Άλλα είδη πέστροφας

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by (CyBasser) »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Πολλα ομορφα ψαρια :D :D :D
Το δικο μου ομως ονειρο αυτες τες μερες ειναι τα CORAL TROUT.
Επειδη δεν εχω φωτογραφιες παρακαλω τον Caveman να βαλη μερικες. Στο κατω κατω της γραφης ειναι εκεινος που μου ανοιξε την ορεξη. Ηδη απο τωρα ψαχνω για καταλληλα δολωματα :roll: :roll: :roll:
Χμμμ, μόνο που η "Coral Trout" δεν είναι πέστροφα! Είναι θαλασσινό είδος της ομοταξίας των περκιδών (συγγενεύει κάπως με ορφούς) http://www.reef.crc.org.au/.../linecoraltrout.htm
και βρίσκεται στους υφάλους της Αυστραλίας! Σίγουρα είναι όμορφη, αλλά δεν είναι...πέστροφα!

Ιδού μια τέτοια "πέστροφα":
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by Greg »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Πολλα ομορφα ψαρια :D :D :D
Το δικο μου ομως ονειρο αυτες τες μερες ειναι τα CORAL TROUT.
Ωραιος :twisted: :twisted:

Image
Esox Lucius

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by fISHANDCHIPS »

Αλλα ψάρια της οικ που ζουν κατάγυρα μας την sea trout-Salmo trutta labrax - πέστροφα της μαύρης θάλασσας,αναπαράγεται στον Δούναβη

Αλλο ενδιαφέρον ψάρι της οικ. Salmonidae είναι το Coregonus lavaretus.Aν και δεν μοιάζει με την πέστροφα, και τούτο όπως όλα τα ψάρια της οικογένιας έχουν το χαρακτηρηστικό λιπώδη πτερίγιο στη ράχη μεταξύ της ουράς και ραχιαίου πτερύγιου,...Σε Ελλάδα και Βουλγαρία έγινε εμπλουτισμός απο Ρωσσία αλλα δεν κατάφεραν να αναπαραχθούν με φυσικό τρόπο.

Την Hucho Hucho εξίχασες την ρε Χαμπη? επέρασεν σου αλόπος :lol:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by caveman »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Πολλα ομορφα ψαρια :D :D :D
Το δικο μου ομως ονειρο αυτες τες μερες ειναι τα CORAL TROUT.
Επειδη δεν εχω φωτογραφιες παρακαλω τον Caveman να βαλη μερικες. Στο κατω κατω της γραφης ειναι εκεινος που μου ανοιξε την ορεξη. Ηδη απο τωρα ψαχνω για καταλληλα δολωματα :roll: :roll: :roll:

Εγώ που τζίντην υπόθεση ενθουσιάστικα αφάνταστα που τον moon grouper!! Πελλαμός! Έτσι χρώματα πάσε ορφό εν εξανάδα!!! Άτε τζαι του χρώνου έτσι τζαιρό αν παν ουλλα καλά, θα τους ψαρεύουμε παρέα οι τέσσερεις μας :wink: :D :D :D οι φωτογραφίες είναι που τον μεθεπόμενο μας προωρισμό :twisted: :twisted: τα δύο εν φεγγαρό-ορφοί τζαι το άλλο εν η κοραλλοπέστροφα αν δεν κάνω λάθος :arrow: :arrow:
Egypt_Fishing_grouper_111[1].jpeg
DSCF0080[1].jpeg
Egypt_Suez_Moon_Grouper_012[1].jpeg
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by caveman »

fISHANDCHIPS wrote:
Την Hucho Hucho εξίχασες την ρε Χαμπη? επέρασεν σου αλόπος :lol:
Την χούτσιο ρε φίλε :?: :lol: όχι ρε αλλά.... εν πολλά δύσκολη υπόθεση! Παντού σχεδόν εν είδος υπό εξαφάνιση στην Ευρώπη, αν πραγματικά θέλω να πιάσω... ο καλήτερος προωρισμός εν η Μογγολία..... που εβρέθεικα με τον Γιούρι στην λήξη του τουρνουα... ελάλεν μου για κάποιον που τα παιθκιά(Ρώσος) πως ήταν να πάει για πουτζίνες τζικάτο τζαι πως πιάνουν πραγματηκά τέρατα!!!!!! Αλλά, εν πολλά δύσκολο να οργανοθεί κάτι τέθκιον τζαι σίουρα εν το σηκόννει η πούγκα μου :lol: :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by (CyBasser) »

fISHANDCHIPS wrote:Αλλο ενδιαφέρον ψάρι της οικ. Salmonidae είναι το Coregonus lavaretus.Aν και δεν μοιάζει με την πέστροφα, και τούτο όπως όλα τα ψάρια της οικογένιας έχουν το χαρακτηρηστικό λιπώδη πτερίγιο στη ράχη μεταξύ της ουράς και ραχιαίου πτερύγιου,...Σε Ελλάδα και Βουλγαρία έγινε εμπλουτισμός απο Ρωσσία αλλα δεν κατάφεραν να αναπαραχθούν με φυσικό τρόπο.
Θα σε διορθώσω λίγο Πέτρο. το Coregonus lavaretus είναι επιτυχεμένο στην Ελλάδα. Αναπαράγεται φυσικά στην λίμνη Πλαστήρα όπου αλιεύεται και εμπορικά.....

