ξυλινο

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

οκ...επρόδωσες τον έρωτα σου για το acid α? :lol:

εν πειράζει... υπόψη οτι με τούντο στυλ και το λεπτό προφίλ που θέλεις εν να φκει ελαφρύ το όπλο....

επίσης, με τον μηχανισμο του πάνου, επειδή εν ανάποδος και θα πρέπει να σκαφτέι μόρσο πάνο στο κομμάτι της λαβής (το αρσενικό μόρσο της λαβής θα έχει θυληκό μόρσο για το μηχανισμό) έτσι, για να μείνει αρκετό ξύλο που πίσω για να μεν φοάσαι ότι εν να σπάσει όταν οπλίσεις χοντρά λάστιχα εν να πρέπει να το κάμεις πιο χοντρούιν που πίσω...ή τούτο, ή εν να αφήκεις καμπόσο ξύλο πάνω που την λαβή (γι ααντοχή) για να το κάμεις λεπτό που πίσω σαν την φωτό, αλλά πάλε αυτό θα σου κατεβάσε ιπιο κάτω την λαβή αυξάνοντας έτσι το offset που λέει ο μάστρε geogian :wink:

με άλλα λόγια, καλός πολύ ο μηχανισμός του πάνου, αλλά στο στυλ του όπλου το ένα κόψιμο επηρεάζει το άλλο και πρέπει να βρεις την πιο αρμονική λύση για σένα !!!

θα τα πούμε που κοντά στις 29 μάλλον και λαλούμεν τα πο αναλυτικά !!!!

Πόσο υψος σκέφτεσαι να το κάμεις ???
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

εν εχω ιδεα ρε φιλε δαμε εσυ εισαι ο μαστρος :wink:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

οκ... μάστρος εν είμαι αλλά εν να τα καταφέρουμε...μεν φοάσαι τίποτε...

το λοιπόν...ώστι να γινεί 9.30 να πιάμε κανένα τηλέφωνο....


όπως τα θωρώ για να γινεί το σχήμα 100% όπως το θέλεις εν να ταράξουν τα πέκκα μας γιατί το ξύλο εν αρκετά πλατύ(.... ο ρούτερ που διαθέτουμε είναι 'παιδικός' και τα κοπτικά του πολύ μικρά σε διάμετρο σε σχέση με αυτό που θα χρειαστεί για να αντιγραφεί το σχέδιο που θέλεις( θα χρειαστεί κοπτικό 7-8 εκατοστά διάμετρο, και έτσι πράμα δεν έχουν οι μιτσιοί ρουτερ) μπορούμε να κάμουμε πολλαπλά κοψίματα αλλά ο χρόνος και η 'σκέψη' επιβάλλουν να γίνει 'μονοκόμματη' δουλειά....


επομένως το κόψιμο των 'φτερών' θα γινεί στον πελεκάνο !!!!


εφόσον αποφασίσεις που θελεις τις τρύπες για τα λάστιχα, μετρήσεις, σημαθκιάσεις τες και να τες φκάλεις επίσης, θα σημαθκιάσεις την θέση του μηχανισμού με μολύβι, θα το πάρεις στον πελεκάνο και θα του πεις να σου το φάει με κοπτικό στην ΣΒΟΥΡΑ (σβούρα την λαλούν τούτη) εν μεγάλος σταθερός ρούτερ βασικά και πιάνει μεγάλα μαχαίρια !!!

το σχήμα του μαχαιριού που θα χρειαστείς το επιλέγεις αναλόγως με το σχέδιο σου ..δηλ το θέλεις το φτερό να έχει επίπεδη επιφάνεια και μετά να καμπυλώνει προς τα πάνω όπως της καλιτεχνικής φωτό που βάλλω τότε θα θέλεις το ανάλογο μαχαίρι κτλ κτλ κτλ !!!

όπως την κουβέντα που λαλούμε "έτσι κελλέ έτσι ξιουράφι θέλει" έτσι τζαι το ξύλο επειδή εν πλατύ πρέπει ν ακοπέι στον πελεκάνο.... αλλά είπαμε...θα πάρεις 100% αυτό που βλέπεις στν φωτό (εφόσον μετρήσουμε και κόψουμε σωστά κτλ κτλ κτλ)
Attachments
maxeri copy.jpg
maxeri copy.jpg (45.97 KiB) Viewed 4895 times
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

για να το καμω ομως εν πρεπει να φκαλω πρωτα τον οδηγο ?
επισεις το σχημα του οπλου θελω να το καμω καπως ετσι.
τουτο πως γίνεται?
Untitled-1.jpg
Untitled-1.jpg (1.76 KiB) Viewed 4882 times

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

τζαι κατι ακομα ποσο ξυλο που τουτο μπορω να κοψω για να ειμαι στα σωστα πλαίσια για να μπορουμε να την βαλουμε στο οπλο χωρις πρόβλημα τζαι να μπορώ να δουλεψω τζαι πανω της γιατι ετσι δουλεια εν γίνεται? :roll:
IMG_1053.JPG

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

τον οδηγό φκάλλουμε τον πριν ή μετά...αλλά καλύτερα να τον φκάλουμε πριν !!!

