Βοήθεια για αγορά GPS and Fishfinder

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Βοήθεια για αγορά GPS and Fishfinder

Post by MariosK »

Ψάχνω για αγορά ενός combo fishfinder + GPS. Μετά που αρκετό ψάξιμο τζε μερικά demos κατάλαβα ότι τα humminbird εν τα καλύτερα sounders-fishfinders αλλά τίποτε εν συγκρίνεται με τους χάρτες της Garmin όσον αφορά το GPS (ειδικά ο καινούργιος έχει απίστευτη πληροφορία :shock: ).

Τώρα το ερώτημα είναι πιον εν το πιο σημαντικό στο ψάρεμα? GPS ή FishFinder? Εγώ τίνο προς το FishFinder και τα humminbird έστω και αν οι χάρτες της Navionics είναι πολύ basic για τα Κυπριακά νερά :(, γιατί η τρομερή λεπτομέρεια που παρέχει το Garmin ίσως να είναι χρήσιμη μόνο για μεγάλα ταξίδια.

Επίσης η άλλη λύση είναι ξεχωριστό Fishfinder και GPS κάτι το οποίο ίσως να μην είναι πολύ βολικό.

Απόψεις?

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: GPS and Fishfinder

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε Μαριε :D :D
Η δικη μου αποψη ειναι να εχεις ενα ξεχωριστο οργανο για καθε δουλεια.
Τα "κομπο" προσωπικα δεν τα πολυ παω :oops: :oops: :oops:
Για το βυθομετρο η συμβουλη μου ειναι να δωσης πολυ μεγαλη σημμασια στην σωστη εγκατασταση και στην καλυτερη επιλογη "ματιου" παρα στα διαφορα gimmics που προσφερουν πολλοι για να προσελκυουν πελατες. Να ψαξης να βρης "ΑΝΘΡΩΠΟ" που να μπορει να καταλαβει την αναγκη σου, να σε καθοδηγηση σωστα και να σου παρεχει υποστηριξη οταν και οποτε τον χρειαστης.
Τα μηχανηματα λιγο πολυ ειναι τα ιδια.
Οταν την στησης να κανονισουμε να ελθω μια μερα Παφο να παμε για ψαρεμα.
Να την χαιρεσαι.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: GPS and Fishfinder

Post by MariosK »

Thank you κ. Ευάνθη. Ψάχνω το όπως είπαμεν :). Μόλις εν ούλλα έτοιμα θα ξαναμιλήσουμε :wink:

agg3lo5
Posts: 1
Joined: Fri Jan 23, 2009 5:35 pm

Re: GPS and Fishfinder

Post by agg3lo5 »

φιλε m k εγώ ψάχνω το θέμα επειδή φέτος εν να εγκαταστήσω πάνω στο φουσκωτό m gps/"φισηφινδερ"/radar , επειδή θέλω να χτυπώ σε βάθος 300-400 μετρα με ταχύτητα περίπου 10-15 knots αποφάσισα πως το καλύτερο εν το airmar SS270W Twin 1κω Wide Beam
Τώρα για gps pi bluechart g2 τις garmin εν πολλά καλοί έχεις δίκιο αλλα k οι c-map nt εν δυνατοί..

http://www.airmartechnology.com/airmar2 ... PageNo=512

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: GPS and Fishfinder

Post by MariosK »

Ποιος τα φέρνει τούτα στην Κύπρο?

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

HDS-5 Fishfinder

Post by gptochos »

Μάριε πιο HDS εχεις και το μάτι που εχεις είναι το 50-200mHz ή το 83-200mHz? Επειδή σκέφτουμε να το αγοράσω και εγώ. Αν όλα παν καλά θα το έχει μέσα Οκτωμβρίου?

