμε; Είναι εύκολο να τα βάζουμε με κάποιον. Δεν είναι κι αυτοί αθώοι αλλά αφού απ΄ότι φαίνεται εμείς κατέχουμε περισσότερα (είναι βέβαια και φυσικό αφού ΕΜΕΙΣ βλέπουμε και κανένας άλλος). Οι άνθρωποι στο Τμήμα Αλιείας (τουλάχιστον κάποιοι), δεν έχουν ιδέα... Για να φανταστείτε δεν είχαν ιδέα για χάρτες βυθού, δεν γνωρίζουν τη δυνατότητα εκτύπωσης πλαστικών ταυτοτήτων ή αδειών, κατασκευάζουν έργα χωρίς τις απαραίτητες περιβαλοντικές μελέτες και απ΄ότι φαίνεται δε γνωρίζουν για το ψάρεμα με μπουκάλες ή το νυχτερινό που δυστηχώς ζουν και βασιλεύουν, για την πώληση των αλιευμάτων που οδηγεί και στη θανάτωση και του πιο μικρού ροφού γιατί "πάει" μερικά ευρώ... Χαλάλι το εικοσάλιρο που τους δίνω αν με κάνουν να τους βλέπω στη θάλασσα και να χαίρομαι ,γιατί αν το σκεφτούμε είμαστε στο ίδιο στρατόπεδο γιατί θέλουμε να βλέπουμε ψάρια στις θάλασσες μας. Ας σταματήσουμε να μαλλώνουμε και να παραδώσουμε μια επιστολή με εισηγήσεις. Τουλάχιστον δε θα έχουν δικαιολογία. AIDA, OΦΕΚ και ΣΦΥΚ, μέλη τουφόρουμ,πόσοι είμαστε; Τι προτείνουμε και τι ζητούμε;;; :think: :think:

Feuilles
Posts: 43
Joined: Tue Dec 02, 2008 10:52 am

Re: κοπελια μπαίνει ο Μάης :( ΨΑΡΟΤΟΎΦΕΚΟ ΓΙΟΚ?

Post by Feuilles »

Φίλε Λεωνίδα, είσαι αρκετά σωστός σε αυτά που λές και συμφωνώ απόλυτα. Το θέμα είναι όντως να βρεθούμε όλοι και να βάλουμε κάτω τις απόψεις, εισηγήσεις, παράπονα και τι ζητάμε και να ξεκινούμε να το απαιτούμε και να μην πηγαίνουμε σαν τα πρόβατα στην σφαγή. Ένα πρόβλημα στο να το κατορθώσουμε αυτό και για μένα είναι αρκετά σημαντικό, και εξού και ο λόγος που τα χώνω σε κάποιους μέσα μέσα, είναι ότι σαν οργανωμένα σύνολα δεν μπορούμε. Ο λόγος είναι ότι πλέον οι σύλλογοι όπως ΣΦΥΚΚ και ΟΦΕΚ για παράδειγμα λειτουργούν υπό άλλους σκοπούς. Ο μεν ένας σύλλογος στην Λευκωσία λειτουργεί σαν παράρτημα εταιρίας που ασχολείται με άλλα είδη εκτός τους ψαρέματος και λειτουργεί καθαρά με οικονομικό συμφέρον (και σας παρακαλώ μην το σβήσετε η να μου κάνετε παρατήρηση, δεν λέω ούτε ονόματα όυτε τίποτα, κάνω απλώς το παράπονο μου) και ολίγον ενδιαφέρονται για το καλό του ψ/τ, και στον άλλο σύλλογο στην Λεμεσό που για μένα δουλεύει πολύ καλύτερα έχουν δημιουργηθεί κόντρες μεταξύ του συμβουλίου και άλλων ατόμων - μαγαζιών επειδή ο σύλλογος αντιπροσοπεύεται επι το πλείστο από άτομα φιλικά προσκήμενα σε συγκεκριμένο μαγαζί με είδη αλιείας και ας λέει ο φίλος Περικλής ότι ο ΟΦΕΚ προσπαθεί και διοργανώνει σεμινάρια κτλ. ΜΑ ποιός να έρθει? Αυτός που έχει 2 ώρες για να παει στην έκθεση να δεί κάποια πράγματα ή όλοι αυτοί που είναι αγανακτισμένοι με τους Συλλόγους και τους τρόπους που λειτουργούν?. ¨Αρα το θέμα μου είναι ότι μέσω των συλλόγων δεν μπορούμε να φωνάξουμε αφού ασχολούνται με άλλα πράγματα. Το μόνο που βλέπω ότι μπορεί να γίνει είναι να δημιουργήσουμε ένα τόπικ στο φόρουμ, να γράψουμε την νομοθεσία όπως είναι και να ξεκινήσουμε να την αναλύουμε, γράφωντας τι είναι λάθος και για πιο λόγο και τι απαιτούμε. Να γράψει ο καθένας την γνώμη του. Και όταν συμπληρωθούν τα θέματα μας κανονίζουμε μια συνάντηση (δόξα σι ο θεός χώροι υπάρχουν πολλοί) και καταλήγουμε. Τότε ας έρθουν και τα άτομα από τους συλλόγους κοντά. Και στην κατάληξη ένα άτομο (το κάνω και εγώ αν θέλετε) το γράφουμε σε μια επιστολή και το υπογράφουμε όλοι και ξεκινάμε τον πόλεμο. Αν θέλουν σε αυτή την φάση οι σύλλογοι και το περιοδικό ή οποιοσδήποτε άλλος να ταχθεί υπέρ του ''αγώνα'' σαν οργανψμένο σύνολο εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει φθάνει να γίνει η αρχή. Επειδή αν περιμένουμε απο τους συλλόγους, Χέσε ψηλά και αγνάντευε.
Τα όνειρα μας Εφιάλτες σας. Και τα μυαλά στις βέργες

