LIVING THE DREAM!!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: LIVING THE DREAM!!!!

Post by (CyBasser) »

Έτσι τελικά η ώρα 10 με βρήκε στο κρεβάτι, έτοιμο για ύπνο, αφού αύριο (25/2) ήταν η μεγάλη μέρα.... Ας πάμε στο μέρος 2!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: LIVING THE DREAM!!!!

Post by (CyBasser) »

Ώρα 5πμ. Το ξυπνητήρι παίζει! Ένα γρήγορο ντούς, πρόγευμα, μάζεμα των πραγμάτων μου, ανοίγω την πόρτα, και βλέπω αυτό (αυτό είδα Greg και σου έστειλα μήνυμα!) :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: LIVING THE DREAM!!!!

Post by (CyBasser) »

Ο guide μου είναι ο Rod Thigpin, τον οποίο πολλοί μου εισηγήθηκαν ως τον κορυφαίο για την συγκεκριμένη λίμνη για μεγάλα ψάρια. Τα δολώματα (συγκεκριμένης κατηγορίας!) τα κατασκευάζει ο ίδιος, και χρησιμοποιεί καλάμια G.Loomis, Okuma reels, TripleFish line και Owner hooks.

Από το πρώτο λεπτό κάναμε "κλικ" με τον Rod. Ευτυχώς γιατί όπως και οι περισσότεροι κυνηγοί μεγάλων μεγαλόστομων θεωρείται κάπως ιδιόμορφος στον χαρακτήρα....

10 λεπτά μετά είμασταν στην λίμνη όπου περιμέναμε στην σειρά, είμασταν 3οι για είσοδο.... Ώρα 0610 έγινε η ...καθέλκυση....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: LIVING THE DREAM!!!!

Post by (CyBasser) »

Ώρα 06.20 είμασταν ήδη έξω απ'το "No Wake Zone".... Τώρα θα άρχιζε η εμπειρία! Για να είμαι ειλικρινής είχα λίγες ανυσηχίες. Δεν είχα πάει με βάρκα εδώ και λίγα χρ'ονια, και αυτή ήταν χωρίς καν κάτι να κρατηθείς αν χρειαστεί - καθαρόαιμη bass boat.... Η ώρα της κρίσης είχε φτάσει!
Attachments
Casb3.jpg
Casb3.jpg (141.74 KiB) Viewed 4668 times
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: LIVING THE DREAM!!!!

Post by (CyBasser) »

HOLY COW!!!!! Ούτε στο καλύτερο μου όνειρο δεν περίμενα κάτι τέτοιο! Απίστευτη σταθερότητα, φοβερή δύναμη, φύγαμε με τα επιτρεπόμενα 40 μίλια την ώρα (70χμ/ώρα) και ήταν απίστευτο αίσθημα. Σύντομα κατάλαβα γιατί οι bass pros big bass hunters κινούνται με τόση άνεση στις βάρκες αυτές. Έχεις φοβερή ελευθερία κινήσεων, χώρο, και ακόμη και αν σε χτυπήσουν τα κύματα από άλλη βάρκα πάλι δεν τα νιώθεις. Ούτε όταν αργότερα σηκώθηκε αεράκι και έκανε κύμα το νιώθαμε. Σε κάποια φάση μάλιστα ο φίλος μου ο Rod με άφησε να οδηγήσω την βάρκα εκτεταμένα - κάτι απολύτως νόμιμο αφού δεν χρειάζεται καμμιά άδεια! Το μόνο που μπόρω να πώ.... θελω BASS BOAT εδω και τωρα!!!!
Attachments
Casb7.jpg
Casb7.jpg (145.36 KiB) Viewed 4655 times
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: LIVING THE DREAM!!!!

Post by (CyBasser) »

Ο Rod αποδείκτηκε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ! Γνωρίζει την λίμνη όπως την παλάμη του, και έτσι μπορούσαμε να κινούμαστε γρήγορα απ'το ένα μέρος στο άλλο... Ας δούμε μερικές ΄φωτό...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: LIVING THE DREAM!!!!

Post by (CyBasser) »

Άλλη μια....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: LIVING THE DREAM!!!!

Post by (CyBasser) »

...Και ακόμη μια...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: LIVING THE DREAM!!!!

Post by (CyBasser) »

...Όμως αρκετά με τις φωτό.... Ας πάμε στο ζουμί!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: LIVING THE DREAM!!!!

Post by MariosK »

Άτε τζε που τις φωτογραφίες που να βάλεις εν να κριθεί αν θα ξυπνήσω αύριο πρωί να πάω ψάρεμα ή όι.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: LIVING THE DREAM!!!!

Post by caveman »

ΑΑΑαααααααααααΑΑΑΑΑαααααΑΑΑΤΕ... ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟ ΖΟΥΜΙ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ...!!!! κάπιοι εννά πάθουν καρδιακό ως το επόμενο ποστ... ΜΕΝ ΑΡΚΕΙΣ!!

:D :D :D :D :D ρε μα... σάννα τζαι είδα την Γερμασόγεια σε μια φωτογραφία? :twisted:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: LIVING THE DREAM!!!!

Post by MariosK »

Εξυμπαρώθηκε το F5 που κάμνει refresh :shock:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

THE REAL THING!