Την Hucho hucho την ξέρω, αλλά δεν την βάζω στις όμορφες :roll: :roll: :roll:

Οσο για τις άλλες της θάλασσας δεν θα τις σχολιάσω, μπορεί να είναι όμορφες αλλά δεν είναι πέστροφες! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by Greg »

Αντι πεστροφες εν γινεται να φερουμε nile perch στην κυπρο?
Esox Lucius

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by caveman »

Οποσδήποτε ρε σειρά! :twisted: :lol: :lol:

(CyBasser) wrote: Χαραλάμπη, εν την Salvelinus fontinalis ή την Salvelinus alpinus που έπιανες στην Βουλγαρία?
την φοντινάλις ρε φίλε, την άλλη εν την είχαμε τζιπάνω...

Για τες τσινούκ τι λέεις... εψάρεψες τες τούτες :?: θέλω πολλά, κάποτε να πάω τζαι ποδά :arrow: :arrow: http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... c&start=60



Δε ακόμα λίγο τα σαλβελίνους να φρεσκαριστή η μνήμη σου :D :arrow: http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... c&start=30
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by (CyBasser) »

caveman wrote: "Αντι πεστροφες εν γινεται να φερουμε nile perch στην κυπρο? ....Οποσδήποτε ρε σειρά! :twisted: :lol: :lol:
Ρε! Οι πελλάρες! Αφήστε τες τζαμαί που ένει!!!! :shock: :shock: :shock: :shock:
caveman wrote:
(CyBasser) wrote: Χαραλάμπη, εν την Salvelinus fontinalis ή την Salvelinus alpinus που έπιανες στην Βουλγαρία?
την φοντινάλις ρε φίλε, την άλλη εν την είχαμε τζιπάνω...

Για τες τσινούκ τι λέεις... εψάρεψες τες τούτες :?: θέλω πολλά, κάποτε να πάω τζαι ποδά :arrow: :arrow: http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... c&start=60



Δε ακόμα λίγο τα σαλβελίνους να φρεσκαριστή η μνήμη σου :D :arrow: http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... c&start=30
Εφρέσκαρα την μνήμη μου ρε Χαραλάμπη! Εννεν κουκλούδες_ :D :D :D :D :D :D :D
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by konstantinos kalogir »

Οκ ας συνεχίσουν να βάλλουν brown και είμαι happy :oops: :oops:

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by fISHANDCHIPS »

konstantinos kalogir wrote:Οκ ας συνεχίσουν να βάλλουν brown και είμαι happy :oops: :oops:
O Κωσταντίνος ε καλός πιλότος...επροσγήωσε μας ομαλά
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by caveman »

Πάντος η ιριδίζουσα άμαν μεαλόσει κάμποσον... εν πολλά άσχημη :!: :lol: ήντα...χαζίρην να μεν ξεχορίζει που τον κυπρίνο :shock: :shock: :arrow:
http://www.czechnymphs.com/FFC/ffc_2007_009.html :lol: :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:Πάντος η ιριδίζουσα άμαν μεαλόσει κάμποσον... εν πολλά άσχημη :!: :lol: ήντα...χαζίρην να μεν ξεχορίζει που τον κυπρίνο :shock: :shock: :arrow:
http://www.czechnymphs.com/FFC/ffc_2007_009.html :lol: :lol:
Εβάλαν την στην πόμπα του αέρα τζαι εφουσκώναν την ρε! 20 κιλά εν εν τζαι λλία...

Παρεπιπτόντως, τα διάφορα σολομονοειδή χωρίζονται σε διάφορες κατηγορίες βάσει διαφορών στην σπονδυλική στήλη ή σε άλλα κύρια χαρακτηριστικά, και οι ζωολόγοι σήμερα έχουν καταλήξει στα πιο κάτω...

Πέστροφες είναι το γένος Salmo

Σολομοί είναι το γένος Oncorynchus

Σαλβελίνοι είναι το γένος Salvelinus (Chars)

Kορέγονοι είναι το Coregonus

Θύμαλλοι είναι τα Thymallus (graylings)

Hucho δεν είμαι σίγουρος που κολλά (γένος που μόνο του)...

Πάντως αξίζει να σημειώσουμε κάτι...
Η ιριδωτή μας ‘πέστροφα’ είναι ....σολωμός (Oncorynchus mykiss) και ο κοινός σολομός (Atlantic Salmon) είναι.... πέστροφα! Salmo salar
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by fISHANDCHIPS »

Η πέστροφα( ιριδωτή ) ... Salmo gairdneri irideus ή Oncorynchus mykiss
Τελικά που κατατάσεται ? Η μάλλον είναι συνονυμο
Επειδή στο πανεπιστήμιο εμάθαν μας την ως Salmo gairdneri irideus - Αμερικάνικη ιριδωτή πέστροφα
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Άλλα είδη πέστροφας

Post by konstantinos kalogir »

fISHANDCHIPS wrote:
konstantinos kalogir wrote:Οκ ας συνεχίσουν να βάλλουν brown και είμαι happy :oops: :oops:
O Κωσταντίνος ε καλός πιλότος...επροσγήωσε μας ομαλά
Ναι γιατί έτσι όπως εν η κατάσταση τωρα με τα φράγματα εχάσαμε το ψάρεμα στο Παλαιχώρι, αν εφκέρωνε και ο Καλοπαναγιώτης ήταν να βρουν ευκαιρία να μεν εκτρέφουν ούτε ιριδίζωζες. Αλλά ΕΥΤΥΧΩΣ σχεδόν υπερχήλησε!!!!

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”