T.A.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: T.A.

Post by konstantinos kalogir »

CASTING wrote:Μια απορια. Ο Διποταμος γιατι ειναι ακομα ανοικτος :?:
Γιατί έχει πολλούς πόντιους και φοούνται να τους πουν ότι εκλείσαν το!!!!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: T.A.

Post by C&R »

bassman wrote:
PrEdAtΩR wrote:H Κανναβιού θα γινεται monitored τωρα και απο εμας :D :D :D
Φυσικά αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είναι και η καλύτερη είδηση. Ο λόγος: Μέχρι τώρα το φράγμα Κανναβιού δεν ήταν ενταγμένο σε κανένα υδατικό έργο και έτσι δεν αφαιρούσαν νερό. Τώρα όμως τα πράγματα αλλάζουν. Ας ελπίσουμε να έχουμε πολλές βροχές γιατί διαφορετικά το νερό του φράγματος Κανναβιού θα το πιούν οι golfers!!! :?
ο αγωγος ο οποιος ενωνει το φραγμα με τον Ασπροκρεμο τελειωνει συντομα απο οτι μου ειπε ενας κατοικος του χωριου...

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: T.A.

Post by PrEdAtΩR »

bassman wrote:
PrEdAtΩR wrote:H Κανναβιού θα γινεται monitored τωρα και απο εμας :D :D :D
Φυσικά αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είναι και η καλύτερη είδηση. Ο λόγος: Μέχρι τώρα το φράγμα Κανναβιού δεν ήταν ενταγμένο σε κανένα υδατικό έργο και έτσι δεν αφαιρούσαν νερό. Τώρα όμως τα πράγματα αλλάζουν. Ας ελπίσουμε να έχουμε πολλές βροχές γιατί διαφορετικά το νερό του φράγματος Κανναβιού θα το πιούν οι golfers!!! :?

νε φιλε, ειναι ειρωνικα τα χαμογελα μου :D

ειδωμεν

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: T.A.

Post by (CyBasser) »

CASTING wrote:Μια απορια. Ο Διποταμος γιατι ειναι ακομα ανοικτος :?:
Υπήρχαν κάποιοι λόγοι που παρέμεινε ανοικτός προσωρινά, ανάλογα με δύο παράγοντες υπάρχει πιθανότητα να κλείσει και αυτός τουλάχιστον κατά την περίοδο της αναπαραγωγής. Θα ξέρουμε σίγουρα σε κανένα μήνα.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by konstantinos kalogir »

PrEdAtΩR wrote:The dude abides. Ο c&r εφκαλε τοις pics
Έτσι ένα σπιτούι τζιαμέ που στέκεστε θέλω, να κάμνω καθετή που το παράθυρο!!! :lol: :lol: :lol:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by (CyBasser) »

konstantinos kalogir wrote:
PrEdAtΩR wrote:The dude abides. Ο c&r εφκαλε τοις pics
Έτσι ένα σπιτούι τζιαμέ που στέκεστε θέλω, να κάμνω καθετή που το παράθυρο!!! :lol: :lol: :lol:
Κωνσταντίνο με εκπλήττεις :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: ! ΚΑΘΕΤΗ????? Εχαθήκαν τόσες καθαρόαιμες μεθόδοι πέστροφας :?: :?: :?: :?: :?:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by konstantinos kalogir »

(CyBasser) wrote:
konstantinos kalogir wrote:
PrEdAtΩR wrote:The dude abides. Ο c&r εφκαλε τοις pics
Έτσι ένα σπιτούι τζιαμέ που στέκεστε θέλω, να κάμνω καθετή που το παράθυρο!!! :lol: :lol: :lol:
Κωνσταντίνο με εκπλήττεις :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: ! ΚΑΘΕΤΗ????? Εχαθήκαν τόσες καθαρόαιμες μεθόδοι πέστροφας :?: :?: :?: :?: :?:
Άστα αστεία σοβαρομιλώ τωρά, με μισίνα στο χέρι και ζωντανό κουνουπιέρη (χωρίς βαρίδια κτλ) έπιασα πολύ καλά κομμάτια... Και άφιστα bolonese και τα spinning να νομίζουν ότι εν καλύτερα που μια απλή, λιτή μισινούα....

