Catch and Release η "Συζητηση".....

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by konstantinos kalogir »

caveman wrote:Κωνσταντίνο, ψαροταβέρνες? βετζετάριαν? κάτι είπαμε λίγο πιο πάνο για την υπερβολή....... :D :lol: :lol:
Ακριβώς ρε φιλούι μου αυτό λέω.. :D Όταν λέμε πως αφήνουμε όλα τα ψάρια πίσω για να προστατεύσουμε το περιβάλλον, πως γίνεται να τα τρώμε μετά είτε αγοράζοντας τα από αλλού, είτε σε κάποια ταβέρνα...; Κάπου χάνει το νόημα. Το C&R είναι απλά κάτι που από ευχαρίστιση θα κάνουμε πολλές φορές, για να νιώσουμε το συναίσθημα και τη χαρά να δούμε είτε ένα μικρό ψαράκι είτε ένα μεγαλύτερο ψάρι να φεύγει πίσω στο περιβάλλον του. Ξέρεις που την άλλη εν και λίο εγωιστικό, να βασανίζεις κάποιο ψάρι απλά για να το αφήσεις να φύει μετά...Τουλάχιστον αν το κρατήσεις και γίνει τροφή τότε θα έχει κάποιο σκοπό η όλη διαδικασία και το βάσανο του ψαριού. Απλά πολλές φορές ψαρέυκουμε για να ζήσουμε την πάλη με το ψάρι, και μετά αφήνουμε το πίσω, και εγώ κάμνω το, αλλά είναι όντως εγωιστικό, και αυτό είναι καθαρά η άποψη η δική μου..... Ακόμα και barbless αγκίστρια να χρησιμοποιήσουμε, απόχες μαλακές κτλ κτλ το ψάρι υφίσταται κάποια ταλεπωρία...

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by caveman »

Ρε Κωνσταντίνο, μα δεν είπε κανένας ότι ψαρεύει για να τα αφείσει πίσω, ούτε ότι αφήνει τα πίσω τζαι μετά πάει στην ψαροταβέρνα :lol: :lol:

Ούλλοι ψαρεύουμε για να ΠΙΑΣΟΥΜΕ ψάρια, το τι θα γίνουν μετά εν άλλη υπόθεση, πρωσοπική του καθενός.

Που τα όσα λες, μου φένεται πος την έχεις πολλά παρεξηγημένη την όλη υπόθεση :?
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by konstantinos kalogir »

Οι ρε φίλε επαρεξήγησες (μάλλον) :lol: Πολλές φορές αφήνω ψάρια, πολλές φορές επίσης κρατώ... Τις παραπάνω κρατώ, η γνώμη που έχω για το C&R είναι πως πρέπει απαραίτητα να γίνεται σε μικρά ψάρια ή σε περίπτωση που πιάνουμε αυγωμένα ψάρια. Εν η γνώμη μου και τίποτα άλλο, απλά πιστεύω πως σε άλλες περιπτώσεις απλά ταλαιπωρούμε κάποια θηράματα...

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by marios »

konstantinos kalogir wrote:Οι ρε φίλε επαρεξήγησες (μάλλον) :lol: Πολλές φορές αφήνω ψάρια, πολλές φορές επίσης κρατώ... Τις παραπάνω κρατώ, η γνώμη που έχω για το C&R είναι πως πρέπει απαραίτητα να γίνεται σε μικρά ψάρια ή σε περίπτωση που πιάνουμε αυγωμένα ψάρια. Εν η γνώμη μου και τίποτα άλλο, απλά πιστεύω πως σε άλλες περιπτώσεις απλά ταλαιπωρούμε κάποια θηράματα...
Κωσταντίνο μου στο υπογραμμισμένο μέρος σύμφωνο 100%..και συνεχίζω για χάρι τις συζήτησις :) ..αφού πιστεύεις ότι ταλαίπωρης ψαρια στις υπόλοιπες περίπτωσις , γιατί όταν είναι αυγωμένα τα ψαρια και νοιάζεσαι για αυτά (αφού πάνω κάτω ξέρουμε ποτε είναι αυγωμένα ) γιατί δεν κάθεσαι σπίτι και πας να ψαρέψεις? προσωπικά ψαρεύω 365 μέρες το χρόνο :P .....Τελικά παίδες C&R (με την σημασία τις λέξης την ιδεολογία και την διαδικασία απελευθέρωσης δεν ηυπάρχει στην κύπρο!! τουλάχιστο στην θάλασσα ,για φράγματα δεν μιλώ.. 2 φορες πήγα στην ζωή μου και δεν μπορώ να φέρω γνώμη..απλά στην θάλασσα "ΣΙΡΝΟΥΜΕ" πίσω ότι δεν μας κάνει είτε λόγο μεγέθους είτε για οποιο δήποτε άλλο λόγο..και το ίδιο ψάρι που "ΣΙΡΝΟΥΜΕ" πίσω ,μιαν άλλην μέρα το πετάμε στην παγωνιέρα για κάποιον διαφορετικό λόγο.. Άρα δικό μου το λάθος όταν έβλεπα το C&R γραμμένο στο φόρουμ πίστευα ότι γινόταν κάτι ξεχωριστό!! μια διαδικασία απελευθέρωσης κτλ κτλ!!Τώρα με αυτά που διάβασα καταλαβαίνω πως μπορώ να το μεταφράσω όταν το ξαναδώ :wink:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by (CyBasser) »

