Lake Mission Viejo, CA, 1η Μαρτίου 2009

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Lake Mission Viejo, CA, 1η Μαρτίου 2009

Post by (CyBasser) »

...Και οι αλιευτικές εμπειρίες από την Καλιφόρνια συνεχίζονται!

Εντάξει, αυτή την φορά όχι για τέρατα! Όταν οι δυό πρώτοι μου ξάδελφοι μου ανακοίνωσαν ότι την Κυριακή θα πηγαίναμε για ψάρεμα σε μια άλλη HOT bass lake, την Lake Mission Viejo, δεν μπορούσα να πώ όχι. Η λίμνη είναι πολύ γνωστή για μεγάλα κομμάτια, αλλά βρίσκεται στο κέντρο της πόλης του Mission Viejo, και είναι μόνο με πρόσκληση αφού είναι ιδιωτική. Πρόκειται για φράγμα, στο μέγεθος του Καλοπαναγιώτη, το οποίο κατασκευάστηκε εκεί ώστε να μπορούν ελικόπτερα να πάρουν νερό σε περίπτωση πυρκαγιάς :!: :!: :!: Παρά το ότι είναι ιδιωτικό, το φράγμα δέχεται μεγάλη πίεση, κυρίως από ψαράδες πέστροφας, με τις οποίες εμπλουτίζεται συστηματικά από Νιόβρη ως τέλος του Μάρτη (το υψόμετρο του είναι 230μ σε κλίμα ΙΔΙΟ με το δικό μας :shock: :shock: , και βάθος ως 65 πόδια σε ένα σημείο). Η πίεση οφείλεται στο ότι κάθε μέλος μπορεί να πάρει ως και 5 guests για ψάρεμα, και επιτρέπονται ως 20 ή 25 βάρκες (μόνο trolling motors) ανά πάσα στιγμή στο νερό! To 2006, στο φράγματάκι αυτό πιάστηκε λαβράκι 19lb 12oz, αλλά και πιο παλιά είχαν πιαστεί αρκετά άνω των 14 λιβρών, και στο φράγμα αυτό έγιναν developed μερικά από τα σημαντικότερα δολώματα για γιγαντολάβρακους!

Έτσι λοιπόν άρχισα να έχω κρυφές ελπίδες για άλλο τέρας. Σύντομα όμως κατάλαβα ότι ο στόχος των ξαδελφιών μου και του τρίτου φίλου (μέλους) που θα μας έπαιρνε ήταν οι πέστροφες....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Lake Mission Viejo, CA, 1η Μαρτίου 2009

Post by (CyBasser) »

Έτσι λοιπόν, 5.15 το πρωί βρέθηκα στο Toyota Tundra του ξαδέλφου μου του Perry, και μαζί με τον άλλο μου ξάδελφο τον Mark φύγαμε να συναντήσουμε τον τέταρτο της παρέας, τον Frank.

Γύρω στις 05.35 είμασταν στην γραμμή για την πύλη που άνοιγε η ώρα 6 το πρωί...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Lake Mission Viejo, CA, 1η Μαρτίου 2009

Post by (CyBasser) »

Έτσι, γύρω στις 06.20 τελειώσαμε από τις διατυπώσεις και βρεθήκαμε στην μικρή αλουμινένια βαρκούλα που ενοικιάσαμε για τρεις ώρες (ως τις 9, αφού το μεσημέρι είχαμε τραπέζι στην ξαδελφη μου). Η αλουμινένια βαρκούλα φυσικά καμμιά σχέση δεν είχε με την βάρκα της περασμένης βδομάδας, ειδικά με 4 μαντράχαλους μέσα :lol: :lol: :lol:

Σε λίγο βγήκαμε απ'το "λιμανάκι" και αρχίσαμε την αναζήτηση πέστροφας...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Lake Mission Viejo, CA, 1η Μαρτίου 2009

Post by (CyBasser) »

Προτού ασχοληθούμε με το ψάρεμα, θα βάλω λίγες φωτό για να δείτε τι εννοούμε όταν μιλάμε για αξιοποίηση αυτής της μικρής λίμνης....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Lake Mission Viejo, CA, 1η Μαρτίου 2009

Post by (CyBasser) »

Ναυαγοσωστικές λέμβοι περιπολούν συνεχώς...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Lake Mission Viejo, CA, 1η Μαρτίου 2009

Post by Greg »

continue... :twisted:
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Lake Mission Viejo, CA, 1η Μαρτίου 2009

Post by (CyBasser) »

...και φυσικά χιλιάδες πουλιά μοιράζονται την λίμνη με τις βάρκες :lol: :lol:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Lake Mission Viejo, CA, 1η Μαρτίου 2009

Post by (CyBasser) »

Όπως αντιλαμβάνεται κανείς, το περιβάλλον ήταν εξαίσιο....

