Φραγμα κληρου-μαλουντας

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Φραγμα κληρου-μαλουντας

Post by andrea5 »

εχει καπιον απο εσας που επεισκευθηκε το φραγμα στην κληρου ,μπορειτε να δοσεται καποιες πληροφοριες με το αν εχουν αναπτυχθει τα ψαρια (πεστροφες,κυπρινοι,βλικες...) επειδη απο οτι ξερω το φραγμα αυτο ειναι 2-3 χρονων ,ροταω κυριως για το λογο οτι καθε σαββατοκυριακο που παω στο χωριο μου βλεπω αρκετους να ψαρευουν εκει.
Last edited by andrea5 on Mon Mar 23, 2009 2:59 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Φραγμα κληρου-μαλουντας

Post by Greg »

φραγμα στο ακακι πριν 3 μερες
Esox Lucius

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Φραγμα κληρου-μαλουντας

Post by caveman »

Όοοπας ρε! Έχει καμπόσο νερό... πρέπει να πάμε καμιά φορά να το δούμε και που κοντά!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Φραγμα κληρου-μαλουντας

Post by Greg »

ακομα μια αφου σου αρεσε.. Εγω ουτε γνωριζω που βρισκεται τουτο το φραγματουι
Esox Lucius

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: Φραγμα κληρου-μαλουντας

Post by ps1xas »

σχεδον γεμισε και αυτο :P

Image

User avatar
renos_g9
Posts: 70
Joined: Wed Mar 05, 2008 9:40 pm

Re: Φραγμα κληρου-μαλουντας

Post by renos_g9 »

χαχαχαχαχαχα τι λαλισ ρε φιλε μεσα στο φραγμα τησ κληρου μονο πεστροφεσ εβαλαν μια φορα τον μαρτιο φετοσ τζιαι εν να ξαναβαλουν τον αυγουστο - ιουνη, εκτοσ αν βαλουν κρυφα που παλε εν να το μαθω :lol: :lol: :lol: :lol: οτι γινεται σε τζινον τον φρακτι μαθενω το απευθειασ :D :D :D :D :D :D εχω πηγεσ 100% αληθινεσ :lol: :lol: :lol: :lol:

τζιαι εν νομιζω να βαλουν τιποτε αλλο :think:
:lol: :lol: :lol:
για τζιαλα περι κληρου :

http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... =27&t=1350

http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... =27&t=1346
ΤΖΙΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΖΙΑΙ ΕΛΑΛΕΙ ΜΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ, ΜΕ ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ. ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΕΠΑΡΤΟΝ ΤΖΙΑΙ ΟΣΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΔΩΣΤΟΝ.... ΤΖΙΑΙ ΤΖΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΙΕΡΕΤΑΣ ΤΖΙΑΙ ΕΝ ΣΟΥ ΠΟΛΟΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΧΑΡΙΣ' ΤΟΝ ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Φραγμα κληρου-μαλουντας

Post by PeRoUkKaS »

renos_g9 wrote:χαχαχαχαχαχα τι λαλισ ρε φιλε μεσα στο φραγμα τησ κληρου μονο πεστροφεσ εβαλαν
φιλε υπαρχουν και αλλα ειδη ψαριων μεσα
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Φραγμα κληρου-μαλουντας

Post by fISHANDCHIPS »

renos_g9 wrote:χαχαχαχαχαχα τι λαλισ ρε φιλε μεσα στο φραγμα τησ κληρου μονο πεστροφεσ εβαλαν
έχει σίουρα ακόμα 3 είδη ψαριών εκτός που πεστροφα
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
renos_g9
Posts: 70
Joined: Wed Mar 05, 2008 9:40 pm

Re: Φραγμα κληρου-μαλουντας

Post by renos_g9 »

μπορει να εχετε δικεο αλλα εν το νομιζω

τζιαι πεστροφεσ εν τζιαι εμειναν τζιαι πολλεσ

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Φραγμα κληρου-μαλουντας

Post by MariosK »

Ρένο εντομεταξύ καλλύτερα άμμα μαθαίνεις ότι εσύραν πέστροφες να μεν το λαλείς τζε πάρακατω τζε κάμνε λίον κράτι να μεγαλώσουν να τις παλεύκουμεν να χαιρούμασταν :).