marios wrote: Άρα δικό μου το λάθος όταν έβλεπα το C&R γραμμένο στο φόρουμ πίστευα ότι γινόταν κάτι ξεχωριστό!! μια διαδικασία απελευθέρωσης κτλ κτλ!!Τώρα με αυτά που διάβασα καταλαβαίνω πως μπορώ να το μεταφράσω όταν το ξαναδώ :wink:
Μάριε, το C&R το βλέπουμε ο καθένας με διαφορετικό τρόπο. Αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν λές "γινόταν κάτι το ξεχωριστό". Ναι, υπάρχει μια διαδικασία όταν σκοπεύεις να κάνεις C&R. Παλεύεις το ψάρι με τέτοιο τρόπο που να μην το "σκάσεις". Το ξαγκιστρώνεις με προσοχή, ώστε να μην του προκαλέσεις ζημιά (αν είναι πιασμένο στο στόμα). Αν είναι πιασμένο πιο μέσα κόβεις την μυσίνα (το αγκίστρι) μέσα στο ψάρι και το αγκίστρι σιγά σιγά "εκδιώχνεται". Το ψάρι το χειρίζεσαι προσεκτικά (αν είναι δυνατόν με βρεγμένο ρούχο) και δεν το "σύρνεις" πίσω, το τοποθετείς προσεκτικά πίσω στο νερό. Ναι, πιστεύω ότι το C&R είναι μια σημαντική διαδικασία και πρακτική, και πιστεύω ότι σιγά σιγά και στην Κύπρο θα αρχίσει να γίνεται πιο διαδεδομένη από ότι είναι τώρα.

Δεν είμαι σίγουρος πως το μετάφρασες όπως λες πιο πάνω, αλλά σίγουρα το C&R ΓΙΝΕΤΑΙ στην Κύπρο (και στην θάλασσα) με όλα τα θετικά αποτέλέσματα που έχει.

Για τον φίλο μου τον Κωνσταντίνο, ναι, έχει κάποια βάση η κουβέντα του ότι "γιατί να κάμουμε C&R αφού ύστερα θα πάμε στην ψαροταβέρνα να φάμε". Είναι ακριβώς εδώ που φθάνουμε λίγο στην υπερβολή. Το επαγγελματικό ψάρεμα υπήρχε από εμφάνισης του πολιτισμένου ανθρώπου στην γη. Ήδη τα αποτελέσματα του εξελιγμένου πια επαγγελματικού ψαρέματος είναι κάτι παραπάνω από ορατά. Με το να κάνεις φίλε μου C&R βοηθάς με τον τρόπο σου στο να μειώνεται η επιβάρυνση των αποθεμάτων στην θάλασσα, και ακριβώς όταν θές να φάεις ψαράκι το παίρνεις από την ψαραγορά ή πάεις σε ψαροταβέρνα. Σίγουρα, είναι μια οικονομική επιβάρυνση για κάποια άτομα την στιγμή που μπορούν να εξασφαλίσουν λίγο ψάρι "δωρεάν" (το δωρεάν σε εισαγωγικά γιατί αν αναλογιστείς ότι τρία κουτιά ζωντανά δολώματαν μπορεί να είναι 20+ ευρώ, και σου δίνουν μισό ή ένα κιλό ψάρι που πωλείται για 12 ευρώ, το κέρδος είναι μηδαμινό). Από την άλλη, ναι, το ψάρι που έχουμε πιάσει εμείς, ότι και να πούμε, έχει άλλη γεύση :lol: :lol: . Γι' αυτό λέμε ότι δεν είναι κακό να κρατάς κάπου κάπου λίγο ψάρι για την οικογένεια. Ζυγίζεις όλα τα δεδομένα και αποφασίζεις. Αλλά, με το C&R επιβαρύνεις λιγότερο, ειδικά εφ' όσον τα ψάρια που αλιευονται με επαγγελματικά εργαλεία δεν έχουν δυνατότητα C&R αν μείνουν απούλητα!

