Προπόνηση εξω απο το νερό

Post Reply
User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Προπόνηση εξω απο το νερό

Post by StephanosNic »

θα ήθελα να ξεκινήσω μια συζήτηση για την προπονηση εξω απο το νερό και να πω τις δικές μου εμπειρίες και διαπιστώσεις. Απο καιρό τώρα πηγαίνω ανελλιπώς γυμναστήριο. Τον τελευταίο καιρο αποφάσισα να αλλάξω το είδος της γυμναστικής μου με σκοπό να αυξήσω την αντοχή μου. Το μειονέκτημα όμως σε έτσι περιπτώσεις είναι η μείωση του μυικού όγκου λόγω καψιμο λίπους. Έτσι μετά απο προσωπική έρευνα (να σημειωθεί ότι δεν είμαι γυμναστής) και ρωτώντας ανακάλυψα ενα είδος προπόνησης το οποίο εφαρμόζουν αθλητές πολεμικών τεχνών και μιας και είμαι και γώ λάτρης σκέφτηκα να το ακολουθήσω.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα στα αγγλικά ονομάζεται H.I.I.T (High Intensity Interval Training) ή στα ελληνικά 'κυκλικές ασκήσεις'. Ο τρόπος με τον οποίο γίνεται είναι με μια σειρά ασκήσεων με ή χωρίς βάρη μεσα σε 20 λεπτά μόνο, δηλαδή 4-5 ασκήσεις κατ' επαναληψη 20 δευτερόλεπτα η κάθε άσκηση με 1 λεπτό ξεκούραση μετά απο το τελος του κύκλου των ασκήσεων. Δηλαδή: 1 ασκηση σε 20 δευτ. εν συνεχεία χωρίς ξεκούραση η 2η άσκηση για 20 δευτερόλεπτα, ακολουθούν 10 δευτερόλεπτα χαλάρωσης, 3η και 4η άσκηση 20 δευτερα η καθε μια, 10 δευτ. ξεκούραση, 5η άσκηση και μετά 1 λεπτό διάλειμμα. Αυτό γίνεται 5 φορές.

Μια εναλλακτική μέθοδος είναι με το τροχάδι ή ποδήλατο ή ελλειπτικο. Χρησιμοποιύμε την ίδια θεωρία μόνο που εδώ έχουμε το λεγόμενο ratio 1:2 ή 1:3 ανάλογα με την φυσική μας κατάσταση. Δηλαδή τρέχουμε στο 80-90% της δύναμης μασ για 30 δευτερόλεπτα και μετα χαλαρό τροχάδι για 60 ή 90 δευτερόλεπτα, πάλι για 20 λεπτά. Όταν με τον καιρό εξοικειωθούμε χαμηλώνουμε το ratio σε 1:1.

Να σημειωθεί ότι στην πρώτη περίπτωση ο σκοπός δεν είναι να κάνουμε ενα συγκεκριμένο σετ επαναλήψεων δηλαδή 10 επαναλήψεις σε κάθε άσκηση. Σκοπός είναι να κάνουμε όσες περισσοτερες μπορούμε σε 20 δευτερόλεπτα.

Προσωπικά παρατήρησα ότι έχει τρομερες 'επιπτώσεις' πάνω μου, αυξήθηκε η αντοχή μου και γενικά νιώθω πολύ καλύτερα. Πιστεύω ότι με τον καιρό θα καλυτερεύσω ακομη πιο πολυ.

Σχόλια παρατηρήσεις ή ερωτήσεις ευπρόσδεκτα :o

Ps: Αξίζει νομίζω στο επόμενο τεύχος να έχει ένα άρθρο για θέματα φυσικής κατάστασης.
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Προπόνηση εξω απο το νερό

Post by admin »

Προσωπικά παρατήρησα ότι έχει τρομερες 'επιπτώσεις' πάνω μου, αυξήθηκε η αντοχή μου και γενικά νιώθω πολύ καλύτερα. Πιστεύω ότι με τον καιρό θα καλυτερεύσω ακομη πιο πολυ.

