Ψαρότοποι-"στέκκια"

lalouk
Posts: 25
Joined: Sat Feb 10, 2007 1:35 pm
Location: Λευκωσία
Contact:

Post by lalouk »

gostas wrote:Στον ΚΟΤ Λάρνακας βγάζει πελαγίσιους κέφαλους κυρίος το Μάρτη απο 1kg και πάνω.

Έχω ακούσει για τους κέφαλους που λές.......
Ψαρεύω συχνά εκεί , πώς τους κυνηγάς εκεί τους κέφαλους , με πολυάγγιστρο?
Κρατάτε τις Θάλασσες καθαρές!!
Μακριά από ψαροτροφές , και από κλουβίσια
ψάρια!!
Βλάπτουν σοβαρά την υγεία!!

iacovos
Posts: 50
Joined: Tue Feb 13, 2007 11:51 am
Location: larnaca

Post by iacovos »

τους βρήκα και εγώ αρκετές φορες με ψαροτούφεκο,εν κάμποσο παλαβοί k εύκολα τους παίζεις.αλλα μετά τους πρώτους 3,δεν κοντεύουν
piranxas

gostas
Posts: 25
Joined: Wed Feb 14, 2007 6:48 am

Post by gostas »

Φιλε Νικο τους ψαρευω με πολυαγγιστρο με σαρδελα παντοτε φρεσκια ή με τυρι ροκφορ με ζυμι. Επισεις δοκιμασε σε ζυμι λιγο ουζο και θα δις τη διαφορα.

Φιλικα Κωστας

(Μακρια απο τις τροφες-Τα αυγομενα ή τα μικρα ψαρια να ελευθερονονται)

lalouk
Posts: 25
Joined: Sat Feb 10, 2007 1:35 pm
Location: Λευκωσία
Contact:

Post by lalouk »

Σε ευχαριστώ , ελπίζω με την πρώτη ευκαιρία να τα πούμε και από κοντά... :wink:
Κρατάτε τις Θάλασσες καθαρές!!
Μακριά από ψαροτροφές , και από κλουβίσια
ψάρια!!
Βλάπτουν σοβαρά την υγεία!!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

MERIKI PSAROTOPOI POU KATA KAIROUS DINOUN KALES PSARIES: http://imgsrc.ru/main/user.php?user=skunk
Last edited by marios on Thu Mar 08, 2007 4:47 pm, edited 1 time in total.

gostas
Posts: 25
Joined: Wed Feb 14, 2007 6:48 am

Post by gostas »

Φίλε μου τί ψάρια βγάζουν οι περιοχές & τι βύθο εχουν;
Μακριά από ψαροτροφές.
Ελευθερώνετε τα αυγομένα και τα μικρά ψάρια.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

φιλε gosta προσωπικά ψαρεύω με τρελα!! τις μουρμούρες,με ελαφρύ εξοπλισμό(beach ledgering)στις περισσότερες περιοχές ο βυθός είναι αμμώδες, και μειχτός με περισσότεο άμμο.χωρίς να αποκλείεται να μας τιμήσουν και πολλών ειδών αλλα ψαρια!! αν γίνεις πιο συγκεκριμένος για περιοχές που σε ενδιαφέρουν θα μπορούσα να σου πω περισσότερα

gostas
Posts: 25
Joined: Wed Feb 14, 2007 6:48 am

Post by gostas »

Φίλε Μάριε, πήγα για 4 μέρες στον Αστερία με δολωμα ακροβάτη και μονοδολι και δεν ειχα ουτε τσιμπια. Ψαρευα surfcasting στα 60-70 μέτρα. Οι μερες ηταν τελειες 1,2,3,4η Μαρτιου που πληρουσαν ολους τους παραγοντες για μια καλη ψαριά. Φευγοντας περασα απο το ποταμο στο Λιοπετρι. Εκει γινοταν χαμος απο ψαραδες αλλα δεν εκατσα.
Εχεις καμια περιοχη για surfcusting με τα πιο πανω δολωματα?
Μακριά από ψαροτροφές.
Ελευθερώνετε τα αυγομένα και τα μικρά ψάρια.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