Παράδειγμα, το 2006 που το μεγαλόστομο ήταν ακόμη άφθονο σε όλα τα φράγματα, κράτησα 10 από 1 ως 1.5 κιλό για τραπέζι (και απελευθέρωσα άλλα 245 πάνω από κιλό). Το 2007 και 2008 όμως, με την κατάσταση που εξελισσόταν στα φράγματα, δεν κράτησα ούτε ένα - συνειδητά. Δεν με ενόχλησε, μάλλον με ευχαρίστησε! Το ίδιο νιώθω με την θάλασσα. Όταν βγεί το πρώτο γουφάρι :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: θα πάει αμέσως πίσω!!!!!!

Τελικά, εναπόκειται σε καθένα από μας για το τι θα πράξει σχετικά με το C&R, και δεν υπάρχει λόγος να πηγαίνουμε σε υπερβολές...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by marios »

(CyBasser) wrote:
marios wrote: Άρα δικό μου το λάθος όταν έβλεπα το C&R γραμμένο στο φόρουμ πίστευα ότι γινόταν κάτι ξεχωριστό!! μια διαδικασία απελευθέρωσης κτλ κτλ!!Τώρα με αυτά που διάβασα καταλαβαίνω πως μπορώ να το μεταφράσω όταν το ξαναδώ :wink:
Μάριε, το C&R το βλέπουμε ο καθένας με διαφορετικό τρόπο. Αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν λές "γινόταν κάτι το ξεχωριστό". Ναι, υπάρχει μια διαδικασία όταν σκοπεύεις να κάνεις C&R. Παλεύεις το ψάρι με τέτοιο τρόπο που να μην το "σκάσεις". Το ξαγκιστρώνεις με προσοχή, ώστε να μην του προκαλέσεις ζημιά (αν είναι πιασμένο στο στόμα). Αν είναι πιασμένο πιο μέσα κόβεις την μυσίνα (το αγκίστρι) μέσα στο ψάρι και το αγκίστρι σιγά σιγά "εκδιώχνεται". Το ψάρι το χειρίζεσαι προσεκτικά (αν είναι δυνατόν με βρεγμένο ρούχο) και δεν το "σύρνεις" πίσω, το τοποθετείς προσεκτικά πίσω στο νερό. Ναι, πιστεύω ότι το C&R είναι μια σημαντική διαδικασία και πρακτική,

..
Φιλε μου Ξεχωριστό εννοώ ακριβώς αυτά που έγραψεs ! κάτι σαν "ιεροτελεστία" να πούμε :) όχι απλά ξαγκίστρωμα και σIρμα στην θάλασσα! αυτό που κάνω εγώ δηλαδή :oops: :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by PrEdAtΩR »

θάλασσα δεν ασχολούμαι πολύ για να σου πω αλλα στους φράκτες υπάρχει μια ομάδα από άτομα που βρίσκονται σε παγκόσμιο επίπεδο και το να να πιάσουν ψαρια μεγαλα είναι συνηθισμένο φαινόμενο.
Σκευτου αν εμείς σκοτώναμε αυτα τα ψαρια τι ζημια θα κάναμε , δεν θε έμενε τίποτα μέσα στους φράκτες.Nοιαζόμαστε για το μέλλον αυτού του τόπου .

ο κυπραίος για να καταλάβει αυτή την νοοτροπία θα χρειαστεί να περάσουν παρα πολλά χρονια.

