Ο πιο φθηνος ακροβατης

User avatar
savvis
Posts: 162
Joined: Fri Aug 22, 2008 11:11 am
Location: Κατω-Παφος

Ο πιο φθηνος ακροβατης

Post by savvis »

Τι θα λεγατε ανα επαρχια να γραφουμε το μαγαζι με τον πιο φθηνο ακροβατη?
Παφος- Τον εχω βρει 4 ευρω σ ενα καταστημα στην Κατω-παφο (Αγαπηνορος)

(Admin): Αυτό το θέμα φίλε Σάββα σηκώνει συζήτηση , να σου πώ γιατί. Ένα μαγαζί ίσως να μην θέλει να βγάζει κέρδος απο τα σκουλήκια και αντιθέτος να τα πουλά στην τιμή κόστους ή σε πιο χαμηλή τιμή απλά για να τα έχει ώς πόλο έλξης για τους πελάτες. Την ίδια ώρα όμως ο ανταγωνισμός έχει 2 κατευθύνσης να ακολουθήση. 1)Να τα πουλά και αυτός τιμή κόστους :dance: (πάνω χαρά μας) 2)Να πάψει να φέρνει σκουλήκια γιατί δέν συμφέρουν :think: . Σε αυτή την περίπτωση η πώληση σκουληκιών θα γίνει ολιγοπώλειο ή μονοπώλειο και τότε θα εξαρτάσε απο τα κέφια εκείνου που πουλά 4 ευρώ, δέν σου εγγυάτε κανείς ότι θα βρίσκεις πάντα και αν προλάβεις να πιάσεις. Το 1 ευρο δέν είναι τόσο σημαντικό αν το αντιπαραθέσεις με την ποι΄'οτητα και την προσφορά σκουηκιών. Εμείς εκείνο που θέλουμε είναι κάθε μαγαζί να δίνει έμφαση στις απαιτήσεις των πελατών του και να τους ικανοποιεί. Το price war που ακολουθούν ορισμένη μόνο περιστασιακό καλό κάνει για τον καταναλωτή μακροπρόθεσμα όμως θα του τα πάρει πίσω και πολύ περισσότερα. :snooty:

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ο πιο φθηνος ακροβατης

Post by konstantinos kalogir »

Εξαρτάται και που τη συσκευασία, μιλάς για ακροβάτη JUMBO ή τον μικρό; Το πρόβλημα δεν είναι με τον ακροβάτη πιστεύω αλλά με τον αμερικάνο, του οποίου η τιμή για την ποσότητα που περιέχει είναι πολύ ψηλή. Αν τον συγκρίνεις με φαραώ θα δεις ότι συμφέρει ο φαραω... 2 κουτιά αμερικάνο (10 σκουλίκια σύνολο, άρα 10 δολώματα) είναι 13 ευρώ. Με 15 ευρώ αγοράζεις φαραώ (τον μεγάλο) από τον οποίο μπορείς να βγάλεις μέχρι και 30 δολώματα (άνετα). Εφτάσαμε σε σημείο να αγοράζουμε τον αμερικάνο σε τριπλάσια τιμή που τον θεωρητικά πιο ακριβό φαραώ....

User avatar
mourmouros
Posts: 199
Joined: Thu Jan 01, 2009 9:24 am

Re: Ο πιο φθηνος ακροβατης

Post by mourmouros »

savvis wrote:Τι θα λεγατε ανα επαρχια να γραφουμε το μαγαζι με τον πιο φθηνο ακροβατη?
Παφος- Τον εχω βρει 4 ευρω σ ενα καταστημα στην Κατω-παφο (Αγαπηνορος):
"Ο πιο φθηνος ακροβατης"....τι είναι αυτό?????? Συγνώμη φίλε μου αλλά με το χόμπι που έχουμε θα μας τον πιάνουν μια ζωή :orcs-buttshake:
Συμφωνώ με τον admin ότι στο τέλος θα επικρατήσει η ποιότητα αλλα τα Κορεάτικα σκουλήκια και τα αξεσουάρ που αγοράζουν με το κιλό μας τα πουλάνε πολύ ακριβά ανά τεμάχιο, αλλά τι να κάνεις πράγματι...
Πάντως τους αξίζει λίγο ταρακούνημα μεσω φόρουμ, μπράβο για την ιδέα σου savvi!
κλι κλι....τα ψαράκια μου!!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Ο πιο φθηνος ακροβατης