Σχόλια παρατηρήσεις ή ερωτήσεις ευπρόσδεκτα :o

Ps: Αξίζει νομίζω στο επόμενο τεύχος να έχει ένα άρθρο για θέματα φυσικής κατάστασης.[/quote]
Έχεουμεέίδη προσθέσει στην θεματολογία μας το θέμα (Προπόνηση κατά τον Μάϊο) το οποίο λίγο πολύ δίνει συμβουλές πώς να βελτιώσουμε την φυσική μας κατάσταση και να είμαστε έτοιμοι για τον Ιούνιο. :!: :wink:

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: Προπόνηση εξω απο το νερό

Post by StephanosNic »

η προπόνηση θα ήταν καλύτερα να γίνεται κατα τη διάρκεια του χρόνου και όχι μόνο τον μαϊο :) όπως χρειάζεται προπόνηση μέσα στο νερό, χρειάζεται και προπόνηση έξω απο το νερό όπως και σωστή διατροφή !!! Οποιαδήποτε βοήθεια μπορούμε να προσφέρουμε θα το κάνουμε απλόχερα :)
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: Προπόνηση εξω απο το νερό

Post by NIKOLAS HARRIS »

Να σημειωσω φιλε μου *εχω τελειωσει γυμναστης* οτι δεν μειωνεται ο μυικος ογκος επειδη καιω λιπος αλλα επειδη κανω υπερβολικη ασκηση και δεν κανω σωστη διατροφή.

Οκαλυτερος και πιο αποδτικος τροπος να μειωσω τον λιπωδη ιστο είναι με σωστη διτροφη (αυξημενη κατανάλωση πρωτεινων και μειωση των υδατανθράκων και του λίπους( Με αποτελεσμα να μην χασω πολυ μυικο ιστο!

Το να κτυπιέμαι στα γυμναστηρια όλη μέρα και να τρωω οτι ναναι δεν βγάζει πουθενα!

Οσο για την προπονησΗ εξω απο το νερο σίγουρα μας κάνει καλο και μας βοηθά!Η καλύτερη βέβαια προπόνηση είναι να πηγαίνω στο ψάρεμα 2 φορες τη εβδομάδα αν αυτο όμως δεν είναι εφικτο τότε μπορω να καταφύγω σένα γυμναστήριο που να έχει πισίνα και αν πάλι αυτό δεν είναι δυνατό τότε θα πάω σενα γυμναστήριο και θΑ ΚΆΝΩ ΚΆΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΌΠΩς ΑΥΤΌ ΠΟΥ ΜΑς ΕΊΠΕς ΠΟΥ ΣΊΓΟΥΡΑ ΘΑ ΜΑς ΒΟΗΘΉΣΕΙ!!

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: Προπόνηση εξω απο το νερό

Post by StephanosNic »

NIKOLAS HARRIS wrote:Να σημειωσω φιλε μου *εχω τελειωσει γυμναστης* οτι δεν μειωνεται ο μυικος ογκος επειδη καιω λιπος αλλα επειδη κανω υπερβολικη ασκηση και δεν κανω σωστη διατροφή.

Οκαλυτερος και πιο αποδτικος τροπος να μειωσω τον λιπωδη ιστο είναι με σωστη διτροφη (αυξημενη κατανάλωση πρωτεινων και μειωση των υδατανθράκων και του λίπους( Με αποτελεσμα να μην χασω πολυ μυικο ιστο!

Το να κτυπιέμαι στα γυμναστηρια όλη μέρα και να τρωω οτι ναναι δεν βγάζει πουθενα!