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: κοπελια μπαίνει ο Μάης :( ΨΑΡΟΤΟΎΦΕΚΟ ΓΙΟΚ?

Post by hemilios »

Μια ωραία εμπειρία το Σαββατοκύριακο που πέρασε.

Κολύμπι μόνο με μάσκα.....χωρίς στολή χωρίς πέδιλα χωρίς ψαροτούφεκο. Κάτι ασημίζει από μακρία, ακίνητο, μεγάλο κοπάδι......ΟΝΕΙΡΟ!!!!!!!! Πρώτη φορά συνάντησα μεγάλους λούτσους ( πάνω από 50 εκατοστά σίγουρα) και σε τέτοιο μεγάλο αριθμό.

Γέμισα με εικόνες .

User avatar
Mnason
Posts: 111
Joined: Fri Aug 10, 2007 7:14 am
Location: Λεμεσός

Re: κοπελια μπαίνει ο Μάης :( ΨΑΡΟΤΟΎΦΕΚΟ ΓΙΟΚ?

Post by Mnason »

Feuilles έχεις π.μ
http://www.facebook.com/group.php?gid=15445623823 Δείτε τον Ο.Φ.Ε.Κ στο Facebook

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: κοπελια μπαίνει ο Μάης :( ΨΑΡΟΤΟΎΦΕΚΟ ΓΙΟΚ?

Post by mariosko »

hemilios wrote:Μια ωραία εμπειρία το Σαββατοκύριακο που πέρασε.

Κολύμπι μόνο με μάσκα.....χωρίς στολή χωρίς πέδιλα χωρίς ψαροτούφεκο. Κάτι ασημίζει από μακρία, ακίνητο, μεγάλο κοπάδι......ΟΝΕΙΡΟ!!!!!!!! Πρώτη φορά συνάντησα μεγάλους λούτσους ( πάνω από 50 εκατοστά σίγουρα) και σε τέτοιο μεγάλο αριθμό.

Γέμισα με εικόνες .
Δεν εψατζιέφτικες που την κρυάδα???? :shifty:
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

Post Reply

Return to “Ελεύθερη κατάδυση”