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by (CyBasser) »

konstantinos kalogir wrote:
(CyBasser) wrote:Κωνσταντίνο με εκπλήττεις :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: ! ΚΑΘΕΤΗ????? Εχαθήκαν τόσες καθαρόαιμες μεθόδοι πέστροφας :?: :?: :?: :?: :?:
Άστα αστεία σοβαρομιλώ τωρά, με μισίνα στο χέρι και ζωντανό κουνουπιέρη (χωρίς βαρίδια κτλ) έπιασα πολύ καλά κομμάτια... Και άφιστα bolonese και τα spinning να νομίζουν ότι εν καλύτερα που μια απλή, λιτή μισινούα....
Δεν επιμένω. Εχεις τιο δικαίωμα της γνώμης σου, όπως και εγώ της δικής μου!!! :D :D :D
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by MariosK »

konstantinos kalogir wrote: με μισίνα στο χέρι και ζωντανό κουνουπιέρη (χωρίς βαρίδια κτλ)
Φίλε Κωνσταντίνο για μένα ένα μέρος του ψαρέματος είναι και ο εξοπλισμός μου και η διαδικασία του να μπείς στο μυαλό του ψαριού. Εγώ προτιμώ να έχω τα καλάμια μου στημένα τζιαμέ τζε να τα θωρώ τζε να προσπαθώ να ανακαλύψω που κρύφκετε τζε τι τρώει το ψάρι έτσι ώστε να το αιχμαλωτίσω, παρά να αγκιστρώνω ένα κουνουπιέρη τζε να τον στέλνω για σφαγή ή να καρτερώ να ψοφήσει για να βάλω άλλον...

Δεν διαφωνώ ότι ο ζωντανός κουνουπιέρης ή κάποια άλλη μέθοδος μπορεί να έχει καλύτερο αποτέλεσμα αλλά σίγουρα εν το βλέπουν ούλλοι έτσι το ψάρεμα, έννεν πάντα το αποτέλεσμα σε κιλά τζε κομμάθκια που έχει σημασία.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by konstantinos kalogir »

MariosK wrote:
konstantinos kalogir wrote: με μισίνα στο χέρι και ζωντανό κουνουπιέρη (χωρίς βαρίδια κτλ)
Φίλε Κωνσταντίνο για μένα ένα μέρος του ψαρέματος είναι και ο εξοπλισμός μου και η διαδικασία του να μπείς στο μυαλό του ψαριού. Εγώ προτιμώ να έχω τα καλάμια μου στημένα τζιαμέ τζε να τα θωρώ τζε να προσπαθώ να ανακαλύψω που κρύφκετε τζε τι τρώει το ψάρι έτσι ώστε να το αιχμαλωτίσω, παρά να αγκιστρώνω ένα κουνουπιέρη τζε να τον στέλνω για σφαγή ή να καρτερώ να ψοφήσει για να βάλω άλλον...

Δεν διαφωνώ ότι ο ζωντανός κουνουπιέρης ή κάποια άλλη μέθοδος μπορεί να έχει καλύτερο αποτέλεσμα αλλά σίγουρα εν το βλέπουν ούλλοι έτσι το ψάρεμα, έννεν πάντα το αποτέλεσμα σε κιλά τζε κομμάθκια που έχει σημασία.

Δεν πιστεύω πως με μια μισίνα μπορείς να πάρεις περισσότερα ψάρια από ότι με ένα καλάμι, αλλά δεκτή η άποψη σου.
Last edited by konstantinos kalogir on Tue Jan 13, 2009 2:40 pm, edited 1 time in total.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by MariosK »

Ας τα πούμε από κοντά ίσως κάποια στιγμή :wink: .
Last edited by MariosK on Tue Jan 13, 2009 2:56 pm, edited 1 time in total.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by konstantinos kalogir »

Καλό, να πάμε και ψάρεμα..! :D

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by (CyBasser) »

Κωνσταντίνο,

Επειδή κάποιοι είχαν δει την απάντηση που διόρθωσες, θα σε θυμήσω ότι η άδεια σου γράφει "ΚΑΛΑΜΙ". Υπ' όψιν το καρούλι και η μυσίνα ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ. Και θέλω να σου τονίσω ότι αρκετοί εδώ βλέπουν το ψάρεμα με διαφορετικό τρόπο από ότι εσύ. Για μένα προσωπικά δεν έχει καμιά απολύτως συγκίνηση να νιώθω το ψάρι μόνο απ'την μυσίνα. Έχω κι εγώ ψαρέψει με αυτή την μέθοδο και στην θάλασσα έβγαλα αρκετά ωραία ψάρια (όταν ήμουν πιο νεαρός από σένα). Όμως, με τίποτε δεν μπορώ να πώ ότι ένιωθα την ίδια συγκίνηση και αγωνία με την μέθοδο της μυσίνας στο χέρι όπως με το καλάμι που προσφέρει τόσες διαφορετικές δυνατότητες ανάλογα και με τον εξοπλισμό.