Post by chrysanthos9 »

H συσκευασία που γράφει jumbo και έχει ένα δράκο από εξώ συμφέρει γιατί οι ακροβάτες είναι μεγάλοι και πολλοί σε ποσότητα :D :D :D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ο πιο φθηνος ακροβατης

Post by konstantinos kalogir »

chrysanthos9 wrote:H συσκευασία που γράφει jumbo και έχει ένα δράκο από εξώ συμφέρει γιατί οι ακροβάτες είναι μεγάλοι και πολλοί σε ποσότητα :D :D :D
Τζίνος ο ακροβάτης είναι 5 ευρώ, και το πιο σημαντικό εν καλή η ποιότητα του. Επίσης δεν κόφκεται που μόνος του όταν τον δολώνεις..

User avatar
savvis
Posts: 162
Joined: Fri Aug 22, 2008 11:11 am
Location: Κατω-Παφος

Re: Ο πιο φθηνος ακροβατης

Post by savvis »

Μεχρι τωρα τον αγοραζα 7 ευρω!
Ειναι μεγαλο κονδυλι για μια εξορμηση!
Σημερα βρηκα εναν αγγλο στην θαλασσα κι αυτος μανιακος :lol:
Ειχε φερει μαζι του τα καλαμια του. Ειδε τον ακροβατη και ειπε οτι
αυτο το κουτι θα το επαιρνε 1.5 ευρω! στην Αγγλια!
Ε οχι περναω κριση!
Εξαλλου εχουμε ελευθερη οικονομια και ο ανταγωνισμος ειναι θεμιτος
αφου αυτος ειναι που κραταει τις τιμες.
Γι αυτο θα ελεγα να αναφερουμε τα μαγαζια και τις τιμες τους.
Ως ποτε παλλικαρια να ζουμε στα βουνα???

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ο πιο φθηνος ακροβατης

Post by konstantinos kalogir »

Πάντως ανοίξαν αρκετά καταστήματα με είδη αλιείας ενώ ταυτόχρονα αυξήθηκαν και οι εισαγωγείς σκουλικιών. Σιγά σιγά θα αρχίσουν να πέφτουν οι τιμές των σκουλικιών, ενώ ήδη έχουμε δει μια μεγάλη ποικιλία από σκουλίκια και αρχίσαμε να ξεφεύγουμε σιγά σιγά από την μονοτονία του ακροβάτη και του αμερικάνου. Σε κάθε ψάρεμα πέρνω τουλάχιστον 4 είδη διαφορετικών σκουλικιών, κάνοντας παρατηρήσεις και βλέποντας πως στα ψάρια αρέσει μια μεγάλη ποικιλία σκουλικιών. Εν το μεταξύ μπορούμε εύκολα να προμηθευτούμε φαραώ σε πολύ καλές τιμές, ενώ εφτήνισε ο ακροβάτης. Τα μονοδόλια (αν και δεν τα χρησιμοποιώ) έχουν αναλογικά πολύ καλή τιμή. Το άγριο κόκκινο και ο αμερικάνος είναι πολύ ακριβά σε αναλογία τιμής ανά σκουλίκι. Ο Ολλανδός επίσης πιστεύω πως δεν συμφέρει, όπως και το μαύρο..

