psaria-texniki psarematos

andys
Posts: 82
Joined: Thu May 29, 2008 7:50 am

Re: psaria-texniki psarematos

Post by andys »

Omersub wrote:ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να πιασεις σορκους?
ψαχτυρι η καρτερι ?
μερικες εξορμήσεις κάμνω τες μονο για σορκους γιατί αρεσκουν πολλά του γερου :)και έχτος τούτου εν ένα που τα αγαπημένα μου καρτεροψαρεματα ..πριν μια 4αιτια αν με ρωτούσες..θα σου έλεγα ψαχτήρι πιο αποδοτικό!
τα τελευταία χρονια ε γίναν nija.μπαίνουν σε μια τρυπα και φκενουν ένα χιλιόμετρο μακριά..
μονο με καρτέρι καταφέρνω να πιάσω πάνω που 4-5 ψαρκα.(500-600gr και πάνω)
να προσεχεις στο καρτέρι να είσαι καλυμμένος ούλο σου το σώμα δεξιά και αριστερά, οι μονο μπροστά, ειδικά τα πέδιλα κρατα τα όσο πιο ήρεμα και καλιμενα μπορείς,
...εγώ προτιμώ τα κανάλια ανάμεσα σε πέτρες και λάκκους.
το 70% τον ψαριών που έπιασα ήταν με στατικό καρτέρι χωρίς να δω κάτι, αλλα σε καλο πόστο!το άλλο 25% με agguato :D
και ότι απομένει με ψαχτήρι....
διαλέγεις και παίρνεις :wink:

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: psaria-texniki psarematos

Post by george87d »

Τσιε εγω πιστευκω οτι το καρτερι εν ο ιδανικοτερος τροπος πσαρεματος τσιε αμαν ασχολι8ει κανενασς εν θα θελει να ασχολειτε με καμιαν αλλη τεχνικη..... ειτε στα 5 ειτε στα 45 εν παντα αποδοτικο το καρτερι σε ουλλα τα ψαρκα ιδικα στους σορκους τσιε γενικα τα ασπρα ψαρκα....να εσχει τσιε εναν καλο οπλο εν 8α φευκει τιποτε.!!!!!
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: psaria-texniki psarematos

Post by hdemetris »

Χωρίς να μαι κανένας ειδικός νομίζω ότι καλό είναι να χρησιμοποιείς και τις δύο τεχνικές ανάλογα με τις συνθήκες. Για παράδειγμα εγώ ψαρεύω μόνο με καρτέρι. Πολλές φορές όμως κάνω καρτέρια σε περιοχές που ξέρω ότι υπάρχουν σορκοί αλλά δεν βλέπω να κινήται τίποτε. Οπότε μάλλον σε έτσι περιπτώσεις πρέπει να δοκιμάζω και λίγο ψαχτήρι αφού ξέρω ότι οι σορκοί είναι εκεί γύρω αλλά δεν κυκλοφορούν.
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: psaria-texniki psarematos

Post by Antreas »

αυτο που ειδα εγω ειναι οτι αναλογα με την περιπτωση πρεπει να κανεις την αναλογη τεχνικη.
οπως λεει και ο μεγας Γιαννης Βλαχος.
πρεπει να εισαι μέτριος σε ολες της τεχνικές παρα ικανος σε μια.
ασχετο αν αυτος ειναι τελειος σε ολες :lol:

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: psaria-texniki psarematos

Post by george87d »

Ε ναι ρε φιλε αλλα αμαν μα8εις μιαν τεχνικη εν να μεν σου φευκει τιποτε διοτι εν να την μαθεις καλυττερα ετσι πιστευω....Ο βλαχος τσιαμε που ψαρευκει αν τον προσεξεις ψαρευκει με καρτερι και πλαναρισμα βαθκια ...τσιε εν γεματο ψαρκα οι τοποι του.....αλλα εν τσιε κακο να εσχεις τσιε το φαναρουι πας το σχερι. :D :D
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: psaria-texniki psarematos

Post by hemilios »

Το κάθε ψάρι έχει την τεχνική του και ο κάθε ψαροκυνηγός εφαρμόζει μια από αυτές σύμφωνα με τις ικανότητες και το επίπεδο του.

Προσωπικά χρησιμοποιώ το καρτέρι σε μικρά βάθυ γιατί πάω και ξεκουράζομαι, έχω προβλήματα εξίσωσης ( έχει κανένα καλό ΩΡΛ :?: )και δεν μπορώ να κατέβω βαθιά, και το επιπέδο-ασφαλεια (αν πηγαίνεις μόνος) μου αυτό μου επιτρέπει. Έχω δοκιμάσει και το ψακτήρι και δεν μου άρεσε και τόσο τουλάχιστον στα μικρά βάθυ.

Όπόταν η τεχνική που χρησιμοποιάς σου δίνει και τα ανάλογα ψάρια.

Από το ρηχό καρτέρι που γνώρισα αυτά τα τρία χρόνια βλέπεις :

1.Κέφαλους
2.Σούρους
3.Λίτσες
4.Σορκούς
5.Μινέρκα ( Σπάνια ,μια κάθε χρόνο ,αλλά τα βλέπεις σε επιλεγμένα ξέβαθα σημεία)
6.Κουρκούνες
7.Μούρμουρους
8.Λαυράκια

Για τον καθένα η καλύτερη τεχνική είναι αυτή που τον ευχαριστεί περισσότερο.