Και προς Θεού, όλοι ξέρουμε τον κουνουπιέρη! Μην λες ότι άμα τον αφήσεις μέσα και δεν πιαστεί ψάρι επουλώνεται η πληγή. Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Όταν τον χρησιμοποιήσεις είναι καταδικασμένος. Πληροφοριακά, η πρώτη φορά που εγώ ψάρεψα πέστροφες με κουνουπιέρη ήταν στο Παλαιχώρι το 1985, και η πρώτη φορά που δούλεψα κουνουπιέρη (για πέρκες :roll: :roll: ) ήταν το 1983....

Δεν θέλω να σε αποπάρω, όλοι ξέρουμε την αδυναμία σου στο ψάρεμα και είναι χαρά μας να βλέπουμε ένα νεαρό να έχει τόσο πάθος! Όμως, πρέπει να δέχεσαι ότι ο κάθε ένας από μας έχει τις δικές του απόψεις και τοποθετήσεις, και πάντα στα πλαίσια του νόμου!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by konstantinos kalogir »

Ρολάνδο μου το να συζητήσουμε τους νόμους που ισχύουν δεν νομίζω να είναι το καλύτερο γιατί όσοι ασχολούμαστε με το ψάρεμα στα γλυκά νερά βλέπουμε πόσο λάθος είναι οι νόμοι αυτοί. Που τη στιγμή που στο καλάμι σου έχεις μισίνα, η κοινή λογική λέει πως επιτρέπετε το ψάρεμα με μισίνα, αλλιώς δεν θα μπορούσες να δουλέψεις τα καλάμια. Βέβαια αυτα είναι μικροπράγματα και λεπτομέριες που δεν έχουν καμιά σημασία, π.χ εχω τη μισίνα πάνω στο καλάμι και βγάζω το ψάρι χρησιμοποιώντας τη μισινα.Παρανομώ;;; Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν πρέπει να σταθούμε σε κάτι τέτοιο...Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου γνωμη.
Όσο για τον κουνουπιέρη όταν δολωθεί σε πολύ μικρό αγκίστρι Νο.16, αφεθεί απαλά να τραβήξει μισίνα μόνος του και ψαρέψει λίγα λεπτά, όταν απελευθερωθεί προσεκτικά τοποθέτησε τον σε ένα δοχείο με νερό και δες ότι παραμένει ζωντανός. Δεν ξέρω αν πεθένει μέρες μετά αλλά σίγουρα αρκετές ώρες μετά που έκανα αυτό το 'πείραμα' κατά τη διαρκεια ψαρέματος ήταν πολύ ζωηρός. Μιλούμε πάντα για μεγάλο κουνουπιέρη.
Απλά δίνεται μια λάθος εντύπωση πως με μια μισίνα μπορούμε να κάνουμε υπερψαριές ενώ με τα καλάμια όχι....

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by konstantinos kalogir »

Διαβάζοντας την άδεια η οποία γράφει τα εξής:
'Χορηγείται άδεια ερασιτεχνικής αλιείας στον...... να ψαρεύει με καλάμι σε ολους τους υδατοφράκτες.... κτλ κτλ...'
Λογικά σκεπτόμενος η πρόταση 'να ψαρεύει με καλάμι σε ολους τους υδατοφράκτες' εννοεί πως απαγορεύεται το ψάρεμα με δύκτια, δυναμίτη, παραγάδι....
Αν πάρουμε κατα γράμμα τον νόμο μας απαγορεύουν και την απόχη!!!!! Μας αφήνουν να αλιεύουμε μόνο με καλάμι...... :!: Η απόχη δεν είναι καλάμι....
Αυτό που εννοώ είναι πως δεν πρεπει να πέρνουμε την άδεια αλιείας και να την 'ψιρίζουμε' τόσο πολύ...
Κάτι πιο ουσιαστικό όπως, άλλαξε ο κανόνας για τον αριθμό των αλιευτικών εργαλείων που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε; Γιατί δεν βρήκα κάπου στην αδεια περιοριστικούς όρους...

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”