Αλλά το ψάρεμα πέστροφας από βάρκα στην λιμνούλα αυτή (τουλάχιστον για την δική μας βάρκα :mrgreen: :mrgreen: ) απαιτούσε και κάποιες απαραίτητες συνοδευτικές διαδικασίες "SoCal" style... όπως η ετοιμασία πρωινού από ...nachos και Bloody Mary που ανέλαβε με μεγάλη προθυμία ο ξάδελφος μου ο Perry...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Lake Mission Viejo, CA, 1η Μαρτίου 2009

Post by (CyBasser) »

O Mark, ο νεώτερος μου ξάδελφος, ανέλαβε χρέη πλοηγού (δηλ ποιές περιοχές θα ψαρεύαμε!!!), αλλά σε κάποια φάση κι αυτός αφέθηκε στην ηδονή της "γεματωμένης Μαίρης" :lol: :lol: :lol: :lol:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Lake Mission Viejo, CA, 1η Μαρτίου 2009

Post by (CyBasser) »

Κατά την διάρκεια των μετακινήσεων μας είχαμε και ένα καλάμι μόνο με ένα πολύ γνωστό και στην Κύπρο δόλωμα για trolling, το οποίο μετά την ετοιμασία του προγεύματος ανέλαβε ο Perry....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Lake Mission Viejo, CA, 1η Μαρτίου 2009

Post by (CyBasser) »

Tώρα νομίζω έγινε κατανοητό γιατί δεν ασχολήθηκα με λαβράκι :lol: :lol: :lol: - αφού στην βάρκα είχαμε ένα μίνι πάρτυ! ΄

Το ψάρεμα της πέστροφας που έκανα όλοι σχεδόν στην λίμνη ήταν με υπερβολικά ελαφρά spinning rods και reels και 4 λίβρες μυσίνα, είτε με πάστα, είτε με σκουλήκι (καναδό!)... Δυστυχώς δεν είχαν τα παιδιά spinners και εγώ δεν προνόησα να φέρω.... Παρά ταύτα, δεν τα πήγα και άσχημα 8) 8) 8)
Attachments
MV9aRol.jpg
MV9aRol.jpg (151.76 KiB) Viewed 3552 times
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Lake Mission Viejo, CA, 1η Μαρτίου 2009

Post by (CyBasser) »

Όλες οι πέστροφες στην λίμνη αυτή πρέπει να κρατηθούν ώστε να μην μείνουν μέσα στο ζεστό καλοκαίρι. Το κότα είναι 4 ανά άτομο. Εμείς τελικά παρά το κέφι πιάσαμε συνολικά 5, δύο εγώ, δύο ο Frank, και μιά ο Mark.

Είχα την "τιμή" να πιάσω την μεγαλύτερη, στις 3 λίβρες 8 ουγγιές, και την τρίτη πιο μεγάλη, στις 2 λίβρες 10 ουγγιές.
Του Frank ήταν 3lb 1oz, 2lb 4oz, ενώ αυτή του ξαδέλφου μου δεν την ζυγίσαμε αλλά πρέπει να ήταν γύρω στην 1 1/2 λίβρα.

Ακόμη μια φωτό με τα δυό μου ψάρια εκεί που μας άφησε ο Mark για...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Lake Mission Viejo, CA, 1η Μαρτίου 2009

Post by (CyBasser) »

...να τις καθαρίσουμε! Αφού υπάρχουν ειδικές εγκαταστάσεις και γι' αυτό τον σκοπό! Ο Frank αποδείκτηκε έξπερτ στο φιλετάρισμα πέστροφας!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Lake Mission Viejo, CA, 1η Μαρτίου 2009

Post by (CyBasser) »

Το ψάρεμα φυσικά επιτρέπεται κι από τις όχθες (πάλι μόνο για μέλη και guests) εκτός από τα σημεία που ελέγχονται οι βάρκες, και όπου μαζεύονται πολλές απ'τις πέστροφες....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Lake Mission Viejo, CA, 1η Μαρτίου 2009

Post by (CyBasser) »

Αυτά για την πανέμορφη αυτή αστική λίμνη.... Τελειώνοντας παραθέτω λίγες φωτό γενικού περιεχομένου απ'εκεί.... Άλλη μια φοβερή περίπτωση για το πως θα έπρεπε και εμείς να αξιοποιήσουμε τα φράγματα μας... :evil: :evil: :evil:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”