Catch and Release η "Συζητηση".....

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by fISHANDCHIPS »

no-nick wrote: τωρα για το C&R εγω πιστευω οτι ειναι θεμα παιδειας πανω απολα καθως και κατα ποσο ο καθενας χορτασε το ψαρεμα, εγω προσωπικα ριχνω μονο τα μικρα και επειδη θα παω για πεστροφες με ατομα φανατικα του C&R το λεω απο τωρα οτι αν μου πουν να τις συρω πισω θα του συρω τζαι τζινους μεσα ¨)
8) :lol: :lol: :lol:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by chrysanthos9 »

fISHANDCHIPS wrote:
no-nick wrote: τωρα για το C&R εγω πιστευω οτι ειναι θεμα παιδειας πανω απολα καθως και κατα ποσο ο καθενας χορτασε το ψαρεμα, εγω προσωπικα ριχνω μονο τα μικρα και επειδη θα παω για πεστροφες με ατομα φανατικα του C&R το λεω απο τωρα οτι αν μου πουν να τις συρω πισω θα του συρω τζαι τζινους μεσα ¨)
8) :lol: :lol: :lol:

:shock: :shock: :D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by Greg »

Ετσι ειναι οπως τα ειπε ο admin... Σκεφτειτε πχ τον κ. Ευανθη να κρατησει ενα barracuda του κιλου που την στιγμη που εβγαλε marlin 1-2 τονους, και περκες του νειλου 90 κιλες ετσι απλα για την πλακα!:)

Αμαν εμιλησε και ο προεδρος, νομιζω εν καιρος να βαλουμε μια τελια στο θεμα :)
Esox Lucius

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by hemilios »

Πολυ σοφά λόγια.

Αν και είμαι στην ομάδα των ψαροτουφεκάδων παρακολουθώ τις συζητήσεις σας. Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και στο ψαροτούφεκο που στην τέλεια του μορφή
είναι Ψαροτούφεκο = "ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟ ΨΑΡΕΜΑ".

Φυσικά εμείς δεν έχουμε C&R αλλά το δυνατό μας χαρτί είναι ότι αν θέλεις κτυπάς το ψάρι που το βρίσκω αντάξιο του C&R.

admin wrote:Μετά απο μία πολύ εποικοδομιτική συζήτηση μου είχα χθές με ένα πολύ σπουδαίο άνθρωπο και κυνηγό, μου είπε μια πολύ σοφή κουβέντα η οποία εφαρμόζεται τέλεια και στο ψάρεμα.
Μου είπε ότι οι κυνηγοί χωρίζονται σε 5 κατηγορίες

1)ο αρχάριος: είναι εκείνος που μόλις έχει πιάσει ένα όπλο στα χέρια του και αυτοσκοπός του είναι να ρίξει ντουφεκιές για να χορτάσει, πυροβολά τα πάντα και τους πάντες
2)ο νεαρός κυνηγός: έχει λίγο καιρό στα χέρια του το όπλο και σκοπός του είναι να ρίξει αρκετές ντουφεκιές και να πιάσει και κάτι της.
3)ο έμπειρος : με αρκετό καιρό πειραματισμού και εμπειρίας ξέρει καλά το παιχνίδι αλλά δέν έχει χορτάσει το θήραμα ακόμη έτσι θέλει να πιάνει κάθε φορά τουλάχιστο το κότα ή και λίγο παραπάνω
4)ο πλήρης κυνηγός: εκείνος που πάει κυνήγι και επιδειοκει να του φερμάρει ο σκύλος ένα ποιοτικό θήραμα να το ξετρυπώσει και να το πυροβολήσει για να το πιάσει
5)ο τέλειος κυνηγός: εκείνος που του αρέσει να βγαίνει στο βουνό για να απολαμβάνει την ανατολή του ηλίου, να θαυμάζει τα σκυλιά του να δουλεύουν, να δεί τα σκυλιά του να βρήσκουν θήραμα αλλά δέν τον ενδιαφέρει αν χτυπήσει θήραμα ή όχι.