αυτός είναι ο λόγος που η θάλασσα μας είναι νεκρή φύση, κανεις δεν νοιάζεται για το μέλλον

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by marios »

PrEdAtΩR wrote:θάλασσα δεν ασχολούμαι πολύ για να σου πω αλλα στους φράκτες υπάρχει μια ομάδα από άτομα που βρίσκονται σε παγκόσμιο επίπεδο και το να να πιάσουν ψαρια μεγαλα είναι συνηθισμένο φαινόμενο.
Σκευτου αν εμείς σκοτώναμε αυτα τα ψαρια τι ζημια θα κάναμε , δεν θε έμενε τίποτα μέσα στους φράκτες.Nοιαζόμαστε για το μέλλον αυτού του τόπου .

ο κυπραίος για να καταλάβει αυτή την νοοτροπία θα χρειαστεί να περάσουν παρα πολλά χρονια.

αυτός είναι ο λόγος που η θάλασσα μας είναι νεκρή φύση, κανεις δεν νοιάζεται για το μέλλον
Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω αυτά που λες gia tous φράκτες ...όμως θάλασσα και φράχτης είναι διαφορετικά πράγματα διαφορετικά ψαρέματα πάντα μιλώντας για κύπρο... πχ πολύ από εδώ κάνουμε νυχτερινά ψαρέματα casting, πρέπει να ήμουν τρελός να σηκωθώ μέσα στο γενάρη να παο ολονύχτιο ψάρεμα με 50,60 euro δολώματα, μέσα στην κρυάδα να περιμένω με τεμπέλικο ψάρεμα όπως είναι η τεχνικές casting να πιάσω ενός σεβαστού μεγέθους ψάρι και να το επιστρέψω πίσω...τούτα τα πράγματα δεν γίνουνται!
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by PrEdAtΩR »

marios wrote:
PrEdAtΩR wrote:θάλασσα δεν ασχολούμαι πολύ για να σου πω αλλα στους φράκτες υπάρχει μια ομάδα από άτομα που βρίσκονται σε παγκόσμιο επίπεδο και το να να πιάσουν ψαρια μεγαλα είναι συνηθισμένο φαινόμενο.
Σκευτου αν εμείς σκοτώναμε αυτα τα ψαρια τι ζημια θα κάναμε , δεν θε έμενε τίποτα μέσα στους φράκτες.Nοιαζόμαστε για το μέλλον αυτού του τόπου .

ο κυπραίος για να καταλάβει αυτή την νοοτροπία θα χρειαστεί να περάσουν παρα πολλά χρονια.

αυτός είναι ο λόγος που η θάλασσα μας είναι νεκρή φύση, κανεις δεν νοιάζεται για το μέλλον
Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω αυτά που λες gia tous φράκτες ...όμως θάλασσα και φράχτης είναι διαφορετικά πράγματα διαφορετικά ψαρέματα πάντα μιλώντας για κύπρο... πχ πολύ από εδώ κάνουμε νυχτερινά ψαρέματα casting, πρέπει να ήμουν τρελός να σηκωθώ μέσα στο γενάρη να παο ολονύχτιο ψάρεμα με 50,60 euro δολώματα, μέσα στην κρυάδα να περιμένω με τεμπέλικο ψάρεμα όπως είναι η τεχνικές casting να πιάσω ενός σεβαστού μεγέθους ψάρι και να το επιστρέψω πίσω...τούτα τα πράγματα δεν γίνουνται!
Μαριε, σε αυτό συμφωνώ , και εγώ αυτό θα έκανα στην θέση σου.

Κλείνοντας ,η πιο σωστή κουβέντα είναι αυτή που είπε ο Greg

Επιλεκτικό ψάρεμα

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by fISHANDCHIPS »