Post by (CyBasser) »

Λοιπόν παιδιά, αρχίσαμε ψάρεμα στισ 06.20.

στα πρώτα δύο σημεία που πήγαμε δεν έγινε τίποτα. Ώρα 07.10 στο τρίτο σημείο, είμαστε σε 30π βάθος και ρίχνω το δόλωμα στα 16. Ορατότητα περίπου 8 πόδια...και ακούω τον Rod: "Be ready"!: Τελικά, μια φιγούρα που φάνηκε δεν μου κτύπησε :(

Μέχρι τις 10 διαλύθηκαν τα σύννεφα από πάνω, και χωρίς αέρα τα πράγματα ήταν δύσκολα. Γύρω στις 11, μια φιγούρα πλησίασε το δόλωμα επιφανείας αλλά πάλι δεν κτύπησε. Το υπολογίσαμε κοντά στις 5 λίβρες - μικρό δηλαδή!

Μέχρι τις 13.20 συνέχισε η ησυχία. Ξαφνικά ένα ελαφρό αεράκι σηκώθηκε. Η θερμοκρασία νερού πήγε στους 60.7 F από τους 58 που ξεκινήσαμε...και ο Rod χάρηκε! Κάτι ήξερε....

Όπως είμασταν στην ανατολική γωνιά, ΜΠΟΥΜ! Μια έκρηξη στο δόλωμα επιφανείας και μια τεραστια ράχη βγαίνει όπως την κτυπώ. Το G.Loomis διπλώνει, αλλά 3 δευτερόλεπτα μετά ξαγκιστρώνεται. Η καρδιά μου στους 500 παλμούς, το πρόσωπο του Rod τα λέει όλα: Ήταν 13 με 16 λίβρες!!!! Δεν πειράζει, πάμε στον επόμενο κόλπο...

13.40 και ξανά ΜΠΟΥΜ! Κτυπώ άμεσα αλλά δεν αγκιστρώνεται. Όμως το δόλωμα (όλες οι 11 ίντζες!!) χάνονται! Ξανακαρφώνω - δεν νιώθω τίποτε αλλά αμέσως αντιλαμβάνομαι τι έγινε, τυλίγω αστραπιαία και καρφώνω ξανά - και για λίγα δευτερόλεπτα νομίζω ότι έχω αγκιστρώσει τον βυθό (είμαστε κοντά στην όχθη). Αλλά αμέσως νιώθω τα χαρακτηριστικά κτυπήματα - και ξέρω ότι δεν είναι δίκιλο!

Όλα έγιναν σύντομα - το πανίσχυρο καλάμι διπλονόταν στην μέση, πήρε αρκετή από την 25λιβρη μυσίνα, αλλά το έλεγχα πλήρως. Η δύναμη που ένιωθα όμως με εξέπληξε!!! Με δυό πηδηματάκια βρέθηκα μπροστά να το παλεύω να μην μπεί στις παλλούρες ή στο trolling motor, ενώ εκεί περίμενε και ο Rod με την απόχη. Σύντομα ήταν μέσα - ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ! Αποστολή εξετελέσθει!

10 λίβρες και 4 ουγγίες πράσινου χρυσού με τίμησαν! Δεν μπορώ να περιγράψω τι ένιωθα! Μια γρήγορη φωτό και το ψάρι στο livewell να συνέλθει ώστε να απελευθερωθεί! Τι απίστευτη ομορφιά!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: LIVING THE DREAM!!!!

Post by MariosK »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: aAAAAAaaaaaaaaaaAAaAaAAAAAAAAaAaaaaaaaaaa

Bravo re Rolando!!! Experience of a lifetime!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: LIVING THE DREAM!!!!

Post by (CyBasser) »

Μετά λοιπόν το 10λιβρο ένιωθα πολύ πιο απελευθερωμένος - το ίδιο και ο Rod - έτσι το ψάρεμα συνέχιστηκε με πολύ περισσότερη όρεξη. Είχαμε ακόμη δύο ψάρια της ίδιας κατηγορίας να ανεβαίνουν στα επιφανειακά δολώματα, καθώς και ένα ισχυρό κτύπημα στο βυθιζόμενο που δεν αγκιστρώθηκε, και γενικά περάσαμε υπέροχα!

Ώρα 17.35 βγήκαμε απ'το νερό, 17.55 από την λίμνη. Αυτό που με εντυπωσίασε ήταν ότι από τις άλλες 11 βάρκες κανείς δεν είχε έστω και ένα κτύπημα - και ας χρησιμοποιούσαν κάποιοι πασίγνωστα δολώματα! Γι' αυτό λέω ότι ο Rod είναι εξαιρετικός - γνωρίζει πως να βρεί τα ψάρια και μου έδειξε πάρα πολλά τα οποία μπορούν άνετα να χρησιμοποιήθούν και από την όχθη :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Ώρα 1815 ο Rod me άφησε στο ξενοδοχείο, με μια τελευταία αναμνηστική φωτό.... Το ραντεβού ανανεώθηκε για τις 25/2/2010 :twisted: :twisted: :twisted:
Attachments
Casb8.jpg
Casb8.jpg (100.63 KiB) Viewed 4541 times
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “BASS FISHING”