Οσο για την προπονησΗ εξω απο το νερο σίγουρα μας κάνει καλο και μας βοηθά!Η καλύτερη βέβαια προπόνηση είναι να πηγαίνω στο ψάρεμα 2 φορες τη εβδομάδα αν αυτο όμως δεν είναι εφικτο τότε μπορω να καταφύγω σένα γυμναστήριο που να έχει πισίνα και αν πάλι αυτό δεν είναι δυνατό τότε θα πάω σενα γυμναστήριο και θΑ ΚΆΝΩ ΚΆΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΌΠΩς ΑΥΤΌ ΠΟΥ ΜΑς ΕΊΠΕς ΠΟΥ ΣΊΓΟΥΡΑ ΘΑ ΜΑς ΒΟΗΘΉΣΕΙ!!
Δεν ξέρω αν διάβασες λαθος φίλε, αλλά δεν έχω τελειώσει γυμναστής :) και ναι, εννοείται ότι χωρίς την σωστή διατροφή είναι όλα ματαια!!! Φυσικά αυτό εξαρτάται παντα απο τον ανθρωπο και τη σωματική του διάπλαση. Δεν θέλω να το παιξω ειδικός γιατι πολυ απλά δεν είναι απλα έγραψα μια προσωπική άποψη και εμπειρία. Δυστυχώς δεν μπορούμε να είμαστε στο νερό κάθε μέρα (ειμαι σίγουρος όμως ότι αν μπορούσαμε θα το κάναμε!! :D ). Οπότε μια προπόνηση δεν βλάφτει. Ένας απο τους λογους που μου αρέσει η συγκεκριμένη είναι επειδή χρειάζεται μόνο 20 λεπτα 2-3 φορές τη βδομαδα !!!
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Προπόνηση εξω απο το νερό

Post by admin »

[quote="NIKOLAS HARRIS"]Να σημειωσω φιλε μου *εχω τελειωσει γυμναστης* οτι δεν μειωνεται ο μυικος ογκος επειδη καιω λιπος αλλα επειδη κανω υπερβολικη ασκηση και δεν κανω σωστη διατροφή.

Εν μας φκάλεις κανένα πρόγγραμα ειδικά για τα μέλη του φόρουμ :?: Είμαι σίγουρος ότι πέραν τον ψαροντουφεκάδων θα το ακολουθήσουν και πολλοί άλλοι. :!: Θα λέμε ότι το φόρουμ έχει και personal trainer :lol:

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Προπόνηση εξω απο το νερό

Post by Antreas »

ωραίο ακούγετε ενα πρόγραμμα προπόνησης για εμάς που δεν έχουμε χρονο και χρήμα για γυμναστήρια
Νικόλα περιμένουμε

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: Προπόνηση εξω απο το νερό

Post by StephanosNic »

Antreas wrote:ωραίο ακούγετε ενα πρόγραμμα προπόνησης για εμάς που δεν έχουμε χρονο και χρήμα για γυμναστήρια
Νικόλα περιμένουμε
ποιος σου ειπε οτι χρειάζεσε γυμναστήριο ? μπορείς να το καμεις σπίτι σου χωρίς όργανα. Νικόλα μπορείς να διευκρινίσεις σε παρακαλω? :)
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Προπόνηση εξω απο το νερό

Post by Antreas »

απλα ειπα να το αναφέρω γιατι εμενα μια προπόνηση σε πισίνα η σε γυμναστήριο τι θα μου καμει που τη στιγμη που εν μπορώ να παω σε κανένα που τα 2 ? :lol:

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: Προπόνηση εξω απο το νερό

Post by StephanosNic »

ναι γιαυτό σου εξηγω οτι εν χρειαζεσε γυμναστηριο χεχεχεχε
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

pavlos
Posts: 42
Joined: Sat Oct 27, 2007 9:43 am

Re: Προπόνηση εξω απο το νερό

Post by pavlos »

προσωπικα εξεκινισα πριν λιους μηνες kick boxing. η προπονηση ειναι πολυ καλη οσον αφορα ευληγησια και καρδιοαναπνευστικο αλλα και δυναμη. οπως αναφερει και ο φιλος πιο πανω ο συνδιασμος εντονης ασκησης με μικρα διαληματα εξηκιωνει το οργανισμο σε υποξικες συνθηκες για μεγαλα διαστηματα κατι που γινετε και στο υποβρηχιο ψαρεμα. δεν μπορω να πω οτι το kick box αυξανει τις επιδοσεις στο ψαρεμα αλλα σιγουρα σε κραταει σε καλη φυσικη κατασταση. και σιγουρα βοηθαει στην αντιμετωπιση του στρες (για τους πελλους) :x