C&R θα δείς να κάμνουν ψαράδες που ψαρεύκουν συστηματικά κάποια είδη ψαριών ,παράδειγμα ένας που ξεκίνησε να πιάννει σφίρνες (που είναι κοινό ψάρι,άσχετο πως τελευταια αραιόσαν),την πρώτη δευτερη .... πεμπτη έχτι φορά έννα την πιάσει μαζί του και θα πεί και ένα τραγούδι ... μετά ξεκινά και εξασκεί το C&R
εγω φέτος έπιασα την πρώτη μου λίτσα που ήταν όντως μικρή και δεν την άφησα πίσω , η επόμενη που εννα πιάσω σε έτσι μέγεθος έννα φανεί τυχερή και θα πάει πίσω ,αν η επομενει μου θα είναι 4-5κιλα παλε εννα την πάρω σπίτι και οι επόμενες εννα απέλευθεροθούν το πιο πιθανον ...
Το ίδιο και στα φράγματα ... άκουσεν κάποιος για το ψάρεμα του λαυρακιού και πάει και πιάννει το πρώτο του που είναι πχ 2,5 κιλα ... ο ίδιος άνθρωπος μπορεί να γνωρίζει για το c&r αλλά υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να το κρατήσει ... ο predator o ρολανδος ο γρηγόρης και πολλοί άλλοι φυσικα εν θα το κρατήσουν επειδή έπιασαν πολλά τέθκια
Δηλαδή πιστεύκω στα παραδείγματα που έδωσα ,κυριαρχεί ο ενθουσιασμός που πολλές φορές είναι πιο δυνατός απο την ιδέα του c&r
Μερικοι μπορει να διαφωνήσουν και να πουν '' εγω έστω και αν είναι το πρώτο μου ψάρι (τουτου του είδους) εννα το αφήσω ελεύθερο ... οκ μπραβο του και καλα κάμνει...
Τα παραδείγματα τουτα είναι για το πως σκεύτεται ένας ψαράς που διάβασε για το c&r είτε σε βιβλία είτε που το ιντερνετ κτλ κτλ .... για τους ψαράες με την σίκλα της πογιάς δεν μετρούν ....
Και φυσικα δεν παίζει ρόλο μόνο τουτο που έγραψα ,απλα είναι ενα κομματι ... υπαρχουν και άλλοι λόγοι για τους οποίους κάποιος αποφασίζει να εφαρμόσει το c&r
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by PrEdAtΩR »

fISHANDCHIPS wrote:C&R θα δείς να κάμνουν ψαράδες που ψαρεύκουν συστηματικά κάποια είδη ψαριών ,παράδειγμα ένας που ξεκίνησε να πιάννει σφίρνες (που είναι κοινό ψάρι,άσχετο πως τελευταια αραιόσαν),την πρώτη δευτερη .... πεμπτη έχτι φορά έννα την πιάσει μαζί του και θα πεί και ένα τραγούδι ... μετά ξεκινά και εξασκεί το C&R
εγω φέτος έπιασα την πρώτη μου λίτσα που ήταν όντως μικρή και δεν την άφησα πίσω , η επόμενη που εννα πιάσω σε έτσι μέγεθος έννα φανεί τυχερή και θα πάει πίσω ,αν η επομενει μου θα είναι 4-5κιλα παλε εννα την πάρω σπίτι και οι επόμενες εννα απέλευθεροθούν το πιο πιθανον ...
Το ίδιο και στα φράγματα ... άκουσεν κάποιος για το ψάρεμα του λαυρακιού και πάει και πιάννει το πρώτο του που είναι πχ 2,5 κιλα ... ο ίδιος άνθρωπος μπορεί να γνωρίζει για το c&r αλλά υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να το κρατήσει ... ο predator o ρολανδος ο γρηγόρης και πολλοί άλλοι φυσικα εν θα το κρατήσουν επειδή έπιασαν πολλά τέθκια
Δηλαδή πιστεύκω στα παραδείγματα που έδωσα ,κυριαρχεί ο ενθουσιασμός που πολλές φορές είναι πιο δυνατός απο την ιδέα του c&r
Μερικοι μπορει να διαφωνήσουν και να πουν '' εγω έστω και αν είναι το πρώτο μου ψάρι (τουτου του είδους) εννα το αφήσω ελεύθερο ... οκ μπραβο του και καλα κάμνει...
Τα παραδείγματα τουτα είναι για το πως σκεύτεται ένας ψαράς που διάβασε για το c&r είτε σε βιβλία είτε που το ιντερνετ κτλ κτλ .... για τους ψαράες με την σίκλα της πογιάς δεν μετρούν ....
Και φυσικα δεν παίζει ρόλο μόνο τουτο που έγραψα ,απλα είναι ενα κομματι ... υπαρχουν και άλλοι λόγοι για τους οποίους κάποιος αποφασίζει να εφαρμόσει το c&r
:D :D :D ditto!!!!!!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by caveman »

