Παραγάδι από ακτή

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by chrysanthos9 »

Νε ρε φιλε συμφωνω αλλα εν τζε ειπα πιανω τρελες ποσοτητες για να καταλαβης η πιο καλη ψαρια μου με παραγαδι ακτης ηταν 4 σορκοι και 5 μουρμουρες και μια σφυρνα :D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by konstantinos kalogir »

Φίλε caveman δεν νομίζω πως είναι σωστό να σκεφτόμαστε έτσι. Δηλαδή ένα παραγάδι στα 30 αγκίστρια είναι 3 καλάμια που δέκα ρίψεις. Άσε που πιο πολλές πιθανότητες έχεις να πιάσεις ψάρια με τα καλάμια γιατί έχεις τη δυνατότητα να καρφώσεις τη σωστή στιγμή. Εξάλλου σε ένα τέτοιο παραγάδι στοχεύεις σε 3-4 ψάρια. Το βασικό πλεονέκτημα που σου προσφέρει το παραγάδι αυτό είναι η κίνηση των δολωμάτων και η μεγάλη απόσταση από την ακτή στην οποία μπορείς να ψαρέψεις. Μπορείς να ελευθερώσεις όση μισίνα θέλεις και να φτάσεις σε σημεία που μόνο με βάρκα μπορείς, ειδικά αυτή την αποχή που δεν κυκλοφορούν πολλές βάρκες όπως το καλοκαίρι. Βέβαια η γνώμη σου είναι σωστή εφόσον θεωρείς εσύ πως είναι σωστή και είναι αυθαίρετο δικαίωμα του καθενός μας να εκφέρουμε γνώμη και να τοποθετούμαστε γύρω από κάποια θέματα. :D Όσο για τα 100 αγκίστρια ίσως ξεφεύγουμε λίγο από το ερασιτεχνικό πράγμα που ίσως να θυμίζει λίγο κρεατοσυλλογή με την έννοια πως ρίχνουμε 100 αγκίστρια για να πιάσουμε 30 ψάρια. Όμως αυτό δεν συμβαίνει τόσο συχνά να έχουμε 33% επιτυχία. Εμένα προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ κάθε τρεις ρίψεις να βγάζω 1 ψάρι. Και αν συνέβαινε αυτό θα ψάρευα με τα καλάμια για να νιώσω 100% την πάλη με το ψάρι. 8)

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by caveman »

Μπορεί να βάλεις και 200 αγγίστρια για να πάρεις ένα ψάρι, το θέμα κατεμένα δεν είναι τα νούμερα αλλά τα κήνητρα πίσω από μια τέτοια υπόθεση. Είναι η σύληψη όλο και περισσότερων ψαριών ή κάτι άλλο? :|
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by konstantinos kalogir »

caveman wrote:Μπορεί να βάλεις και 200 αγγίστρια για να πάρεις ένα ψάρι, το θέμα κατεμένα δεν είναι τα νούμερα αλλά τα κήνητρα πίσω από μια τέτοια υπόθεση. Είναι η σύληψη όλο και περισσότερων ψαριών ή κάτι άλλο? :|
Όσο αφορά τα 100 αγκίστρια δεν γνωρίζω-δεν απαντώ :lol:
Για τα 30 αγκίστρια και την γενική ιδέαενός τέτοιου παραγαδιού ανέφερα τους λόγους πριν... 8)

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by chrysanthos9 »

caveman wrote:Μπορεί να βάλεις και 200 αγγίστρια για να πάρεις ένα ψάρι, το θέμα κατεμένα δεν είναι τα νούμερα αλλά τα κήνητρα πίσω από μια τέτοια υπόθεση. Είναι η σύληψη όλο και περισσότερων ψαριών ή κάτι άλλο? :|
Με 100 αγκιστρια υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες για ενα καλο ψαρι παρα με 30 αυτο ειναι το κινικτρο μου :lol:
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by caveman »

