Εικόνες Παράμαλλον

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Εικόνες Παράμαλλον

Post by maratheftis »

ρε παιδιά, αίσχη αρκετά χρονια που "ψαρευο casting,,,δεν είχα και πολύ επιτυχημένες ψαριές...
πιστεύω ότι έχω λάθος εξοπλισμό.
αν μπορείτε παρακαλώ να βοηθήσετε στις ερώτηση,,,ΑΝ μπορείτε με εικόνες η κάτι τελοσπάντων που θα βοηθήσει το visualize το όλο θέμα?

1. Καλάμι για casting? Πως πρέπει να είναι? Pies είναι οι καλές μηχανές και πως πρέπει να μοιάζουν?
2. Καλάμι για spinning?(ίδιες ερώτηση)
3. Καμια φωτό πως πρέπει να είναι το παράμαλλο, τι αγκίστρια, τι βαρίδια, κτλ κτλ κόμποι etc πρέπει να μπαίνουν πάνω?

Παρακαλώ αν μπορείτε να βοηθήσετε με εικόνες θα ήταν καλά, μπορεί αυτό να είναι και reference για αρχαριους ?

ευχάριστο
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: eikones paramallon

Post by no-nick »

maratheftis wrote:re pedia, esxi arketa xronia pou psareuop casting,,,den ixa kai poli epitiximenes psaries...
pisteuo oti exo lathos e3oplismo.
an mporite parakalo na voithisete stis erotisi,,,AN mporite me ikones i kati telospanton pou tha voithisi to visualize to olo thema?

1. Kalami gia casting? Pos prepi na ine? Pies ine oi kales mixanes kai pos prepi na miazoun?
2. Kalami gia spinning?(idies erotisi)
3. Kamia foto pos prepi na ine to paramalo, ti aggistria, ti varidia, ktl ktl kompi etc prepi na mpenoun pano?

Parakalo an mporite na voithisete me ikones tha itan kala, mpori afto na ine kai reference gia arxarious ?



efxaristo
αν ψαρευηςι καστινκ απο παραλια σε απλα ψαρεματα, απο λαντα μεχρι 4ρι ενα καλαμι με ψυλη βαση μηχανισμου και ευαισθητη μυτη κοντα στα 4 μετρα θα ηταν ιδανικο, μηλω παντα για κανονικα ψαρεματα και οχι για ψαρεμα τερατων , τωρα για μηχανισμο εδω οσα πληρωνης παιρνης, ψαξε για ενα με δυνατη ελξη , χαμηλη ταχυτητα και πολυ καλα φρενα, με αλλα λογια σε μηχανισμο πηγενε σε επωνημες εταιρειες και μην τσιγκουνευτης :D αλιως πηγενε εκει που αντεχη η πουγκα σου αλλα με οσο πιο λιγα ρουλεμαν ( δεν ειναι απολυτο αυτο), τωρα απο 4- 5 μποφορ και πανω τα πραγματα αλαζουν κατα πολυ , για σπινινκ δεν ξερω να σου πω, για παραμαλο οι παραπανω ψαραδες χρησημοπειουν το κλασικο( βαριδι ελια στην μανα, στριφτογυρος και παραμαλο 50-60 εκ και αγκιστρι) το οπιο μπορει να πατενταριστη με διαφορα αξεσουαρ για να μην μπερδευεται απο κει και περα υπαρχουν παρα πολλα παραμαλα για το τι θελεις να ψαρεψης , σε πια αποσταση θελης να ψαρεψεις , σε ποσο ταργμενη θαλασσα ,σε πετρωδεις βυθους και παει λεγοντας.φωτογραφειες δεν ξερω πως να βαλω για να γεινω πιο κατανοητος. στο ψαρεμα και τα μυστικα του νομιζω δειχνη καπια παραμαλα .


Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

Παρατήρηση, αντί ελιά, προτιμήστε περαστό βαρίδι με φτερά (όι μότες ρεεεε....πού επήε ο νους σας;).
Έχουν το σοβαρό πλεονέκτημα ότι ανασηκώνονται την ώρα που τα τραβάς, επομένως σκαλώνουν πιό δύσκολα. Έχουν και καλύτερο κράτημα στην άμμο, είναι και πιό αεροδυναμικά.
Απο τον καιρό που τα χρησιμοποιώ ήβρα την ηρεμία μου.

Τωρά όντως ακούστηκε όπως τις διαφημίσεις σερβιέττας. Υγεία.

Panikos

Post by Panikos »

Someone wrote:
Παρατήρηση, αντί ελιά, προτιμήστε περαστό βαρίδι με φτερά (όι μότες ρεεεε....πού επήε ο νους σας;).
Έχουν το σοβαρό πλεονέκτημα ότι ανασηκώνονται την ώρα που τα τραβάς, επομένως σκαλώνουν πιό δύσκολα. Έχουν και καλύτερο κράτημα στην άμμο, είναι και πιό αεροδυναμικά.
Απο τον καιρό που τα χρησιμοποιώ ήβρα την ηρεμία μου.

Τωρά όντως ακούστηκε όπως τις διαφημίσεις σερβιέττας. Υγεία.
Sosta :D aplos o filos maratheftis ei8ele na dei kapies armatosies , kai epi eukerias mias kai anoiktike auto to 8ema 8a itan kalo osoi exoume armatosies se eikona na tis kanoume post edw kai na grafoume kai gia pio eidos psarematos kanoun

Panikos

Post by Panikos »

Apo to http://www.psarema.gr


Image


Οι αρματωσιές που φαίνονται παραπάνω αποτελούν διάφορους συνδυασμούς οι οποίοι χρησιμοποιούνται είτε σε πονηρά ψάρια είτε σαν παραλλαγή παλαιότερων αρματωσιών, προκειμένου να αυξηθεί η αποδοτικότητα τους.
Αναλυτικά:
Στην πρώτη αρματωσιά, η οποία χρησιμοποιείται σε πονηρά ψάρια όπως η τσιπούρα, ο λόγος που το παράμαλλο δεν είναι σταθερά δεμένο πάνω στην μάνα, άλλα έχει συνδεθεί με την χρήση στριφταριού, είναι για να μειωθούν κάπως οι αντιστάσεις, έτσι ώστε να μπορεί να παίξει το ψάρι με το δόλωμα και να μην καταλάβει αντίσταση (καθώς το παράμαλλο κινείται πάνω στην μάνα). Στο τέλος, μεταξύ δηλαδή του στριφταριού και του παραμανοστριφταριού μπορεί να χρησιμοποιηθεί χάντρα μικρών διαστάσεων (εγώ δεν το κάνω για λόγους διακριτικότητας) η οποία δεν χρειάζεται αν χρησιμοποιηθεί slider (για λεπτομέρειες του slider βλ. εγκυκλοπαίδεια) .

Στην δεύτερη αρματωσιά με το δέσιμο του παράμαλλου πάνω στην μάνα αλά patter-noster γίνεται για δυο λόγους:
α)Στην περίπτωση ύπαρξης ρευμάτων στην θάλασσα τότε το παράμαλλο λόγω ρεύματος ανεμίζει και ψαρεύει ψηλότερα από τον βυθό. Η αρματωσιά αυτή μας δίνει την ευχέρεια να ρυθμίσουμε το παράμαλλο σε ότι ύψος επιθυμούμε. Θα πρέπει σε όποια ρύθμιση ύψους γίνει, να υπάρχει κάποιο κενό είτε πάνω είτε κάτω (δεν το κολλάμε στο πάνω στριφτάρι ή στο παραμανοστρίφταρο του βαριδιού)

β) Όταν το ψάρι πιαστεί τότε η καταπόνηση πάνω στην αρματωσιά είναι μικρότερη καθώς δεν έχουμε την επίδραση δυνάμεων από το ψάρι κατευθείαν πάνω στους κόμπους της κλασσικής μονάγκιστρης αρματωσιάς. Οι δυνάμεις αυτές αποσβένουν λόγω της ελαστικότητας που δημιουργείται (κοιλιά μεταξύ του πάνω στριφταριού και βαριδιού) και λόγω του συρσίματος του παράμαλλου σε μεγάλες πιέσεις πάνω στην μάνα.