Ο κάθε άνθρωπος περνάει απο όλα τα στάδια είτε το θέλει είτε όχι και μόλις ακούσει αυτό το πράγμα τοποθετά τον εαυτό του στην ανάλογη κατηγορία αλλά και τους γύρω του. όπως πολύ σωστά είπε ο Βύρωνας μόλις χορτάσει με τις λίτσες τις 'σχετικά'μικρές θα επειδιώξει μεγάλες και κατόποιν ίσως πιο μεγάλες και μετά ίσως να τον αρκεί μόνο΄η μάχη. Αλλά τα πάντα γίνοντε βήμα βήμα. Ας μάθουμε προσπαθήσουμε πρώτα εμείς και οι γνωστοί μας να αφήνουμε τα μικρά ψάρια πίσω και όταν το καταφέρουμε αυτό μπορούμε να προχωρήσουμε και στο επόμενο στάδιο που θα αφήνουμε και κάποια απο τα μεγάλα και στο επόμενο στάδιο που θα τα αφήνουμε όλα γιατί έχουμε χορτάσει και όχι γιατί κάποιος μας το επιβάλει ή προσπαθεί να μας κάνει να νιώσουμε ένοχοι!!!.
Το c&r πρέπει να έρχεται στον κάθε ένα σαν μια φυσιολογική πορεία μέσα απο το ψάρεμα και την σωστή διαδικασία του ψαρέματος. Αλλιώς ίσως οδηγήσει σε αντίθετα και καταστρεπτικά αποτελαίσματα.
Εγώ προσωπικά νιώθωόλοκληρωμένος ψαράς όταν πάω ψάρεμα και με κόπο καταφέρω να πιάσω ένα αξιόλογο ψάρι μέ νόμιμα μέσα και σύμφωνα με τις νομοθεσίες και τους κανόνες του παιχνιδιού για να το πάρω σπίτι και να το φάω με τους φίλους ή την οικογένεια μου. Εκείνη την ώρα νιώθω ότι ανταμείβονται οι κόποι μου (πρωίνό ξύπνημα-προετοιμασία-εξοπλισμός-κούρασει-κ.τ.λ) Αν όμως δέν του αρέσει να τρώει φρέσκο ψάρι ας το αφήνει πίσω.

andys
Posts: 82
Joined: Thu May 29, 2008 7:50 am

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by andys »

hemilios wrote:Πολυ σοφά λόγια.

Αν και είμαι στην ομάδα των ψαροτουφεκάδων παρακολουθώ τις συζητήσεις σας. Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και στο ψαροτούφεκο που στην τέλεια του μορφή
είναι Ψαροτούφεκο = "ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟ ΨΑΡΕΜΑ".

Φυσικά εμείς δεν έχουμε C&R αλλά το δυνατό μας χαρτί είναι ότι αν θέλεις κτυπάς το ψάρι που το βρίσκω αντάξιο του C&R.

admin wrote:Μετά απο μία πολύ εποικοδομιτική συζήτηση μου είχα χθές με ένα πολύ σπουδαίο άνθρωπο και κυνηγό, μου είπε μια πολύ σοφή κουβέντα η οποία εφαρμόζεται τέλεια και στο ψάρεμα.
Μου είπε ότι οι κυνηγοί χωρίζονται σε 5 κατηγορίες

1)ο αρχάριος: είναι εκείνος που μόλις έχει πιάσει ένα όπλο στα χέρια του και αυτοσκοπός του είναι να ρίξει ντουφεκιές για να χορτάσει, πυροβολά τα πάντα και τους πάντες
2)ο νεαρός κυνηγός: έχει λίγο καιρό στα χέρια του το όπλο και σκοπός του είναι να ρίξει αρκετές ντουφεκιές και να πιάσει και κάτι της.
3)ο έμπειρος : με αρκετό καιρό πειραματισμού και εμπειρίας ξέρει καλά το παιχνίδι αλλά δέν έχει χορτάσει το θήραμα ακόμη έτσι θέλει να πιάνει κάθε φορά τουλάχιστο το κότα ή και λίγο παραπάνω
4)ο πλήρης κυνηγός: εκείνος που πάει κυνήγι και επιδειοκει να του φερμάρει ο σκύλος ένα ποιοτικό θήραμα να το ξετρυπώσει και να το πυροβολήσει για να το πιάσει
5)ο τέλειος κυνηγός: εκείνος που του αρέσει να βγαίνει στο βουνό για να απολαμβάνει την ανατολή του ηλίου, να θαυμάζει τα σκυλιά του να δουλεύουν, να δεί τα σκυλιά του να βρήσκουν θήραμα αλλά δέν τον ενδιαφέρει αν χτυπήσει θήραμα ή όχι.