Ακριβός για τούτον τζαι ενοχλήθηκα... τζαι στες δύο περιπτόσεις πρόκειτε για κρεατοσυλλογή :!: ανεξαρτήτος από την ποσότητα των ψαριών, τι σου προσφέρει μια τέτοια τεχνηκή? Όπως σε κάποιες άλλες περιπτόσεις εν το γυροβόλι ή το νωχτερινό ψτ ή το πυροφάνι ή ή ή... στην δικιά σας εν το "παραγάδι που ακτή" :|

Τέλος πάντων, τούτη εν μόνο η δική μου άποψη, έχετε και εσείς την δικιά σας οπόταν απο την στιγμή που εν νόμιμο(εν είμαι σίουρος) κάμετε ότι νομίζετε τζαι αγαπάτε! :D

Εν νομίζω να υπάρχει λόγος να δοθεί συνέχεια σε ένα τέτοιο θέμα...
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

χρηστος
Posts: 11
Joined: Wed Jan 07, 2009 9:28 pm
Location: ΚΡΗΤΗ

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by χρηστος »

:roll: καλησπερα το ψαρεμα με το παραγαδι δεν ειναι τοσο συναρπαστικο οσο το καλαμι αλλα συγουρα ποιο αποδοτικο: Δεν πρεπει να ξεχναμε οτι τα ψαρια ειναι σαφως μεγαλιτερα .Για πεστε μου ποιοςαπο εσας σεβετε τα μεγεθη νομιζω ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ .Αυτο δεν ειναι χειροτερω; Εαν θελετε να σας πω μερικα μηστικα: Η μανα πρεπει να ειναι 80 και τα παραμαλα 40 δεν χρειαζετε αορατα γιατι ψαρευουμε τη νυχτα .Αφηνουμε πανω απο 30 μετρα στην αρχη και μετα δενουμε τα παραμαλα που πρεπει να ειναι 0,70 ποντους στο μακρος και το ενα παραμαλο απο το αλλο τουλαχιστον 1,50μ .Στην Ελλαδα επιτρεπετε απο τος νομους 150 αγκιστρια εσας δεν ξερω ποσα επιτρεπετε ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΣΥΓΟΥΡΑ ΑΔΕΙΑ ΕΡΑΣΗΤΕΧΝΗ . Τα ακκιστρια πρεπει να ειναι παραγαδισια 13αρια Η15αρια Η 17αρια το δολωμα ειναι αναλογα τι θελουμε να ψαρεψουμε εγω χρεισιμοποιω παρα πολυ γαριδα Η καραβιδακι .Δεν πρεπει να ξεχναμε οσο ποιο μεγαλο δολωμα τοσο ποιο μεγαλο ψαρι .Εαν τωρα το ριξουμε στην αμμουδια ανα 5 παραμαλα δενουμε ενα μολυβι 2αρι .Αν παλι η παραλια ειναι με βραχια βαζουμε ανα 7 παραμαλα 1 μολυβι 1σσο συρταρωτο που ειναι περασμενος σε φελο (αυτους τους κοκκινους που χρεισημοποιουν στα δυχτια) .Στο τελος παλι αφηνουμε 50 μετρα ελευθερα .Τωρα υπαρχουν βαρκακια στο εμποριο με 500μ εμβελια (τηλεκατευθηνομενα)με μπαταρια επαναφορτιζωμενη που μπωριτε τουλαχιστον 2 φορες να το ρηξετε μεσα .Εγω τα περνω απο το ΤΖΑΜΠΟ 40$ στην κορφη του βαζω μια σπιθα για να βλεπω που το παω Οταν παει στο βαθος που θελω το σβηνω .Στο συνολο μου στηχιζει γυρω στα 70 $καραβακι και παραγαδι Το μεγαλο πλεονεκτιμα ειναι βοτι παει βαθεια με οτι καιρο και αν κανει

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by konstantinos kalogir »