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: Προπόνηση εξω απο το νερό

Post by StephanosNic »

pavlos wrote:προσωπικα εξεκινισα πριν λιους μηνες kick boxing. η προπονηση ειναι πολυ καλη οσον αφορα ευληγησια και καρδιοαναπνευστικο αλλα και δυναμη. οπως αναφερει και ο φιλος πιο πανω ο συνδιασμος εντονης ασκησης με μικρα διαληματα εξηκιωνει το οργανισμο σε υποξικες συνθηκες για μεγαλα διαστηματα κατι που γινετε και στο υποβρηχιο ψαρεμα. δεν μπορω να πω οτι το kick box αυξανει τις επιδοσεις στο ψαρεμα αλλα σιγουρα σε κραταει σε καλη φυσικη κατασταση. και σιγουρα βοηθαει στην αντιμετωπιση του στρες (για τους πελλους) :x

φίλε παυλο έκανα και γω thai boxing και είδα πολλή διαφορά στην αντοχή μου, πιστεύω όμως ότι οι αντοχές του κάθενος εξαρτώνται και απο τον οργανισμό του καθενώς. Δυστυχώς εγώ έπρεπε να σταματήσω λόγω ρίξης χιαστού όμως σίγουρα ότιδήποτε είδος άσκησης κάνει καλό για την αντοχή στο ψάρεμα. Ξέρω ένα αθλητή πολεμινκών τεχνών ο οποίος κάνει αυτού του είδους τις ασκήσεις με κλειστή τη μύτη αναπνέοντας μόνο απο τον αναπνευστήρα. Φυσικά αυτό είναι υπερβολή για μας αλλά σκέψου πόσο αυξάνεται η αντοχή του !!!
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: Προπόνηση εξω απο το νερό

Post by george87d »

Ε φιλε εγω προσωπικα καμνω πολυ αεροβιο, γυμναστηριο, καλη διατροφη τσιε καμποση μαππα.... και καποτε καμνω 1 με 1,5 μηνα αποχη λογω εξετασεων τσιε οταν παω κυπρο απλα θελω 2 ψαρεματα το πολυ να στρωσω τσιε ερκουμε στην φορμα που ειχα τσιε να σου πω ειδα τσιε διαφορα στο βαθος τσιε στην ωρα αντοχης δλδ παλια εψαρευκα 3 ωρες τορα ψαρευκω 6 τσιε δεν κουραζουμε....Εσχει πολλα πραματα που πρεπει να προσεξεις δλδ εν γινετε να εσχει ενα στομασχη ισχια με τιν μαππα του μπασκετ τσιε να θελεις να ψαρευκεις βαθος η να τροεις τηανιτα τσιε να θελεις τσιε αντοχες ειδικα στο ψαροντουφεκο..(μιλω γενικα) για ολα τα αθληματα οχι μονο στο δικο μας......
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: Προπόνηση εξω απο το νερό

Post by StephanosNic »

ε ναι σιουρα, μια σωστή διατροφή σε συνδυασμό με μια καλή άσκηση εν ότι πρέπει. Φυσικά εννοείτε ότι εν πρέπει να φτάνουμε στα άκρα δηλαδή ούτε υπερβολική άσκηση ούτε υπερβολική διατροφή. Σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι μια ισορροπημένη ασκηση-διατροφή είναι ότι καλύτερο. Γιαυτό επρότεινα στο επόμενο τευχος του περιοδικού να υπάρχει και ένα αρθρο για τούτο το θέμα γιατί εν κάτι που πρεπει σιγα σιγα να εφαρμόζουμε όλοι στη ζωή μας. Δυστυχώς οι παραπάνω που μας εν προσέχουμε καθόλου με αποτέλεσμα να μεν καλυτερευουμε και να βαλουμε τους εαυτούς μας σε κίνδυνο.
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

Post Reply

Return to “Ιατρική-Φυσιολογία”