Η τρίτη αρματωσιά αποτελεί ένα συνδυασμό που σκοπό έχει την αύξηση της αποδοτικότητας. Σε αυτή την αρματωσιά μπορεί να γίνει χρήση float rig και να ψαρεύουμε με δύο τρόπους (μεσόνερα στο πάνω παράμαλλο με χρήση float-rig και στον βυθό με το άλλο παράμαλλο) πάνω στην ίδια αρματωσιά και να διαπιστώσουμε που τρώνε καλύτερα τα ψάρια. Είναι μια ενδιαφέρουσα αρματωσιά την οποία συνιστώ να δοκιμάσετε.
Τελειώνοντας με την ανάλυση να προσθέσω πως όλες σας οι αρματωσιές θα πρέπει να είναι διακριτικές και να δίνετε μεγάλη σημασία στους κόμπους τους οποίους χρησιμοποιείτε. Επίσης μην διστάζετε να χρησιμοποιείτε μεγάλα κομμάτια δολώματος τα οποία σωστά δολωμένα αυξάνουν τις πιθανότητες μιας καλής ψαριάς."

Επιπλεον θα συμβουλευα στις ενωσεις των στριφταριων με τα παραμαλα να χρησιμοποιηθει σωληνακι σιλικονης 5-7 ποντων για να αποφευγονται τα μπλεξιματα.

Panikos

Post by Panikos »

Some ways of rigging live bait

Image

Image

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

toutes pou doulefko ego aman exo oreksi na tes kamo :) Image
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Post by maratheftis »

teleia thanks re boys.... great help..
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

PANTIS
Posts: 79
Joined: Sat Feb 24, 2007 7:02 am
Location: nicosia

Armatosies,paramalla simvoules

Post by PANTIS »

re pedkia apo4i dikimou ine na ani3oume ena kenourgio thema sto opio o kathenas tha protini tis dikes tou apo4is gia tin kataskevi kai xrisi armatosion ke ta ilika pou tha xrisimopiithoun gia aftin me vasi to ti 4arevoume,tis kerikes sinthikes kai ton vitho.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

:roll: Mιλάς για κάποια συγκεκριμένη τεχνική ψαρέματος πχ casting η γενικά ?
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

PANTIS
Posts: 79
Joined: Sat Feb 24, 2007 7:02 am
Location: nicosia

Post by PANTIS »

genika re file.para na valoume armatosies kai simvoules mes se alla thema asxeta kai meta na tes girefkoume kalitera nan dame sigkentromenes.apla na grafoume kai g pia texniki ine

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

Απο τον καιρό που άφησα κατα μέρος την αντένα και αποκλειστικά ψαρεύω με κάστινγκ, είχα βρεθεί μπροστά σε διάφορα προβλήματα, για πολλά απο τα οποία ακόμα δεν βρήκα απαντήσεις:

Όταν βάζω συρόμενο βαρίδι, οι βολές μου δεν είναι όσο μακρυνές όσο θα ήθελα. Τί κάμνετε εσείς για τούτο; π.χ, πόσο μήκος παράμαλλου βάζετε σε έτσι περίπτωση;

Στα παράμαλλα με σταθερό βαρίδι, μόνο οι μισίνες που είναι πιό χοντρές απο .25 αντέχουν κάποιες βολές χωρίς να κατσαρώνουν. Ούτε σωληνάκια σιλικόνης εκάμαν τίποτε, ούτε η χρήση bait clips. Το μπλέξιμο πάνω στη μάνα, εκατάντησα να το θεωρώ δεδομένο. Απορώ πώς αποφεύγονται τα μπλεξίματα σε πιό πολύπλοκες κατασκευές: οι δικές μου αποτελούνται απο δύο παράμαλλα μήκους το πολύ 40-50 εκατοστά ενωμένα με στριφτάρι-στόπερ μεταλλικά πάνω στη μάνα και στερεωμένα κατα τη διάρκεια της βολής με απλά συρμάτινα bait clips (το ένα παράμαλλο είναι κοντά στο βαρίδι και στερεώνεται προς τα πάνω, το άλλο είναι ψηλά και στερεώνεται προς τα κάτω).