Ο κάθε άνθρωπος περνάει απο όλα τα στάδια είτε το θέλει είτε όχι και μόλις ακούσει αυτό το πράγμα τοποθετά τον εαυτό του στην ανάλογη κατηγορία αλλά και τους γύρω του. όπως πολύ σωστά είπε ο Βύρωνας μόλις χορτάσει με τις λίτσες τις 'σχετικά'μικρές θα επειδιώξει μεγάλες και κατόποιν ίσως πιο μεγάλες και μετά ίσως να τον αρκεί μόνο΄η μάχη. Αλλά τα πάντα γίνοντε βήμα βήμα. Ας μάθουμε προσπαθήσουμε πρώτα εμείς και οι γνωστοί μας να αφήνουμε τα μικρά ψάρια πίσω και όταν το καταφέρουμε αυτό μπορούμε να προχωρήσουμε και στο επόμενο στάδιο που θα αφήνουμε και κάποια απο τα μεγάλα και στο επόμενο στάδιο που θα τα αφήνουμε όλα γιατί έχουμε χορτάσει και όχι γιατί κάποιος μας το επιβάλει ή προσπαθεί να μας κάνει να νιώσουμε ένοχοι!!!.
Το c&r πρέπει να έρχεται στον κάθε ένα σαν μια φυσιολογική πορεία μέσα απο το ψάρεμα και την σωστή διαδικασία του ψαρέματος. Αλλιώς ίσως οδηγήσει σε αντίθετα και καταστρεπτικά αποτελαίσματα.
Εγώ προσωπικά νιώθωόλοκληρωμένος ψαράς όταν πάω ψάρεμα και με κόπο καταφέρω να πιάσω ένα αξιόλογο ψάρι μέ νόμιμα μέσα και σύμφωνα με τις νομοθεσίες και τους κανόνες του παιχνιδιού για να το πάρω σπίτι και να το φάω με τους φίλους ή την οικογένεια μου. Εκείνη την ώρα νιώθω ότι ανταμείβονται οι κόποι μου (πρωίνό ξύπνημα-προετοιμασία-εξοπλισμός-κούρασει-κ.τ.λ) Αν όμως δέν του αρέσει να τρώει φρέσκο ψάρι ας το αφήνει πίσω.
φυσικά και υπάρχει και στο ψαροτούφεκο το c&r προσωπικά έτυχε να αφικό στείρες και ορφουθκια παλιά που ψαρεφκα μονο τρυπα αν ήταν χτυπημένα σε σημείο ξώπετσα και όχι σε ζωτικό σημείο... σε χτυπηματα από κακό υπολογισμό..ένας που τους λόγους που σταμάτησα να ψαρεφκο τρυπα ηταν και τουτος.

μια ερώτηση προς τους φιλους καλαμαες,γιατί εν σκοτώνεται τα ψαρκα που θέλετε να κρατήσετε κατευθείαν αφού τα βγάλετε, και τα αφήνετε να βασανιζουντε?μια παρότρυνση για να αρχίσετε να το εφαρμόζεται είναι ότι μένει πιο φρέσκο το ψάρι αν πεθάνει ακαριαία :)

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by marios »

andys wrote: μια ερώτηση προς τους φιλους καλαμαες,γιατί εν σκοτώνεται τα ψαρκα που θέλετε να κρατήσετε κατευθείαν αφού τα βγάλετε, και τα αφήνετε να βασανιζουντε?μια παρότρυνση για να αρχίσετε να το εφαρμόζεται είναι ότι μένει πιο φρέσκο το ψάρι αν πεθάνει ακαριαία :)
Υπάρχουν άτομα από το φόρουμ που το κάνουν και αυτό andy :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by no-nick »

ρε παιδεια χωρις να θελω να θηξω κανενα εγω νομιζω οτι πρεπει να καταλαβουμαι οτι το ψαρι ειναι ψαρι, εδω παιδακια πεθενουν απο την πεινα και σχεδον ολοι μας δεν καμνουμαι τιποτε , ειδαμαι ολοι τι εγινε στην Γαζα και μεις αγρονι γορασαμε.C&R πρεπει να γινεται 100% οταν ειναι κατω του επιτρεπτου οριου , απο κει και περα αν τα σκοτωνουμαι ακαριαια η τα αφηνουμαι να παιθανουν σιγα σιγα ειναι στην ευαισθησια του καθε ψαρα.να μην εξησωνουμαι το ψαρι με τον ανθρωπο στο τελος τη ημερας.