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Φραγμα κληρου-μαλουντας

Post by caveman »

PeRoUkKaS wrote:
renos_g9 wrote:χαχαχαχαχαχα τι λαλισ ρε φιλε μεσα στο φραγμα τησ κληρου μονο πεστροφεσ εβαλαν
φιλε υπαρχουν και αλλα ειδη ψαριων μεσα
Κυπρίνο, κόι-καρπ, κοκκινοφτέρα και αλβούρνο... αφτά τα είδα με τα μάτια μου και τα ψάρεψα τζόλας! μόνο για τον αλβούρνο δεν είμαι σίγουρος.
Α... έχει και κουνουπιέρι!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Φραγμα κληρου-μαλουντας

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:
PeRoUkKaS wrote:
renos_g9 wrote:χαχαχαχαχαχα τι λαλισ ρε φιλε μεσα στο φραγμα τησ κληρου μονο πεστροφεσ εβαλαν
φιλε υπαρχουν και αλλα ειδη ψαριων μεσα
Κυπρίνο, κόι-καρπ, κοκκινοφτέρα και αλβούρνο... αφτά τα είδα με τα μάτια μου και τα ψάρεψα τζόλας! μόνο για τον αλβούρνο δεν είμαι σίγουρος.
Α... έχει και κουνουπιέρι!
Έχει και αλβούρνο. Έπιασα εγώ.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Φραγμα κληρου-μαλουντας

Post by PeRoUkKaS »

επιασα και εγω κυπρινο, χρυσοψαρο και κοκκινοφτερα εκτος απο πεστροφες..
εχω μια απορια, τον αλβουρνο πως το ψαρευκεις? δεν ειδα και ουτε επιασα ποτε μου αν και σε αρκετα φραγματα γραφει οτι υπαρχει.. :think:
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Φραγμα κληρου-μαλουντας

Post by (CyBasser) »

PeRoUkKaS wrote:επιασα και εγω κυπρινο, χρυσοψαρο και κοκκινοφτερα εκτος απο πεστροφες..
εχω μια απορια, τον αλβουρνο πως το ψαρευκεις? δεν ειδα και ουτε επιασα ποτε μου αν και σε αρκετα φραγματα γραφει οτι υπαρχει.. :think:
Αν θέλεις να πιάσεις ειδικά αλβούρνους πρέπει να πας κατάλληλα προετοιμασμένος. Είναι μικρό ψάρι (συνηθισμένο μέγεθος γύρω στα 8-12εκ, φτάνει όμως και τα 20) με μικρό στόμα, μακρόστενος με έντονο ασημί χρώμα. Ψαρεύεται με λεπτεπίλεπτο εγγλέζικο ή αντέννα συνήθως κοντά στην επιφάνεια (από επιφάνεια ως 1 μέτρο βάθος), με πολύ μικρό αγκίστρι (18 - 22) και δόλωμα ζυμάρι, κομματάκι σιταροπούλας, ή bigattini. Χρειάζεται εξαιρετικά γρήγορα ανακλαστικά, το τσίμπημα του είναι πολύ γρήγορο. Στην Μ.Βρεττανία είναι δημοφιλές match fish, λιγότερο δημοφιλές στην ηπειρωτική Ευρώπη.

Στην Κύπρο είχε αρχικά τοποθετηθεί μόνο στα φράγματα Λευκάρων και Γερμασόγειας, σήμερα όμως είναι πολύ διαδεδομένος και βρίσκεται σε αρκετά φράγματα. Επιβεβαιωμένα υπάρχει σε Γερμασόγεια, Κούρη, Ασπρόκρεμμο, Ευρέτου, Καλοπαναγιώτη, Μαλούντα, Λεύκαρα, και ίσως και άλλα.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
renos_g9
Posts: 70
Joined: Wed Mar 05, 2008 9:40 pm

Re: Φραγμα κληρου-μαλουντας

Post by renos_g9 »

ρε πεθκια σορρυ εσιετε δικεο ! αλλα μεν ακουω πελλαρεσ α πανω στην αδεια γραφει μονο κοκκινοφτερα κυπρινουσ τζιαι πεστροφεσ ! γιαυτο συναχτητε λλιο
ΤΖΙΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΖΙΑΙ ΕΛΑΛΕΙ ΜΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ, ΜΕ ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ. ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΕΠΑΡΤΟΝ ΤΖΙΑΙ ΟΣΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΔΩΣΤΟΝ.... ΤΖΙΑΙ ΤΖΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΙΕΡΕΤΑΣ ΤΖΙΑΙ ΕΝ ΣΟΥ ΠΟΛΟΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΧΑΡΙΣ' ΤΟΝ ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ

Post Reply

Return to “ΦΡΑΓΜΑΤΑ”