Από όσα εδιάβασα για το συγκεκριμένο Βυθόμετρο είναι από τα καλύτερα της αγοράς αλλά ο αντιπρόσωπος δακάτω κόφκει κκελέ! Σημαντικό είναι και το μάτι που θα βάλεις πάνω. Παίζουν πολλά είδη ματιών εσύ φαντάζουμαι εν το εργοστασιακό που έχεις. Δεν ξέρω αν έχεις δεί το ελληνικό site της Lowrance αλλά γράφει λίγα πράγματα για την εγκατάσταση του ματιού και έχει και πολλά βιντεο που δείχνει πως λειτουργεί.
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by MariosK »

Φίλε έχω το HDS 5. Το 8 και 10 σου προσφέρουν απλά πιο μεγάλη οθόνη και παραπάνο shortcut-κουμπιά. Η εγκατάσταση είναι πολύ σημαντική όπως επίσης και ο τύπος του ματιού σε σχέση με την βάρκα!!! Έψαξα αρκετά το μάτι τζε εζίγισα τα πράματα μεταξύ in-hull, through-hull και transom. Τελικά εκατέλιξα στο transom για διάφορους λόγους που μπορούμε να αναλύσουμε αλλού οι οποίοι περισσότερο αφορούν το τύπο και μέγεθος της βάρκας μου. Το μάτι είναι το εργοστασιακό τις Lowrance, 600 Watt 50-200. Το 83-200 θα σου κόψει κάποιο βάθος και δεν είμαι σίγουρος αν σου προσφέρει κάτι παραπάνο. Μέγιστο βάθος που κατάφερα με σταθερή βάρκα ήταν 514 μέτρα με λίγη θάλασσα. Με 7-8 knots κτύπησα και 400+ μέτρα αλλά δεν ασχολήθηκα πολλά να το ρυθμίσω για μέγιστο βάθος γιατί δεν είναι απαραίτητο στα ψαρέματα που κάμνω προς το παρόν. Για αρχή είναι ένα πολλά καλό μάτι αν και έχω έναν υπόψη μου, πάλι transom mount στα 1000 Watt το οποίο είναι πολλά καλύτερα όμως δεν είμαι σίγουρος αν είναι συμβατό με το HDS. Γεννικά για πρώτο fish finder είμαι πολλά ευχαριστημένος, όμως σίγουρα θέλει πολλήν υπομονή, όπως κάθε fish finder, για να το μάθεις να το ρυθμίζεις τζε να το διαβάζεις σωστά.

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by gptochos »

Πλεόν είμαι και εγώ κάτοχος του HDS 5 thanks to GIorkos (έφερεν μου το από την Αγγλία), οπόταν θα γράφω και εγώ κάποιες παρατηρήσεις και ρυθμίσεις που θα ανακαλύψω!

Μάριε θα σου στείλω pm για κάποιες αποριες που έχω!
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by MariosK »

Ότι θέλεις φιλέ. Έχω τζε γω διάφορες απορίες να συζητήσουμε πέρκει μάθουμε να τα δουλέυκουμεν επιτέλους.

marinos
Posts: 20
Joined: Tue Apr 29, 2008 10:24 am

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by marinos »

ποσο σου στοίχησε που την Αγγλία φίλε ; Απλά να δω πόσο μας την ετράβησε ο αντιπρόσωπος δαμέσα :)

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by gptochos »

marinos wrote:ποσο σου στοίχησε που την Αγγλία φίλε ; Απλά να δω πόσο μας την ετράβησε ο αντιπρόσωπος δαμέσα :)
Ρε φίλε κάτσε πρώτα διότι θα φιρτείς :D

563 ευρώ!!!!!!!!! (επαράγγειλά το από το http://www.cactusnav.com το είχαν προσφορά 551 ευρώ αλλά για να το στείλουν κύπρο στις αρχές ελέαν μου κάτι τιμές 130 ευρώ για αποστολή. Εγώ το επαράγγειλα και επήε Αγγλία και το εφερε ενας παρέας! Φυσικά νομίζω τωρά αλλάξαν τις τιμές για αποστολή στην Κύπρο τις έριξαν πιο κάτω γύρω στα 50 ευρώ αλλά και πάλε συμφέρει!

(Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και το μάτι 50 - 200mhz) ο αντιπρόσωπος δακάτω εχρέωνε μου το έξτρα

Ερώτησα και εγώ για δακάτω ρε φιλε αλλα θέλουν βουν τζαι γάρον! Στην αρχή είπε μου (στην έκθεση 1180 ευρώ) και μετά με έπιασε τηλ και μου είπε ότι το έβαλε σε προσφορά 970 ευτώ και εμπορούσε να μου το αφήσει μέχρι 900 ευρώ! Φυσικά εγώ δεν εμεινα πουκάτω και είπα του ότι το έφερα 563 ευρώ από Αγγλία με International Warranty! Ε τζιαμέ εσιώπησε :whistle:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

marinos
Posts: 20
Joined: Tue Apr 29, 2008 10:24 am

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by marinos »

gptochos wrote: Στην αρχή είπε μου (στην έκθεση 1180 ευρώ) και μετά με έπιασε τηλ και μου είπε ότι το έβαλε σε προσφορά 970 ευτώ και εμπορούσε να μου το αφήσει μέχρι 900 ευρώ! Φυσικά εγώ δεν εμεινα πουκάτω και είπα του ότι το έφερα 563 ευρώ από Αγγλία με International Warranty! Ε τζιαμέ εσιώπησε :whistle:
Εν ένας κλέφτης λαφαζάνης :twisted: . Εμένα επούλησε μου το 970 ευρώ πριν 6 μήνες. Λίγο μετά την έκθεση. πως γίνεται να σου λαλεί έσενα προσφορά 970; εν ψεύτης παραδόπιστος. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by gptochos »

marinos wrote:
gptochos wrote: Στην αρχή είπε μου (στην έκθεση 1180 ευρώ) και μετά με έπιασε τηλ και μου είπε ότι το έβαλε σε προσφορά 970 ευτώ και εμπορούσε να μου το αφήσει μέχρι 900 ευρώ! Φυσικά εγώ δεν εμεινα πουκάτω και είπα του ότι το έφερα 563 ευρώ από Αγγλία με International Warranty! Ε τζιαμέ εσιώπησε :whistle:
Εν ένας κλέφτης λαφαζάνης :twisted: . Εμένα επούλησε μου το 970 ευρώ πριν 6 μήνες. Λίγο μετά την έκθεση. πως γίνεται να σου λαλεί έσενα προσφορά 970; εν ψεύτης παραδόπιστος. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Ρε φιλε με την τιμή που μου έδωσε στην έκθεση και την ανάλυση που μου έκαμε εκεί για την τιμή εγώ κατάλαβα ότι το πιάνει πάνω του 850 ευρώ :D και από εκεί και πέρα μπαίνει 15% ΦΠΑ + 4% Φορος τελωνείου + Μεταφορικά + το Μάτι :think: ! Μετά που συζητήσεις που είχαμε κατάλαβα ότι η συσκευή έρχεται μέσω του Αντιπροσώπου στην Ελλάδα ο οποίος θέλει να βκάλει το κέρδος του και μετά βάζει και ένα κέρδος ο Αντιπρόσωπος δακάτω για αυτίο η τιμή του είναι τόσο ψηλή ποδά! Όπως και να έχει επείδή το έψαξα το site που το παράγγειλά είναι το πιο φτηνό επείδή από Αμερική έχει περίπου 600 δολλάρια η τιμή του + μεταφορικά + ΦΠΑ στο σύνολικό κόστος + Φόρος εισαγωγής στο τελικό σύνολο! Η τιμή του από αμερική βγαίνει περίπου 700 ευρώ!
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by Giorkos »

μόλις το είπα του σκουίντη τζαι ένεψεν μου ότι εσυμφώνησε να έρτει να σας φαθκιάσει τα μάθκια σας...... :shock:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by (CyBasser) »

Giorkos wrote:μόλις το είπα του σκουίντη τζαι ένεψεν μου ότι εσυμφώνησε να έρτει να σας φαθκιάσει τα μάθκια σας...... :shock:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ήρτες πίσω ρε? Καλωσόρισες!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “Βυθόμετρα και GPS”