Panikos

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by Panikos »

ενήστευκες κανένα μηνα για να πεις τα πιο πάνω , μπράβο :!: :!: :!:

andys
Posts: 82
Joined: Thu May 29, 2008 7:50 am

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by andys »

no-nick wrote:ρε παιδεια χωρις να θελω να θηξω κανενα εγω νομιζω οτι πρεπει να καταλαβουμαι οτι το ψαρι ειναι ψαρι, εδω παιδακια πεθενουν απο την πεινα και σχεδον ολοι μας δεν καμνουμαι τιποτε , ειδαμαι ολοι τι εγινε στην Γαζα και μεις αγρονι γορασαμε.C&R πρεπει να γινεται 100% οταν ειναι κατω του επιτρεπτου οριου , απο κει και περα αν τα σκοτωνουμαι ακαριαια η τα αφηνουμαι να παιθανουν σιγα σιγα ειναι στην ευαισθησια του καθε ψαρα.να μην εξησωνουμαι το ψαρι με τον ανθρωπο στο τελος τη ημερας.
ο άνθρωπος εν νομίζω να έχει καμια ουσιαστική διαφορα που τα ζώα..."ανταγινιστικοτιτα" ο καλύτερος, καλύτερη σύντροφο ο καλύτερος παραπάνω φαΐ, ο αιώνιος νομος των ζωντανών....
πόλεμοι πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν, από τότε που γνωρίζουμε για τον άνθρωπο μεχρι σημμερα, άλλαξε κάτι?μπορούμε να αλλάξουμε κάτι?δεν νομίζω και ούτε το πιστεύω......οπόταν άνθρωπος και ζώα δεν έχουν διαφορα..
και εμείς αναλώσιμοι είμαστε στη γη όπως tze τσίνα.το ψάρι δεν είναι απλά ψάρι, αντικείμενο..είναι ζωή όπως και εμείς, δεν είμαι οικολόγος, είμαι ο ποιος τελιoς κυνηγός που υπήρξε στη γη, ο άνθρωπος!και ένας κυνηγός κάνει καθαρές δουλειές, σκοτώνει το θήραμα του αποτελεσματικά και γρήγορα.(δεν εννοώ δυναμίτη :lol: )
"είμαστε σε μεταβατική περίοδο που τον πιθηκάνθρωπο στον άνθρωπο" έγραψε ένας φιλόσοφος....εγώ πιστεφκο είμαστε στη μεταβατική περίοδο που τον πίθηκο στον πιθηκάνθρωπο ακόμα...

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by no-nick »

andys wrote:οπόταν άνθρωπος και ζώα δεν έχουν διαφορα..

και εμείς αναλώσιμοι είμαστε στη γη όπως tze τσίνα.το ψάρι δεν είναι απλά ψάρι, αντικείμενο..είναι ζωή όπως και εμείς...
σεβαστη η αποψη σου αλλα για μενα προσωπικα το ψαρι ειναι ψαρι και η διαφορα με τον ανθρωπο ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ αν εσυ τα εξησωνης και αν ειμαστε σε μεταβατικη περιοδο πιθηκου - πιθηκανθρωπου - ανθρωπου - ψαροανθρωπου εχεις το δικαιωμα να το πιστευης.


Υ.Γ φανταζομαι θα νιωθης το ιδιο οταν βλεπεις εναν ανθρωπο τραυματισμενο στο δρομο σε σχεση με ενα τραυματισμενο ψαρι

andys
Posts: 82
Joined: Thu May 29, 2008 7:50 am

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by andys »

no-nick wrote:
andys wrote:οπόταν άνθρωπος και ζώα δεν έχουν διαφορα..

και εμείς αναλώσιμοι είμαστε στη γη όπως tze τσίνα.το ψάρι δεν είναι απλά ψάρι, αντικείμενο..είναι ζωή όπως και εμείς...
σεβαστη η αποψη σου αλλα για μενα προσωπικα το ψαρι ειναι ψαρι και η διαφορα με τον ανθρωπο ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ αν εσυ τα εξησωνης και αν ειμαστε σε μεταβατικη περιοδο πιθηκου - πιθηκανθρωπου - ανθρωπου - ψαροανθρωπου εχεις το δικαιωμα να το πιστευης.
ακριβώς!επειδή έχουμε τεραστια διαφορα που τα ζώα,να κάμουμε και tpte ανθρώπινο, afou καταλαμβαίνουμε ότι υποφέρει τουντο ζωντανό.
no-nick wrote:
andys wrote:οπόταν άνθρωπος και ζώα δεν έχουν διαφορα..
και εμείς αναλώσιμοι είμαστε στη γη όπως tze τσίνα.το ψάρι δεν είναι απλά ψάρι, αντικείμενο..είναι ζωή όπως και εμείς...
Υ.Γ φανταζομαι θα νιωθης το ιδιο οταν βλεπεις εναν ανθρωπο τραυματισμενο στο δρομο σε σχεση με ενα τραυματισμενο ψαρι
οι δεν θα ένιωθα το ίδιο είναι το είδος μου άνθρωπος..η εικόνα ότι πεθαίνει παθαίνει ζημια φθείρεται κάτι που το είδος μας είναι έμφυτο στα γονίδια μας να μας ταράζει

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by no-nick »

επειδη δεν σε ξερω δεν θα ασφισβητησω τα λεγομενα σου και το πως νιωθης, για μενα εχει μεγαλη διαφορα ενας σκυλος σε σχεση με ενα ψαρι οπως και ενα αλογο σε σχεση με ενα κουνουπι, ολα ειναι ζωντανοι οργανισμοι αλλα.........................
μπραβο σου που καταφερες να απεκλοβιστης απο τετιου ειδους συναισθηματα.