:oops:4 μέρες και ούτε τσιμπιά!! τι γίνετε ρε φιλε θα μας τρελάνουν!!πάντως ψάρεψα και εγώ στις 3,4,και 6.και τα ίδια και χειρότερα! μου σπάσανε τα νεύρα! :lol: :lol: ψάρεψα από το αεροδρόμιο λάρνακας μέχρι παλιό λιμάνι λεμεσού και τίποτα!! Τώρα τι να σουπό, καλή περιοχή με τα δολώματα και Surf.Κας.είναι εκεί ανάμεσα στο κοίτη και αλαμινό η παναγια "πετουντας" λίγο περίεργος ο βυθός εκεί ,αλλα με τα εργαλεία που χρησιμοποιείς δεν νομίζω να εξής ιδιαίτερο πρόβλημα . http://imgsrc.ru/skunk/2194189.html#pic

lalouk
Posts: 25
Joined: Sat Feb 10, 2007 1:35 pm
Location: Λευκωσία
Contact:

Post by lalouk »

Έχει μια ωραία μικρή παραλία όπως ερχόμαστε από Παραλίμνι βγαίνουμε στήν έξοδο της Δεκέλειας.....
Απέναντι έχει ένα βενζινάδικο...
Στα δεξιά του κόλπου έχει βράχια......
Δεν την ψάρεψα ποτέ , αλλά δεν ξέρω μου έκανε κλίκ...
:idea: Υπάρχει κάποιος φίλος που να την έχει ψαρέψει? :?:
Κρατάτε τις Θάλασσες καθαρές!!
Μακριά από ψαροτροφές , και από κλουβίσια
ψάρια!!
Βλάπτουν σοβαρά την υγεία!!

shark23
Posts: 33
Joined: Fri Mar 02, 2007 10:43 pm
Location: nicosia

Re: Ψαρότοποι-"στέκκια"

Post by shark23 »

Someone wrote:Ξεκινώ αυτό το θέμα για όσους θέλουν να μοιραστούν τα στέκια τους όταν πάνε για ψαρεμα με καλάμι, και τί τεχνικές χρησιμοποιούν.

Προσωπικά κινούμαι μεταξύ Βασιλικού και Νέου Λιμανιού Λεμεσού, κυρίως με αντένα ή εγγλέζικο. Έχω τζιαι ένα ελαφρύ καλάμι με μηχανούα για μούρμουρους ή πολυάγκιστρο, αναλόγως καιρού.

Και στο βραχίονα του Holiday inn στον παραλιακό επέτυχα ψαριές, αλλά με νοτιάδες, μόλις "σπάσει" η θάλασσα. Αλλιώς παρετάτε.

Αλλά εννα δοκιμάσω σύντομα τζιαι την περιοχή κοντά στο ψαρολίμανο στο Ακρωτήρι. Πάει κανένας εκεί?

gostas
Posts: 25
Joined: Wed Feb 14, 2007 6:48 am

Post by gostas »

niko, exo dei atoma na psareuoun ekei me thleskopiko kalami gia sorgous.Ego prosopika den exo dokimasi
Μακριά από ψαροτροφές.
Ελευθερώνετε τα αυγομένα και τα μικρά ψάρια.

shark23
Posts: 33
Joined: Fri Mar 02, 2007 10:43 pm
Location: nicosia

Post by shark23 »

marios wrote:file gosta prosopika psareuo me trela!! tis mourmoures,me elafri eksoplismo(beach ledgering)stis perisoteres perioxes o vi8os einai ammodes, kai mixtos me perisoteo ammo.xoris na apokliete na mas timisoun kai polon idon alla psaria!! an ginis pio siggekrimenos gia perioxes pou se endiaferoun 8a mporousa na sou po perisotera. :wink:

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

pafos

Post by maratheftis »

Εγώ έκανα καλές ψαριές στην Πάφο, νύχτα με beach-casting. Νομίζω το "ξενοδιξιο" ονομαζότανε γιαλός (νομίζω) αλλα είχε μια μικρή αποβάθρα.
Ψάρευα από τις 9 mxri τις 10:30 με γαρίδα. Έπιασα αρκετά μεγάλους "σορκους".
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

PANTIS
Posts: 79
Joined: Sat Feb 24, 2007 7:02 am
Location: nicosia

Post by PANTIS »

ρε παιδιά ένας από τους αγαπημένους μου τόπους για 4arema που κρατα "σορκους",κέφαλους,μελανές,kourkousnes είναι το λιμανάκι τις αγίας τριάδας στην περιοχή κάπαρη.έρια το παρασκευοσαββατοκύριακο αλλα tpt.είναι η πιο άσχημη 4"αρεφτικι" χρονια. :(

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”