είχα κάμει ένα σχέδιο στην Word αλλά εν το έβαλα..βάλλω το τωρά..

πλάνισμα,
μόρσο μηχανισμού
μόρσο λαβής
οδηγός
τρύπες για λάστιχα
βάλλεις τον μηχανισμό (τρύπες για πύρους)
κάμνει ο πελεκάνος τα δύο κοψίματα με την σβούρα

και εκείνο που θες σαν σουπιά ας το κάμει ο πελεκάνος πάλε (με την κορδέλα - πριόνι) εφόσον εν να είσαι τζιαμέ... (να το έσιης σχεδιασμένο που την πουκάτω πλευρά (η πουπάνω εν να φαγωθεί με την σβούρα) και να σου κόψει πάστη γραμμή που του έκαμες !!!

τούτα ούλλα χοντρικά χοντρικά !!!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

Antreas wrote:τζαι κατι ακομα ποσο ξυλο που τουτο μπορω να κοψω για να ειμαι στα σωστα πλαίσια για να μπορουμε να την βαλουμε στο οπλο χωρις πρόβλημα τζαι να μπορώ να δουλεψω τζαι πανω της γιατι ετσι δουλεια εν γίνεται? :roll:
The attachment IMG_1053.JPG is no longer available
επροσπάθησα να βάλω με κόκκινο το τι νομίζω να κάμεις...

το λοιπόν.... το πάνω μέρος προς το παρών (τον τάκκο) άφηστον...να μπορείς να την πιάνεις πάστη μέγγενη κτλ κτλ για να δουλέφκεις...

να επικεντρωθείς στο να κάμεις το φάγωμα που δείχνω με κόκκινο (πίσω και μπροστά) ...πίσω να το φάεις ετσι ώστε το χέρι σου να είναι άνετο...(πιάνε με γάντι τη λαβή) ... η οριζόντια γραμμη υποτίθεται ότι θα είναι ευθεία με το όπλο..το πόσο πάνω θα πάει εξαρτάται πόσο ξύλο θα φάεις για να είναι άνετη η λαβή στο χέρι σου...επίσης φάε αναλόγως και μπροστά το μέρος για να κάθεται καλά...έπειτα ίσιωσε τα ώς την κόκκινη οριζόντια γραμμή, αλλά να λάβεις υπόψη όταν τα κάμνεις και την ΓΩΝΙΑ που σε βολέφκει..δηλ αν η γωνιά της λαβής του λειζερ είναι μεγάλη και την θες πιο μικρή (σαν του κομάντσι) τότε κάνε τα κοψίματα αναλόγως !!!!

τον τάκκο άφησε τον όπως είναι...μεν κόψεις τίποτε άλλο (ούτε πλάτος, ούτε μάκρος) αν να το κάμεις μετά που θα είσαι έτοιμος για κόλλημα !!!
Attachments
lavi.JPG
lavi.JPG (84.06 KiB) Viewed 4865 times
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

ok δηλαδη τωρα περιμενουμε τους μηχανισμούς για να συνεχίσουμε

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

Antreas wrote:ok δηλαδη τωρα περιμενουμε τους μηχανισμούς για να συνεχίσουμε


όι...

ξέρουμε τις διαστάσεις :wink: ...να μετρήσω όταν πάω σπίτι και να σου πώ !!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

ειδες γιατι σου λαλω οτι εισαι μαστρος ???? :wink:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

Antreas wrote:ειδες γιατι σου λαλω οτι εισαι μαστρος ???? :wink:

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: ξυλινο

Post by gptochos »

Θώρε μου τον Γιώρκο που μου ντρέπεται κιόλας!!!!

Άτε ρε ουστ :D

Ο μηχανισμός του πανεξ είναι λίγο ιδιόρυθμος στην τοποθέτηση του αλλά σαν μηχανισμός είναι ο καλλύτερος!!!!

Γιώρκο θέλω τα λάστιχα μου και λάμα για βαρύδωμα. Θα έρτω να τα πιάσω σήμερα. Πιάσμε τηλ όταν θα είσαι εσσο να περάσω να σιαμαλίσω τζαι λίγο τον Τσιουτσιου τον τρανό :mrgreen:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

gptochos wrote: Γιώρκο θέλω τα λάστιχα μου και λάμα για βαρύδωμα.
χαχαχαχαα...αν σε ακούσουν οι της προστασίας χώων εν να σε κάτσουν μέσα..τι σου έφταιξε το λάμα ρε ????????????? :mrgreen:
gptochos wrote: Θα έρτω να τα πιάσω σήμερα. Πιάσμε τηλ όταν θα είσαι εσσο να περάσω να σιαμαλίσω τζαι λίγο τον Τσιουτσιου τον τρανό :mrgreen:
χαχαχαχαχαχ πάλε...να τα θκιαβάσει τζαι κανένας να μας παρεξηγήσει...ιδίως με τούντη εικόνα που έβαλες στο αβαταρ σου :lol: :lol: :lol: :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

λιγο πριν το τελος :wink:
IMG_1068.jpg
IMG_1069.jpg

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: ξυλινο

Post by george87d »

Aντρεα ξερεις να καμνεις ξυλενα???????
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

Post Reply

Return to “Ιδιοκατασκευές-DIY”