marios wrote:Φιλε μου Ξεχωριστό εννοώ ακριβώς αυτά που έγραψεs ! κάτι σαν "ιεροτελεστία" να πούμε :) όχι απλά ξαγκίστρωμα και σIρμα στην θάλασσα! αυτό που κάνω εγώ δηλαδή :oops: :)
Εγώ μπορώ να πω πως ΕΞΑΣΚΩ το C&r συστηματικά τζαι με τον τρόπο που περιέγραψε ο Ρολάνδος, αλλά εμένα μου έχει γίνει συνίθιο πλέων, δλδ θα το σκευτώ πάρα πολλά σοβαρά πριν κρατήσω κάτι παρά αν θα το αφήσω πίσω.
Η φυσική κήνιση που ακολουθείτε ακριβός μετά την σύληψη του ψαριού είναι το πως θα το αφήσω πίσω.
Πολλές φορές Μάριε τυχάνει το ψάρι να τραβματιστεί πολύ ή επιδεί τα κρατώ μερικά λεπτά έξω για φωτογράφιση, το ψάρι πλέων όταν το αφήνω πίσω στο νερό, δεν έχει δυνάμεις για να φύγει... είχε φορά που κράτησα πέρκα(στην βουλγαρία) επί 50 + λεπτά με μαλάξεις όσπου να φέρει τα μίλια της... και επέζησε.
Η την άλλη φορά στο Βασιλικό... σφυρνούα του κιλού... επί 25 λεπτά την βοηθούσα να αναπνέυσει μέχρι να φύγει.

το ήδειο σκηνικό έχει πεχτεί αμέτρητες φορές με διάφορα ψάρια...
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by caveman »

konstantinos kalogir wrote:Οι ρε φίλε επαρεξήγησες (μάλλον) :lol: Πολλές φορές αφήνω ψάρια, πολλές φορές επίσης κρατώ... Τις παραπάνω κρατώ, η γνώμη που έχω για το C&R είναι πως πρέπει απαραίτητα να γίνεται σε μικρά ψάρια ή σε περίπτωση που πιάνουμε αυγωμένα ψάρια. Εν η γνώμη μου και τίποτα άλλο, απλά πιστεύω πως σε άλλες περιπτώσεις απλά ταλαιπωρούμε κάποια θηράματα...
Όχι ρε φίλε, δεν παρεξήγησα :lol: :lol: :lol: :lol: αλήθεια σου λέω!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by admin »

Μετά απο μία πολύ εποικοδομιτική συζήτηση μου είχα χθές με ένα πολύ σπουδαίο άνθρωπο και κυνηγό, μου είπε μια πολύ σοφή κουβέντα η οποία εφαρμόζεται τέλεια και στο ψάρεμα.
Μου είπε ότι οι κυνηγοί χωρίζονται σε 5 κατηγορίες

1)ο αρχάριος: είναι εκείνος που μόλις έχει πιάσει ένα όπλο στα χέρια του και αυτοσκοπός του είναι να ρίξει ντουφεκιές για να χορτάσει, πυροβολά τα πάντα και τους πάντες
2)ο νεαρός κυνηγός: έχει λίγο καιρό στα χέρια του το όπλο και σκοπός του είναι να ρίξει αρκετές ντουφεκιές και να πιάσει και κάτι της.
3)ο έμπειρος : με αρκετό καιρό πειραματισμού και εμπειρίας ξέρει καλά το παιχνίδι αλλά δέν έχει χορτάσει το θήραμα ακόμη έτσι θέλει να πιάνει κάθε φορά τουλάχιστο το κότα ή και λίγο παραπάνω
4)ο πλήρης κυνηγός: εκείνος που πάει κυνήγι και επιδειοκει να του φερμάρει ο σκύλος ένα ποιοτικό θήραμα να το ξετρυπώσει και να το πυροβολήσει για να το πιάσει
5)ο τέλειος κυνηγός: εκείνος που του αρέσει να βγαίνει στο βουνό για να απολαμβάνει την ανατολή του ηλίου, να θαυμάζει τα σκυλιά του να δουλεύουν, να δεί τα σκυλιά του να βρήσκουν θήραμα αλλά δέν τον ενδιαφέρει αν χτυπήσει θήραμα ή όχι.