HellRazer
Posts: 57
Joined: Wed Feb 21, 2007 2:24 pm

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by HellRazer »

Ρε γμτ νευριάζω αμαν μερικοί προσπαθούν να πουλήσουν πνεύμα. Ο άνθρωπος εν άνθρωπος με τα ελαττώματα τζιαι τα προτερήματα του που τον κάμνουν να ξεχωρίζει που τα ζώα. Εν ζωντανό αλλά όι ζώο. Το ψάρι εν ψάρι, εν ζωντανό αλλά εννεν άθρωπος.

andys wrote:
ο άνθρωπος εν νομίζω να έχει καμια ουσιαστική διαφορα που τα ζώα..."ανταγινιστικοτιτα" ο καλύτερος, καλύτερη σύντροφο ο καλύτερος παραπάνω φαΐ, ο αιώνιος νομος των ζωντανών....
μετά που λλίον andys wrote:
ακριβώς!επειδή έχουμε τεραστια διαφορα που τα ζώα,να κάμουμε και tpte ανθρώπινο, afou καταλαμβαίνουμε ότι υποφέρει τουντο ζωντανό.
Τί άλλο να πω :?: :?: :?:

Να δούμε που αλλού εννα πάει τούτη η σηζήτηση του C&R...

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by hdemetris »

HellRazer wrote:Ρε γμτ νευριάζω αμαν μερικοί προσπαθούν να πουλήσουν πνεύμα.
Καλά ρε λεβέντη επειδή ο άντης είπε ότι πρέπει να κάμνουμε στα ψάρκα ευθανασία σημαίνει ότι πουλά πνεύμα? Εν κάτι που το κάμνουμε ούλοι οι ψαροτουφεκάες. Ηρέμησε.
Who the cap fit
Let them wear it

andys
Posts: 82
Joined: Thu May 29, 2008 7:50 am

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by andys »

HellRazer wrote:Ρε γμτ νευριάζω αμαν μερικοί προσπαθούν να πουλήσουν πνεύμα. Ο άνθρωπος εν άνθρωπος με τα ελαττώματα τζιαι τα προτερήματα του που τον κάμνουν να ξεχωρίζει που τα ζώα. Εν ζωντανό αλλά όι ζώο. Το ψάρι εν ψάρι, εν ζωντανό αλλά εννεν άθρωπος.

andys wrote:
ο άνθρωπος εν νομίζω να έχει καμια ουσιαστική διαφορα που τα ζώα..."ανταγινιστικοτιτα" ο καλύτερος, καλύτερη σύντροφο ο καλύτερος παραπάνω φαΐ, ο αιώνιος νομος των ζωντανών....
μετά που λλίον andys wrote:
ακριβώς!επειδή έχουμε τεραστια διαφορα που τα ζώα,να κάμουμε και tpte ανθρώπινο, afou καταλαμβαίνουμε ότι υποφέρει τουντο ζωντανό.
Τί άλλο να πω :?: :?: :?:

Να δούμε που αλλού εννα πάει τούτη η σηζήτηση του C&R...
φιλε μου ούτε πνεύμα προσπαθώ να πουλήσω ούτε φάσκω και αντιφάσκω ουτε τπτ.εσύ μάλλον δεν κατάλαβες τι ήθελα να πω.
στα παραπάνω που έγραψα προσπαθώ να παροτρύνω το φίλο no-nick και οποιο δήποτε αλλo που εν σκοτώνει το ψάρι αφού το πιάσει. να το κάμει αφού λεμε ότι είμαστεν άνθρωποι με συναισθήματα και καταλαμβενουμε τι έχουμε μπροστά μας.
στο πρώτο post αναφέρθηκα για τους πολέμους και ότι ο άνθρωπος είναι zoo με τέτοιες siberifores.και στο ίδιο post συνεχίζω ,ότι είναι στη πορεία να γίνει anthropos.dld κάτι το ανώτερο που ένα zoo.

p.s η συζήτηση καλά πάει αρεσκου μου τέτοιου είδους ανησυχίες :D

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”