Ρε φίλε συγγνώμη αλλά σε ελάχιστα πράγματα εν να συμφωνήσουμε... Πιστεύκω πως έχει πολύ κόσμο που σέβετε τα μεγέθη και όταν δουν τα μουρμουρούθκια στα αγκίστρια τους εν να τα αφήσουν πίσω. Μόνο και μόνο να σκεφτείς σε τι μεγέθος φτάνουν και τι συγκινήσεις προσφέρουν εν να τα λυπηθείς και να τα ελευθερώσεις. Όπως όλα τα υπόλοιπα είδη. Προσωπική μου άποψη (όταν μιλούμε για λίγα αγκίστρια) καλό είναι το σκουλήκι γιατί απευθύνεται σε πιο εκλεκτά ψάρια, ενώ αγκίστρια εν νεν καλό να βάλουμε παραγαδίσια αλλά εκείνα που χρησιμοποιούμε στο κάστινκ. Τα νούμερα των μισίνων είναι υποκειμενικό θέμα, μπορείς να δουλέψεις ότι νούμερα θεωρείς κατάλληλα για τον τόπο και την εποχή, καθώς και για το είδος του ψάριού που κινηγάς. Μια παραλλαγή του παραγαδιού αυτού είναι με 5-6 αγκίστρια ανά 30 μέτρα το ένα από το άλλο και ζωντανό ψαράκι για μεγαλύτερα ψάρια. Προσωπικά δουλεύω ένα καταμαράν με πανί που το κατσκευάζω μόνος μου.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by caveman »

χρηστος wrote:Για πεστε μου ποιοςαπο εσας σεβετε τα μεγεθη νομιζω ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ...

Όπας ρε φίλε :shock: :shock: :shock: πρότη σου δημοσίευση τζαι πετάσσεις έτσι κουβέντες :?: :?: :?:

Πρωφανός κρίνεις με βάση τα δικά σου δεδομένα, λυπάμε για σένα!

Πρέπει να αναφέρω πως από το φόρουμ αυτό γνωρίζω πολλά άτομα που κάνουν συστηματικό catch and release και ακόμη πολλούς περισσότερους που ΝΑΙ ... ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΑ ΜΕΓΕΘΗ!!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by sifu-nas »

:roll: :roll: προφανως μπορεις να κρινεις? Αφου ηξερες τζιαι για το φορουμ εχτες?
Εν καταλαβω με πιουσ παραγοντες το συμπερανες...

User avatar
since1984
Posts: 128
Joined: Wed Aug 13, 2008 10:55 am
Location: Paphos/Cyprus

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by since1984 »

Respect !!!
CATCH & RELEASE

Panikos

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by Panikos »

χρηστο δεν ξέρω γιατί έκρινες ότι δεν σεβόμαστε τα μεγέθη τον ψαριών αλλα σε διαβεβαιώ ότι όλα τα ενεργά Μέλη του Φόρουμ που ασχολούνται με ψάρεμα από ακτή όχι μονο σέβονται αλλα προσπαθούν να εμπεδώσουν ψαρευτική και περιβαλλοντική συνείδηση

ρίξε και μια ματια εδώ ---> http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... =23&t=1026

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by Greg »

ε χρηστο... απλα ψαξε μεσα στο φορουμ και βρες μας ΜΙΑ φωτο με ψαρακι που ειναι κατω απο τα επιτρεπομενα ορια
Esox Lucius

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by andrea5 »

+10 :P

χρηστος
Posts: 11
Joined: Wed Jan 07, 2009 9:28 pm
Location: ΚΡΗΤΗ

Re: Παραγάδι από ακτή

Post by χρηστος »

ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ εχετε δυκιο δυστηχως εμεις εδω δεν σεβομαστε τα μεγεθη και οταν το πεις σε κανενε γελα σας ζητω και παλι συγνωμη δεν ειχα καμια προθεση να σας προσβαλω

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”