Ο κάθε άνθρωπος περνάει απο όλα τα στάδια είτε το θέλει είτε όχι και μόλις ακούσει αυτό το πράγμα τοποθετά τον εαυτό του στην ανάλογη κατηγορία αλλά και τους γύρω του. όπως πολύ σωστά είπε ο Βύρωνας μόλις χορτάσει με τις λίτσες τις 'σχετικά'μικρές θα επειδιώξει μεγάλες και κατόποιν ίσως πιο μεγάλες και μετά ίσως να τον αρκεί μόνο΄η μάχη. Αλλά τα πάντα γίνοντε βήμα βήμα. Ας μάθουμε προσπαθήσουμε πρώτα εμείς και οι γνωστοί μας να αφήνουμε τα μικρά ψάρια πίσω και όταν το καταφέρουμε αυτό μπορούμε να προχωρήσουμε και στο επόμενο στάδιο που θα αφήνουμε και κάποια απο τα μεγάλα και στο επόμενο στάδιο που θα τα αφήνουμε όλα γιατί έχουμε χορτάσει και όχι γιατί κάποιος μας το επιβάλει ή προσπαθεί να μας κάνει να νιώσουμε ένοχοι!!!.
Το c&r πρέπει να έρχεται στον κάθε ένα σαν μια φυσιολογική πορεία μέσα απο το ψάρεμα και την σωστή διαδικασία του ψαρέματος. Αλλιώς ίσως οδηγήσει σε αντίθετα και καταστρεπτικά αποτελαίσματα.
Εγώ προσωπικά νιώθωόλοκληρωμένος ψαράς όταν πάω ψάρεμα και με κόπο καταφέρω να πιάσω ένα αξιόλογο ψάρι μέ νόμιμα μέσα και σύμφωνα με τις νομοθεσίες και τους κανόνες του παιχνιδιού για να το πάρω σπίτι και να το φάω με τους φίλους ή την οικογένεια μου. Εκείνη την ώρα νιώθω ότι ανταμείβονται οι κόποι μου (πρωίνό ξύπνημα-προετοιμασία-εξοπλισμός-κούρασει-κ.τ.λ) Αν όμως δέν του αρέσει να τρώει φρέσκο ψάρι ας το αφήνει πίσω.

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Catch and Release η "Συζητηση".....

Post by no-nick »

admin wrote:Μετά απο μία πολύ εποικοδομιτική συζήτηση μου είχα χθές με ένα πολύ σπουδαίο άνθρωπο και κυνηγό, μου είπε μια πολύ σοφή κουβέντα η οποία εφαρμόζεται τέλεια και στο ψάρεμα.
Μου είπε ότι οι κυνηγοί χωρίζονται σε 5 κατηγορίες

1)ο αρχάριος: είναι εκείνος που μόλις έχει πιάσει ένα όπλο στα χέρια του και αυτοσκοπός του είναι να ρίξει ντουφεκιές για να χορτάσει, πυροβολά τα πάντα και τους πάντες
2)ο νεαρός κυνηγός: έχει λίγο καιρό στα χέρια του το όπλο και σκοπός του είναι να ρίξει αρκετές ντουφεκιές και να πιάσει και κάτι της.
3)ο έμπειρος : με αρκετό καιρό πειραματισμού και εμπειρίας ξέρει καλά το παιχνίδι αλλά δέν έχει χορτάσει το θήραμα ακόμη έτσι θέλει να πιάνει κάθε φορά τουλάχιστο το κότα ή και λίγο παραπάνω
4)ο πλήρης κυνηγός: εκείνος που πάει κυνήγι και επιδειοκει να του φερμάρει ο σκύλος ένα ποιοτικό θήραμα να το ξετρυπώσει και να το πυροβολήσει για να το πιάσει
5)ο τέλειος κυνηγός: εκείνος που του αρέσει να βγαίνει στο βουνό για να απολαμβάνει την ανατολή του ηλίου, να θαυμάζει τα σκυλιά του να δουλεύουν, να δεί τα σκυλιά του να βρήσκουν θήραμα αλλά δέν τον ενδιαφέρει αν χτυπήσει θήραμα ή όχι.
πολλα σοφα τα λογια του, σιγουρα τα ιδια ισχιουν και για τον ψαρεμα, τωρα για το C&R εγω πιστευω οτι ειναι θεμα παιδειας πανω απολα καθως και κατα ποσο ο καθενας χορτασε το ψαρεμα, εγω προσωπικα ριχνω μονο τα μικρα και επειδη θα παω για πεστροφες με ατομα φανατικα του C&R το λεω απο τωρα οτι αν μου πουν να τις συρω πισω θα του συρω τζαι τζινους μεσα ¨)

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”