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: psaria-texniki psarematos

Post by george87d »

Ε φιλε το ψαχτηρι καμνεις το σε γνωστες σου τρυπες και αμαν δεισ ψαρια να τρυπονουν...τορα να κατσεις να παρατυρας τρυπες ετσι στο αγνωστο εν να φαεισ τες ωρες σου.....
το καρτερι εν πολλα καλο σε ολα τα βαθη και ψαρκα...αφου τορα ομος τα ψαρκα εμαθαν τσιε τρυπονουν ουλλα τορα εν καλα να εσχεισ τσιε το φαναρουι σου... :mrgreen: :mrgreen:
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: psaria-texniki psarematos

Post by gptochos »

Εγώ πιστευω καρτέρι είναι η μέθοδος η οποία σου δίνει την ευχέρεια να έρθεις σε επαφή με όλα τα ψάρια της περιοχής άσε που οι εικόνες που βλέπεις στο καρτέρι είναι ανεπανάληπτες.

Η σωστή κάλυψη του σώματος και του όπλου καθώς επίσης και τα γερά πνευμόνια είναι αυτά που θα σε φέρουν σε επαφή με το θήραμα.

Αρκετά σημαντικό για τις τεχνικές που χρησιμοποιούμε είναι η βουτιά μασ να έχει ένα σχέδιο δράσης (τόπος που θα καρτερέψουμε και που θα καταλύξουμε αν στη βουθκιά μας δεν δούμε τίποτε).

ΥΣ Γιώργο ο φακός απαγορεύται αλλά έτσι και αλλιώς άμα μάθεις κάμνεις και δίχα του :D Εγώ προσωπικά αγόρασα ένα φακό πριν τρία χρόνια και ακόμα δεν του άλλαξα παταρίες για να καταλάβεις τι χρήση του κάμνω. Είναι μονίμως κρεμασμένος πάνω στον πλωτήρα απλά για να δικαιολογήσω τα λεφτά που επήα τζαι επέταξα :D Το μάτι μας έχει την ιδιοτητα να προσαρμόζεται γρήγορα σε σκοτεινό περιβάλλον οπόταν δεν νομίζω να μην μπορείς δίχα του :wink: .
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: psaria-texniki psarematos

Post by george87d »

E φιλε εν τσιε εσχεις τσιε αδικο δαμε διοτι εν πιο πολλη η χαρα να το πιασεις εξω που την τρυπα το ψαρι :wink: παρα τρυπωμενο.... αλλα παλε αμαν εν τον εχο μεσ τα σχερκα μου εν μπορω.... :D ε φλιε μα εν αληθκεια οτι απαγορευεται ο φακος οξα ετσι λαλουν?????????
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: psaria-texniki psarematos

Post by gptochos »

Ρε φίλε νομίζω ότι βάση νομοθεσίας απαγορεύεται αλλά ποιοσ κάθεται τωρά αν ελέξει αν κρατάς φακό στα σιέρκα σου. Πρέπει να σε κόψει κανένας πελλος λιμενικός του τμήματος που να θέλει να σε καταγγείλει. Εν όπως τα τρίγωνα μέσα στο αυτοκίνητο αμα θέλει και δεν βρισκει λόγο να σε γράψει γράφει σε γιατί τάχατες δεν έχεις φωσφόρα τρίγωνα . 8)
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: psaria-texniki psarematos

Post by george87d »

οτι αθημηθει τσιε κοψει ο νους τους τουτους εν εχουν αλλη δουλεια να καμνουν.αλλο λιον εν να καταργησουν το ψαροτουφεκκο γενικα!!!!

παντος οτι τεχνικη μαθει ο καθενας τσιε πιανει τα ψαρκα του εν καλη ολες ειναι καλες τσιε ολες εχουν την στιγμη τους!!!
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: psaria-texniki psarematos

Post by StephanosNic »

Antreas wrote:ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να πιασεις σορκους?
ψαχτυρι η καρτερι ?

θυμάσαι την περασμένη φορά που επίαμε τζιε είδα τζίνο τον σόρκατσο...στο καρτέρι...σε έτσι περιπτώσεις (καρτέρι) εδοκίμασα την μέθοδο του λαρυγγισμού (πρέπει να την ξέρεις έννεν?) τζιε είδα ότι τα ασπρόψαρα γενικά δελεάζουνται που τούτο. Απ' ότι άκουσα όμως το ψάρεμα τουσ εν καλύτερο με ψαχτήρι, νοουμένου ότι εννα πετύχεις θαλάμι τζιε οι απλά μια έξοδο σε βράχο όπως παθαίνουμε συνήθως :x
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: psaria-texniki psarematos

Post by george87d »

Στο σορκο οταν 8α καμεις (γενικα μιλουμε τορα) τη βουθκια πρεπει να κατεβεις τελεια αθορυβα ειτε εν τρυπομενος ειτε εν εξω!!!! Διοτι εν να τον δεις οπος ςυνηθος να κοφκετε του βουρου!! :x :x
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

Post Reply

Return to “Τεχνικές”