Άλλη παρατήρηση που έχω είναι ότι με συρώμενο βαρίδι, καλύτερα τα καλάμια να είναι σχεδόν οριζόντια και να βάζουμε ειδοποιητή πάνω στη μισίνα, ενώ στα σταθερά βαρίδια, τα βάζω κάθετα με καμπανελλί στη μύτη.

Όσο για αγκίστρια, ακόμα ψάχνομαι...Πολλές φορές είχα βίαια χτυπήματα χωρίς να πιαστεί το ψάρι και πιστεύω φταίει η επιλογή των αγκιστριών μου.

Αυτά απο μένα.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

Someone:Όταν βάζω συρόμενο βαρίδι, οι βολές μου δεν είναι όσο μακρυνές όσο θα ήθελα. Τί κάμνετε εσείς για τούτο; π.χ, πόσο μήκος παράμαλλου βάζετε σε έτσι περίπτωση;
:roll:ποσο μακρινές θα ήθελες να ήταν η βολές σου και ποσο πηγαίνουν? Eίσαι σίγουρος ότι φταίει το παράμαλλο και το συρόμενο μολύβι?δώσε περισσότερες πληροφορίες για το το action του καλαμιού,gr μολύβι που χρησιμοποιείς, μηχανισμό που χρησιμοποιείς ,και διάμετρο μισινας που εxeiς..κάπου εδώ είναι το λάθος!! Kάι για τα παρα κάτω που ρωτάς πάλι εδώ είναι το λάθος δεν νομίζω να είναι στη βολή που μπερδεύονται αλλα στο μάζεμα! μήπως είναι πολύ γρήγορος ο μηχανισμός σου για casting?
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

marios wrote:Someone:Όταν βάζω συρόμενο βαρίδι, οι βολές μου δεν είναι όσο μακρυνές όσο θα ήθελα. Τί κάμνετε εσείς για τούτο; π.χ, πόσο μήκος παράμαλλου βάζετε σε έτσι περίπτωση;
:roll:ποσο μακρινές θα ήθελες να ήταν η βολές σου και ποσο πηγαίνουν? Eίσαι σίγουρος ότι φταίει το παράμαλλο και το συρόμενο μολύβι?δώσε περισσότερες πληροφορίες για το το action του καλαμιού,gr μολύβι που χρησιμοποιείς, μηχανισμό που χρησιμοποιείς ,και διάμετρο μισινας που εxeiς..κάπου εδώ είναι το λάθος!! Kάι για τα παρα κάτω που ρωτάς πάλι εδώ είναι το λάθος δεν νομίζω να είναι στη βολή που μπερδεύονται αλλα στο μάζεμα! μήπως είναι πολύ γρήγορος ο μηχανισμός σου για casting?
Τυπικό σετάρισμα με συρώμενο:
50-60 γρ βαρίδι (καμιά φορά βάλλω 75άρι αλλά επειδή τα καλάμια που χρησιμοποιώ συνήθως είναι 50-120γρ είδα ότι ανταποκρίνονται καλύτερα με πιό ελαφριά βαρίδια). Μάνα 30άρα, παράμαλλο 20-25άρι μήκους ενός με ενάμισυ μέτρο. Στο ένα μετρο παράμαλλο είμαι ΟΚ. Στο 1.5 και πάνω κάτι δεν πάει καλά. Χάνω πάνω απο 15-20 μέτα.

Για τα σταθερά βαρίδια, έχω δύο καλάμια 80-150, με μάνα πάλε 30άρα και παράμαλλα πλέον 28άρια (ή και 30άρια). Η ταχύτητες των μηχανισμών μου είναι όλες 5:1.

Post Reply

Return to “Αρματωσιές , Παράμαλλα , Συμβουλές”