User avatar
savvis
Posts: 162
Joined: Fri Aug 22, 2008 11:11 am
Location: Κατω-Παφος

Re: Ο πιο φθηνος ακροβατης

Post by savvis »

Ειχα βρει σε μια ιστοσελιδα ακροβατη 13 λιρες αγγλικες μισο κιλο!!! :o

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ο πιο φθηνος ακροβατης

Post by konstantinos kalogir »

Οκ όμως εν νομίζω να μιλά για καθαρό βάρος... Πάντως εν η αλήθεια πως σε σχέση με τις τιμές που πωλούνται στην Ευρώπη δεν έχουμε υπόθεση. Ίσως και να μην ασκείται και κανένας έλεγχος πάνω στις τιμές, ξέρει κανένας κάτι πιο συγκερκιμένο πάνω στο θέμα των τιμών;

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ο πιο φθηνος ακροβατης

Post by MariosK »

Εγώ πάντως έχω την εντύπωση ότι τα μαχαζιά εν κερδίζουν σχεδόν τίποτε που τα ζωντανά δολώματα. Απλά φέρνουν τα για να ευχαριστήσουν τους πελάτες τους. Σκέφτου ότι αν φέρνουν 10 κουτιά τζε μείνει τους 1 τότε αμέσους έχουν 10% απώλειες.

Νομίζω οι μόνοι που έπρεπε να έχουν πιο καλές τιμές εν τζίνοι που τα πουλούν μόνο με παραγγελία. Εγώ προτιμώ να ξυπνήσω το Σάββατο το πρωί να δω τον τζερό τζε την όρεξη μου τζε να αποφασίσω τι ψάρεμα θα κάμω. Αν θα χρειαστώ ζωντανό δόλωμα, να πάω στο μαχαζί που συχνάζω τζε να είμαι σίουρος ότι εν να έβρω δολώματα, ασέν τζε 1 ευρώ πιο ακριβά, παρά να πρέπει να τα παραγγείλω 5 μέρες πριν.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ο πιο φθηνος ακροβατης

Post by konstantinos kalogir »

Εν ελάχιστα τα καταστήματα που δεν τα πουλούν όλα, όταν θέλω να πάω ψάρεμα δευτέρα ή τρίτη δεν βρίσκω ποτέ δόλωμα..

User avatar
mourmouros
Posts: 199
Joined: Thu Jan 01, 2009 9:24 am

Re: Ο πιο φθηνος ακροβατης

Post by mourmouros »

Μα νομίζω οι πιο πολλοί τα φέρνουν πέμπτη για να πουλήσουν το Σαββατοκύριακο που πάει ο πολύς ο κόσμος. Όποτε πήρα Τρίτη Τετάρτη ήταν έτοιμα να παραδώσουν πνέυμα εις Κύριον :angelic-halofell: (ειδικά το καλοκαίρι που δεν αντέχουν και πολυ).
Πάντως και φρέσκα να πει ότι έφερε ΠΡΟΤΙΜΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΠΙΣΩ ΚΟΥΤΙΑ :whistle: :whistle: ....
κλι κλι....τα ψαράκια μου!!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Ο πιο φθηνος ακροβατης

Post by chrysanthos9 »

Ξέρει κανένας που φέρνουν φαραώ στην πάφο :roll:
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ο πιο φθηνος ακροβατης

Post by MariosK »

konstantinos kalogir wrote:Εν ελάχιστα τα καταστήματα που δεν τα πουλούν όλα, όταν θέλω να πάω ψάρεμα δευτέρα ή τρίτη δεν βρίσκω ποτέ δόλωμα..
Κωνσταντίνο μιλώ για Σάββατο... Εγώ βρίσκω...

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Ο πιο φθηνος ακροβατης

Post by marios »

chrysanthos9 wrote:H συσκευασία που γράφει jumbo και έχει ένα δράκο από εξώ συμφέρει γιατί οι ακροβάτες είναι μεγάλοι και πολλοί σε ποσότητα :D :D :D
η μονη διαφορα που έχουν είναι ότι το κουτί jumbo είναι 40 gr και το κανονικό 30g
MariosK wrote:Εγώ πάντως έχω την εντύπωση ότι τα μαχαζιά εν κερδίζουν σχεδόν τίποτε που τα ζωντανά δολώματα. Απλά φέρνουν τα για να ευχαριστήσουν τους πελάτες τους. Σκέφτου ότι αν φέρνουν 10 κουτιά τζε μείνει τους 1 τότε αμέσους έχουν 10% απώλειες.
Ακριβώς έτσι είναι Marie κάθε μονοδολι που πετα το μαγαζί και κάθε κουτί από σκουλήκια είναι - ζημια!
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”